Przejdź do zawartości

Mike Leigh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mike Leigh
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 lutego 1943
Salford

Zawód

reżyser
scenarzysta
producent filmowy

Współmałżonek

Alison Steadman
(1973-2001)

Lata aktywności

od 1963

Mike Leigh (ur. 20 lutego 1943 w Salford) – brytyjski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny oraz autor scenariuszy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się w rodzinie żydowskiej (rodzice zmienili oryginalne nazwisko „Lieberman” przed jego narodzinami). Ojciec był lekarzem w robotniczej miejscowości Salford w pobliżu Manchesteru.

Nakręcił wiele filmów, podejmując w nich zwykle „przyziemną” tematykę społeczną. Często określany jest również mianem naturalisty, gdyż nie unika drastycznych tematów i sposobów prezentacji. Akcja jego filmów toczy się przeważnie w Londynie.

Zadebiutował w 1972 filmem Ponure chwile, po czym kolejne siedemnaście lat poświęcił głównie twórczości teatralnej oraz telewizyjnej. Powrócił do kina w 1988, odnosząc międzynarodowy sukces i zdobywając przychylne opinie krytyki obrazem Wysokie aspiracje.

Laureat licznych nagród na europejskich festiwalach filmowych, m.in. nagrody dla najlepszego reżysera na 46. MFF w Cannes za film Nadzy (1993) oraz Złotej Palmy na 49. MFF w Cannes za Sekrety i kłamstwa (1996). W 2004 zdobył Złotego Lwa na 61. MFF w Wenecji za film Vera Drake, który został później trzykrotnie nominowany do Oscara (za najlepszy scenariusz, reżyserię i główną rolę kobiecą).

Wczesne sztuki, np. Orzechy w maju czy Przyjęcie Abigail miały raczej charakter nieco ponurej satyry na obyczaje klasy średniej, podczas gdy filmy z późniejszego okresu np. Nadzy i Vera Drake mają poważniejszy i brutalniejszy charakter, a koncentrują się bardziej na przedstawieniu klasy robotniczej. Cała twórczość Mike’a Leigha cechuje się jednak w sposób wyraźny realizmem i nastawieniem humanistycznym.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 50. MFF w Cannes (1997). Przewodniczył obradom jury na 62. MFF w Berlinie (2012).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]