Mike Leigh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Leigh
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1943
Salford
Zawód reżyser
scenarzysta
producent filmowy
aktor
Współmałżonek Alison Steadman (od 1973 do 2001)
Lata aktywności od 1963

Mike Leigh (ur. 20 lutego 1943 w Salford) – brytyjski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny oraz autor scenariuszy. Wychowywał się w rodzinie żydowskiej (rodzice zmienili oryginalne nazwisko „Lieberman” przed jego narodzinami). Ojciec był lekarzem w robotniczej miejscowości Salford w pobliżu Manchesteru.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nakręcił wiele filmów, podejmując w nich zwykle „przyziemną” tematykę społeczną. Często określany jest również mianem naturalisty, gdyż nie unika drastycznych tematów i sposobów prezentacji. Akcja jego filmów toczy się przeważnie w Londynie.

Zadebiutował w roku 1972 filmem Bleak Moments, po czym kolejne siedemnaście lat poświęcił głównie twórczości teatralnej oraz telewizyjnej. Powrócił do kina w 1988 r., odnosząc międzynarodowy sukces i zdobywając przychylne opinie krytyki obrazem High Hopes. Jest zdobywcą licznych nagród na europejskich festiwalach filmowych, np. nagrody dla najlepszego reżysera w Cannes w 1993 r. za Nagich (Naked) oraz Złotej Palmy w 1996 r. za Sekrety i kłamstwa.

W 2004 r. zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film Vera Drake, który został później nominowany do Nagrody Akademii w 2005 r. w trzech kategoriach (najlepszy scenariusz, reżyseria i główna rola kobieca).

Wczesne sztuki, np. Orzechy w maju czy Przyjęcie Abigail miały raczej charakter nieco ponurej satyry na obyczaje klasy średniej, podczas gdy filmy z późniejszego okresu np. Nadzy i Vera Drake mają poważniejszy i brutalniejszy charakter, a koncentrują się bardziej na przedstawieniu klasy robotniczej. Cała twórczość Mike’a Leigha cechuje się jednak w sposób wyraźny realizmem i nastawieniem humanistycznym.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]