Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006
2005 2007
Ilustracja
Norweg Knut Anders Fostervold podczas indywidualnej jazdy na czas mężczyzn
Data 20–24 września 2006
Gospodarz Austria Salzburg, Austria
Organizator UCI
Liczba konkurencji 6
Liczba zawodników 574
Liczba reprezentacji 54

79. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2006 odbyły się w austriackim Salzburgu, w dniach 2024 września 2006 roku.

Lista reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach[edytuj]

W mistrzostwach świata wzięło udział 574 zawodników i zawodniczek reprezentujących barwy 54 państw:

L.p. Reprezentacja
1.  Algieria
2.  Argentyna
3.  Australia
4.  Austria
5.  Belgia
6.  Białoruś
7.  Brazylia
8.  Bułgaria
9.  Burkina Faso
10.  Chiny
11.  Chorwacja
12.  Czechy
13.  Dania
14.  Estonia
L.p. Reprezentacja
15.  Finlandia
16.  Francja
17.  Hiszpania
18.  Holandia
19.  Irlandia
20.  Japonia
21.  Kanada
22.  Kazachstan
23.  Kenia
24.  Kolumbia
25.  Korea Południowa
26.  Kostaryka
27.  Litwa
28.  Luksemburg
L.p. Reprezentacja
29.  Łotwa
30.  Meksyk
31.  Mołdawia
32.  Namibia
33.  Niemcy
34.  Norwegia
35.  Nowa Zelandia
36.  Polska
37.  Południowa Afryka
38.  Portugalia
39.  Rosja
40.  Rumunia
41.  Salwador
42.  Serbia i Czarnogóra
L.p. Reprezentacja
43.  Słowacja
44.  Słowenia
45.  Stany Zjednoczone
46.  Szwajcaria
47.  Szwecja
48.  Ukraina
49.  Urugwaj
50.  Uzbekistan
51.  Wenezuela
52.  Węgry
53.  Wielka Brytania
54.  Włochy

Medaliści[edytuj]

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Klasyfikacja mężczyzn
Wyścig ze startu wspólnego
265,8 km – (24 września)[1]
Włochy Paolo Bettini 6:15:36 Niemcy Erik Zabel + 0:00 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:00
Indywidualna jazda na czas
50,83 km – (21 września)[2]
Szwajcaria Fabian Cancellara 1:00:11,75 Stany Zjednoczone David Zabriskie + 1:29,97 Kazachstan Aleksandr Winokurow + 1:49,72
Klasyfikacja kobiet
Wyścig ze startu wspólnego
132,6 km – (23 września)[3]
Holandia Marianne Vos 3:20:26 Niemcy Trixi Worrack + 0:00 Wielka Brytania Nicole Cooke + 0:00
Indywidualna jazda na czas
26,12 km – (20 września)[4]
Stany Zjednoczone Kristin Armstrong 35:04,89 Szwajcaria Karin Thürig + 0:25,57 Stany Zjednoczone Christine Thorburn + 0:29,36
Klasyfikacja mężczyzn do lat 23
Wyścig ze startu wspólnego
176,8 km – (23 września)[5]
Niemcy Gerald Ciolek 4:00:50 Francja Romain Feillu + 0:00 Rosja Aleksander Chatuncew + 0:00
Indywidualna jazda na czas
39,54 km – (21 września)[6]
Belgia Dominique Cornu 49:28,42 Rosja Michaił Ignatjew + 0:37,10 Francja Jérôme Coppel + 0:44,66

Szczegóły[edytuj]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Paolo Bettini  Włochy 6:15:36
Silver medal with cup.svg Erik Zabel  Niemcy + 0:00
Bronze medal with cup.svg Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:00
4 Samuel Sánchez  Hiszpania + 0:02
5 Robbie McEwen  Australia + 0:02
6 Stuart O’Grady  Australia + 0:02
7 Uroš Murn  Słowenia + 0:02
8 Aleksandr Boczarow  Rosja + 0:02
9 Tom Boonen  Belgia + 0:02
10 Władimir Gusiew  Rosja + 0:02

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Fabian Cancellara  Szwajcaria 1:00:11,75
Silver medal with cup.svg David Zabriskie  Stany Zjednoczone + 1:29,97
Bronze medal with cup.svg Aleksandr Winokurow  Kazachstan + 1:49,72
4 Brian Vandborg  Dania + 1:53,10
5 Sebastian Lang  Niemcy + 2:08,85
6 Wasil Kiryjenka  Białoruś + 2:13,65
7 Leif Hoste  Belgia + 2:31,28
8 Michael Rogers  Australia + 2:31,86
9 Andrij Hriwko  Ukraina + 2:45,03
10 Władimir Gusiew  Rosja + 2:53,71

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Marianne Vos  Holandia 3:20:26
Silver medal with cup.svg Trixi Worrack  Niemcy + 0:00
Bronze medal with cup.svg Nicole Cooke  Wielka Brytania + 0:00
4 Noemi Cantele  Włochy + 0:00
5 Priska Doppmann  Szwajcaria + 0:00
6 Oenone Wood  Australia + 0:00
7 Annette Beutler  Szwajcaria + 0:00
8 Nicole Brändli  Szwajcaria + 0:00
9 Swietłana Bubnienkowa  Rosja + 0:00
10 Andrea Graus  Austria + 0:00
56 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 5:55
85 Karolina Konieczna  Polska + 22:57

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj]

Medal Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Kristin Armstrong  Stany Zjednoczone 35:04,89
Silver medal with cup.svg Karin Thürig  Szwajcaria + 0:25,57
Bronze medal with cup.svg Christine Thorburn  Stany Zjednoczone + 0:29,36
4 Priska Doppmann  Szwajcaria + 0:55,09
5 Nicole Cooke  Wielka Brytania + 0:55,68
6 Zulfija Zabirowa  Kazachstan + 0:58,82
7 Judith Arndt  Niemcy + 1:04,34
8 Lada Kozliková  Czechy + 1:05,70
9 Trixi Worrack  Niemcy + 1:18,76
10 Amber Neben  Stany Zjednoczone + 1:26,81
32 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 3:57,30
37 Magdalena Zamolska  Polska + 6:04,48

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Gerald Ciolek  Niemcy 4:00:50
Silver medal with cup.svg Romain Feillu  Francja + 0:00
Bronze medal with cup.svg Aleksander Chatuncew  Rosja + 0:00
4 Francesco Gavazzi  Włochy + 0:00
5 Jelle Vanendert  Belgia + 0:00
6 Robert Gesink  Holandia + 0:00
7 Jos van Emden  Holandia + 0:04
8 Siergiej Kolesnikow  Rosja + 0:05
9 Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 0:05
10 Danilo Wyss  Szwajcaria + 0:05
16 Michał Gołaś  Polska + 0:05
53 Piotr Zieliński  Polska + 0:05
81 Bartłomiej Matysiak  Polska + 0:35
82 Paweł Cieślik  Polska + 0:35
85 Maciej Bodnar  Polska + 0:35

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj]

Medal Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal with cup.svg Dominique Cornu  Belgia 49:28,42
Silver medal with cup.svg Michaił Ignatjew  Rosja + 0:37,10
Bronze medal with cup.svg Jérôme Coppel  Francja + 0:44,66
4 Aleksander Filipow  Rosja + 0:51,52
5 Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 1:12,69
6 Stefan Schäfer  Niemcy + 1:21,28
7 Logan Hutchings  Nowa Zelandia + 1:25,06
8 Simon Špilak  Słowenia + 1:26,60
9 Peter Latham  Nowa Zelandia + 1:29,03
10 Kristjan Koren  Słowenia + 1:36,32
24 Mateusz Taciak  Polska + 2:14,83
45 Maciej Bodnar  Polska + 4:08,40

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1  Niemcy 1 2 0 3
2  Stany Zjednoczone 1 1 1 3
3  Szwajcaria 1 1 0 2
4  Belgia 1 0 0 1
 Holandia 1 0 0 1
 Włochy 1 0 0 1
7  Francja 0 1 1 2
 Rosja 0 1 1 2
9  Hiszpania 0 0 1 1
 Kazachstan 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1

Przypisy

  1. Race 6 – September 24: Elite men’s road race, 265.8 km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].
  2. Race 3 – September 21: Elite men’s individual time trial, 50.83 km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].
  3. Race 4 – September 23: Women’s road race, 132.6km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].
  4. Race 1 – September 20: Women’s individual time trial, 26.12km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].
  5. Race 5 – September 23: Under 23 men’s road race, 177.2 km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].
  6. Race 2 – September 20: Under 23 men’s individual time trial, 39.54km (ang.). Autobus.cyclingnews.com. [dostęp 2015-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]