Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2018
2017 2019
Ilustracja
Dwukrotna mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas (2017, 2018) Holenderka Annemiek van Vleuten
Data 22–30 września 2018
Gospodarz Austria Innsbruck, Austria
Organizator UCI
Liczba konkurencji 12
Liczba zawodników 971
(306 kobiet i
665 mężczyzn)
Liczba reprezentacji 78[a]
Strona internetowa
Hiszpan Alejandro Valverde, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego na podium zwycięzców

91. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 22–30 września 2018 w miejscowości Innsbruck, w Austrii. Były to trzecie zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata (poprzednio 1987 i 2006). Decyzja o wyborze Innsbrucku zapadła 1 lutego 2016 podczas sesji Komitetu Zarządzającego UCI jaka odbyła się po zakończeniu 67. Mistrzostw Świata w Kolarstwie Przełajowym w Heusden-Zolder[1]. Jedynie Holenderka Annemiek van Vleuten w jeździe indywidualnej na czas oraz Duńczyk Mikkel Bjerg w jeździe indywidualnej na czas do lat 23, obronili tytuły mistrzów świata. Wśród multimedalistów najlepszym okazał się junior, Belg Remco Evenepoel zdobywca dwóch złotych medali.

Polacy tym razem nie zdobyli żadnego medalu, a najlepszym osiągnięciem było zajęcie 4. miejsca przez Michała Kwiatkowskiego w jeździe indywidualnej na czas i wyścigu drużynowym. Warto dodać, że decyzją UCI postanowiono wyłączyć z programu następnych mistrzostw wyścigi drużynowe grup zawodowych, zastępując je drużynowym wyścigiem mieszanym (3 mężczyzn i 3 kobiety).

Kalendarium zawodów[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2018
Konkurencja (dystans) Data
22.09 23.09 24.09 25.09 26.09 27.09 28.09 29.09 30.09
Ceremonia otwarcia 18:00–19:30
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (258,0 km) 9:40–16:40
Jazda indywidualna na czas (52,1 km) 14:10–17:10
Jazda drużynowa na czas (62,4 km) 14:40–17:05
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (179,5 km) 12:10–16:45
Jazda indywidualna na czas (27,7 km) 14:40–17:05
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (131,8 km) 14:40–18:15
Jazda indywidualna na czas (27,7 km) 10:10–12:40
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (155,6 km) 12:10–16:45
Jazda indywidualna na czas (27,7 km) 14:40–17:05
Jazda drużynowa na czas (54,1 km) 10:10–12:05
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (70,8 km) 9:10–11:15
Jazda indywidualna na czas (19,8 km) 10:10–11:55
Ceremonia zamknięcia 17:30–19:30

Lista uczestniczących reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 971 osób (306 kobiet i 665 mężczyzn) z 78 reprezentacji[2]. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Włochy (56 osób), Holandia (51) i Niemcy (47). Zgodnie z ustaleniami Komitetu Zarządzającego UCI obowiązywał specjalny system kwalifikacji. Liczba przyznanych miejsc dla danej reprezentacji w wyścigach indywidualnych ze startu wspólnego uzależniona była od jej miejsca w rankingu światowym UCI, ogłoszonym 12 sierpnia 2018[3][b]. Natomiast w jazdach indywidualnych na czas każda reprezentacja mogła zgłosić maksymalnie dwie osoby oraz dodatkowo mógł wystartować aktualny obrońca tytułu, aktualny mistrz kontynentalny lub aktualny mistrz olimpijski[3]. Również w wyścigach drużynowych ogłoszono zasady kwalifikacji[4].

Cycling (road) pictogram.svg Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2018[5]
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Afganistan (0 / 1) – 1
2.  Albania (1 / 2) – 3
3.  Argentyna (1 / 1) – 2
4.  Australia (13 / 22) – 35
5.  Austria (8 / 32) – 40
6.  Azerbejdżan (0 / 5) – 5
7.  Belgia (9 / 23) – 32
8.  Białoruś (3 / 6) – 9
9.  Brazylia (2 / 3) – 5
10.  Brytyjskie Wyspy Dziewicze (0 / 1) – 1
11.  Bułgaria (0 / 2) – 2
12.  Burkina Faso (0 / 1) – 1
13.  Chile (2 / 4) – 6
14.  Chiny (1 / 0) – 1
15.  Chińskie Tajpej (0 / 1) – 1
16.  Chorwacja (4 / 6) – 10
17.  Cypr (1 / 2) – 3
18.  Czechy (4 / 19) – 23
19.  Dania (12 / 24) – 36
20.  Ekwador (0 / 8) – 8
21.  Erytrea (3 / 9) – 12
22.  Estonia (0 / 6) – 6
23.  Etiopia (1 / 4) – 5
24.  Finlandia (2 / 1) – 3
25.  Francja (11 / 29) – 40
26.  Grecja (1 / 1) – 2
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
27.  Gujana (0 / 1) – 1
28.  Hiszpania (10 / 20) – 30
29.  Holandia (25 / 26) – 51
30.  Hongkong (4 / 6) – 10
31.  Indonezja (0 / 1) – 1
32.  Iran (0 / 1) – 1
33.  Irlandia (5 / 13) – 18
34.  Izrael (3 / 1) – 4
35.  Japonia (5 / 11) – 16
36.  Kanada (10 / 13) – 23
37.  Kazachstan (7 / 11) – 18
38.  Kolumbia (4 / 15) – 19
39.  Kosowo (0 / 2) – 2
40.  Kostaryka (0 / 5) – 5
41.  Kuba (2 / 0) – 2
42.  Litwa (3 / 5) – 8
43.  Luksemburg (4 / 12) – 16
44.  Łotwa (2 / 3) – 5
45.  Macedonia Północna (0 / 1) – 1
46.  Makau (1 / 0) – 1
47.  Maroko (0 / 3) – 3
48.  Meksyk (0 / 4) – 4
49.  Mołdawia (0 / 2) – 2
50.  Mongolia (0 / 2) – 2
51.  Niemcy (14 / 33) – 47
52.  Norwegia (9 / 18) – 27
L.p. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
53.  Nowa Zelandia (5 / 12) – 17
54.  Pakistan (0 / 2) – 2
55.  Paragwaj (1 / 0) – 1
56.  Polska (10 / 19) – 29
57.  Południowa Afryka (4 / 7) – 11
58.  Portoryko (0 / 2) – 2
59.  Portugalia (0 / 12) – 12
60.  Rosja (13 / 17) – 30
61.  Rumunia (1 / 5) – 6
62.  Rwanda (0 / 7) – 7
63.  Serbia (1 / 4) – 5
64.  Słowacja (5 / 16) – 21
65.  Słowenia (7 / 17) – 24
66.  Stany Zjednoczone (12 / 19) – 31
67.  Syria (0 / 3) – 3
68.  Szwajcaria (8 / 23) – 31
69.  Szwecja (5 / 6) – 11
70.  Tajlandia (0 / 3) – 3
71.  Trynidad i Tobago (1 / 1) – 2
72.  Ukraina (6 / 8) – 14
73.  Uzbekistan (1 / 0) – 1
74.  Wenezuela (0 / 2) – 2
75.  Węgry (1 / 3) – 4
76.  Wielka Brytania (14 / 22) – 36
77.  Wietnam (1 / 0) – 1
78.  Włochy (23 / 33) – 56

Reprezentacja Polski[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie ustalonych przez szkoleniowców Polskiego Związku Kolarskiego kryteriów, do wyścigów indywidualnych wyznaczono początkowo skład szerokiej kadry przygotowującej się do startu w mistrzostwach świata, po czym ogłoszono ostateczny skład wraz z ewentualnymi zawodnikami rezerwowymi, natomiast pozostałych zawodników do wyścigów drużynowych zgłosili szefowie grup zawodowych[c]. Ostatecznie do mistrzostw zgłoszono 29 osób, które obsadziły 10 konkurencji (bez jazdy drużynowej i indywidualnej jazdy na czas kobiet)[6][7].

Cycling (road) pictogram.svg Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2018[d]
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Damian Bieniek UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz Laskowice start wspólny juniorów
2. Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
3. Michał Gołaś Team Sky start wspólny
4. Dominik Górak Warszawski Klub Kolarski start wspólny juniorów
5. Kamil Gradek CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
6. Dawid Kuderczak KLTC Konin ind. jazda na czas juniorów
7. Adrian Kurek CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
8. Michał Kwiatkowski Team Sky druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
9. Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
10. Kamil Małecki CCC Sprandi Polkowice start wspólny do lat 23
11. Rafał Majka Bora-Hansgrohe start wspólny
12. Jakub Murias TC Chrobry Głogów start wspólny do lat 23
13. Łukasz Owsian CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny
14. Damian Papierski UKS Koźminianka Koźminek ind. jazda na czas juniorów
15. Maciej Paterski Wibatech Merx 7R start wspólny
16. Piotr Pękala KS Pogoń Mostostal Puławy start wspólny do lat 23
17. Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
18. Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice druż. jazda na czas
19. Szymon Tracz ONE Pro Cycling start wspólny do lat 23
Kobiety
1. Małgorzata Jasińska Movistar Team start wspólny
2. Marta Jaskulska BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
3. Marta Lach Mat Atom Deweloper Sobótka start wspólny
4. Aurela Nerlo Mat Atom Deweloper Sobótka start wspólny
5. Katarzyna Niewiadoma Canyon-SRAM start wspólny
6. Paulina Pastuszek TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team start wspólny juniorek
7. Anna Plichta Boels-Dolmans Cycling Team start wspólny
8. Natalia Szymczak UKS Mróz Jedynka Kórnik start wspólny juniorek
9. Katarzyna Wilkos Mat Atom Deweloper Sobótka start wspólny
10. Dominika Włodarczyk MLKS Wieluń start wspólny juniorek

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Słowacja Peter Sagan nie ukończył
Jazda indywidualna na czas Holandia Tom Dumoulin Silver medal icon.svg miejsce
Jazda drużynowa na czas Niemcy Team Sunweb Silver medal icon.svg miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Francja Benoît Cosnefroy nie startował
Jazda indywidualna na czas Dania Mikkel Bjerg Gold medal icon.svg miejsce
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Dania Julius Johansen nie startował
Jazda indywidualna na czas Wielka Brytania Thomas Pidcock nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Holandia Chantal Blaak 44. miejsce
Jazda indywidualna na czas Holandia Annemiek van Vleuten Gold medal icon.svg miejsce
Jazda drużynowa na czas Holandia Team Sunweb Bronze medal icon.svg miejsce
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Włochy Elena Pirrone[e] nie startowała
Jazda indywidualna na czas Włochy Elena Pirrone[e] nie startowała

Premie[edytuj | edytuj kod]

Cycling (road) pictogram.svg Nagrody pieniężne[8][f]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg 33.333 3.833 € 3.067 € 767 € 7.667 € 3.833 € 1.533 €
Silver medal icon.svg 20.833 € 2.300 € 1.533 € 383 € 5.367 € 2.683 € 1.150 €
Bronze medal icon.svg 16.666 € 1.633 € 767 € 230 € 3.067 € 1.533 € 767 €
4 8.333 €
5 4.166 €

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto: Gold medal world centered-2.svg Czas
(prędkość)
Srebro: Silver medal world centered-2.svg Czas Brąz: Bronze medal world centered-2.svg Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[9]
258,0 km – (30 września)
(188 zaw. z 44 rep.)
Hiszpania Alejandro Valverde Jersey rainbow.svg 6:46:41
(38,064 km/h)
Francja Romain Bardet + 0:00 Kanada Michael Woods + 0:00
Jazda indywidualna na czas[10]
52,1 km – (26 września)
(61 zaw. z 40 rep.)
Australia Rohan Dennis Jersey rainbow.svg 1:03:02,57
(49,585 km/h)
Holandia Tom Dumoulin + 1:21,09 Belgia Victor Campenaerts + 1:21,62
Jazda drużynowa na czas[11]
62,4 km – (23 września)
(22 druż. – 132 zaw. z 30 rep.)
Belgia Quick-Step Floors 1:07:25,94
(55,522 km/h)
Niemcy Team Sunweb + 18,46 Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 19,55
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[12]
179,5 km – (28 września)
(178 zaw. z 52 rep.)
Szwajcaria Marc Hirschi Jersey rainbow.svg 4:24:05
(40,783 km/h)
Belgia Bjorg Lambrecht + 0:15 Finlandia Jaakko Hänninen + 0:15
Jazda indywidualna na czas[13]
27,7 km – (24 września)
(71 zaw. z 42 rep.)
Dania Mikkel Bjerg Jersey rainbow.svg 32:31,05
(51,111 km/h)
Belgia Brent Van Moer + 33,47 Dania Mathias Norsgaard Jørgensen + 38,30
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[14]
131,8 km – (27 września)
(159 zaw. z 54 rep.)
Belgia Remco Evenepoel Jersey rainbow.svg 3:03:49
(43,021 km/h)
Niemcy Marius Mayrhofer + 1:25 Włochy Alessandro Fancellu + 1:38
Jazda indywidualna na czas[15]
27,7 km – (25 września)
(71 zaw. z 40 rep.)
Belgia Remco Evenepoel Jersey rainbow.svg 33:15,24
(49,979 km/h)
Australia Lucas Plapp + 1:23,66 Włochy Andrea Piccolo + 1:37,62
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[16]
155,6 km – (29 września)
(149 zaw. z 48 rep.)
Holandia Anna van der Breggen Jersey rainbow.svg 4:11:04
(37,185 km/h)
Australia Amanda Spratt + 3:42 Włochy Tatiana Guderzo + 5:26
Jazda indywidualna na czas[17]
27,7 km – (25 września)
(52 zaw. z 34 rep.)
Holandia Annemiek van Vleuten Jersey rainbow.svg 34:25,36
(48,282 km/h)
Holandia Anna van der Breggen + 28,99 Holandia Ellen van Dijk + 1:25,19
Jazda drużynowa na czas[18]
54,1 km – (23 września)
(12 druż. – 72 zaw. z 21 rep.)
Niemcy Canyon-SRAM Racing 1:01:46,60
(52,544 km/h)
Holandia Boels-Dolmans Cycling Team + 21,90 Holandia Team Sunweb + 28,67
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[19]
70,8 km – (27 września)
(102 zaw. z 37 rep.)
Austria Laura Stigger Jersey rainbow.svg 1:56:26
(36,484 km/h)
Francja Marie le Net + 0:00 Kanada Simone Boilard + 0:00
Jazda indywidualna na czas[20]
19,8 km – (24 września)
(46 zaw. z 26 rep.)
Holandia Rozemarijn Ammerlaan Jersey rainbow.svg 27:02,95
(43,920 km/h)
Włochy Camilla Alessio + 6,80 Wielka Brytania Elynor Bäckstedt + 17,94

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Alejandro Valverde  Hiszpania 6:46:41
Silver medal icon.svg Romain Bardet  Francja + 0:00
Bronze medal icon.svg Michael Woods  Kanada + 0:00
4 Tom Dumoulin  Holandia + 0:00
5 Gianni Moscon  Włochy + 0:13
6 Roman Kreuziger  Czechy + 0:43
7 Michael Valgren  Dania + 0:43
8 Julian Alaphilippe  Francja + 0:43
9 Thibaut Pinot  Francja + 0:43
10 Rui Costa  Portugalia + 0:43
35 Rafał Majka  Polska + 4:00
56 Łukasz Owsian  Polska + 13:05

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Anna van der Breggen  Holandia 4:11:04
Silver medal icon.svg Amanda Spratt  Australia + 3:42
Bronze medal icon.svg Tatiana Guderzo  Włochy + 5:26
4 Emilia Fahlin  Szwecja + 6:13
5 Małgorzata Jasińska  Polska + 6:13
6 Karol-Ann Canuel  Kanada + 6:17
7 Annemiek van Vleuten  Holandia + 7:05
8 Amy Pieters  Holandia + 7:05
9 Lucinda Brand  Holandia + 7:17
10 Ruth Winder  Stany Zjednoczone + 7:17
12 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 7:17
68 Anna Plichta  Polska + 16:05

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Rohan Dennis  Australia 1:03:02,57
Silver medal icon.svg Tom Dumoulin  Holandia + 1:21,09
Bronze medal icon.svg Victor Campenaerts  Belgia + 1:21,62
4 Michał Kwiatkowski  Polska + 2:04,58
5 Nelson Oliveira  Portugalia + 2:14,34
6 Jonathan Castroviejo  Hiszpania + 2:17,53
7 Tony Martin  Niemcy + 2:25,23
8 Patrick Bevin  Nowa Zelandia + 2:34,78
9 Wasil Kiryjenka  Białoruś + 3:07,54
10 Martin Toft Madsen  Dania + 3:23,39
17 Maciej Bodnar  Polska + 4:22,47

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Annemiek van Vleuten  Holandia 34:25,36
Silver medal icon.svg Anna van der Breggen  Holandia + 28,99
Bronze medal icon.svg Ellen van Dijk  Holandia + 1:25,19
4 Leah Kirchmann  Kanada + 1:26,81
5 Leah Thomas  Stany Zjednoczone + 1:32,39
6 Lucinda Brand  Holandia + 1:42,59
7 Amber Neben  Stany Zjednoczone + 1:47,51
8 Karol-Ann Canuel  Kanada + 2:15,86
9 Elisa Longo Borghini  Włochy + 2:17,12
10 Tayler Wiles  Stany Zjednoczone + 2:31,16

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg Belgia Quick-Step Floors Dania Kasper Asgreen
Belgia Laurens De Plus
Luksemburg Bob Jungels
Belgia Yves Lampaert
Niemcy Maximilian Schachmann
Holandia Niki Terpstra
1:07:25,94
Silver medal icon.svg Niemcy Team Sunweb Holandia Tom Dumoulin
Stany Zjednoczone Chad Haga
Holandia Wilco Kelderman
Dania Søren Kragh Andersen
Australia Michael Matthews
Holandia Sam Oomen
+ 18,46
Bronze medal icon.svg Stany Zjednoczone BMC Racing Team Nowa Zelandia Patrick Bevin
Włochy Damiano Caruso
Australia Rohan Dennis
Szwajcaria Stefan Küng
Belgia Greg Van Avermaet
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
+ 19,55
4 Wielka Brytania Team Sky Hiszpania Jonathan Castroviejo
Wielka Brytania Owain Doull
Białoruś Wasil Kiryjenka
Polska Michał Kwiatkowski
Włochy Gianni Moscon
Wielka Brytania Ian Stannard
+ 44,96
5 Australia Mitchelton-Scott Nowa Zelandia Jack Bauer
Australia Luke Durbridge
Australia Michael Hepburn
Południowa Afryka Daryl Impey
Australia Cameron Meyer
Włochy Matteo Trentin
+ 56,68
6 Hiszpania Movistar Team Kostaryka Andrey Amador
Kolumbia Winner Anacona
Hiszpania Imanol Erviti
Portugalia Nelson Oliveira
Hiszpania Marc Soler
Niemcy Jasha Sütterlin
+ 1:31,70
7 Stany Zjednoczone Trek-Segafredo Francja Julien Bernard
Austria Matthias Brändle
Włochy Fabio Felline
Austria Michael Gogl
Irlandia Ryan Mullen
Łotwa Toms Skujiņš
+ 2:03,97
8 Niemcy Bora-Hansgrohe Polska Maciej Bodnar
Austria Felix Großschartner
Austria Patrick Konrad
Austria Gregor Mühlberger
Włochy Daniel Oss
Austria Lukas Pöstlberger
+ 2:07,24
9 Polska CCC Sprandi Polkowice Polska Kamil Gradek
Polska Adrian Kurek
Polska Łukasz Owsian
Polska Szymon Sajnok
Polska Mateusz Taciak
Słowenia Jan Tratnik
+ 2:37,44
10 Kazachstan Astana Pro Team Kanada Hugo Houle
Ukraina Andrij Hriwko
Estonia Tanel Kangert
Kazachstan Aleksiej Łucenko
Dania Magnus Cort Nielsen
Dania Michael Valgren
+ 2:53,79

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg Niemcy Canyon-SRAM Racing Białoruś Alena Amialusik
Wielka Brytania Alice Barnes
Wielka Brytania Hannah Barnes
Włochy Elena Cecchini
Niemcy Lisa Klein
Niemcy Trixi Worrack
1:01:46,60
Silver medal icon.svg Holandia Boels-Dolmans Cycling Team Holandia Chantal Blaak
Kanada Karol-Ann Canuel
Dania Amalie Dideriksen
Luksemburg Christine Majerus
Holandia Amy Pieters
Holandia Anna van der Breggen
+ 21,90
Bronze medal icon.svg Holandia Team Sunweb Holandia Lucinda Brand
Kanada Leah Kirchmann
Niemcy Liane Lippert
Dania Pernille Mathiesen
Stany Zjednoczone Coryn Rivera
Holandia Ellen van Dijk
+ 28,67
4 Wielka Brytania Wiggle High5 Pro Cycling Wielka Brytania Katie Archibald
Niemcy Lisa Brennauer
Francja Audrey Cordon-Ragot
Australia Annette Edmondson
Szwecja Emilia Fahlin
Holandia Kirsten Wild
+ 57,38
5 Australia Mitchelton-Scott Australia Jessica Allen
Belgia Jolien D’Hoore
Australia Gracie Elvin
Australia Lucy Kennedy
Australia Sarah Roy
Nowa Zelandia Georgia Williams
+ 1:29,77
6 Dania Team Virtu Cycling Women Włochy Barbara Guarischi
Dania Louise Hansen
Niemcy Mieke Kröger
Szwecja Sara Penton
Dania Trine Schmidt
Szwajcaria Doris Schweizer
+ 2:06,23
7 Słowenia BTC City Lublana Słowenia Polona Batagelj
Holandia Maaike Boogaard
Słowenia Eugenia Bujak
Rosja Anastasija Jakowienko
Niemcy Corinna Lechner
Szwecja Hanna Nilsson
+ 3:08,44
8 Włochy Valcar PBM Włochy Elisa Balsamo
Włochy Marta Cavalli
Włochy Maria Giulia Confalonieri
Włochy Chiara Consonni
Włochy Ilaria Sanguineti
Włochy Alessia Vigilia
+ 3:35,36
9 Włochy BePink Włochy Tatiana Guderzo
Słowacja Tereza Medveďová
Włochy Lisa Morzenti
Włochy Francesca Pattaro
Holandia Nicole Steigenga
Włochy Silvia Valsecchi
+ 3:36,10
10 Włochy Alé Cipollini Australia Chloe Hosking
Holandia Roxane Knetemann
Włochy Soraya Paladin
Litwa Daiva Ragažinskienė
Holandia Karlijn Swinkels
Włochy Anna Trevisi
+ 3:53,54

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Marc Hirschi  Szwajcaria 4:24:05
Silver medal icon.svg Bjorg Lambrecht  Belgia + 0:15
Bronze medal icon.svg Jaakko Hänninen  Finlandia + 0:15
4 Gino Mäder  Szwajcaria + 0:35
5 Mark Padun  Ukraina + 0:37
6 Jaime Castrillo  Hiszpania + 0:45
7 Tadej Pogačar  Słowenia + 0:47
8 Ethan Hayter  Wielka Brytania + 0:47
9 Patrick Müller  Szwajcaria + 0:47
10 James Shaw  Wielka Brytania + 0:47
57 Kamil Małecki  Polska + 10:47

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Mikkel Bjerg  Dania 32:31,05
Silver medal icon.svg Brent Van Moer  Belgia + 33,47
Bronze medal icon.svg Mathias Norsgaard Jørgensen  Dania + 38,30
4 Edouardo Affini  Włochy + 44,48
5 Ethan Hayter  Wielka Brytania + 45,65
6 Tobias Foss  Norwegia + 50,60
7 Brandon McNulty  Stany Zjednoczone + 52,79
8 Stefan de Bod  Południowa Afryka + 59,43
9 Matteo Sobrero  Włochy + 1:01,39
10 Callum Scotson  Australia + 1:01,52
22 Filip Maciejuk  Polska + 1:22,37

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Remco Evenepoel  Belgia 3:03:49
Silver medal icon.svg Marius Mayrhofer  Niemcy + 1:25
Bronze medal icon.svg Alessandro Fancellu  Włochy + 1:38
4 Alexandre Balmer  Szwajcaria + 1:38
5 Frederik Wandahl  Dania + 3:20
6 Gabriele Benedetti  Włochy + 3:20
7 Alois Charrin  Francja + 3:20
8 Kevin Vermaerke  Stany Zjednoczone + 3:20
9 Antonio Tiberi  Włochy + 3:20
10 Sean Quinn  Stany Zjednoczone + 3:25
82 Dominik Górak  Polska + 24:29
83 Damian Bieniek  Polska + 25:10

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Laura Stigger  Austria 1:56:26
Silver medal icon.svg Marie le Net  Francja + 0:00
Bronze medal icon.svg Simone Boilard  Kanada + 0:00
4 Barbara Malcotti  Włochy + 0:00
5 Jade Wiel  Francja + 0:14
6 Vittoria Guazzini  Włochy + 0:14
7 Camilla Alessio  Włochy + 0:29
8 Ajgul Gariejewa  Rosja + 0:56
9 Mie Saabye  Dania + 1:52
10 Maina Galant  Francja + 1:52
17 Marta Jaskulska  Polska + 1:57
70 Dominika Włodarczyk  Polska + 9:51
86 Natalia Szymczak  Polska + 15:46
91 Paulina Pastuszek  Polska + 17:54

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Remco Evenepoel  Belgia 33:15,24
Silver medal icon.svg Lucas Plapp  Australia + 1:23,66
Bronze medal icon.svg Andrea Piccolo  Włochy + 1:37,62
4 Michel Heßmann  Niemcy + 1:47,69
5 Søren Wærenskjold  Norwegia + 1:50,30
6 Ilan Van Wilder  Belgia + 2:01,32
7 Manuel Michielsen  Holandia + 2:10,89
8 Joseph Laverick  Wielka Brytania + 2:21,84
9 Jacob Hindsgaul Madsen  Dania + 2:26,52
10 Michael Garrison  Stany Zjednoczone + 2:32,95
41 Dawid Kuderczak  Polska + 4:23,35
43 Damian Papierski  Polska + 4:24,89

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg Rozemarijn Ammerlaan  Holandia 27:02,95
Silver medal icon.svg Camilla Alessio  Włochy + 6,80
Bronze medal icon.svg Elynor Bäckstedt  Wielka Brytania + 17,94
4 Pfeiffer Georgi  Wielka Brytania + 21,89
5 Simone Boilard  Kanada + 24,11
6 Vittoria Guazzini  Włochy + 24,64
7 Ajgul Gariejewa  Rosja + 24,66
8 Marie le Net  Francja + 25,69
9 Marta Jaskulska  Polska + 28,24
10 Hannah Ludwig  Niemcy + 28,93

Klasyfikacja medalowa i punktowa oraz multimedaliści[edytuj | edytuj kod]

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1.  Holandia 3 3 2 8
2.  Belgia 3 2 1 6
3.  Australia 1 2 0 3
 Niemcy 1 2 0 3
5.  Dania 1 0 1 2
6.  Austria 1 0 0 1
 Hiszpania 1 0 0 1
 Szwajcaria 1 0 0 1
9.  Francja 0 2 0 2
10.  Włochy 0 1 3 4
11.  Kanada 0 0 2 2
12.  Finlandia 0 0 1 1
 Stany Zjednoczone 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1
Zdobywca dwóch złotych medali w kategorii juniorów, Belg Remco Evenepoel, kończący wyścig ze startu wspólnego
Multimedaliści
L.p. Zawodnik / Zawodniczka Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Suma
Razem
1. Belgia Remco Evenepoel 2 0 0 2
2. Holandia Anna van der Breggen 1 2 0 3
3. Australia Rohan Dennis 1 0 1 2
4. Holandia Tom Dumoulin 0 2 0 2
5. Holandia Ellen van Dijk 0 0 2 2
Tabela punktowa[21][g]
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Holandia 1315
2.  Włochy 817
3.  Belgia 564
4.  Kanada 479
5.  Australia 463
6.  Francja 457
7.  Dania 402
8.  Hiszpania 341
9.  Stany Zjednoczone 299
10.  Szwajcaria 295
11.  Wielka Brytania 268
12.  Niemcy 251
13.  Polska 209
14.  Portugalia 116
15.  Norwegia 113
16.  Austria 109
17.  Szwecja 105
18.  Czechy 90
19.  Finlandia 85
20.  Rosja 67
Miejsce Reprezentacja Punkty
21.  Ukraina 66
22.  Nowa Zelandia 65
23.  Białoruś 45
24.  Słowenia 40
25.  Południowa Afryka 38
26.  Kazachstan 15
27.  Irlandia 9
28.  Kolumbia 6
 Litwa 6
30.  Estonia 5
 Luksemburg 5
32.  Erytrea 3
33.  Chile 1
 Japonia 1
Zdobywczyni trzech medali, Holenderka Anna van der Breggen, mistrzyni świata w wyścigu ze startu wspólnego

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomimo wstępnego zgłoszenia do mistrzostw, reprezentacje: Algierii, Bahrajnu, Egiptu i Panamy ostatecznie nie wzięły w nich udziału (→ 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race) – Entries. (PDF). uci.org).
  2. Dla wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn przyznano następujące limity: dla reprezentacji w światowym rankingu UCI (12 sierpnia 2018), które zajęły miejsca 1–10 (maksymalnie 8 zawodników), 11–20 (6 zawodników), 21–30 (4 zawodników) i 31–50 (1 zawodnik), tak aby łączna liczba startujących nie przekroczyła 200 zawodników. Dla wyścigu ze startu wspólnego kobiet przyznano następujące limity: dla reprezentacji w światowym rankingu UCI (12 sierpnia 2018), które zajęły miejsca 1–5 (7 zawodniczek), 6–15 (6 zawodniczek), 16–20 (5 zawodniczek) oraz pozostałe (3 zawodniczki) (→ QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF). uci.org, UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS – 2018 INNSBRUCK-TIROL QUOTA ALLOCATION. (PDF). uci.org).
  3. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  4. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych.
  5. a b Włoszka Elena Pirrone startowała w elicie. Z tego względu nie broniła tytułu mistrzyni świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas.
  6. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
  7. Prowadzona tabela punktowa obejmowała tylko konkurencje indywidualne. Punkty przyznawane były za miejsca od 1 do 25 (→ UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Special regulation. Article 12 Ranking by nations). (PDF). uci.org).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCI Management Committee awards 2018 Road World Championships to Innsbruck, Austria (ang.). uci.ch, 2016-02-01. [dostęp 2017-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-25)].
  2. 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race) – Start List. (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-09-27].
  3. a b QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-04-07].
  4. QUALIFICATION SYSTEM FOR THE 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. UCI TEAM TIME TRIALS. (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-05-02].
  5. 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. ENTRIES (Team Time Trial, Ind. Time Trial, Road Race). (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-09-22].
  6. Dawid Borek: MŚ w Innsbrucku: znamy składy reprezentacji Polski. sportowefakty.wp.pl, 2018-09-21. [dostęp 2018-09-24].
  7. SKŁAD KADRY NARODOWEJ JUNIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW NA SZOSOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA 2018. W: Polski Związek Kolarski [on-line]. pzkol.pl, 2018-09-11. [dostęp 2018-09-26].
  8. UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. TECHNICAL GUIDE. Team Time Trials. Individual Time Trials. Road Races. (Special regulation. Article 13 Prizes). (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-09-25].
  9. 2018 Road World Championships. Final Results Men Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-30. [dostęp 2018-09-30].
  10. 2018 Road World Championships. Final Results Men Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-26. [dostęp 2018-09-27].
  11. 2018 Road World Championships. Final Results Men’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-23. [dostęp 2018-09-23].
  12. 2018 Road World Championships. Final Results Men Under 23 Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-28. [dostęp 2018-09-28].
  13. 2018 Road World Championships. Final Results Men Under 23 Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-24. [dostęp 2018-09-24].
  14. 2018 Road World Championships. Final Results Men Junior Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-27].
  15. 2018 Road World Championships. Final Results Men Junior Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-25. [dostęp 2018-09-25].
  16. 2018 Road World Championships. Final Results Women Elite Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-29. [dostęp 2018-09-29].
  17. 2018 Road World Championships. Final Results Women Elite Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-25. [dostęp 2018-09-25].
  18. 2018 Road World Championships. Final Results Women’s Team Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-23. [dostęp 2018-09-23].
  19. 2018 Road World Championships. Final Results Women Junior Road Race. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-27].
  20. 2018 Road World Championships. Final Results Women Junior Individual Time Trial. (PDF) (ang.). tissottiming.com, 2018-09-24. [dostęp 2018-09-24].
  21. 2018 UCI ROAD WORLD CHAMPIONSHIPS. Ranking by Nation. (PDF) (ang.). W: Union Cycliste Internationale [on-line]. uci.org. [dostęp 2018-09-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]