Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006
2005 2007
Miejsce finału

Ryga

Termin

5-21 maja

Liczba drużyn

16

Liczba stadionów

2 (w 1 mieście)

Podium
Pierwsze miejsce

 Szwecja

Drugie miejsce

 Czechy

Trzecie miejsce

 Finlandia

Statystyki indywidualne
Liczba meczów

56

Liczba goli

329 (5,88 na mecz)

MVP

Szwecja Niklas Kronwall

Król strzelców

Kanada Sidney Crosby
(8 bramek)

Najlepszy bramkarz

Szwecja Johan Holmqvist

Najlepszy obrońca

Szwecja Niklas Kronwall

Najlepszy napastnik

Kanada Sidney Crosby

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2006 – 70. edycja mistrzostw świata organizowane przez IIHF, która odbyła się po raz pierwszy na Łotwie. Turniej Elity odbył się w dniach 5-21 maja, a miastem goszczącym najlepsze drużyny świata była Ryga.

Czas i miejsce rozgrywania pozostałych turniejów:

Elita[edytuj | edytuj kod]

Msc. Reprezentacja
 Szwecja
 Czechy
 Finlandia
4  Kanada
5  Rosja
6  Białoruś
7  Stany Zjednoczone
8  Słowacja
9  Szwajcaria
10  Łotwa
11  Norwegia
12  Ukraina
13  Dania
14  Włochy
15  Kazachstan
16  Słowenia

W tej części mistrzostw uczestniczy najlepsze 16 drużyn na świecie. System rozgrywania meczów jest inny niż w niższych dywizjach. Najpierw odbywa się faza grupowa, w której zespoły są podzielone w czterech grupach po cztery zespoły. Z każdej grupy awansuje po trzy drużyny do drugiej fazy grupowej, zaś najgorsze tj. z czwartych miejsc walczą o utrzymanie między sobą systemem kołowym (każdy z każdym). Dwie najsłabsze drużyny spadają do pierwszej dywizji. Dwanaście zespołów, jakie pozostaną w walce o medale, zostaną podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Mecze rozgrywane są systemem kołowym (każdy z każdym) z zaliczeniem wyników pierwszej fazy grupowej. Cztery najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej, gdzie przegrywająca drużyna nie liczy się w walce o tytuł mistrzowski.

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa odbywały się na Łotwie, a po raz drugi w kraju byłego Związku Radzieckiego.

Hale, w których odbyły się zawody to: Arēna Rīga (o pojemności 10 500 miejsc) i Skonto Arena (o pojemności 6 500 miejsc)

Zawody odbyły się w dniach 5 - 21 maja 2006 roku. Pierwszym meczem, który odbył się na tych mistrzostwach to spotkanie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Nowegii. W tymże meczu pierwszą bramkę w turnieju zdobył Tommy Jakobsen, który strzelił bramkę w trzynastej minucie i 32 sekundzie.

Królem strzelców mistrzostw został Sidney Crosby, który zdobył 8 bramek w dziewięciu rozegranych meczach, również w punktacji kanadyjskiej ten zawodnik był najlepszy, zdobył 16 punktów (8 bramek i 8 asyst). Do piątki gwiazd zaliczono: bramkarza reprezentacji Białorusi - Miezina, obrońców: Fina Nummelina i Szweda Kronwalla oraz napastników: Crosbiego, Rosjanina Owieczkina oraz Czecha Výbornego. MVP turnieju został wybrany Niklas Kronwall.

Pierwsza dywizja[edytuj | edytuj kod]

Grupa A

Lp. Drużyna
1  Niemcy
2  Francja
3  Japonia
4  Wielka Brytania
5  Węgry
6  Izrael

Grupa B

Lp. Drużyna
1  Austria
2  Litwa
3  Polska
4  Estonia
5  Holandia
6  Chorwacja

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2007 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w francuskim mieście Amiens w hali Coliséum. Turniej odbywał się w dniach 24 - 30 kwietnia 2006 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w estońskiej stolicy - Tallinnie. Turniej odbywał się w dniach 23 - 29 kwietnia 2006 roku. W Chinach swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski.

Druga dywizja[edytuj | edytuj kod]

Grupa A

Lp. Drużyna
1  Rumunia
2  Bułgaria
3  Belgia
4  Serbia i Czarnogóra
5  Hiszpania
6 Południowa Afryka RPA

Grupa B

Lp. Drużyna
1  Chiny
2  Korea Południowa
3  Australia
4  Korea Północna
5  Meksyk
6  Nowa Zelandia

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata elity w 2007 roku, zaś najsłabsze drużyny spadły do drugiej dywizji.

Grupa A rozgrywała swoje mecze w bułgarskiej stolicy - Sofii w hali Hala Sportów Zimowych. Turniej odbywał się w dniach 27 marca - 2 kwietnia 2006 roku.

Grupa B rozgrywała swoje mecze w nowozelandzkim mieście - Auckland w hali Botany. Turniej odbywał się w dniach 3 - 9 kwietnia 2006 roku.

Trzecia Dywizja[edytuj | edytuj kod]

Grupa A

Lp. Drużyna
1  Islandia
2  Turcja
3  Armenia
4  Irlandia
5  Luksemburg

W mistrzostwach pierwszej dywizji uczestniczyło 5 zespołów. Rozegrały one mecze systemem każdy z każdym. Zwycięzcy turniejów awansowali do mistrzostw świata drugiej dywizji w 2007 roku. Turniej rozegrany został w stolicy Islandii - Reykjavíku w dniach 24 - 29 kwietnia 2006 roku w hali Laugardalur Arena.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]