Modest Musorgski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Modest Musorgski w 1870 roku
Portet Modesta Pietrowicza Musorgskiego autorstwa Ilii Riepina. Namalowany w szpitalu w dniach 2-5 marca 1881 na kilka dni przed śmiercią kompozytora
Noc na Łysej Górze w wykonaniu Skidmore College Orchestra.

Modest Pietrowicz Musorgski (ros. Моде́ст Петро́вич Му́соргский [mɐˈdɛst pʲɪˈtrovʲɪtɕ ˈmusərkskʲɪj], ur. 9 marca?/21 marca 1839 w Karewie, obwód pskowski, zm. 16 marca?/28 marca 1881 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor.

Życiorys[edytuj]

Pochodził z bogatej rodziny Musorgskich, porzucił karierę oficera, aby zająć się muzyką. Musorgski grał na fortepianie i po krótkiej nauce rozpoczął komponowanie, chociaż nigdy nie uzyskał formalnego wykształcenia muzycznego. Związany z grupą znaną jako Potężna Gromadka, której celem było poszukiwanie nowych środków wyrazu muzyki rosyjskiej, odrzucających ślepe kopiowanie wzorców zachodnich i czerpania inspiracji z muzyki ludowej[1].

Twórczość[edytuj]

Charakterystyka[edytuj]

W duchu ideologii pokolenia radykalnej inteligencji rosyjskiej lat 60. XIX wieku Musorgski opowiadał się za odrzuceniem sentymentalizmu, klasycystycznych form sztuki i melodramatu, przyjęciem zasady realizmu, uznania, że każde zjawisko w świecie warte jest swojego artystycznego przedstawienia[1]. W szczególności pojmował muzykę jako środek kontaktu artysty z ludem, możliwość wejścia we wspólnotę z nim[1]. Jak pisze Billington

Quote-alpha.png
Usiłował odtworzyć w muzyce motywy hipnotycznego powtórzenia charakterystycznego dla ustnej tradycji ludu rosyjskiego, gwar targu w Niżnym Nowogrodzie i tajemne pomruki samej natury.

.

W celu stworzenia rosyjskiej muzyki narodowej Musorgski zwrócił się ku teatrowi muzycznemu i ostatnie trzynaście lat życia poświęcił przede wszystkim na tworzenie dwóch oper opartych fabularnie na wydarzeniach z historii Rosji – Borysa Godunowa i Chowańszczyzny[1].

Do jego najsłynniejszych dzieł należą:

Popularyzacja muzyki Musorgskiego[edytuj]

W 1971 zespół Emerson, Lake and Palmer, wykonujący rocka symfonicznego i progresywnego, stworzył album muzyczny Pictures at an Exhibition (Obrazki z wystawy)[2]. Album ten był luźną adaptacją cyklu miniatur fortepianowych Musorgskiego i fragmentów poematu symfonicznego Noc na Łysej Górze. Innym zespołem muzyki popularnej adaptującym jego utwory był Mekong Delta, zespół z Niemiec, grający progresywny thrash metal. Ponadto japoński muzyk Isao Tomita, kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, nagrał swoją wersję Obrazków z wystawy. Pictures At An Exhibition zostało wydane w 1975 r.[3]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d Billington J. H.: Ikona i topór. Historia kultury rosyjskiej. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008, s. 380-381. ISBN 978-83-233-2319-8.
  2. Emerson, Lake & Palmer – Pictures at an Exhibition w AllMusic. Dostęp 2015-11-08.
  3. Tomita – Pictures At An Exhibition w Discogs.com (ang.)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]