Achziw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Achziw
Ilustracja
Plaża Achziw
park narodowy
Państwo  Izrael
Położenie Dystrykt Północny
Siedziba Naharijja
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Achziw
Park Narodowy Achziw
Ziemia33°02′54″N 35°06′10″E/33,048333 35,102778
Achziw
Widok na Achziw
Starożytne kamienie szlifierskie w Achziw
Pozostałości meczetu wioski Az-Zib
Pomnik poległych żydowskich żołnierzy w Achziw

Achziw (hebr. אכזיב) - park narodowy obejmujący park archeologiczny fenickiego miasta portowego, położony w strefie miejskiej Naharijji na północy Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy jest położony w północnej części równiny przybrzeżnej Izraela, u ujścia rzeki Keziw do Morza Śródziemnego. Znajduje się w strefie miejskiej Naharijji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fenicki port morski Achziw znajdował się na północ od współczesnego miasta Naharijja[1]. Badania archeologiczne odkryły w tym rejonie pozostałości osad ludzkich z epoki brązu (XX wiek p.n.e.), okresu perskiego (X wiek p.n.e. i hellenistycznego (III wiek p.n.e.). Główne miejsce prowadzonych wykopalisk posiada osiem odkrytych warstw. Między innymi odkryto tutaj ruiny kananejskiej świątyni z XVI wieku p.n.e. poświęconej bogini Astarte[2]. Według Biblii miasto Akzib po podboju Kanaanu przez Izraelitów zostało przyznane pokoleniu Asera[a][b]. Podczas podboju asyryjskiego w 732 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte i spalone przez Asyryjczyków. Odkryty kamienny mur obronny o wysokości 2 metrów z V wieku p.n.e. jest dowodem, że miasto odbudowano. Wokół znaleziono pozostałości budynków oraz liczne przedmioty użytkowe i ceramikę. W okresie panowania helleńskiego, Achziw było miastem granicznym Ptolemeuszy. W wyniku kolejnych wojen przeszło pod kontrolę Seleucydów. O tym nadmorskim mieście wspomina żydowski historyk Józef Flawiusz, jest także wymieniane w żydowskich pismach rabinicznych, na przykład Midrasz Rabba Vajikra 37:4. Talmud babiloński wspomina o nim przedstawiając lokalizację Achziw w odniesieniu do historycznych granic Izraela. Prawdopodobnie podczas wojen żydowskich miasto zostało doszczętnie zniszczone. W 1970 roku odkryto kościół poświęcony św. Łazarzowi. Pochodzi on z okresu bizantyjskiego i prawdopodobnie został zniszczony przez pożar podczas najazdu perskiego w 614 roku[3]. W okresie panowania krzyżowców powstał tutaj zamek obronny Casal Lambertie or Imbert[4]. Pod panowaniem mameluków w miejscu tym pojawiła się arabska wioska Az-Zib[5].

W dniu 10 lutego 1935 roku na południe od Achziw powstała żydowska kolonia Naharijja. W nocy z 16 na 17 czerwca 1946 roku żydowski oddział Palmach podjął próbę wysadzenia mostu kolejowego i drogowego przy Achziw. Żydowscy żołnierze zostali jednak dostrzeżeni i ostrzelani przez Brytyjczyków zanim zdołali podłożyć ładunki wybuchowe. Operacja nie powiodła się, a Żydzi utracili 14 zabitych i 5 rannych. Wydarzenie to upamiętnia pomnik. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w dniu 14 maja 1948 roku siły żydowskiej Hagany zajęły tutejszą arabską wioskę Az-Zib. Jej mieszkańcy uciekli na północ do Libanu[6].

Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Park Narodowy Achziw obejmuje swoim obszarem teren parku archeologicznego Achziw, ujście rzeki Keziw do morza oraz pozostałości arabskiej wioski Az-Zib. W jego skład wchodzą dwa rezerwaty przyrody: pierwszy obejmuje plażę i znajdujące się na lądzie budynki, a drugi jest morski. Wyjątkowość tego parku narodowego polega na naturalnej plaży, lagunie oraz naturalnych i sztucznych basenach morskich. Jeden z nich jest głęboki, a drugi płytki i dostępne dla dzieci. Jest to doskonałe miejsce do spędzania czasu i wypoczynku. Osoby zajmujące się nurkowaniem mogą z łatwością podziwiać morskie zwierzęta, jeżowce i małe ośmiornice. W pobliżu znajdują się niewielkie wyspeki Achziw, które wchodzą w skład rezerwatu przyrody. Są to miejsca lęgowe rybitw[7].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Park posiada pełne zaplecze rekreacyjno turystyczne, z kawiarnią, restauracją, miejscem piknikowym, toaletami, prysznicami, placem zabaw dla dzieci, punktem pierwszej pomocy i opieką służb ratunkowych. Istnieje możliwość wynajęcia domku kempingowego i noclegu. Wejście do parku jest zakazane dla zwierząt (np. psów).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: Księga Jozuego 19,29: „Potem granica zwracała się do Rama i aż do warownego miasta Tyr i wracała do Chosa, kończąc się nad morzem. Obejmowała Machaleb, Akzib”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
  2. Zobacz: Księga Sędziów 1,31: „Aser nie wypędził mieszkańców Akko ani Sydonu, ani Achlab, ani Akzib, ani Chelba, ani Afik, ani Rechob”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Achziw (ang.). W: Hecht Museum [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  2. Nahariyya (ang.). W: Encyclopedia Britannica [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  3. Asher Ovadiah, Carla Gomez de Silva: Supplementum to the Corpus of the Byzantine Churches in the Holy Land, Part I. Jerusalem: British School of Archaeology, 1981, s. 200–261.
  4. Eilat Mazar: Achziw (ang.). W: The Hebrew University of Jerusalem [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  5. Welcome To al-Zeeb (ang.). W: The Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  6. Nahariya’s Early Years 1934-1949 (ang.). W: Lieberman House - Museum of the history of Nahariya [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  7. Park Narodowy Achziw (hebr.). W: Zarząd Ochrony Przyrody i Parków Narodowych [on-line]. [dostęp 2013-02-17].