Monika Borys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monika Borys
Data i miejsce urodzenia

14 sierpnia 1965[1]
Warszawa[2]

Instrumenty

wokal

Gatunki

pop, synth pop, dance

Zawód

piosenkarka, tancerka, aktorka, fotomodelka

Wydawnictwo

Polskie Nagrania „Muza”[3]

Powiązania

Jarosław Kukulski

Monika Borys-Kukulska (ur. 14 sierpnia 1965 w Warszawie) – polska piosenkarka, tancerka, aktorka, fotomodelka. Absolwentka wydziału estradowego Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie[4]. Jej matka prowadziła Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Varsovia. Mając 19 lat zadebiutowała w przedstawieniu Seks i pieniądze autorstwa Ryszarda Marka Grońskiego i Daniela Passenta w reż. Witolda Fillera na scenie warszawskiego Teatru Syrena, gdzie pracowała przez osiem lat[5].

W 1985 rozpoczęła karierę estradową w widowisku „Kołobrzeska Legenda” na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, gdzie wykonała piosenkę „Z piłką na plaży” (muz. Janusz Kępski, sł. Janusz Szczepkowski)[6]. W drugiej połowie lat 80. rozpoczęła współpracę z Ryszardem Poznakowskim, który do słów Grażyny Orlińskiej skomponował jej pierwszą piosenkę „To nie jest pora na miłość” w 1987. Z piosenkami tego kompozytora występowała również na różnych festiwalach, m.in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. W 1988 w plebiscycie czytelników „Panoramy” została uznana za najlepszy debiut roku. W listopadowej telewizyjnej giełdzie piosenki zwyciężyła piosenką „Słodka Lady”.

W 1989 za piosenkę „Co ty królu złoty” otrzymała nagrodę publiczności podczas koncertu Premier w ramach 26. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[7]. W tym samym roku wystąpiła z tym utworem także na Festiwalu w Sopocie. Nagrała wiele teledysków, a jej piosenki cieszyły się powodzeniem w konkursie radiowym Programu I Polskiego RadiaRadiowa Piosenka Tygodnia. Na pierwsze miejsce tej listy trafiły nagrania „Co ty królu złoty”, „Nie masz prawa” i „Ty uratujesz mnie”. W 1990 roku na festiwalu w Opolu w krótkim koncercie poświęconym pamięci Anny Jantar wykonała jej utwór „Moje jedyne marzenie”, a także zaśpiewała swoje przeboje: „Słodka Lady”, „Co ty królu złoty”. W tym samym roku wydała debiutancki album pt. Ściana i groch oraz ponowiła współpracę z Teatrem Syrena, czego owocem był singiel, jak i również nagranie piosenek „Bóg stworzył dla mnie świat”, „Sexy bądź” oraz „Za każdy błąd”. W 1991 na galowym koncercie opolskiego festiwalu zaśpiewała utwór „Przydział twój” w duecie ze swoim mężem Jarosławem Kukulskim. Na tym samym festiwalu wzięła udział w konkursie, gdzie zaśpiewała piosenki „Dance with Me” i „Słodka Lady”. Wydała również płytę z piosenkami dla dzieci. W grudniu tego samego roku nagrała kolędy na kolejny album. Na początku 1993 wystąpiła z premierową piosenką „Życie jest jak sen” w telewizyjnym konkursie Muzyczna Jedynka. Pod koniec 1994 roku nagrała piosenkę „Nie jestem zła”, która miała kandydować do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, jednak plany się nie powiodły.

W połowie lat 90. zawiesiła karierę muzyczną, by zająć się rodziną oraz chorym mężem. Na scenę powróciła w 1996 roku, kiedy to podpisała kontrakt płytowy z Quazar Records i wydała pierwszy od kilku lat album. Autorska płyta prezentowała nowe, bardziej akustyczne brzmienie. Album lansowały single „Pomóż mi wstać” oraz „Niebo we łzach”. W 2003 roku pojawiła się informacja o przygotowywanej przez piosenkarkę nowej płycie Stracony czas i promujących ją teledyskach. Album nigdy jednak nie został wydany. Rok później ukazał się krążek z kolędami w wykonaniu Borys. Na początku 2008 roku piosenkarka rozpoczęła pracę nad nowymi utworami. Ukazały się one na minialbumie w sierpniu tego samego roku. Znalazło się na nim sześć utworów, z czego jeden to remiks hitu sprzed lat – „Co ty królu złoty”. Taki tytuł nosiło też całe wydawnictwo[8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Była drugą żoną Jarosława Kukulskiego, kompozytora większości piosenek z jej repertuaru, z którym rozwiodła się w 2003 roku. Mają syna Piotra (ur. 1989). Z poprzedniego związku męża miała również pasierbicę, piosenkarkę Natalię Kukulską.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

 • 1988: „Nie masz prawa” / „Bohater roku”[3]
 • 1993: „Sexy bądź”
 • 1993: „Życie jest jak sen”

Radiowa Piosenka Tygodnia[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie piosenki pochodzą z płyty Ściana i groch.

Rok Tytuł PR I[9]
1988 „Nie masz prawa” 1
„Bohater roku” 2
„Ściana i groch” 2
1989 „Co ty królu złoty” 1
„Słodka Lady” 2
1990 „Ty uratujesz mnie” 1
1991 „Ze mną tańcz” 3
„Nie żal mi złotych łez” 7
„Przydział twój” 5

Wybrane teledyski[edytuj | edytuj kod]

 • „Bohater roku”
 • „Nie masz prawa”
 • „Sexy bądź”
 • „Ściana i groch”
 • „To nie jest pora na miłość”
 • „Ty uratujesz mnie”
 • „Za każdy błąd”
 • „Ze mną tańcz”
 • „Życie jest jak sen”

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Monika Borys w bazie Filmweb
 2. Monika Borys w bazie filmpolski.pl
 3. a b c d e f g Monika Borys w bazie Discogs.com (ang.)
 4. Personalidade: Monika Borys (Polônia). InterFilmes.com. [dostęp 2020-05-11]. (port.).
 5. Wiktor Krajewski: Monika Borys: przerywam milczenie!. Onet.pl, 2013-04-15. [dostęp 2023-02-01]. (pol.).
 6. Kołobrzeska Legenda. Discogs. [dostęp 2017-03-11]. (pol.).
 7. Borys Monika. www.kppg.waw.pl. [dostęp 2011-02-14].
 8. Monika Borys Album. AllMusic. [dostęp 2020-05-11]. (ang.).
 9. Radiowa Lista Przebojów Programu I. Forum LP3. [dostęp 2010-01-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]