Muzeum Ziem Zachodnich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Historii Zajezdnia – muzeum znajdujące się we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 184 jest dziełem wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” działającego od 2007 roku, początkowo jako państwowa instytucja kultury, a od 2009 jako samorządowa instytucja miasta Wrocławia.

Centrum powstało w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską „Solidarność”. Oficjalne otwarcie odbyło się w drugiej połowie 2016 roku.

W zajezdni-muzeum znajduje się stała wystawa opisująca historię miasta od roku 1945 aż do 2016. Ekspozycja podzielona jest na osiem części ułożonych chronologiczne od czasów zaraz po wojnie, aż do dziś. Poszczególne części opowiadają o:

Wystawa jest interaktywna i nowoczesna. Zwiedzający, odwiedzając poszczególne części wystawy, mają możliwość wczuć się w klimat czasów, o których dany fragment ekspozycji opowiada. Na wystawie można wejść do różnych pomieszczeń, takich jak sala lekcyjna z oryginalnymi powojennymi ławkami czy do celi więziennej.

W muzeum organizowane są różnego rodzaju spotkania z historią dla dzieci i młodzieży, takie jak: zwiedzanie z przewodnikiem dla przedszkoli czy lekcje muzealne dla szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Organizowane są gry miejskie, a także konkursy skierowane do młodzieży szkolnej oraz studentów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrum Historii Zajezdnia, „Centrum Historii Zajezdnia” [dostęp 2017-06-30] (pol.).