Pawilon Czterech Kopuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pawilon Czterech Kopuł
Obiekt zabytkowy nr rej. 343/Wm
Pawilon od strony południowej
Pawilon od strony południowej
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres Wystawowa 1
Typ budynku budynek wystawienniczy
Styl architektoniczny modernizm
Architekt Hans Poelzig
Rozpoczęcie budowy 1912
Ukończenie budowy 1913
Ważniejsze przebudowy 2013-2015
Pierwszy właściciel Breslauer Messe- und Ausstellungs - AG
Kolejni właściciele Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Obecny właściciel Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Pawilon Czterech Kopuł
Pawilon Czterech Kopuł
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pawilon Czterech Kopuł
Pawilon Czterech Kopuł
Ziemia 51°06′30″N 17°04′34″E/51,108333 17,076111
Strona internetowa

Pawilon Czterech Kopułpawilon, wybudowany na początku XX wieku na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem (1813), była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie. Pawilon Czterech Kopuł umiejscowiono tuż przy Hali Stulecia wraz z innymi obiektami towarzyszącymi (m.in. Pergolą i Ogrodem Japońskim).

Budowę zrealizowała, według projektu Hansa Poelziga, firma Schlesische Beton Baugesellschaft pomiędzy sierpniem 1912 a lutym 1913. Na wewnętrznym dziedzińcu Pawilonu znajdowała się fontanna z rzeźbą projektu wrocławskiego rzeźbiarza, profesora Roberta Bednorza[1] przedstawiającą grecką boginię Atenę (nie zachowała się ona do dzisiejszych czasów).

Po II wojnie światowej w pawilonie zlokalizowano Wytwórnię Filmów Fabularnych, która wykorzystywała jego pomieszczenia jako filmowe atelier. Od roku 2006 pawilon znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO; wpisany został na nią razem z sąsiadującą Halą Stulecia.

W maju 2013 w obiekcie rozpoczął się generalny remont na potrzeby Muzeum Narodowego, które uzyska dzięki temu nowe powierzchnie wystawiennicze – ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych z przeznaczeniem na ekspozycję sztuki współczesnej. W okalającym pawilon parku powstanie plenerowa galeria rzeźby. Zakończenie robót przewidywane jest na czerwiec 2015 roku[2].

Przypisy

  1. był on także autorem projektu krzyży w kwaterze żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej pochowanych na Cmentarzu Osobowickim
  2. Agnieszka Kołodyńska: Pawilon odzyskuje blask (pol.). wroclaw.pl, 2014-01-15. [dostęp 2014-01-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]