To jest dobry artykuł

Niesławny: Infamous – Festiwal krwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niesławny: Infamous – Festiwal krwi
Infamous: Festival of Blood
Producent Sucker Punch Productions[1]
Wydawca Sony Computer Entertainment[1]
Seria gier Infamous
Format obrazu 720p
Aktualna wersja 1.00
Data wydania USA: 25 października 2011[1]
EUR: 26 października 2011[1]
Gatunek otwarty świat, gra akcji[1]
Tryby gry jednoosobowa[1]
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
ACB: MA15+
PEGI: 16
USK: 16+
Język m.in: angielski i polski[2]
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3[1]
Nośniki dystrybucja cyfrowa (PSS)[1]
Kontrolery DualShock 3 i Sixaxis
PlayStation Move

Niesławny: Infamous – Festiwal krwi (oryginalna wersja językowa Infamous: Festival of Blood) – gra akcji o otwartym świecie wyprodukowana przez Sucker Punch Productions na konsolę PlayStation 3, której światowa premiera odbyła się 25 października 2011 roku. Akcja tytułu rozgrywa się w mieście New Marais, a gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha obdarzonego nadnaturalnymi mocami. Główny bohater zostaje ukąszony przez wampirzycę i zmienia się w wampira. Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów, uzyskując w agregatorach GameRankings i Metacritic odpowiednio 79,89% i 78/100 punktów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Festiwalu krwi rozpoczyna się, kiedy Zeke, najlepszy przyjaciel głównego bohatera gry, siedzi samotnie w barze. Obok niego siada kobieta, której próbuje zaimponować. Rozpoczyna opowiadać historię Cole'a, rozgrywającą się w mieście New Marais. Cole udaje się do miejskich katakumb, aby uwolnić uwięzionych mieszkańców. Po dotarciu na miejsce, znajduje młodą kobietę, wołającą o pomoc. Gdy podchodzi do niej, kobieta okazuje się wampirzycą i atakuje go. Cole zostaje ogłuszony i porwany. Gdy odzyskuje przytomność, odkrywa, że leży obok zwłok pradawnej wampirzycy – Krwawej Mary. Po chwili jej sługa rani głównego bohatera, aby przebudzić wampirzycę. Ta budzi się i kąsa Cole'a. Wiele godzin później Cole ponownie odzyskuje przytomność. Jest zdezorientowany i pozbawiony swej wiernej broni, Ampa. Bohater ma czas do świtu, aby odnaleźć Krwawą Mary i wbić jej kołek w serce. W innym wypadku na zawsze pozostanie wampirem i będzie musiał unikać światła słonecznego. Cole zaczyna uczyć się nowych umiejętności, które zyskał po ugryzieniu. Dzięki temu łatwiej odnajduje wampiry atakujące New Marais i zabija je. Dzięki Zek'owi dowiaduje się o skutecznej broni przeciwko wampirom. Jednak przybywa po nią za późno, gdyż te już ją zdobyły. Cole zabija je i wyrusza do katakumb, aby unicestwić Krwawą Mary. Rano budzi się już po wszystkim, znowu będąc człowiekiem, a nie wampirem. Akcja gry ponownie przenosi się do baru, gdzie kobieta nie wierzy w opowiedzianą przez Zeke'a opowieść. Po chwili pojawia się Cole, który potrzebuje pomocy w odzyskaniu swojej broni – Ampa. Kobieta postanawia mu pomóc, a Zeke zauważa jej wampirze zęby[3].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka Niesławny: Infamous – Festiwal krwi nie różni się znacząco od tej przedstawionej w poprzednich częściach. Nadal jest do gra akcji przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby posiadająca otwarty świat. Akcja produkcji rozgrywa się w południowej części miasta New Marais oraz katakumbach[3]. Gracz wciela się w znanego z poprzednich części serii Cole’a MacGratha, który posiada nadnaturalne moce[1]. Cole może biegać, skakać i wdrapywać się na budynki oraz inne obiekty. Rozgrywka skupia się głównie na walce z przeciwnikami przy pomocy różnorodnych mocy, tj. ciskania błyskawicami, rzucania elektrycznymi granatami i rakietami, ciskania wrogami i elementami otoczenia. W grze istnieje możliwość szybkiego przemieszczania się po mieście. Cole może ślizgać się po szynach lub kablach. Dzięki temu porusza się znacznie szybciej niż w przypadku biegania po ziemi. W Festiwalu krwi zyskał także nową umiejętność, jaką jest latanie, oraz wampirzy wzrok, który pozwala odnajdywać wampiry wśród ludzi, tajne przejścia, ukryte przedmioty oraz wskazówki[4]. W grze nie występuje wskaźnik karmy zależny od wyborów moralnych gracza, który był obecny w poprzednich częściach. Cole posiada wyłącznie złą karmę oraz wskaźnik krwi. Dzięki temu może żywić się krwią przypadkowo spotkanych ludzi, która jest mu niezbędna do przeżycia i do uleczenia ran odniesionych w trakcie walk z wrogami[5].

Festiwalu krwi oferuje edytor umożliwiający tworzenie własnych misji i udostępniania ich przez internet innym graczom. Jest on wzbogacony o nowe elementy w stosunku do tego udostępnionego w Niesławny: Infamous 2[3]. W grze istnieje opcja umożliwiająca wykorzystania kontrolera ruchowego PlayStation Move do sterowania Cole'em[6].

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com B[7]
Edge 7/10[7]
Eurogamer 6/10[7]
Game Revolution B+[7]
GameSpot 7/10[7]
GameTrailers 8,5/10[8]
IGN 7,5/10[3]
Official U.S. PlayStation Magazine 9/10[7]
PlayStation Official Magazine - UK 8/10[7]
Play Magazine 76/100[7]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

79,89%[7]

Metacritic

78/100[8]

Wersja polskojęzyczna[edytuj | edytuj kod]

Wersja anglojęzyczna[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Festiwal krwi został zapowiedziany na konferencji podczas targów gamescom przez firmę Sony jako gra dystrybuowana cyfrowo[11]. Produkcja miała swoją premierę 25 października 2011 roku w Stanach Zjednoczonych i dzień później w Europie[1]. W dniu premiery Sony opublikowało w internecie premierowy zwiastun gry, który zarysowywał fabułę i ukazywał rozgrywkę[12].

28 sierpnia 2012 roku w Stanach Zjednoczonych tytuł został wydany w pakiecie Infamous Collection wraz z Infamous oraz Niesławny: Infamous 2[13].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Produkcja została dobrze przyjęta przez recenzentów. W agregatorach GameRankings i Metacritic otrzymała odpowiednio 79,89%[7] i 78/100[8]. Recenzent serwisu IGN, Colin Moriarty, docenił oprawę graficzną i dźwiękową, lecz krytykował długość gry i miał zastrzeżenia co do jej fabuły[3]. Na długość rozgrywki zwrócił uwagę także Christian Donlan z serwisu Eurogamer, który wystawił grze najniższą ocenę spośród tych na stronach agregujących oceny gier komputerowych, czyli GameRankings i Metacritic[14]. Z kolei Russ Pitts z serwisu Joystiq docenił większość jej elementów i wystawił maksymalną ocenę[15]. Corey Schwanz z serwisu PlayStation LifeStyle za atuty uznał wprowadzenie do niej nowych mocy oraz wykorzystanie kontrolera PlayStation Move. Według niego gra dostarcza dużej ilości rozrywki pomimo tego, że jest bardzo krótka[16]. Recenzent serwisu Edge pozytywnie ocenił wprowadzenie do serii wielu nowych rozwiązań w rozgrywce, jednak dodał również, że większość z nich jest zapożyczona z innych gier. Jako przykład podał wampirzy wzrok Cole'a, który jest kopią trybu detektywistycznego Batmana z gry Batman: Arkham Asylum[17]. Łukasz Berliński z polskiego serwisu gram.pl docenił wielkość miasta, które udostępniono graczom, oraz nowe moce. Skrytykował natomiast krótki czas rozgrywki, małe zróżnicowanie rodzajów przeciwników oraz schematyczność misji pobocznych[18].

Festiwal krwi był najczęściej sprzedawaną grą w listopadzie 2011 roku na amerykańskim PlayStation Store[19] oraz trzecią najczęściej sprzedawaną produkcją w 2011 roku na amerykańskim PlayStation Store, ustępującą tylko Tetrisowi i reedycji Resident Evil 4[20].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j InFamous 2: Festival of Blood (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-01-09].
 2. Festiwal Krwi także jest w pełni po polsku (pol.). dubscore.pl. [dostęp 2012-01-09].
 3. a b c d e Colin Moriarty: Infamous: Festival of Blood Review (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-01-09].
 4. inFamous 2: Festival of Blood – recenzja (pol.). gram.pl. [dostęp 2012-01-09].
 5. InFamous 2: Festival of Blood (ang.). http://darkstation.com.+[dostęp 2012-03-24].
 6. Infamous: Festival of Blood (ang.). uk.ps3.ign.com. [dostęp 2012-13-09].
 7. a b c d e f g h i j inFamous: Festival of Blood (ang.). gamesrankings.com. [dostęp 2012-01-09].
 8. a b c inFamous: Festival of Blood (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-01-09].
 9. Festiwal Krwi także jest w pełni po polsku (pol.). dubscore.pl. [dostęp 2012-03-10].
 10. inFamous: Festival of Blood (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-03-20].
 11. Cole McGrath zmierzy się z wampirami w inFamous 2: Festival of Blood (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-013-09].
 12. Premierowy zwiastun nieSławny: inFamous – Festiwal Krwi (pol.). ps3site.pl. [dostęp 2012-13-10].
 13. Piotrek66: God of War Saga i inFAMOUS Collection: Pakiety dla fanów Kratosa i "elektrycznego faceta" w drodze (pol.). cdaction.pl, 2012-08-06. [dostęp 2012-08-09].
 14. Christian Donlan: InFamous: Festival of Blood Review (ang.). eurogamer.net. [dostęp 2012-03-09].
 15. Russ Pitts: Infamous 2: Festival of Blood review: Vamps and amps (ang.). joystiq.com. [dostęp 2012-03-21].
 16. Corey Schwanz: PSN Review – inFamous: Festival of Blood (ang.). playstationlifestyle.net. [dostęp 2012-03-09].
 17. Infamous: Festival Of Blood review (ang.). edge-online.com. [dostęp 2012-03-09].
 18. Łukasz Berliński: inFamous 2: Festival of Blood – recenzja (ang.). gram.pl. [dostęp 2012-03-21].
 19. inFamous: Festival of Blood najszybciej sprzedającą się grą na amerykańskim PSN (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-03-09].
 20. Tetris i DLC do gry Call of Duty: Black Ops na szczycie list sprzedaży PSN w 2011 roku (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-03-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]