Resident Evil 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Resident Evil 4
Producent Capcom Production Studio 4
Wydawca Capcom
Ubisoft (PC)
Nintendo Australia (GC i Wii)
Red Ant Enterprises (Wii)
THQ Asia Pacific
Data wydania GameCube:

USA 11 stycznia 2005
Japonia 27 stycznia 2005
Europa 18 marca 2005
PlayStation 2:
USA 25 października 2005
Europa 4 listopada 2005
Australia 11 listopada 2005
Japonia 1 grudnia 2005
Microsoft Windows:
Hongkong 1 lutego 2007 Australia 1 marca 2007
Europa 2 marca 2007
USA 15 maja 2007
Japonia 7 czerwca 2007
Wii:
Japonia 31 maja 2007
USA 19 czerwca 2007
Europa 29 czerwca 2007
Australia 5 lipca 2007
Wersja na telefony:
Japonia 1 lutego 2008

Gatunek Survival horror
strzelanka trzecioosobowa
Tryby gry Gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature (M)
PEGI: 18+
BBFC: 15
OFLC: MA15+
CERO: D
OFLCZ: R18+
Wymagania sprzętowe
Platforma GameCube, Windows, PlayStation 2, Wii, Zeebo
Wymagania

Tylko do wersji PC
procesor: 1 GHz Pentium III lub AMD Athlon,
256 MB RAM,
karta graficzna: NVIDIA GeForce FX/6/7 lub ATI Radeon 9200-9800/X
1.2 GB wolnej przestrzeni

Kontrolery Klawiatura, DualShock 2, Nintendo GameCube Controller, Wii Remote, Classic Controller

Resident Evil 4 (w Japonii zatytułowany Biohazard 4) – czwarta część serii survival horrorów Resident Evil, wyprodukowana przez japońską firmę Capcom, a wydana przez firmy Ubisoft, Nintendo Australia, Red Ant Enterprises na różne platformy. Oficjalna premiera na konsolę GameCube odbyła się 11 stycznia 2005 roku w USA, w Japonii premiera miała miejsce 16 dni później, zaś w Europie 18 marca tego samego roku. Na początku Resident Evil 4 miał być exclusivem na konsolę GameCube, lecz postanowiono wydać ją również na PlayStation 2, co przyczyniło się do zwiększenia popularności gry. Na konsolę GameCube sprzedano 1.69 mln kopii, na PlayStation 2 – 2.91 mln a na Wii 1.56 mln sztuk[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004, 6 lat po wydarzeniach w Raccoon City, przeciwko korporacji farmaceutycznej Umbrella kończy się śledztwo. Pod naciskiem rządu USA oraz opinii publicznej wychodzą na światło dzienne wszystkie nielegalne badania nad wirusami, eksperymenty medyczne oraz skutki działań w Raccoon City. Wskutek tych wydarzeń Umbrella ogłasza bankructwo i przestaje istnieć. Jednym z bohaterów tamtych wydarzeń jest Leon S. Kennedy – były policjant, aktualnie tajny agent na usługach rządu USA. Jego aktualnym zadaniem jest odnalezienie zaginionej córki prezydenta, Ashley Graham. Została ona porwana i uprowadzona do Hiszpanii przez tajemniczą okultystyczną organizację. Leon wyrusza jej tropem i dociera do oddalonej od cywilizacji hiszpańskiej wioski. Tym razem na swej drodze nie spotyka zombie, a zakażonych Las Plagas agresywnych mieszkańców. Podczas wykonywania misji spotyka starych znajomych: Adę Wong i Jacka Krausera, z którym rozpoczynał szkolenie w USA na tajnego agenta. Po uwolnieniu Ashley, przywódca "Los Illuminatos" (z hiszpańskiego: Oświeconych) Osmund Saddler, nakazuje swoim podwładnym odzyskanie prezydenckiej córki. Udaje się to w zamku Ramona Salazara insektodalnym Novistadorom (z hiszpańskiego: Niewidocznym dla ludzi). Zmusza to Leona do podróży na pobliską wyspę, która jest zmilitaryzowano-badawczym kompleksem wykorzystywanym przez ludzi Saddlera. Tu Leon pokonuje z pomocą Ady zmutowanego Saddlera i zdobywa próbkę Master Plaga, lecz – Ada zmusza Leona do oddania próbki i ucieka z wyspy śmigłowcem. Zachęca Leona do tego samego aktywując ładunki umieszczone na całej wyspie i oddaje mu kluczyki do skutera wodnego. Mając 3 minuty do detonacji, Leon i Ashley uciekają na nim.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Leon S. Kennedy – główny bohater gry, znany z części drugiej. Po wydarzeniach z Resident Evil 2, Leon odszedł z policji i rozpoczął szkolenie jako tajny agent, czego rezultatem jest praca na usługach rządu USA i ochrona rodziny prezydenckiej. Wraz z rozpoczęciem swojej misji, ktoś porywa córkę prezydenta i uprowadza ją do Hiszpanii, po czym Leon rusza jej na pomoc.
 • Ashley Graham – jedna z głównych bohaterek gry, jest również przez pewną część rozgrywki postacią grywalną. Ashley jest porwaną córką prezydenta USA, której odnalezienie jest głównym celem protagonisty. Jak się później okazuje, została z nieznanych jeszcze powodów porwana przez grupę Los Illuminatos, którą dowodzi potężny Osmund Saddler.
 • Ada Wong – drugoplanowa bohaterka gry, znana z części drugiej. Ada pojawiła się w wiosce w poszukiwaniach próbki Las Plagas, której odnalezienie zlecił jej Albert Wesker – bohater części pierwszej. Kilka razy ratuje głównemu bohaterowi życie, ale jednocześnie daje znać, że nie stoi po jego stronie. Ada jest grywalną bohaterką dodatkowych scenariuszy, które są dostępne po przejściu gry Leonem.
 • Osmund Saddler – główny antagonista gry. To on jest przywódcą grupy Los Illuminatos, która jest odpowiedzialna za uprowadzanie Ashley Graham do Hiszpanii. Za nic nie chce pozwolić, by próbka Las Plagas wpadła w niepowołane ręce, ani nie pozwala na to, by Ashley opuściła tereny Hiszpanii przed ukończeniem tajemniczego rytuału.

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Luis Sera – hiszpański policjant w stanie spoczynku. Został on związany, zakneblowany i zamknięty w szafie, ale zostaje odnaleziony i uwolniony przez Leona. W trakcie rozgrywki pomaga on bohaterowi w walce z wieśniakami, wie on także o tym, co wstrzyknięto do ciał Leona i Ashley. Ginie zabity przez lorda Saddlera.
 • Ramon Salazar – 20-letni kasztelan zamczyska, który jest jedną z lokacji w rozgrywce. Ramon jest sprzymierzeńcem i pomocnikiem Saddlera, który stara się odbić Ashley od Leona i jednocześnie zabić głównego bohatera. Choć czasami zachowuje się jak dziecko, wygląda jak starzec.
 • Jack Krauser – Jack jest najemnikiem zatrudnionym przez Saddlera, który zlecił mu porwanie Ashley. Kiedyś, będąc agentem rządu USA przyjaźnił się z Kennedym, teraz jego jedynym celem jest odbicie próbki Las Plagas od Saddlera. W tej samej roli występuje w scenariuszach Leona i Ady.
 • Bitores Mendez – wójt wioski, do której trafia główny bohater. Zleca on jej mieszkańcom zabicie Leona, lecz z czasem sam próbuje własnoręcznie go zamordować, używając przy tym swojej olbrzymiej siły. Jest sprzymierzeńcem Saddlera. Przy ostatnim zamachu na protagonistę, ginie zabity przez Leona.

Pozostałe postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Ingrid Hunnigan – kontaktuje się z Leonem poprzez radio, przez które udziela mu ona pewnych rad oraz wskazówek. Z czasem ich połączenie zostaje zerwane przez Ramona Salazara.
 • Mike – nie jest pokazana jego twarz. Mike przyleciał helikopterem jako wsparcie dla Leona, i skutecznie pomaga mu on rozstrzeliwać przeciwników. Występuje tylko w jednej lokacji, ponieważ jego helikopter zostaje zestrzelony przez Ganado z wyrzutnią rakiet, na rozkaz Saddlera.
 • Kupiec – tajemnicza postać, u której Leon może sprzedać różne przedmioty, kupić nowe bronie oraz polepszyć aktualnie posiadane bronie. Pomimo że jest jednym z Ganados, ma wolną wolę.
 • Albert Wesker – postać występująca tylko w scenariuszu Ady, bohater znany z części pierwszej. Kontaktuje się z Adą poprzez radio, przez które mówi jej o misjach, jakie ma wykonać.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Resident Evil 4 niemalże we wszystkim różni się od poprzednich trzech części. Najbardziej widoczne innowacje w tej grze to:

 • Widok zza pleców bohatera (TPP) przez cały czas rozgrywki.
 • Postać handlarza, u którego można kupić broń, ulepszyć ją, dokupić przydatne rzeczy, a także można mu sprzedać przedmioty znalezione podczas gry.
 • W niektórych etapach gry bohaterowi towarzyszy córka prezydenta, Ashley – gracz jest zmuszony ją chronić, gdyż jeśli zostanie zabita lub któryś z Ganados ją porwie, gra jest skończona. Sam gracz musi również uważać z oddawaniem strzałów, bowiem Ashley może zostać zraniona przez Leona.
 • Resident Evil 4 jest pierwszą grą w serii, w której przeciwnikami nie są zombie – w ich zastępstwie przyszli inteligentniejsi wrogowie którzy są kontrolowani przez pasożyta: wieśniacy, mnisi oraz żołnierze. Wszyscy ci przeciwnicy potrafią komunikować się między sobą, stawiać drabiny żeby wejść do pomieszczenia oraz używać różnych broni.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Powiązania z "Devil May Cry"[edytuj | edytuj kod]

Kilka przykładów, które Devil May Cry zaczerpnął z pierwszego projektu RE4:

 • Boss zwany Phantom to gigantyczny pająk. W każdym dotychczas wydanym Residencie występuje ten rodzaj przeciwnika.
 • Marionetki z serii Devil May Cry zachowują się bardzo podobnie jak zombie w RE. Zarówno jedni jak i drudzy występują jako pospolici przeciwnicy tzw. mięso armatnie.
 • Przeciwnik Blade wygląda i porusza się niemal identycznie jak Hunter z serii Resident Evil.
 • Dźwięki przeładowania magazynków, strzałów w ścianę lub podłogę są identyczne.
 • W obu grach pojawiają się przyjaciele-wrogowie: Ada Wong – Vergil.
 • Resident Evil 4 i Devil May Cry mają dużą część gry rozgrywaną w zamku.
 • Wygląd, styl i kolor włosów głównych bohaterów: Leona i Dantego są bardzo podobne.
 • W Resident Evil 4 gracz kolekcjonuje pieniądze, za które można ulepszać broń. W Devil May Cry kolekcjonujemy orby. W obu grach zdobywamy je przez zabijanie wrogów i niszczenie niektórych przedmiotów.

Historia powstania gry[edytuj | edytuj kod]

Historia Resident Evil 4 rozpoczyna się pomiędzy rokiem 1998 a 2000, pod nadzorem Hideki Kamiya – reżysera Resident Evil 2. Pierwotnie gra planowana była na platformę Sony PlayStation 2. Początkowe prace to tzw. R&D, oraz podróż do Hiszpanii w celu przyjrzenia się architekturze tamtejszych zamków. W pewnym momencie uznano, że kierunek rozwoju gry oddala ją coraz bardziej od serii.
Prace nad RE4 ponownie ruszyły we wrześniu 2001 roku, kiedy Capcom ogłasza podpisanie umowy z Nintendo. Jako wersje exclusive na konsolę GameCube miały wyjść 3 gry: Resident Evil Zero, Resident Evil REmake oraz Resident Evil 4. Jest to szósta gra z serii (nie licząc gier spin-off) po Resident Evil Zero, Resident Evil 1, Resident Evil 2, Resident Evil 3: Nemesis oraz Resident Evil Code: Veronica. Prace trwały do roku 2005. W tym czasie przedstawiono 3 różne wersje gry. Pierwsza z nich została nazwana The Fog Version (ang. Mgła) i zaprezentowana na Tokyo Game Show w 2002 roku. Odpowiedzialny za tę wersje był Hiroshi Shibata, drugoplanowy projektant Resident Evil 3: Nemesis. Gra rozpoczynała się w siedzibie Umbrelli, gdzieś na terenie Europy. Zadaniem Leona była infiltracja kwatery głównej oraz walka z przeciwnikiem, który formował się z otaczającej mgły. Wygląda na to, że Capcom nie wyrzucił projektu stwora do kosza, ponieważ niemal identyczny występuje w Resident Evil 5. Cały projekt Capcom bez rozgłosu anulowało i już w 2003 podczas targów E3 pokazało kolejną propozycję gry. Wersja została nazwana Hooked Man. Akcja rozgrywa się w nawiedzonej rezydencji, gdzie Leon używa latarki w różnych pomieszczeniach. Pokazany zwiastun przedstawiał dwa światy: jeden normalny, a drugi paranormalny. Po przejściu w ten drugi kolorystyka gry ulegała zmianie, a na ekranie pojawiali się przeciwnicy. Resident Evil 4 na tym etapie przypominał bardzo inną serię survival horrorów: Silent Hill. Z tej wersji przetrwało kilka rzeczy, które pojawiły się w finalnej grze:

 • Kamera po raz pierwszy w całej serii pokazywała akcję z perspektywy trzeciej osoby. Podczas celowania przechodziła w tryb znad ramienia bohatera.
 • Czerwony laser podczas celowania pojawia się na przeciwniku ułatwiając oddawanie celnych strzałów.
 • Obrona przed pustą rycerską zbroją następuje przez QTE.
 • Umiejętność rzucania granatami.
 • Przytrzymanie lewego triggera na padzie aktywowało druga broń. W Hooked Man był to granat. Ostatecznie zamieniono go na nóż.
 • Po raz pierwszy zastosowano informacje na ekranie w postaci ostrzeżenia o zdrowiu bohatera. W ostatecznej wersji ekran informacji (tzw. HUD) został jeszcze bardziej rozbudowany.
 • Wygląd Leona jest niemal identyczny, jak w drugiej części.

Gameplay z tej wersji można znaleźć na specjalnej płycie DVD zatytułowanej Biohazard 4 Secret DVD. Powodem dla którego zrezygnowano z tej wersji, to zbyt dalekie odejście od kanonu serii Resident Evil. Jest to dziwne, ponieważ jeden z głównych zarzutów graczy do wydanej wersji był identyczny. Istniała czwarta beta wersja gry, w której to zombie ponownie byli naszymi wrogami, lecz niewiele wiadomo na ten temat, bowiem nigdy publicznie Capcom nie pokazał tej koncepcji.

Biohazard 4 Secret DVD[edytuj | edytuj kod]

Płyta została wydana tylko w Japonii, 27 stycznia 2005 roku, przez Capcom. Jedynym sposobem na jej zdobycie było przedpremierowe zamówienie gry. Pojawiły się trzy wersje, które różniły się nadrukiem na płycie: na jednym był Leon, na drugim Ashley, a na ostatniej Ada. Przed zakupem nie było możliwości wyboru, dopiero po otwarciu pudełka można było stwierdzić, która wersja przypadła kupującemu. Zawartość płyty:

 • Historia tworzenia Resident Evil 4 (inna wersja niż dodawana do wersji USA).
 • Wywiad z twórcami.
 • Anulowana wersja RE4 tzw. Hooked Man.
 • Zwiastuny z Las Vegas, styczeń 2004 (E3 2004, TGS 2004).
 • Zwiastun gry Killer7.
 • Zwiastun filmu Resident Evil 2: Apokalipsa.

Wersje gry[edytuj | edytuj kod]

GameCube[edytuj | edytuj kod]

"Resident Evil 4" miał być początkowo exclusivem na konsolę Nintendo, czego początkowo mocno zastrzegali się twórcy. Wersja ta posiada dodatki: bonusowe mini-gry Assignment Ada (Ada the Spy w Japonii) i The Mercenaries, bronie Handcannon i Chicago Typewriter, oraz strój Leona z Resident Evil 2. Wydania: amerykańskie i japońskie nie różnią się zbytnio od siebie, w amerykańskiej wersji lekko zmieniono sceny śmierci Leona, a w japońskiej dodano poziom trudności Easy. Wersja europejska różni się od wersji amerykańskiej tylko pod względem zmian w opcjach broni palnych. Tak samo jak wersja japońska, europejska posiada poziom Easy. Pomimo iż wersja europejska gry zawierała wszystkie dodatki co wersje amerykańska i japońska, wersja niemiecka została pozbawiona gier Assignment Ada i The Mercenaries oraz filmu "Resident Evil 4: Incubate" .

PlayStation 2[edytuj | edytuj kod]

Gra pojawiła się 25 października 2005 roku w USA. RE4 na PS2 jest portem z GameCube, lecz przez mniejszą moc obliczeniową PS2 gra nieco ucierpiała pod względem graficznym, co wprowadza pewne utrudnienia. Wersja ta prócz dodatków z wersji na GameCube, posiada zupełnie nowe bonusy: dodatkowa gra Separate Ways (The Another Order w Japonii), Ada's Report (Raport Ady) po ukończeniu Separate Ways, nowy kostium dla głównych bohaterów (Leon w stroju gangstera z lat '30, Ashley zakuta w zbroję rycerską, jednocześnie będącą odporną na wszelkie ataki), broń P.R.L. 412 (Plaga Removal Laser) po ukończeniu gry na poziomie trudności Professional, Movie Browser – tryb pozwalający na obejrzenie wszystkich wstawek filmowych z głównego scenariusza i Separate Ways, oraz poziom trudności Amateur dla wersji hiszpańskiej i japońskiej. Jest także możliwość przełączenia na obraz panoramiczny.

PC[edytuj | edytuj kod]

Wersja gry na komputery osobiste została wydana przez studio Ubisoft. Gra jest w całości portem z PlayStation 2. Oprócz wszystkich dodatków, które posiada wersja na konsolę Sony, gra nie różni się niczym.
Wersja PC-towa, w porównaniu do wszystkich wersji na "duże" platformy, została oceniona najgorzej. Głównym zarzutem w jej stronę było sterowanie i celowanie tylko za pomocą klawiatury (bez myszki), co zostało uznane za toporne i bardzo uciążliwe.

Wii[edytuj | edytuj kod]

Wersja na najnowszą konsolę Nintendo została wydana 2 i pół roku po oficjalnej premierze na GameCube. Najbardziej widoczne zmiany to: sterowanie za pomocą reagującego na ruch Wiilota, wygodniejsze celowanie za pomocą Wiilota (na ekranie widoczny duży celownik, zmieniający się z zielonego a czerwony, gdy najedzie na przeciwnika; w opcjach jest dodatkowo możliwość włączenia auto-namierzania), zmieniono także kilka drobnych rzeczy związanych z samą rozgrywką. Wersja na Wii posiada wszystkie dodatki co wersja na PlayStation 2, wraz z przełączeniem na obraz panoramiczny. W mini-grach Assignment Ada i The Mercenaries, Ada jest uzbrojona w nóż, co jest wyłącznie na Wii. Główny scenariusz Leona, The Mercenaries i Assignment Ada to porty z GameCube, wszystkie inne bonusy (włącznie z Separate Ways) są wzięte z PlayStation 2.

Mobile[edytuj | edytuj kod]

Gra ukazała się pod nazwą Biohazard 4 Mobile edition i nigdy nie opuściła granic Japonii. Jej zapowiedź pojawiła się na targach TGS w roku 2007. Została wydana 1 lutego 2008 roku.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Jednorazowe przejście Resident Evil 4 odblokowuje cztery tryby gry:

 • Separate Ways – dodatkowy scenariusz, w którym gracz steruje tajną agentką Organizacji – Adą Wong. Separate Ways składa się z 5 rozdziałów (2 w wiosce, 1 w zamku i 2 na wyspie), a jej scenariusz jest jednocześnie łącznikiem z głównym wątkiem Leona (jest także kanonicznym dla wydarzeń w serii). Bossami są zmutowani Jack Krauser i lord Osmund Saddler. Wersja na GameCube nie posiada tego dodatku. Po ukończeniu tej gry, zostaje odblokowany kostium gangstera dla Leona.
 • The Mercenaries – dodatkowa mini-gra, która polega na zabiciu odpowiedniej ilości przeciwników, by ilość punktów przekroczyła 60000. Grę rozpoczyna się Leonem, do odblokowania są jeszcze cztery inne postacie – Ada Wong, Jack Krauser, Albert Wesker i HUNK (tajny agent Umbrelli z Resident Evil 2). Każdą z postaci można grać w czterech lokacjach – wiosce, zamku, bazie wojskowej i porcie morskim. Po zdobyciu pięciu gwiazdek na każdej planszy, zostaje odblokowana dodatkowa broń.
 • Assignment Ada (w Japonii pod nazwą Ada the Spy) – mini-gra, którą grywalną bohaterką jest Ada Wong. Zadanie zlecone przez Alberta Weskera, gracz rozpoczyna na wyspie w celu odszukania 5 próbek Las Plagas. Finałowym bossem jest zmutowany Jack Krauser. Ukończenie tego dodatku nagradzane jest dodatkową bronią – Chicago Typewriter, którą można użyć w Separate Ways.
 • Resident Evil 4: Incubate – film dodany do wersji na PlayStation 2 i późniejszych wydaniach gry. Jest to 82 minutowe streszczenie fabuły RE4: przeplatają się tu wątki z głównego scenariusza, oraz z Separate Ways. Pojawiają się wcześniej niepokazywane ujęcia z gry oraz rozmowy bohaterów.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]