Niania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Opiekunka do dziecka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Troskliwa opiekunka razem ze swoją wychowanką (obraz Mary Cassatt)
Opiekunka czytająca dziecku (obraz Mary Cassatt)

Opiekunka dziecka, także: opiekun dziecka, niania, niańka – zazwyczaj kobieta zawodowo trudniąca się opieką oraz wychowywaniem cudzych dzieci, które nie są z nią biologicznie spokrewnione. Przeważnie zajmuje się dziećmi należącymi do jednej rodziny i pobiera za te czynności wynagrodzenie.

W zależności od ich sytuacji i sytuacji ich pracodawców nowoczesne nianie mogą mieszkać w domu rodziny pracodawcy lub dojeżdżać do pracy tak jak zwykli pracownicy. W polskich warunkach spotyka się także takie sytuacje, że dzieci dowożone (i odwożone) są do domu niani przez rodziców i przebywają tam tylko przez określony czas (podobnie jak w przedszkolu). Zdarza się też, że niania opiekuje się jednocześnie dziećmi należącymi do kilku rodzin, a także jej własnymi.

W tradycyjnym pojmowaniu niania była jedną ze służących w wielkim domu należącym do bogatych ludzi i podlegała bezpośrednio pani tego domu. Termin niania może odnosić się także do opiekuna do dzieci płci męskiej. Ponieważ w dawnych czasach rolę niani pełniły przeważnie kobiety, w języku polskim nie ma męskiego odpowiednika tego słowa.

Guwernantka, w przeciwieństwie do niani, koncentrowała się głównie na nauce powierzonych jej opiece dzieci.

Zawód niani uregulowała w polskim prawie ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3[1].

W obecnych czasach zawód niani bardzo mocno się rozwinął przechodząc częściowo do sieci. Usługi rozwinęły się o porady internetowe wiele niań postanowiło również dzielić się swoimi spostrzeżeniami i sposobami bezpośrednio z rodzicami za pomocą platform społecznościowych. Obecnie zawód niani ma bardzo duży wpływ na wychowanie dzieci.[2] Obecnie nianie realizują się aktywnie w różnych tematach związanych z dziećmi. Wiele z nich postanawia przekazywać swoją wiedzę w formie blogów i innych kanałów internetowych.[3]

Zawód niani ma przed sobą świetlaną przyszłość bo jego wkład w kształtowanie młodzieży może być ogromny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2021 r. poz. 75
  2. Wykapana Niania, www.facebook.com [dostęp 2021-01-29] (pol.).
  3. Bajki Wykapanej Niani [dostęp 2021-01-29].