Order Luizy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Królewski Pruski Order Luizy
Königlich Preußischer Louisenorden
Awers
Awers insygniów orderu I klasy
Baretka
Baretka orderu I klasy
Baretka
Baretka orderu II klasy
Ustanowiono 3 sierpnia 1814
Wycofano 1918

Królewski Pruski Order Luizy (niem. Königlich Preußischer Louisenorden) – do 1918 jeden z niewielu orderów damskich Królestwa Prus.

Historia i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 3 sierpnia 1814 – w czasie wojen z Napoleonem I – przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III dla uczczenia pamięci jego zmarłej w 1810 małżonki, Luizy i był przeznaczony wyłącznie dla kobiet.

Odznaką pierwotnie jednoklasowego orderu był złoty krzyż grecki z rozszerzonymi ramionami (niem. Tatzenkreuz, fr. Croix pattée), emaliowany na czarno, z literą „L” otoczoną siedmioma złotym gwiazdkami w niebieskim medalionie awersu. W medalionie rewersu znajdowały się najpierw daty „1813-1814”, zaś od Wiosny Ludów daty: „1848-1849”. Ten drugi model był nadawany od 1850. Ilość dam orderu, które musiały być poddankami pruskimi, ograniczona była do stu. Damy wyznania niechrześcijańskiego otrzymywały zamiast krzyża złoty medal z medalionem „L” z awersu orderu. Odznaczenia było noszone na białej wstążce z czarnymi bocznymi paskami w formie damskiej kokardy nad lewą piersią.

Syn Luizy, król Wilhelm I, ustanowił 30 października 1865 drugi, niższy stopień orderu, podzielony na dwie klasy, z mniejszymi, nieemaliowanymi krzyżami. Ostatni król pruski Wilhelm II dodał do orderu Wielki Krzyż z gwiazdą noszoną na piersi (1914), nie wiadomo jednak czy były jakiekolwiek nadania. Po upadku pruskiej monarchii w 1918 Order Luizy wygasł.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gustav Adolph Ackermann, Ordensbuch sämmtlicher in Europa blühender und erloschener Orden, Annaberg 1855
  • Jörg Nimmergut, Orden und Ehrenzeichen von 1800-1945, München 1977