Ornitomimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ornitomimy
Ornithomimidae
Ilustracja
dromicejomim
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Nadrodzina ornitomimozaury
Rodzina ornitomimy

Ornitomimy (Ornithomimidae) – rodzina mięsożernych dinozaurów z grupy celurozaurów.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Ornithomimidae po łacinie znaczy tyle co "ptasiopodobne"

Opis[edytuj | edytuj kod]

szkieket gallimima

Ornitomimy to dinozaury które w wyniku ewolucji upodobniły się do ptaków a zwłaszcza do strusi. Miały cienką, długą szyję, która zakończona była długą głową z bezzębnym, ptasim dziobem i dużymi oczami. Także mózgi były względnie duże. Prawdopodobne jest, że niektóre ornitomimy miały przeciwstawne kciuki u rąk, dzięki którym mogły manipulować pokarmem. Pazury miały słabo wygięte, długie i ostre. Posiadały także długie mocne nogi zakończone trójpalczastymi stopami, które umożliwiały im bardzo szybki bieg.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Bezsporni przedstawiciele tej grupy pojawiają się dopiero we wczesnej kredzie lecz nie znamy dokładnie od jakich zwierząt pochodzą. Ich przypuszczalnym przodkiem może być późnojurajski teropod, który występował w Afryce, zwany Elaphrosaurus. Za najstarszego przedstawiciela tej rodziny uważa się dinozaura noszącego miano Harpymimus z Mongolii. Ich najbliższymi kuzynami są tyranozaury i zdaniem niektórych badaczy troodony o czym świadczy budowa ich mózgoczaszki, kręgów i stóp.

Relacje z troodonami[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Troodontidae zostało zdefiniowana w 1969 i umieszczona w kladzie Deinonychosauria razem z dromeozaurami. Jednak Holtz w 1994 na podstawie kilku cech (między innymi kształtu puszki mózgowej i dużego otworu w szczęce górnej) uznał, że naprawdę są one spokrewnione z ornitomimami. Dla ornitomimów i troodonów utworzył wspólny klad, który nazwał Bullatosauria. Jednak odkrycie prymitywnych troodonów takich jak Mei czy Sinovenator, które wykazują wiele cech wspólnych z dromeozaurami i prymitywnymi ptakami pokazuje, że troodonom bliżej jednak do ptaków niż ornitomimów. Wiele badaczy neguje zasadność kladu Bullatosauria. Jednak cechy miednicy pokazują, że troodony są mniej zaawansowane niż dromeozaury.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ornitomimy żyły w okresie późnej kredy na terenach dzisiejszej Azji i Ameryki Północnej. Długość ciała to ok. 3-6 m.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Dinozaury te prawdopodobnie pożerały niewielkie zwierzęta takie jak: jaszczurki, owady, żaby, małe ssaki. Możliwe też, że uzupełniały jadłospis owocami i nasionami.

Rodzaje ornitomimów[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]