Nasua

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ostronosy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy rodzaju ssaków. Zobacz też: inne znaczenia słowa ostronos.
Nasua[1]
Ostronos białonosy (Nasua narica)
Ostronos białonosy (Nasua narica)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Rodzina szopowate
Rodzaj Nasua
Storr, 1780
Gatunki
  • N. narica
  • N. nasua

Nasua − rodzaj ssaków z rodziny szopowatych (Procyonidae), obejmujący dwa gatunki wszystkożernych ssaków. Cechuje je ruchliwy, ryjkowato wydłużony nos i smukły ogon, są ciekawskimi, dobrze wspinającymi się zwierzętami. Samce są nieco większe od samic i prowadzą samotny tryb życia. Do stad dołączają tylko w okresie godowym. Stada liczące od 5 do 40 osobników tworzą samice z młodymi. Żerują dniem w zaroślach i lasach, poszukując nasion, owoców, jaj i małych kręgowców. Występują od południowo-zachodnich części Stanów Zjednoczonych do Ameryki Pd.

Co roku w okresie godowym do stada samic przyłącza się jeden samiec. Około 7-8 tygodni później ciężarne samice opuszczają stado i budują gniazda na drzewach, gdzie przychodzi na świat potomstwo. Przeciętnie w jednym miocie rodzą się 3-4 młode. Około sześciu tygodni po okoceniu się, matki wraz z potomstwem wracają do stada.

Ostronosy są utrapieniem dla farmerów, gdyż często niszczą pola kukurydziane i pustoszą kurniki. Trudno je upolować. Kryją się w koronach drzew albo ratują się pomysłowym fortelem: gdy słyszą strzał lub klaśnięcie padają na ziemię i udają martwe.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju należą dwa gatunki[2]:

Przypisy

  1. Nasua, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Nasua. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 25 kwietnia 2011]