Otto Toeplitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Otto Toeplitz (po prawej) i Alexander Ostrowski

Otto Toeplitz (ur. 1 sierpnia 1881 we Wrocławiu, zm. 15 lutego 1940 w Jerozolimie) – niemiecki matematyk, który zajmował się głównie nieskończonymi formami liniowymi i kwadratowymi. Wykładał na Uniwersytecie w Bonn od roku 1928, lecz w 1935 został usunięty ze stanowiska przez nazistów, ponieważ był Żydem. W 1939 roku emigrował do Palestyny.

Praca[edytuj | edytuj kod]

W latach trzydziestych XX wieku opracował teorię przestrzeni nieskończenie wymiarowych i skrytykował pracę Stefana Banacha za to, że w jego mniemaniu, była ona zbyt abstrakcyjna. Napisał także kontrowersyjną książkę dotyczącą rachunku różniczkowego i całkowego The Calculus: A Genetic Approach[1], która przedstawia przedmiot „metodą genetyczną”, mianowicie podając wyidealizowaną narrację historyczną aby umotywować powstawanie pojęć. Zamiast opisywać rezultaty i odpowiedzi na pytania, zajmuje się pytaniami i problemami, które leżały u podstaw rozwoju teorii rachunku różniczkowego i całkowego, pokazując w jaki sposób powstawały z klasycznych problemów matematyki starożytnej Grecji.

W Polsce wydano przekład jego książki popularnonaukowej napisanej wspólnie z Hansem Rademacherem O liczbach i figurach (tytuł oryg. Von Zahlen und Figuren, przeł. Abraham Goetz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Calculus: A Genetic Approach,ISBN 978-0-88385-366-8

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]