PARK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PARK
Ilustracja
Typ komputer zerowej generacji
Premiera 1956
Procesor maszyna do fakturowania
Nośnik danych taśma dziurkowana
poprzednik:
GAM-1
następca:
PARC

PAR(K) – Programowany Automat Rachunków (Krakowianowych) – programowany mechaniczno-przekaźnikowy automat rachunkowy skonstruowany i wykonany w 1956 przez Gerarda Kudelskiego, który wówczas był pracownikiem Wydziału Geodezji Politechniki Warszawskiej. Kudelski zbudował go “sposobem gospodarczym”, i był jednocześnie autorem rozwiązania tzw. Programowanego Automatu Rachunków (Krakowianowych), w skrócie PAR(K), w którym urzą­dzeniem wyjścia i obliczeniowym była specjalnie zakupiona maszyna do fakturowania firmy Rheinmetall. Maszyna fakturująca została uzupełniona o urzą­dzenia wejścia (czytniki dalekopisowe taśmy papierowej) i przekaźnikowe układy sterujące[1].

Program pamiętany był w tablicy połączeń. Programowanie polegało na łączeniu wybranych gniazd.

PAR(K) służył do rozwiązywania układów równań liniowych przede wszystkim przy pomocy rachunku krakowianów. W 1957 r. PAR(K) został przekazany Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie[1] [2]. Można zaliczyć go do komputerów zerowej generacji.

Jego rozwinięciem był PAR(C), czyli Przekaźnikowy Automat do Rachunków (Cyfrowych), zbudowany w 1961 r. w Zakładzie Obliczeń Geodezyjnych AGH także pod kierownictwem Gerarda Kudelskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Konstrukcje polskie: Sposobem gospodarczym, [w:] Adam B. Empacher, Maszyny liczą same? / Adam B. Empacher / Katalog HINT, Wiedza Powszechna, 1960, s. 111-112, 114 [dostęp 2018-10-08] (pol.).
  2. Ryszard Tadeusiewicz (red.), Wczoraj, dzis i jutro polskiej informatyki, 2011.