Pałac w Bojadłach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac w Bojadłach

Pałac w Bojadłachbarokowy pałac z dekoracją rokokową powstały na przełomie XVII/XVIII w.

Pałac z około 1707 r. wybudowany na zrębach wcześniejszej budowli; obiekt barokowy z wysokiej klasy dekoracją rokokową fasady. XVIII-wieczny zespół pałacowy – zachowany w całości – składa się z pałacu, dwóch budynków bramnych, tradycyjnie zwanych kordegardami z 1735 r., barokowego budynku rządcówki przebudowanego w stylu klasycystycznym na pocz. XIX w., danego budynku gorzelni, leśniczówki, dwóch budynków gospodarczych oraz barokowego domku ogrodnika. Układ znany z ryciny Friedricha Bernarda Wernera z ok. 1745 r. istnieje do dziś[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w centralnej części wsi Bojadła, gm. loco, pow. zielonogórski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna budowla barokowa na miejscu wcześniejszego założenia, powstała dla Adama von Kottwitz w 1707 r., uległa pożarowi w 1731 r. Na jej miejscu Henryk Dawid von Kottwitz wybudował pałac wraz z kordegardami w 1735 r.[2] ; jest to trójskrzydłowy, dwukondygnacyjny budynek, pokryty dachami dwu i trój-spadowymi; fasada z trójkątnym tympanonem z inskrypcją fundacyjną Dawida Henryka von Kottwitz i datowaniem 1735. W latach 1760. fasada została pokryta dekoracją rokokową, jedną z najwcześniejszych na Śląsku. Jako autora należy wskazać Dominicusa Mercka, wybitnego sztukatora tego okresu, działającego na Śląsku m.in. w opactwie w Henrykowie (na podstawie ustaleń J. Gernata)[1]. Wyposażenie pałacu częściowo zachowane: stolarka XVIII i XIX – wieczna, dwa kominki barokowe oraz dwa kominki historyzujące w sali balowej. Park przypałacowy nietypowo umieszczony po drugiej stronie drogi dojazdowej prowadzącej do pałacu i kościoła. Pierwotnie barokowy ogród z parterami kwiatowymi. XVIII-wieczny układ parku nadal czytelny[3].

Właścicielami pałacu była hrabiowska rodzina von Kottwitz (linia z Konotopu), gen. armii von Scheffer-Boyadel, obecnie Arkadiusz Michoński. Od 2014 r. w pałacu działa Fundacja Pałac Bojadła, której celem jest propagowanie zabytków rezydencjonalnych Środkowego Nadodrza oraz wspieranie ich właścicieli w udostępnianiu (wirtualnym i realnym)[4]. Fundacja jest laureatem wielu nagród m.in. wyróżnienia NID za udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016 za przygotowanie wystawy Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Waclaw Serdeczny, Pałace i Parki Środkowego Nadodrza, www.palaceiparki.pl [dostęp 2017-01-06].
  2. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, Zabytki Sztuki w Polsce. Śląsk, 2006.
  3. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, lwkz.pl [dostęp 2017-01-06].
  4. Fundacja Pałac Bojadła, „www.palacbojadla.org”, www.palaceiparki.pl [dostęp 2017-01-06].
  5. Muzeum Miejskie w Nowej Soli – Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy, muzeum-nowasol.pl [dostęp 2017-01-06].