Parafia Matki Boskiej Anielskiej w Downarach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Ilustracja
Państwo  Polska
Siedziba Downary-Plac
Adres Downary
19-110 Goniądz
Data powołania 5 czerwca 1925
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja białostocka
Dekanat Mońki
Kościół pw. MB Anielskiej w Downarach
Filie Osowiec-Twierdza - kaplica na terenie jednostki wojskowej
Proboszcz ks. kan. Ryszard Paszkiewicz
Wspomnienie liturgiczne 2 sierpnia - (MB Anielskiej)
Położenie na mapie gminy Goniądz
Mapa lokalizacyjna gminy Goniądz
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Położenie na mapie powiatu monieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu monieckiego
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Parafia Matki Boskiej Anielskiej
Ziemia53°26′19,1″N 22°41′20,9″E/53,438639 22,689139
Strona internetowa

Parafia Matki Boskiej Anielskiej w Downarach rzymskokatolicka parafia w Downarach, położona w dekanacie Mońki w archidiecezji białostockiej[1].

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Historia parafii[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej w latach 20. XX wieku ks. prał. kan. Ksawery Franciszek Klimaszewski[2] wraz z mieszkańcy Downar i okolicznych wsi przystąpili do budowy kościoła na terenach byłych koszar carskich. Budynek, w którym dawniej mieściło się carskie kasyno wojskowe adaptowano na obiekt sakralny, dobudowując prezbiterium, zakrystię oraz w latach 1926 - 1931 wieżę o wysokości 31 m. Budulec - cegła i inne materiały pochodziły z rozbiórki miejscowych budynków wojskowych. Świątynia została zbudowana według projektu inż. Pawlika z Białegostoku. Dekret erekcyjny wydany 5 czerwca 1925 r. stwierdzał, że 5 maja 1925 r. została erygowana przez ks. biskupa wileńskiego Jerzego Matulewicza parafia w Downarach pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej. Nominatę na pierwszego proboszcza parafii otrzymał ks. Jan Kucharski.

Parafia powstała z podziału w roku 1925 parafii św. Agnieszki w Goniądzu, z której wydzielono wsie; Downary, Downary-Plac, Kramkówkę Dużą, Kramkówkę Małą, Olszową Drogę, Osowiec (osadę-stację), Owieczki, Rybaki, Uścianek i Żodzie. Natomiast w roku 1927 z parafii św. Piotra i Pawła w Trzciannem wydzielono wsie; Kiślak, Kulesze oraz Wilamówkę. Nowo powstała parafia liczyła 2568 mieszkańców i należała do dekanatu knyszynskiego, położonego w archidiecezji wileńskiej. W dniu 5 października 1930 świątynia została konsekrowana przez abp Romualda Jałbrzykowskiego metropolitę wileńskiego[3].

W roku 1976 mieszkańcy Kulesz i okolicznych wsi wybudowali nieduży obiekt sakralny jako kościół filialny pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz św. Klary. Z dniem 23 maja 1997 r. nastąpił podział parafii. Dekretem ks. abp archidiecezji białostockaiej Stanisława Szymeckiego do nowo erygowanej parafii w Kuleszach odeszły wsie; Kulesze, Kiślak, Wilamówka oraz Uścianek.

15 października 1994 r. biskup polowy WP gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź powierza proboszczowi Parafii MB Anielskiej w Downarach ks. Janowi Szklanko pełnienie obowiązków kapelana garnizonu w Osowcu-Twierdzy.

16 kwietnia 2010 r. w miejscowości Osowiec-Twierdza należącej do parafii Matki Boskiej Anielskiej w Downarach na terenie Fortu I (Centralnego) Twierdzy Osowiec dokonano odsłonięcia „Pomnika ofiar mordu katyńskiego”. Uroczystą polową mszę św. koncelebrował ks. abp senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki w asyście kapelanów WP: ks. kan. ppłk Jana Szklanko proboszcza downarskiej parafii oraz ks. prał. ppłk Jana Wołyńca z Olsztyna.[4] [5].

Plebania[edytuj | edytuj kod]

W latach 1927-28 została zbudowana plebania w stylu dworkowym, według projektu Stanisława Piotrowskiego o wymiarach 21x10x4 m, która posiadała 15 drzwi, 19 okien i 5 pieców. Aktualnie obiekt zabytkowy odrestaurowany w roku 1991, wykorzystywany obecnie przez młodzież oazową. Zespół kościoła parafialnego (jako kościół murowany 1926-1930 i plebania murowana 1927-1928) pw. Matki Boskiej Anielskiej został wpisany do rejestru zabytków 19 grudnia 2000 r. pod numerem A-16.

Proboszcz ks. Jan Szklanko oraz parafianie w roku 1982 podjęli decyzję o budowie nowej plebanii, która została zbudowana w latach 1983-86.

Cmentarz parafialny[edytuj | edytuj kod]

Downary-Plac cmentarz parafialny

Na terenie parafii znajduje się cmentarz grzebalny założony i poświęcony w roku 1925 o powierzchni 4 ha w odległości 0,25 km od kościoła. Pierwszy pochówek odbył się w dniu 16 grudnia 1925 r.

Terytorium parafii[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości - Downary-Plac, Downary (1 km), Kramkówka Duża (2,5), Kramkówka Mała (2), Olszowa Droga (11), Osowiec-Twierdza (4), Owieczki (1), Rybaki (3) i Żodzie (2).

Duszpasterstwo[edytuj | edytuj kod]

Księża[edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa poświęcona ks. prał. Ksaweremu Klimaszewskiemu

Z parafii pw. MB Anielskiej w Downarach pochodzą księża;

Poprzedni proboszczowie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie:

  • ks. kan. Ryszard Paszkiewicz 2013 -

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]