Paweł Hulka-Laskowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Hulka-Laskowski

Paweł Hulka-Laskowski, z domu: Paweł Hulka (ur. 25 czerwca 1881 w Żyrardowie, zm. 29 października 1946 w Cieszynie) – polski pisarz i tłumacz; działacz i publicysta (społeczny, lecz przede wszystkim religijny – był ewangelikiem reformowanym).

Życiorys[edytuj]

Portret z czasów studiów w Heidelbergu, ok. 1907.
Grób Pawła Hulki Laskowskiego na ewangelickim cmentarzu w Cieszynie.

Urodził się w Żyrardowie w rodzinie robotniczej jako syn Józefa Hulki i Elżbiety z Howorków, pracowników fabryki włókienniczej, w protestanckiej rodzinie wywodzącej się z czeskich emigrantów.

Tłumaczył na polski dzieła takich autorów jak: Karel Čapek, Božena Němcová, Jonathan Swift, James Fenimore Cooper, Dmitrij Mereżkowski, Ernst Kretschmer, Emil Ludwig, Roger Martin du Gard. Jednak najbardziej jest znany z przekładu Przygód dobrego wojaka Szwejka Jaroslava Haška.

W dwudziestoleciu międzywojennym pisał do wielu czasopism, współpracował wtedy zwłaszcza z „Wiadomościami Literackimi” i ewangelickim pismem „Jednota”. W 1921 wspólnie z żoną, Kazimierą Hulką-Laskowską, zaczął wydawać niezależne „Echo Żyrardowskie”, które było pierwszą gazetą w Żyrardowie.

Pochowany jest na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

Upamiętnienie[edytuj]

Pisarz jest uznawany za najwybitniejszego obywatela miasta Żyrardowa, w jego mieszkaniu w 1991 został otwarty Gabinet Pisarza Pawła Hulki-Laskowskiego, w 1996 władze miasta nadały mu tytuł Zasłużonego dla miasta Żyrardowa, zaś lata 2001 i 2011 ogłosiły Rokiem Pawła Hulki-Laskowskiego.

W dniach 20–30 maja 2015 zorganizowano w Łodzi poświęcone mu sympozjum naukowe, którego referaty opublikowano w książce pt. Paweł Hulka-Laskowski. Pisarz, religioznawca, bibliofil i pedagog. Materiały z konferencji odbytej w Łodzi 20–30 maja 2015 roku, red. Rafał Marcin Leszczyński, Wydawnictwo Naukowe Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej „Chowanna”, Łódź 2016, ​ISBN 978-83-939175-4-9​.


Twórczość[edytuj]

Pisarz podczas pracy.
Gabinet Pisarza Pawła Hulki Laskowskiego w Żyrardowie.


Bibliografia[edytuj]