Paweł Golec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Golec
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1975
Żywiec
Instrumenty puzon, tuba
Zawód muzyk
Powiązania Łukasz Golec
Zespoły
Alchemik Acoustic Jazz Sextet
Golec uOrkiestra
Strona internetowa

Paweł Golec (ur. 19 lutego 1975 w Żywcu) – polski muzyk popowy i jazzowy, członek Akademii Fonograficznej w ramach ZPAV[1], jeden z liderów grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Brat bliźniak Łukasza Golca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Milówki w Beskidzie Żywieckim. Jego ojciec, Stefan, grał na klarnecie w orkiestrze Milowieckiej, matka, Irena, śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym. W 1989 Paweł zdał egzaminy do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej i rozpoczął naukę gry na puzonie w klasie prof. Zdzisława Stolarczyka, którą kontynuował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie mgr. Bronisława Dużego, gdzie na pierwszym roku studiów wraz z Grzegorzem Piotrkowskim, Marcinem Maseckim, Marcinem Murawskim, Robertem Lutym i swoim bratem Łukaszem założył zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet, który zdobył nagrody w kraju i w Europie. Niezależnie od pracy z zespołem Paweł był jednocześnie muzykiem sesyjnym, współpracując z takimi gwiazdami jak Mietek Szcześniak, Kayah, Paweł Kukiz, Freedom Nation, Jarosław Śmietana, Robert Amirian, Norbi, Katarzyna Groniec czy Andrzej Krzywy. Wraz z bratem-bliźniakiem Łukaszem są członkami powstałej w 1998 grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Grupa nagrała 9 albumów i 13 singli. Paweł gra na puzonie, komponuje, pisze teksty, a także śpiewa.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Golec uOrkiestra, w sekcji Dyskografia.

Nagrody muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku w związku małżeńskim z Katarzyną Kułaczewską[4], z którą ma dwie córki: Maję (ur. 2003) i Annę (ur. 2013)[5]. Wraz z bratem Łukaszem został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  2. Zespół Golec uOrkiestra wygrał konkurs SuperPremiery w Opolu – SE.pl, www.se.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. Opole 2013: Natalia Sikora i Golec uOrkiestra z nagrodami radiowej Jedynki – Jedynka – polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. Golec się ożenił – Bielsko-Biała – NaszeMiasto.pl, bielskobiala.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. Paweł Golec z Golec uOrkiestra po raz drugi został tatą, www.fakt.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  6. Ambasadorzy. krakow2016.com. [dostęp 2017-06-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]