Paweł Golec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Golec
Ilustracja
Paweł Golec (2009)
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1975
Żywiec

Instrumenty

puzon, tuba

Zawód

muzyk

Aktywność

od 1993

Powiązania

Łukasz Golec

Zespoły
Alchemik Acoustic Jazz Sextet
Golec uOrkiestra
Odznaczenia
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Strona internetowa

Paweł Golec (ur. 19 lutego 1975 w Żywcu) – polski muzyk popowy i jazzowy, członek Akademii Fonograficznej w ramach ZPAV[1], jeden z liderów grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Brat bliźniak Łukasza Golca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Milówki w Beskidzie Żywieckim[2]. Jest synem Stefana i Ireny Golców. Jego ojciec grał na klarnecie w orkiestrze Milowieckiej, a matka śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym. Ma trzech braci, dwóch starszych i bliźniaka, Łukasza[2]. Gdy miał 14 lat, zmarł jego ojciec[2].

W 1989 zdał egzaminy do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej i rozpoczął naukę gry na puzonie w klasie prof. Zdzisława Stolarczyka, którą kontynuował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie mgr. Bronisława Dużego. Na pierwszym roku studiów wraz z Grzegorzem Piotrkowskim, Marcinem Maseckim, Marcinem Murawskim, Robertem Lutym i Łukaszem Golcem założył zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet, który zdobył nagrody w kraju i w Europie. Niezależnie od pracy z zespołem był jednocześnie muzykiem sesyjnym, współpracując z artystami, takimi jak Mietek Szcześniak, Kayah, Paweł Kukiz, Freedom Nation, Jarosław Śmietana, Robert Amirian, Norbi, Katarzyna Groniec czy Andrzej Krzywy.

W 1998 wraz z bratem-bliźniakiem Łukaszem założył zespół Golec uOrkiestra, którego jest wokalistą i puzonistą, a także pisze teksty i komponuje piosenki. Do tej pory wydali dziewięć albumów studyjnych.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Golec uOrkiestra, w sekcji Dyskografia.

Nagrody muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku w związku małżeńskim z Katarzyną Kułaczewską[5], z którą ma dwie córki: Maję (ur. 2003) i Annę (ur. 2013)[6]. Wraz z bratem Łukaszem został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]