Paweł Golec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Golec
Ilustracja
Paweł Golec (2009)
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1975
Żywiec

Instrumenty

puzon, tuba

Zawód

muzyk

Aktywność

od 1993

Powiązania

Łukasz Golec

Zespoły
Alchemik Acoustic Jazz Sextet
Golec uOrkiestra
Strona internetowa

Paweł Golec (ur. 19 lutego 1975 w Żywcu) – polski muzyk popowy i jazzowy, członek Akademii Fonograficznej w ramach ZPAV[1], jeden z liderów grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Brat bliźniak Łukasza Golca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Milówki w Beskidzie Żywieckim. Jego ojciec, Stefan, grał na klarnecie w orkiestrze Milowieckiej, matka, Irena, śpiewała w chórze i tańczyła w zespole folklorystycznym. W 1989 Paweł zdał egzaminy do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej i rozpoczął naukę gry na puzonie w klasie prof. Zdzisława Stolarczyka, którą kontynuował w Akademii Muzycznej w Katowicach w Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie mgr. Bronisława Dużego, gdzie na pierwszym roku studiów wraz z Grzegorzem Piotrkowskim, Marcinem Maseckim, Marcinem Murawskim, Robertem Lutym i swoim bratem Łukaszem założył zespół Alchemik Acoustic Jazz Sextet, który zdobył nagrody w kraju i w Europie. Niezależnie od pracy z zespołem Paweł był jednocześnie muzykiem sesyjnym, współpracując z takimi gwiazdami jak Mietek Szcześniak, Kayah, Paweł Kukiz, Freedom Nation, Jarosław Śmietana, Robert Amirian, Norbi, Katarzyna Groniec czy Andrzej Krzywy. Wraz z bratem-bliźniakiem Łukaszem są członkami powstałej w 1998 grupy muzycznej Golec uOrkiestra. Grupa nagrała 9 albumów i 13 singli. Paweł gra na puzonie, komponuje, pisze teksty, a także śpiewa.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Golec uOrkiestra, w sekcji Dyskografia.

Nagrody muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku w związku małżeńskim z Katarzyną Kułaczewską[4], z którą ma dwie córki: Maję (ur. 2003) i Annę (ur. 2013)[5]. Wraz z bratem Łukaszem został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  2. Zespół Golec uOrkiestra wygrał konkurs SuperPremiery w Opolu – SE.pl, www.se.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. Opole 2013: Natalia Sikora i Golec uOrkiestra z nagrodami radiowej Jedynki – Jedynka – polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-25].
  4. Golec się ożenił – Bielsko-Biała – NaszeMiasto.pl, bielskobiala.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  5. Paweł Golec z Golec uOrkiestra po raz drugi został tatą, www.fakt.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  6. Ambasadorzy. krakow2016.com. [dostęp 2017-06-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]