Andrzej Piaseczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Piaseczny
Ilustracja
Andrzej Piaseczny podczas prób do występu w finale krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, 4 marca 2016
Imię i nazwisko Andrzej Tomasz[a] Piaseczny
Pseudonim Piasek
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1971
Pionki
Gatunki pop[1]
Zawód piosenkarz, autor tekstów, aktor
Aktywność od 1992
Wydawnictwo BMG Poland, Sony BMG Music Entertainment Poland, QM Music, Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Mafia, Robert Chojnacki, Seweryn Krajewski, Stanisław Sojka
Zespoły
Mafia (1992-1997)
Podpis Andrzej Tomasz[a] Piaseczny
Strona internetowa

Andrzej Tomasz[a] „Piasek” Piaseczny (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach[2]) – polski piosenkarz, autor tekstów i aktor, a także osobowość telewizyjna. Były wokalista zespołu Mafia, Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[3]. Honorowy obywatel miasta Pionki[4].

W latach 1997–2010 występował w serialu Złotopolscy, w którym grał postać piosenkarza Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego. Muzyczną karierę solową rozpoczął w 1998. W tym samym roku wystąpił w duecie z Natalią Kukulską, z którą nagrał piosenkę „Jesteś blisko mnie”, a także wydał solowy singiel „Znam drogę swą” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 2001 z utworem „2 Long” reprezentował Polskę podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze[5]. Od 2008 współpracuje z Sewerynem Krajewskim, z którym współtworzył m.in. płytę zatytułowaną Spis rzeczy ulubionych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 6 stycznia 1971 w Pionkach[2]. Muzyką zainteresował się już w dzieciństwie, występował w szkolnym zespole Cavatina. Po ukończeniu liceum podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach[6]. Ma starszego brata, sędziego i harcmistrza ZHR Krzysztofa Piasecznego, oraz młodszą siostrę Basię.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1992–97: Współpraca z zespołem Mafia oraz Robertem Chojnackim[edytuj | edytuj kod]

W 1992 dołączył do zespołu Mafia. W tym samym roku wziął udział w konkursie młodych talentów we Wrocławiu oraz w koncercie „Debiutów” na Festiwalu w Opolu. 3 listopada 1993 nakładem krakowskiej firmy fonograficznej Top Music ukazał się debiutancki album zespołu Mafia o tym samym tytule[7]. Na płycie znalazła się m.in. interpretacja utworu „Wishing Well” z repertuaru zespołu Free[6].

W lutym 1995 ukazał się drugi album studyjny Mafii, zatytułowany Gabinety[6]. Nagrania były promowane balladą pt. „Noce całe”, jednakże znaczną część płyty stanowiły utwory rockowe. W tym samym roku ukazał się także debiutancki album solowy saksofonisty Roberta Chojnackiego, zatytułowany Sax & Sex, który został nagrany z udziałem Piasecznego[8]. Znaczną popularnością w Polsce cieszyły się kompozycje „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” i „Niecierpliwi”. Rok później wydawnictwo uzyskało status dwukrotnej platynowej płyty[9]. Również w 1996 ukazał się album Sax & Dance na którym znalazły się przearanżowane utwory pochodzące z Sax & Sex. W tym samym roku ukazał się ostatni album Mafii nagrany z Piasecznym, zatytułowany FM[10] .

W 1997 Piaseczny wraz z grupą nagrał singel „Wolność w nas”, promujący film Macieja Ślesickiego pt. Sara[6]. Niedługo potem zakończył współpracę z formacją.

1998-99: Piasek i Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich[edytuj | edytuj kod]

Na początku 1998 wydał debiutancki album solowy, zatytułowany Piasek[11]. Wydawnictwo było promowane m.in. singlami „Mocniej” i „Jeszcze bliżej”, które były notowane na listach przebojów Polskiego Radia. Na płycie znalazła się także piosenka „Pogodniej (Złoty środek)” wykorzystana jako główny motyw muzyczny serialu Złotopolscy[6]. W tym samym roku ukazał się singel „Wciąż bardziej obcy” nagrany przez Piasecznego z gościnnym udziałem Jana Borysewicza z zespołu Lady Pank, a także dwa utwory zrealizowane przy współpracy z Natalia Kukulską – „Jesteś blisko mnie” i „Znam drogę swą”. Oba numery znalazły się na ścieżce dźwiękowej film animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. W 1999 piosenkarz wziął udział w Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[6]. Podczas koncertu zaśpiewał kompozycję „Jeszcze bliżej”, dzięki której zdobył drugą nagrodę oraz Nagrodę Publiczności[6].

2000–02: Popers i Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

16 lutego 2000 ukazał się jego drugi album solowy, zatytułowany Popers[12]. Gościnnie w nagraniach wzięła udział piosenkarka Ewa Bem, muzyk jazzowy Wojciech Karolak, basista Vaila Johnsna oraz saksofonista Eric Marienthal. W ramach promocji w Teatrze Polskim w Warszawie Piaseczny zagrał koncert pod nazwą Piasek i Przyjaciele, podczas którego gościnnie wystąpili m.in.: Jan Borysewicz, Reni Jusis i Anna Przybylska[6].

W maju 2001 Piaseczny został wybrany wewnętrznie przez Telewizję Polską na reprezentanta Polski podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze[6]. Jego konkursową piosenką został utwór „2 Long” skomponowany przez Roberta Chojnackiego. 12 maja wystąpił w finale konkursu i zajął ostatecznie 20. miejsce z 11 punktami na koncie[6]. Podczas występu miał na sobie sztuczne futro, które zrzucił w trakcie śpiewania. Po koncercie finałowym otrzymał za to Nagrodę im. Barbary Dex przyznawaną w internetowym plebiscycie najgorzej ubranemu uczestnikowi danego konkursu[13].

Andrzej Piaseczny podczas koncertu w ramach Dni Mikołowa, 2006

W 2002 we współpracy z m.in. Zbigniewem Wodeckim, Marylą Rodowicz i Patrycją Markowską nagrał utwór „Oj Kot” promujący film kostiumowy Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy[6].

2003–05: Andrzej Piaseczny i Jednym tchem[edytuj | edytuj kod]

10 listopada 2003 ukazał się jego kolejny album studyjny, zatytułowany Andrzej Piaseczny[14], który promowany był przez single „Szczęście jest blisko”, „Teraz płacz” oraz „Jedna na milion”. Płyta dotarła do 13. miejsca zestawienia OLiS. Rok później Piaseczny uczestniczył w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach[6]. We wrześniu tego samego roku ukazał się singel Krzysztofa Krawczyka „Przytul mnie życie” nagrany w duecie z Piasecznym[6].

W 2005 Piaseczny wziął udział w nagraniach płyty zatytułowanej Słowa, zawierającej piosenki skomponowane do wierszy Jana Pawła II. 3 września wystąpił podczas Festiwalu w Sopocie, na którym zaśpiewał piosenkę „Z głębi duszy”, dzięki której zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika[6]. 19 września wydał kolejny album solowy, zatytułowany Jednym tchem[15], który pod koniec 2006 uzyskał status platynowej płyty w kraju. W tym samym roku ukazał się kolejny solowy album Roberta Chojnackiego, zatytułowany Saxophonic, w którego nagraniach wziął udział Piaseczny[16]. W grudniu tego samego roku wystąpił w programie Arie z uśmiechem wyemitowanym na antenie stacji telewizyjnej TVP2, podczas którego zaśpiewał dwie arie operetkowe: „Dziewczyno Ty moja” i „Usta milczą, dusza śpiewa” wraz z Katarzyną Cerekwicką[6]. W 2007 wystąpił podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie, a także wziął udział w recitalu Seweryna Krajewskiego zatytułowanego Niebo z moich stron, który odbył się podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[6].

2008–09: 15 dni, Spis rzeczy ulubionych[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Piaseczny, 2007

7 kwietnia 2008 z okazji piętnastolecia działalności artystycznej Piasecznego ukazała się płyta, zatytułowana 15 dni[17], na której znalazły się jego najpopularniejsze piosenki oraz dwie premierowe kompozycje: „Komu potrzebny żal” i tytułowa – „15 dni[6]. Pod koniec marca 2009 ukazał się jego kolejny album solowy, zatytułowany Spis rzeczy ulubionych[18]. Skomponowana przez Seweryna Krajewskiego płyta była promowana utworem „Chodź, przytul, przebacz”, który został wyróżniony m.in. w programie muzycznym Hit Generator. 30 listopada ukazał się wspólny album koncertowy Piasecznego i Krajewskiego, zatytułowany Na przekór nowym czasom – live[19].

W styczniu 2010 Piaseczny odebrał Telekamerę w kategorii Muzyka, natomiast miesiąc później album Spis rzeczy ulubionych został wyróżniony przez słuchaczy Radia Wawa statuetką Złotego Dzioba. 15 kwietnia 2011 odbyła się premiera wspólnej płyty Piasecznego i Stanisława Sojki, zatytułowanej W blasku światła[20], na której znalazła się muzyka Sojki i Seweryna Krajewskiego ilustrująca poematy Karola Wojtyły[6].

2011–14: To co dobre[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2011 wraz z Katarzyną „Kayah” Rooijens, Anną Dąbrowską i Adamem „Nergalem” Darskim objął funkcję jurora w programie TVP2 The Voice of Poland[21].

Andrzej Piaseczny podczas występu na 46. KFPP w Opolu, czerwiec 2009

23 stycznia 2012 ukazał się jego siódmy solowy album, zatytułowany To co dobre, który promowały single „To co dobre, to co lepsze” i „Z dwojga ciał”. Płyta dotarła do 1. miejsca listy OLiS. W tym samym roku artysta wziął udział w trzeciej edycji programu TVP2 Bitwa na głosy, którą ostatecznie wygrał ze swoją drużyną z Kielc, a także nagrał z Sewerynem Krajewskim płytę zatytułowaną Zimowe piosenki, która w dniu premiery uzyskała status platynowej płyty.

W 2014 wystąpił jako gość muzyczny w finale 14. edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami oraz podczas XVI edycji programu Marzenia Marcina Dańca.

Od 2015: Kalejdoskop i The Voice of Poland[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2015 wydał swój kolejny album studyjny, zatytułowany Kalejdoskop, który nagrał we współpracy z orkiestrą Metropole Orkest[22]. Album promowały single „Kalejdoskop szczęścia” i „O sobie samym”. 5 marca 2016 wystąpił jako gość specjalny krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu zaśpiewał piosenki: „Kalejdoskop szczęścia” i „W świetle dnia”, a także przebój „Ostatni” z repertuaru Edyty Bartosiewicz.

Jesienią 2015, 2016 i 2017 zasiadał w jury programu TVP2 The Voice of Poland.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
Złotopolscy 1997–2010 jako Kacper Złotopolski (Kacper Górniak), reżyseria: różni reżyserzy (serial telewizyjny) [2]
Magiczny miecz – Legenda Camelotu 1998 rola dubbingowana, jako Garrett (wykonanie piosenek), reżyseria: Frederik Du Chau
Gwiazdka w Złotopolicach 1999 reżyseria: Radosław Piwowarski
Trzymajmy się planu 2004 jako Andrzej, reżyseria: Marcin Sobociński, Maciej Łęgowski
Niania 2007 jako on sam, gościnnie, odc. 46. pt. „Królowa pocałunku”, reżyseria: Jerzy Bogajewicz
Spadkobiercy 2010 jako dyrektor szkoły, gościnnie odc. 34. (128.), reżyseria: Dariusz Kamys

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
1996 Najlepszy wokalista Mikrofony Popcornu Nagroda [6]
Fryderyk [23]
Idol roku Plebiscyt magazynu Machina [6]
Najlepszy wokalista Playbox '96
Srebrne Otto '96
1998 Dance Music Award
Mikrofony Popcornu
Wokalista roku Fantastyczność '98
Przebój roku
Fonograficzny debiut Fryderyk Nominacja [24]
Album roku – pop (Piasek)
1999 Najlepszy wokalista Mikrofony Popcornu Nagroda [6]
Wokalista roku Fantastyczność '99
II nagroda Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich
Nagroda publiczności
2001 Najgorzej ubrany artysta Nagroda im. Barbary Dex [13]
2005 Bursztynowy Słowik Sopot Festival [6]
Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Wykonawca roku Złote Dzioby
Wokalista roku Fryderyk Nominacja [25]
2006 Autor roku [26]
2008 Główna nagroda i statuetka ( za piosenkę „Chociaż ty” ) Program w TVP wspierający budowę sztucznego serca – „Serce masz tylko jedno”. Nagroda [27]
2009 Artysta roku Superjedynki Nagroda [6]
Przebój roku („Chodź, przytul, przebacz”)
SuperWystęp
2010 Muzyka Telekamera
Najlepszy album (Spis rzeczy ulubionych) Złote Dzioby
Najlepszy wokalista Eska Music Awards
Koncert TOP (Spis rzeczy ulubionych) TOPtrendy 2010 [28]
Autor roku Fryderyk Nominacja [29]
Wokalista roku
Piosenka roku („Chodź, przytul, przebacz”)
2011 Wokalista roku [30]
Muzyka Wiktory 2011 Nagroda [31]
2013 Koncert TOP („To co dobre” i „Zimowe piosenki”) TOPtrendy2013 [32]
2015 GWIAZDA DOBROCZYNNOŚCI za udział w spocie „Porozmawiaj ze mną"
Złoty Mikrofon Made in Kielce Mikrofony Made in Kielce [33]
2016 Superalbum - Kalejdoskop szczęscia Superjedynki [34]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów A. Piasecznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Piaseczny (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 2. a b c Andrzej Piaseczny (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2011-08-01].
 3. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 4. Arpass Agencja, Andrzej Piaseczny otrzyma tytuł „Honorowy Obywatel Pionek”, pionki24.pl [dostęp 2017-09-23] (pol.).
 5. Bartosz Sadulski: Eurokoszmar. W: Muzyka Onet [on-line]. www.muzyka.onet.pl, 2012-05-25. [dostęp 2013-05-26].
 6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Biografia Andrzeja Piasecznego (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 7. Mafia – „Mafia” (pol.). www.piasek.art.pl. [dostęp 2011-08-01].
 8. Robert Chojnacki – Sax & Sex (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 9. ZPAV: platynowe płyty 2006 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2008 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2009 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2011 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2012 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2013 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-03-17].
  ZPAV: platynowe płyty 2015 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-04-02].</
 10. Mafia – „FM” (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 11. PIASEK – „Piasek” (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 12. Andrzej Piaseczny – „Popers” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 13. a b Tomasz Jacyków: Andrzej Piaseczny: Wyciszona elegancja. W: Weekend [on-line]. www.weekend.pb.pl. [dostęp 2013-05-26].
 14. Andrzej Piaseczny – „Andrzej Piaseczny” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 15. Andrzej Piaseczny – „Jednym tchem” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 16. Robert Chojnacki – „Saxophonic” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 17. Andrzej Piaseczny – „15 dni (2CD+DVD)” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 18. Andrzej Piaseczny – „Spis Rzeczy Ulubionych” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 19. Andrzej Piaseczny, Seweryn Krajewski – „Na przekór nowym czasom – Live” (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 20. Stanisław Soyka i Andrzej Piaseczny dla Jana Pawła II (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-08-04].
 21. Poznaj Trenerów „The Voice of Poland” (pol.). www.tvp.pl. [dostęp 2011-08-01].
 22. Andrzej Piaseczny – „Kalejdoskop” już 24 marca 2015 (pol.). W: Radio Wawa [on-line]. www.radiowawa.pl. [dostęp 2015-04-30].
 23. Fryderyki 1996: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 24. Fryderyki 1998: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 25. Fryderyki 2005: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 26. Fryderyki 2006: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 27. Andrzej Piaseczny / Biografia, andrzejpiaseczny.art.pl [dostęp 2018-02-05] (pol.).
 28. Piaseczny najlepszy na Sopot TOPtrendy Festival 2010 (pol.). wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2011-08-01].
 29. Fryderyki 2010: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 30. Fryderyki 2011: nominowani i laureaci (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-08-01].
 31. Wiktory 2011 - wyniki głosowania. [dostęp 2011.10.30].
 32. Andrzej Piaseczny / Biografia, andrzejpiaseczny.art.pl [dostęp 2017-09-14] (pol.).
 33. Radio Kielce, Wręczyliśmy, „Radio Kielce” [dostęp 2018-01-27] (pol.).
 34. SuperJedynki 2016: WYNIKI! Kto wygrał Super Jedynki na festiwalu Opole 2016? Lista zwycięzców! [dostęp 2017-09-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]