Przejdź do zawartości

The Voice of Poland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Voice of Poland
Nazwa formatu

The Voice

Rodzaj programu

talent show

Kraj produkcji

 Polska

Język

polski

Prowadzący

patrz sekcja Prowadzący

Jury

patrz sekcja Trenerzy

Data premiery

3 września 2011

Lata emisji

2011, od 2013

Pora emisji

sobota 20.05 (1–10)
sobota 21.00 (11[a])
sobota 20.00 (od 12)

Liczba odcinków

patrz sekcja Emisja w telewizji

Czas trwania odcinka

Przesłuchania w ciemno:
ok. 45–55 minut[b] (1–13)
53–63 minut (14)
Bitwa, Nokaut:
ok. 100–135 minut[c] (1–13)
ok. 95 minut (14, Bitwa)
ok. 25 minut (14, Nokaut)
Odcinki na żywo:
ok. 100–160 minut[d]

Format nadawania

16:9 HDTV[e]

Produkcja
Produkcja

Rochstar

Reżyseria

Rinke Rooyens

Stacja telewizyjna

TVP2 (początkowo także emisja równoległa w TVP HD[1])

Nagrody

Telekamera 2014:
Program rozrywkowy

Strona internetowa

The Voice of Polandpolski program telewizyjny typu talent show emitowany na antenie TVP2 od 3 września 2011[2], oparty na międzynarodowym formacie The Voice stworzonym przez Johna de Mola, który zapoczątkowany został w Holandii[3].

Celem programu jest odkrycie utalentowanych wokalnie osób w wieku powyżej 15 lat[4]. Później wprowadzono zasadę, że uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 16. rok życia[5], choć w szczególnych przypadkach produkcja może podjąć decyzję o dopuszczeniu do udziału w konkursie również 15-latka.

Nagrodą główną w programie jest propozycja kontraktu fonograficznego z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska[4], tytuł „najlepszego głosu w Polsce”, a od trzeciej edycji również nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł[6].

Zasady programu

[edytuj | edytuj kod]
Przesłuchania w ciemno

W przesłuchaniach w ciemno bierze udział około 100 uczestników wyłonionych podczas nieemitowanych w telewizji pre-castingów produkcyjnych (są to osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie o eliminacjach oraz osoby zaproszone przez organizatorów). Na początku występu każdego uczestnika fotele, na których zasiadają tzw. trenerzy są odwrócone tyłem do wykonawcy. Jeśli któryś z trenerów w czasie występu zdecyduje, że chce przyjąć uczestnika do swojej drużyny, wciska przycisk, a fotel obraca się przodem do wykonującego. Jeśli dokona tego tylko jeden trener, to śpiewający automatycznie trafia do jego drużyny. Jeżeli odwróci się więcej niż jeden trener, to wokalista informuje, do której drużyny dołącza. Etap przesłuchań kończy się skompletowaniem czterech kilkunastoosobowych drużyn (liczebność drużyn zmienia się w zależności od edycji i wynosi: 12 osób w edycjach 1–4 i 10–13, 13 osób w edycjach 5 i 9, 14 osób w edycjach 6–8, 15 osób w edycji 14).

Od 11. edycji podczas przesłuchań w ciemno każdy trener może „zablokować” innego trenera. W edycjach 11–13 decyzja o „blokadzie” musiała zapaść przed obróceniem się przez „blokowanego” jurora; w edycji 14. decyzja jest podejmowana po występie uczestnika[7] (i jest to tzw. superblokada). Trener, względem którego użyto blokady, traci możliwość zaproszenia danego uczestnika do swojej drużyny. Każdy trener może skorzystać z tej funkcji co najwyżej dwa razy[8]. W edycjach 11–13 w przypadku, gdy trener skorzystał z „blokady” względem innego jurora, a ten się nie odwrócił – „blokadę” uważa się za niewykorzystaną; oznaczało to, że dany trener mógł próbować z niej korzystać tak długo, aż faktycznie kogoś „zablokował”[9][10][11].

Bitwy

Kolejnym etapem programu są bitwy, podczas których trenerzy wybierają ze swojej drużyny po dwie osoby (gdy liczba uczestników w zespole jest nieparzysta jedną z bitew stacza trio, nie duet), które śpiewają wspólnie tę samą piosenkę[12]. Trener decyduje, kto przechodzi dalej, a kto odpada z programu[13]. W pierwszej edycji trenerom w podjęciu decyzji pomagali zaproszeni specjaliści[13]. W edycjach 2–13 pozostali trenerzy mogli dokonać „kradzieży”, czyli przejęcia przegranego do swojej drużyny (poprzez naciśnięcie swojego przycisku). Jeśli więcej niż jeden trener będzie chciał ukraść uczestnika, ten ma prawo wyboru drużyny, do której chce trafić. Począwszy od siódmej edycji system „kradzieży” zmienił się na tzw. gorące krzesła, tzn. każdy trener mógł ostatecznie skraść tylko jednego uczestnika (który zasiada na gorącym krześle przypisanym do drużyny danego trenera), ponieważ przy „kradzieży” kolejnego gracza, ukradziona wcześniej osoba zostaje zastąpiona i odpada z programu; od tej edycji każdy trener mógł dokonać kradzieży (wcisnąć przycisk i przejąć zawodnika) nawet trzy razy, lecz od 10. edycji przycisk kradzieży trenerzy mogli wciskać bez ograniczeń. W edycji 14. kradzieże zniesiono[7]. Również w 14. edycji wprowadzono zasadę, że o udział w bitwie starają się trzy osoby, a jedna z nich odpada z programu jeszcze przed występem w duecie[7]. W każdej drużynie etap bitew kończy się wyłonieniem kilku uczestników, którzy przechodzą do kolejnego etapu: sześciu w 1. edycji, siedmiu w 2. edycji, ośmiu w edycjach 3–5, dziewięciu w 6. edycji, siedmiu w edycjach 7–13, pięciu w edycji 14. Podczas 9. edycji doszło do pierwszego w historii wyeliminowania z drużyny wszystkich uczestników jednej bitwy.

Nokaut (w 1. edycji nazywany dogrywką)

Po bitwach odbywa się nokaut (w pierwszej edycji: dogrywka), w którym trenerzy eliminują kolejne osoby, które nie trafiają do odcinków na żywo. Do szóstej edycji włącznie każdy z trenerów wybierał ze swojej drużyny (w pierwszej edycji – 6-osobowej, w drugiej – 7-osobowej, w edycjach 3–5 – 8-osobowej, a w szóstej – 9-osobowej) trzy osoby (w 1. edycji cztery osoby), które automatycznie kwalifikowały się do odcinków na żywo. Pozostałych dzielił na dwie trójki (w drugiej edycji na dwie dwójki, w pierwszej edycji była jedna dwójka), a z każdej z nich przechodziła dalej jedna osoba. Od siódmej edycji w nokaucie śpiewać muszą wszyscy uczestnicy, a z każdej drużyny do odcinków na żywo przechodzą cztery osoby. (W edycjach 7–13 pierwsza czwórka z każdej drużyny automatycznie zasiadała na tzw. gorących krzesłach, a po kolejnych występach pozostałej trójki trener decydował, czy dany uczestnik zostaje w programie, czy nie; jeżeli trener zdecydował się pozostawić w programie uczestnika znajdującego się na scenie, to musiał wyeliminować kogoś siedzącego na gorącym krześle). Do odcinków na żywo kwalifikuje się po czterech (w pierwszej, drugiej i szóstej edycji – po pięciu) finalistów z każdej drużyny.

Odcinki na żywo (w 11. edycji nazywane odcinkami finałowymi)

Gdy drużyny składają się z 5, 4 lub 3 osób, to spośród dwóch zawodników z najmniejszą liczbą głosów od telewidzów (którzy decydują poprzez wysyłanie SMS-ów[14]), trener wybiera osobę, która odpada z programu. Każdy[f] taki odcinek na żywo kończy się eliminacją jednej osoby[g] z każdej grupy. W 11. edycji z powodu pandemii koronawirusa i nagrywania odcinków przed ich emisją, zmieniono zasady eliminacji. Gdy wszyscy uczestnicy z danej drużyny zaśpiewali swoje utwory, trenerzy oceniali występy, przyznając im od 1 do 10 punktów. Następnie trener danej drużyny wybierał jednego uczestnika, który przechodził do następnego odcinka (bez względu na punktację)[15]. Z pozostałej trójki bądź dwójki odpadał uczestnik z najmniejszą liczbą punktów[15] (w przypadku remisu decydowały punkty od trenera ocenianego zespołu[16]).

W półfinale (gdy drużynę tworzą dwie osoby) trener rozdziela pomiędzy swoich podopiecznych 100 punktów, a następnie każdemu dolicza się tyle punktów, ile procent głosów zdobył od widzów. W 5. edycji natomiast półfinał przybrał formę nazwaną w międzynarodowym formacie „Cross Battles”, która polegała na pojedynkach zawodników pomiędzy drużynami. W półfinale 11. edycji decydującym czynnikiem była suma punktów przyznana przez wszystkich trenerów.

Do finału zawsze kwalifikuje się czterech uczestników (po jednym z każdej drużyny, z wyjątkiem 5. edycji), a zwycięzcę wybierają telewidzowie w głosowaniu SMS-owym. Głosowanie podzielone jest na trzy kolejki; po każdej odpada jedna osoba z najmniejszą liczbą głosów. W pierwszej rundzie finaliści śpiewają piosenkę obcojęzyczną, a następnie duet ze swoim trenerem; w drugiej rundzie repertuar stanowią utwory polskie; w trzeciej kolejce zaś pozostała dwójka śpiewa własne piosenki.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Producentem wykonawczym programu jest firma Rochstar, która produkuje na zlecenie Telewizji Polskiej[17]. Wszystkie odcinki realizowane są w Warszawie – tytuły poszczególnych części „Przesłuchań w ciemno”, odwołujące się do regionów Polski, dotyczą jedynie miejsca pochodzenia uczestników. W pierwszej edycji etap przesłuchań w ciemno kręcony był w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, a etapy bitew i koncertów na żywo – w studiu ATM przy ul. Wał Miedzeszyński 384[18], gdzie od drugiej edycji realizowane są wszystkie etapy.

Od drugiej edycji program można oglądać również w serwisie TVP VOD, na którym dostępne są wyłącznie bieżące edycje (aż do rozpoczęcia następnej serii) lub dwie ostatnie. Część występów publikowana jest również w serwisie YouTube.

Podczas szóstej edycji dostępna była U mobilna „The Voice of Poland – Zostań Trenerem!”, która oferowała użytkownikom możliwość oceniania występów uczestników oraz dostęp do materiałów zakulisowych[19].

1 stycznia 2018 odbyła się premiera dziecięcej wersji talent show The Voice Kids dla osób w wieku 8–15 lat. 16 kwietnia 2019 ogłoszono castingi do programu The Voice Senior dla osób w wieku powyżej 60 lat[20], które rozpoczęły się 13 maja[21], zaś premiera formatu odbyła się 7 grudnia[22].

16 października 2019 Telewizja Polska poinformowała, że wykupiła licencję na format do 2023 roku[23].

Trenerzy

[edytuj | edytuj kod]
Trener Edycja
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.
[24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38]
TomsonBaron
Lanberry
Michał Szpak
Kuba Badach
Marek Piekarczyk
Justyna Steczkowska
Sylwia Grzeszczak
Edyta Górniak
Urszula Dudziak
Margaret
Kamil Bednarek
Patrycja Markowska
Grzegorz Hyży
Piotr Cugowski
Andrzej Piaseczny
Maria Sadowska
Natalia Kukulska
Kayah
Ania Dąbrowska
Nergal

Prowadzący

[edytuj | edytuj kod]
Prowadzący Edycja
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.
[39] [40] [26] [27] [41] [29] [42] [31] [32] [33] [43] [44] [36] [45]
Paulina Chylewska
Tomasz Kammel
Małgorzata Tomaszewska
Maciej Musiał
Barbara Kurdej-Szatan
Halina Mlynkova
Magdalena Mielcarz
Marika
Hubert Urbański

Za kulisami

[edytuj | edytuj kod]
Za kulisami Edycja
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14.
[potrzebny przypis] [46] [36] [47]
Aleksander Sikora
Michał Szczygieł
Małgorzata Tomaszewska
Adam Zdrójkowski
Ewa Zawada
Marcelina Zawadzka
Wiktoria Gąsiewska
Maciej Musiał
Krzysztof „Jankes” Jankowski
Łukasz Jakóbiak
Remigiusz „ReZi” Wierzgoń
Marta Surnik
Iga Krefft
Mateusz Szymkowiak

Emisja w telewizji

[edytuj | edytuj kod]
Edycja Liczba odcinków Pierwsza emisja telewizyjna (TVP2)
num. TVP[h] fakt.[i] Sezon Premiera Finał Pora emisji Średnia oglądalność Udział w paśmie Źródło
1. bd. 28 jesień 2011 3 września 2011 10 grudnia 2011 sobota 20.05 2,27 mln 15,7% [48]
2. 18 wiosna 2013 2 marca 2013 18 maja 2013 2,17 mln 14,9% [49]
3. 18 jesień 2013 7 września 2013 30 listopada 2013 2,15 mln 14,6% [50]
4. 18 wiosna 2014 1 marca 2014 24 maja 2014 2,15 mln 14,4% [51]
5. 18 18 jesień 2014 6 września 2014 6 grudnia 2014 1,93 mln 12,5% [52]
6. 18 18 jesień 2015 5 września 2015 28 listopada 2015 2,17 mln 14,1% [53]
7. 18 18 jesień 2016 3 września 2016 26 listopada 2016 2,02 mln 13,5% [54]
8. 18 18 jesień 2017 2 września 2017 25 listopada 2017 2,09 mln 14,35% [55]
9. 17 17 jesień 2018 1 września 2018 1 grudnia 2018 1,93 mln 13,4% [56][57]
10. 18 18 jesień 2019 7 września 2019 30 listopada 2019 1,83 mln 13,0% [58]
11. 19 19 jesień 2020 12 września 2020 5 grudnia 2020 sobota 21.00[a] 1,90 mln 15,1% [59]
12. 18 25 jesień 2021 11 września 2021 4 grudnia 2021 sobota 20.00 1,78 mln 14,0% [60]
13. 18 26 jesień 2022 3 września 2022 19 listopada 2022 1,60 mln[61] / 1,61 mln[62] 13,1% [61]
14. 18 26 jesień 2023 2 września 2023 25 listopada 2023 1,55 mln[63] (VOSDAL[62]) 13,2%[63] / 13,1%[62] [63][62]

Zwycięzcy

[edytuj | edytuj kod]
Edycja Uczestnik Trener Źródło
1. Damian Ukeje Nergal [64]
2. Natalia Sikora Marek Piekarczyk [65]
3. Mateusz Ziółko Maria Sadowska [66]
4. Juan Carlos Cano [67]
5. Aleksandra Nizio Justyna Steczkowska [68]
6. Krzysztof Iwaneczko Maria Sadowska [69]
7. Mateusz Grędziński Andrzej Piaseczny [70]
8. Marta Gałuszewska Michał Szpak [71]
9. Marcin Sójka Patrycja Markowska [72]
10. Alicja Szemplińska TomsonBaron [73]
11. Krystian Ochman Michał Szpak [74]
12. Marta Burdynowicz Justyna Steczkowska [75]
13. Dominik Dudek Tomson i Baron [76]
14. Jan Górka Lanberry [77]

Trenerzy i ich grupy

[edytuj | edytuj kod]
Edycja Andrzej Piaseczny Kayah Nergal Ania Dąbrowska
1. Antoni Smykiewicz Mateusz Krautwurst Damian Ukeje Piotr Niesłuchowski
Rafał Brzozowski Filip Moniuszko Monika Urlik Aleksandra Galewska
Katarzyna Lisowska Edyta Strzycka Ewelina Kordy Karolina Charko
Ian Rooth (Michał Korzeniowski) Kaja Domińska Ares Chadzinikolau Ewa Szlachcic
Ewa Kłosowicz Maciej Moszyński Filip Sałapa Katarzyna Klimczyk
Edycja Justyna Steczkowska TomsonBaron Patrycja Markowska Marek Piekarczyk
2. Michał Sobierajski Dorota Osińska Natalia Nykiel Natalia Sikora
Monika Szczot Kasia Dereń Żaneta Lubera Juliusz Kamil
Beata Dobosz Michał Jabłoński Justyna Panfilewicz Wojciech Gruszczyński
Michalina Brudnowska Mateusz Grędziński Jan Traczyk Magdalena Bałdych
Bartłomiej Kawałek Anna Ozner Jurand Wójcik Barbara Janyga
Edycja Edyta Górniak TomsonBaron Maria Sadowska Marek Piekarczyk
3. Jagoda Kret Arkadiusz Kłusowski Mateusz Ziółko Ernest Staniaszek
Olga Jankowska Michał Grobelny Katarzyna Stanek Marzena Ugorna
Maia Lasota Natalia Krakowiak Joanna Smajdor Nella Marczewski
Maria Rodriguez Michał Malicki Oksana Predko Magdalena Meisel
Edycja Marek Piekarczyk Justyna Steczkowska TomsonBaron Maria Sadowska
4. Aleksandra Węglewicz Katarzyna Sawczuk Maja Gawłowska Juan Carlos Cano
Michał Karpacki Artur Kryvych Kamil Bijoś Monika Pilarczyk
Dominika Kobiałka Michał Rudaś Paulina Romaniuk Marta Dryll
Justyna Kunysz Michał Szyc Wojciech Baranowski Sandra Mika
Edycja TomsonBaron Edyta Górniak Justyna Steczkowska Marek Piekarczyk
5. [j] Przemysław Radziszewski Aleksandra Nizio Magdalena Paradziej
Gracjan Kalandyk
Natalia Lubrano,
Justyna Janik
Iga Kozacka [k] Żaneta Łabudzka
Marta „Sarsa” Markiewicz[l] Jerzy Grzechnik Agnieszka Twardowska Tomasz Fridrych
Natalia Podwin Sandra Rusin Karol Dziedzic Łukasz Szemraj
Edycja TomsonBaron Maria Sadowska Edyta Górniak Andrzej Piaseczny
6. Tobiasz Staniszewski Krzysztof Iwaneczko Ana Andrzejewska William Prestigiacomo
Julia i Jędrzej Skibowie Katarzyna Malenda Julia Bogdańska Maciej Grenda
Anna Kłys Patryk Skoczyński Katarzyna Miśkowiec Piotr Tłustochowicz
Marta Moszczyńska Asteya Dec Marcin Czyżewski Karolina Leszko
Patryk Glinka Sabina Nycek Daniel Cebula-Orynicz Krzysztof Bobecki
Edycja TomsonBaron Natalia Kukulska Andrzej Piaseczny Maria Sadowska
7. Weronika Curyło Ania Karwan Mateusz Grędziński Katarzyna Góras
Marcelina Mróz Damian Rybicki Sami Harb Mateusz Guzowski
Tomasz Trzeszczyński Patryk Wasilewski Łukasz Bąkowski Ewelina Przybyła
Filip Lato Olga Barej Ania Waszkiewicz Aga Damrych
Edycja Andrzej Piaseczny Maria Sadowska Michał Szpak TomsonBaron
8. Michał Szczygieł Maja Kapłon Marta Gałuszewska Łukasz Łyczkowski
Artur Wołk-Lewanowicz Magdalena „Meg” Krzemień Aga Dębowska Sabina Mustaeva
Martyna Pawłowska Asia „Azzja” Mądry Jacek Wolny Jelena Matula
Dave Adamaszwili Brian Fentress Magdalena Dąbkowska Magdalena Janicka
Edycja Grzegorz Hyży Patrycja Markowska Michał Szpak Piotr Cugowski
9. Ania Deko Marcin Sójka Natalia Zastępa Maksymilian Kwapień
Aleksandra Tocka Gosia Pauka Izabela Szafrańska Diana Ciecierska
Natalia Capelik-Muianga,
Nicole Kulesza
Maksymilian Łapiński,
Dawid Dubajka
Wioleta Markowska,
Natalia Smagacka
Mario Szaban,
Aleksandra Smerechańska
Edycja Michał Szpak TomsonBaron Margaret Kamil Bednarek
10. Daria Reczek Alicja Szemplińska Tadeusz Seibert Damian Kulej
Jakub Dąbrowski Bartosz Deryło Stanisław Ślęzak Kasjan Cieśla
Piotr Szewczyk Patryk Żywczyk Sonia Michalczuk Julia Olędzka
Magdalena Ollar Adrian Burek Sonia Hornatkiewicz Ada Nasiadka
Edycja Edyta Górniak Michał Szpak Urszula Dudziak TomsonBaron Źródło
11.[78] Anna Gąsienica-Byrcyn Krystian Ochman Jędrzej Skiba Adam Kalinowski [79]
Anna Nadkierniczna Mikołaj Macioszczyk Martyna Zygadło[m] Natalia Szczypuła [81]
Ignacy Błażejowski Mateusz Psonak Anna Malek Bartosz Utracki [82]
Marta Bielawska Wojciech Lechończak Sylwia Wysocka Michał Bober [83]
Edycja Sylwia Grzeszczak TomsonBaron Justyna Steczkowska Marek Piekarczyk Źródło
12.[84] Rafał Kozik Wiktor Dyduła Marta Burdynowicz Bartosz Madej [85]
Julia Stolpe Paulina Gołębiowska Monika Wiśniowska-Basel Karolina „Kay Ra” Robinson [86]
Igor Kowalski Wiktor Kowalski Adrianna Owczarczyk i Paulina Szymlek Anna Hnatowicz-Cholewa [87]
Daniel Hawes Elżbieta Łoboda Daniel Jodłowski Karolina Piątek [88]
Edycja Tomson i Baron Justyna Steczkowska Lanberry Marek Piekarczyk Źródło
13.[89] Dominik Dudek Ewelina Gancewska Łukasz Drapała Konrad Baum [90]
Tetiana „Aelin” Diachenko Julianna Olańska Norbert Wronka Bogdan Świerczek [91]
Evgen Peltek Zofia Kurowska Anna Buczkowska Julia Szarlińska [92]
Martin Rybczyński Sandra Reizer Daria Waleriańczyk Nobesuthu Lisa Khumalo [93]
Edycja Tomson i Baron Justyna Steczkowska Lanberry Marek Piekarczyk Źródło
14.[94] Becky Sangolo Maja Walentynowicz Jan Górka Antoni Zimnal [95]
Paweł Kozicz Bartosz Michniewicz Daniel Borzewski Michał Sołtan [96]
Łukasz Samburski Max Miszczyk Damazy Wachuła Nicola Muller [97]
Monika Kluszczyńska Oliwia Skrzypczyk Martyna Lasiecka Dominika Krassowska [98]

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2011 poinformowano, że jednym z trenerów w programie będzie Adam Darski „Nergal”, wokalista deathmetalowego zespołu Behemoth[12][99]. Zaproszenie artysty do programu telewizji publicznej spotkało się z krytyką ze strony środowisk katolickich. Protesty wystosowało wówczas m.in. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy[100] oraz biskupi rzymskokatoliccy Wiesław Mering i Sławoj Leszek Głódź, którzy zarzucili TVP m.in. propagowanie satanizmu[101][102][103]. W debacie uczestniczyli też politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy również sprzeciwiali się decyzji stacji[104][105]. 15 września Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, głosami Prawa i Sprawiedliwości, przyjęła uchwałę potępiającą zarząd Telewizji Polskiej m.in. za zatrudnienie muzyka w programie[106]. Kilka dni później TVP wystosowała oświadczenie dla prasy, w którym wyjaśniła, że udział Darskiego w programie „sprowadza się wyłącznie do roli eksperta muzycznego”, a „kontrowersyjny wizerunek sceniczny zespołu Behemoth, kreowany na potrzeby artystyczne, nie ma nic wspólnego z postawą Adama Darskiego w programie”[107]. Pod koniec miesiąca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaopiniowała, że zatrudnienie muzyka nie narusza prawa, a „analiza dotychczas wyemitowanych odcinków programu nie daje podstaw do interwencji”[108]. Prezes TVP Juliusz Braun uznał angaż artysty za „błędną decyzję” i zapewnił, że nie zatrudni go w kolejnej edycji[109][110].

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]
Rok Nagroda Kategoria Odbiorca Wynik Źródło
2012 Telekamery 2012 Juror Kayah nominacja [111]
2014 Telekamery 2014 Program rozrywkowy program wygrana [112]
Juror Tomson i Baron nominacja
2015 Telekamery 2015 Program rozrywkowy program nominacja [113]
Juror Tomson i Baron nominacja
Juror Edyta Górniak nominacja
2016 Telekamery 2016 Program rozrywkowy program nominacja [114]
Juror Tomson i Baron nominacja
Juror Edyta Górniak nominacja
2017 Telekamery 2017 Program rozrywkowy program nominacja [115]
Juror Tomson i Baron nominacja
Juror Edyta Górniak nominacja
2018 Telekamery 2018 Osobowość telewizyjna Tomasz Kammel nominacja [116]
Juror Tomson i Baron nominacja
Juror Michał Szpak wygrana
2019 Telekamery 2019 Osobowość telewizyjna Tomasz Kammel nominacja [117]
Juror Michał Szpak nominacja
2020 Telekamery 2020 Juror Tomson i Baron wygrana [118]
2021 Telekamery 2021 Juror Edyta Górniak nominacja [119]
2022 Telekamery 2022 Juror 25-lecia Tomson i Baron wygrana [120]
2023 Telekamery 2023 Juror Tomson i Baron wygrana [121]
Program rozrywkowy / reality show program nominacja [122]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b W dniu premiery (12 września 2020) emisja pierwszego odcinka rozpoczęła się o 21.15.
 2. Wyjątek stanowią trzeci i szósty odcinek 10. edycji, które trwały ponad 70 minut.
 3. Wyjątek stanowią bitwy wyemitowane w dwóch częściach w październiku 2021 i 2022 roku (odcinki trwające ok. 60–70 minut).
 4. Łączna emisja danego wieczora, niezależnie od podziału na odcinki.
 5. Pierwszą edycję nadawano w wersji HD tylko na antenie TVP HD.
 6. Z wyjątkiem pierwszej edycji, w której początkowe etapy „live’ów” dzielono na dwa odcinki.
 7. Z wyjątkiem dziewiątej edycji, która zaczęła się od ćwierćfinału, w którym odpadło ośmioro zawodników – po dwie osoby z każdej grupy.
 8. Numeracja nadawcy na podstawie programu dla prasy i/lub TVP VOD.
 9. Faktyczna liczba odcinków – w czasie emisji telewizyjnej oddzielanych blokami reklamowymi, autopromocyjnymi i/lub podobnymi, a w serwisie wideo na życzenie udostępnianych jako osobne materiały.
 10. Tomson i Baron nie mieli swojego uczestnika w finale.
 11. Obie osoby z drużyny Justyny Steczkowskiej awansowały do finału.
 12. Marta „Sarsa" Markiewicz pierwotnie dotarła do półfinału, lecz z powodu kontuzji zastąpiła ją Justyna Janik
 13. Martyna Zygadło zajęła miejsce Michała Matuszewskiego, który (mimo powodzenia na etapie nokautów) z powodu zarażenia koronawirusem nie mógł wziąć udziału w nagraniu kolejnych odcinków[80].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. pp: „The Voice of Poland” przegrał z TVN i TVP 1,27 mln zł z reklam. Wirtualne Media (online), 13 grudnia 2011. [dostęp 2020-12-06]. (pol.).
 2. Hubert Urbański: Nergal zostanie ulubieńcem mojej mamy. muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-24)]. (pol.).
 3. „The Voice of Poland”: nadchodzi bitwa! [online], Onet.pl [dostęp 2013-04-02] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-03] (pol.).
 4. a b Regulamin konkursu wokalnego pod tytułem „The Voice of Poland. Najlepszy głos”. voice.tvp.pl. [dostęp 2011-09-04]. (pol.).
 5. Ruszyły casting do „The Voice of Poland”, „The Voice Senior” i „The Voice Kids” w sezonie 2020/2021 w TVP2 [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-05-21] (pol.).
 6. Kayah, Justyna Steczkowska, Patrycja Markowska i Ania Dąbrowska wracają do „The Voice Of Poland”!. rochstar.tv. [dostęp 2013-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-07)]. (pol.).
 7. a b c "Rusza 14. edycja „The Voice of Poland”!. voice.tvp.pl (online), 14 sierpnia 2023. [dostęp 2023-08-14]. (pol.).
 8. Michał Kurdupski: „Blokada” nową zasadą w „The Voice of Poland” (wideo). Wirtualne Media (online), 10 września 2020. [dostęp 2020-09-10]. (pol.).
 9. Adriana Słowik: „The Voice of Poland 11”. Zmiana zasad w programie. Trenerzy skorzystają z nowych przycisków. Wyjaśniamy, do czego służą!. Telemagazyn (online), 13 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-15]. (pol.).
 10. Judyta Wanicka: The Voice of Poland 11: zmiana zasad Przesłuchań w ciemno. Jurorzy dostali nowy przycisk. Radio Zet / Muzyka (online), 13 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-15]. (pol.).
 11. „THE VOICE OF POLAND”: nowe zasady programu. Mogą naprawdę namieszać!. Gala.pl, 13 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-15]. (pol.).
 12. a b Nergal jurorem w “The Voice of Poland. Najlepszy głos”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-07-06. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 13. a b „The Voice of Poland - Bitwa” w TVP2 [online], Wirtualne Media, 3 października 2011 [dostęp 2019-07-12] (pol.).
 14. TVP 2: Już 800 osób zgłosiło się przez internet do “The Voice”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-07-25. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 15. a b [Post o zmianie zasad eliminacji w pierwszym odcinku finałowym 11. edycji] (Facebook, profil The Voice of Poland TVP, 13 listopada 2020)
 16. Nowe zasady w odcinkach finałowych „The Voice of Poland”. Centrum Informacji TVP, 10 listopada 2020. [dostęp 2020-11-13]. (pol.).
 17. “The Voice of Poland” jesienią w TVP 2, emisja w soboty. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl/artykul/the-voice-of-poland-jesienia-w-tvp-2-emisja-w-soboty-wideo, 2011-06-30. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 18. “The Voice of Poland” i “Ranczo” w nowym studiu ATM Grupy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-16. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 19. „The Voice of Poland 6” z mobilną aplikacją. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-08-25. [dostęp 2015-09-14]. (pol.).
 20. TVP szykuje nową odsłonę popularnego show. Program z myślą o seniorach [online], Do Rzeczy, 16 kwietnia 2019 [dostęp 2019-12-01] (pol.).
 21. The Voice of Poland, The Voice Senior – Casting rusza już 13 maja w Warszawie! [online], www.youtube.com, 9 maja 2019 [dostęp 2019-12-01].
 22. „The Voice Senior”: szczegóły nowego programu TVP, Onet Kultura, 8 listopada 2019 [zarchiwizowane 2019-11-12] (pol.).
 23. Kolejne edycje „The Voice of Poland”, „The Voice Senior” i „The Voice Kids” w sezonie 2020/2021 w TVP2. www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2019-10-16]. (pol.).
 24. Dąbrowska, Kayah, Piasek i Nergal w jury „The Voice” TVP 2. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 25. Markowska, Steczkowska, Piekarczyk i Afromental w jury „The Voice of Poland”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-01-28. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 26. a b Rusza trzecia edycja „The Voice of Poland”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-08-29. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 27. a b p: Justyna Steczkowska wraca do „The Voice of Poland. Wirtualne Media, 3 lutego 2014. [dostęp 2020-08-20]. (pol.).
 28. „The Voice of Poland 5” jesienią w TVP2. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-26. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 29. a b Maria Sadowska w szóstej edycji „The Voice of Poland”. "Zdarzyło mi się zapłakać, zwariować i szaleć". [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-08-25. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 30. Natalia Kukulska, Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny, Baron i Tomson w „The Voice of Poland 7”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-07-14. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 31. a b Łukasz Brzezicki: Maria Sadowska, Andrzej Piaseczny i duet Afromental trenerami w „The Voice of Poland 8”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-06-12. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 32. a b Michał Kurdupski: TVP2 startuje z emisją kolejnej edycji „The Voice of Poland” (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-09-01. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 33. a b Znamy wszystkich trenerów "The Voice of Poland 10"! Wśród nich Margaret i Kamil Bednarek [online], TELE Rozrywka, 17 lipca 2019 [dostęp 2019-07-18] (pol.).
 34. [Post o premierze 11. edycji i jej trenerach] (Facebook, profil The Voice of Poland TVP, 11 sierpnia 2020)
 35. Rafał Wróblewski: The Voice of Poland 2021 - TRENERZY zaskoczeniem! Kto trenerem w Voice of Poland 12?. Eska.pl (online), 6 sierpnia 2021. [dostęp 2021-08-06]. (pol.).
 36. a b c Nowa trenerka w 13. edycji „The Voice of Poland”!. Centrum Informacji TVP (online), 7 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-07].
 37. Zaskakująca decyzja w "The Voice of Poland". Wiemy, kto zostaje w programie TVP!. Interia Muzyka (online), 8 sierpnia 2023. [dostęp 2023-08-08]. (pol.).
 38. Oto nowi jurorzy programu TVP. Znane nazwisko wraca po latach [online], Plejada, 17 lipca 2024 [dostęp 2024-07-17] (pol.).
 39. Rusza “The Voice of Poland”, “to największa muzyczna produkcja”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-08-26. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 40. Znamy prowadzących „The Voice of Poland. Najlepszy głos”. media.wp.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
 41. Magdalena Mielcarz wraca do „The Voice of Poland”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-08-08. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 42. Krzysztof Lisowski: Barbara Kurdej-Szatan poprowadzi „The Voice of Poland”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-07-21. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 43. Michał Kurdupski: „The Voice of Poland 11” od 12 września w TVP2. Wystartowały zdjęcia. Wirtualne Media, 12 sierpnia 2020. [dostęp 2020-08-20]. (pol.).
 44. Aleksander Sikora dołączył do "The Voice of Poland". To on zastąpił Macieja Musiała. Muzyka Interia, 20 sierpnia 2021. [dostęp 2021-08-20]. (pol.).
 45. Michał Niedbalski: Jesienna edycja "The Voice of Poland" w TVP 2 ze zmienionymi zasadami. Press (online), 21 sierpnia 2023. [dostęp 2023-08-21]. (pol.).
 46. "Mogę się tylko uśmiechać". Kammel skomentował odejście Musiała z "The Voice of Poland". naTemat.pl (online), 12 września 2021. [dostęp 2022-08-11]. (pol.).
 47. Michał Kurdupski: Kto wygra „The Voice of Poland 14”?. Wirtualne Media (online), 25 listopada 2023. [dostęp 2023-11-26]. (pol.).
 48. “The Voice of Poland” przegrał z TVN i TVP 1, 27 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-12-13. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 49. „The Voice of Poland 2” stracił 100 tys. widzów. 12,1 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-05-21. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 50. „The Voice of Poland 3” wygrał z TVP1 i Polsatem. 14,6 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-12-03. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 51. „Tylko muzyka” straciła widzów, a „The Voice of Poland” zyskał. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-27. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 52. „The Voice of Poland 5” z mniejszą widownią. 13 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-12-09. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 53. „The Voice of Poland 6” zyskał 240 tys. widzów. 9,3 mln zł z reklam. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-12-01. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 54. 2 mln widzów „The Voice of Poland 7”. TVP2 wiceliderem rynku. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-11-29. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 55. Michał Kurdupski: „The Voice of Poland 8” zyskało widzów. TVP2 liderem w grupie komercyjnej. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-11-28. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 56. 1,9 mln widzów „The Voice of Poland 9”. Jacek Kurski: sukces TVP i jeden wielki skandal wskazań Nielsena [online], www.wirtualnemedia.pl, 4 grudnia 2018 [dostęp 2023-12-09] (pol.).
 57. 9 edycja "The Voice of Poland" traci widzów. Dwójka przegrała z TVN [online], Media2.pl [dostęp 2019-11-03] (pol.).
 58. Michał Kurdupski: „The Voice of Poland” nadal hitem TVP2. 12,13 mln zł z reklam „Widz czeka na osobowości i ciekawy storytelling”. Wirtualne Media, 2 grudnia 2019. [dostęp 2019-12-08]. (pol.).
 59. Michał Kurdupski: Jedenastą edycję „The Voice of Poland” oglądało 1,90 mln osób. Wirtualne Media (online), 8 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-08]. (pol.).
 60. Michał Kurdupski: „The Voice of Poland 12” oglądało 1,8 mln widzów. Wirtualne Media (online), 7 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-07]. (pol.).
 61. a b Michał Kurdupski: 1,60 mln widzów „The Voice of Poland 13” w TVP2. Wirtualne Media (online), 22 listopada 2022. [dostęp 2023-02-10]. (pol.).
 62. a b c d Maciej Kozielski: 1,55 mln widzów 14. edycji "The Voice of Poland" w TVP 2. Mniej niż przed rokiem. Press (online), 2 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-09]. (pol.).
 63. a b c 1,55 mln widzów „The Voice of Poland 14” w TVP2 [online], www.wirtualnemedia.pl, 28 listopada 2023 [dostęp 2023-11-28] (pol.).
 64. „The Voice Of Poland”: Znamy zwycięzcę!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-12-10]. (pol.).
 65. „The Voice of Poland”: Natalia Sikora zwyciężczynią drugiej edycji. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-14)]. (pol.).
 66. „The Voice of Poland”: Mateusz Ziółko wygrał program; Edyta Górniak przyznała, że ktoś śpiewa lepiej niż ona. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-11-30]. (pol.).
 67. „The Voice Of Poland”: Zwycięzcą Juan Carlos Cano. interia.pl. [dostęp 2014-05-24]. (pol.).
 68. „The Voice of Poland”: kto wygrał? Aleksandra Nizio. muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-14)]. (pol.).
 69. „The Voice of Poland”: Krzysztof Iwaneczko zwycięzcą programu. interia.pl. [dostęp 2015-11-28]. (pol.).
 70. Sensacja! Mateusz Grędziński wygrał "The Voice of Poland"! [online], muzyka.interia.pl [dostęp 2016-11-26] (pol.).
 71. „The Voice of Poland”: Marta Gałuszewska zwyciężczynią 8. edycji programu. muzyka.onet.pl. [dostęp 2017-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-01)]. (pol.).
 72. JJ, The Voice of Poland 9. Marcin Sójka zwycięzcą programu! [online], Gazeta Pomorska, 1 grudnia 2018 [dostęp 2019-12-08] (pol.).
 73. Justyna Juszczyńska, Voice of Poland 10. Alicja Szemplińska zwycięzcą programu. Kim jest? [online], Gazeta Pomorska, 30 listopada 2019 [dostęp 2019-12-08] (pol.).
 74. Krystian Ochman wygrał The Voice of Poland. Centrum Informacji TVP (online), 6 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-06]. (pol.).
 75. Maria Staroń: "The Voice of Poland 12". Marta Burdynowicz wygrywa program! Tak wyśpiewała sobie zwycięstwo. rmf.fm (online), 4 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-04]. (pol.).
 76. "The Voice of Poland". W finale pokonał konkurentów. Odpadła mocna uczestniczka. "To jest jakiś żart i wielkie nieporozumienie". teleshow.wp.pl, 19 listopada 2022. [dostęp 2022-11-20].
 77. Maria Staroń: Znamy zwycięzcę czternastej edycji "The Voice of Poland"!. rmf.fm (online), 25 listopada 2023. [dostęp 2023-11-26].
 78. Adriana Słowik: „The Voice of Poland 11”. NOKAUT. Finaliści 11. edycji wybrani! Na kogo postawili Trenerzy?. Telemagazyn.pl (online), 7 listopada 2020. [dostęp 2020-11-08]. (pol.).
 79. Piotr Krajewski: The Voice of Poland 11: Krystian Ochman wygrał jedenastą edycję [WYNIKI FINAŁU]. Radio Zet (online), 5 grudnia 2020. [dostęp 2020-12-06]. (pol.).
 80. „The Voice of Poland”: Michał Matuszewski zakażony koronawirusem. Kto go zastąpi?. Interia Muzyka (online), 12 listopada 2020. [dostęp 2020-11-12]. (pol.).
 81. kg: The Voice of Poland 11 – FINALIŚCI. Kto w finale programu? [UCZESTNICY]. Eska.pl (online), 28 listopada 2020. [dostęp 2020-11-29]. (pol.).
 82. Kamila Glińska: „The Voice of Poland 11” FINAŁ 2. Trenerzy wybrali półfinalistów. Kto zasłużył na owacje na stojąco od Edyty Górniak?. Telemagazyn.pl (online), 21 listopada 2020. [dostęp 2020-11-22]. (pol.).
 83. „The Voice of Poland”: Wystartowały finałowe odcinki. Kto pożegnał się z programem?. Interia Muzyka (online), 14 listopada 2020. [dostęp 2020-11-15]. (pol.).
 84. Krzysztof Połaski: "The Voice of Poland 12" NOKAUT odcinek 14. i 15. Sylwia Grzeszczak wyrzuciła faworytkę z programu! Kto awansował do odcinków na żywo?. Telemagazyn.pl (online), 6 listopada 2021. [dostęp 2021-11-14]. (pol.).
 85. Krzysztof Połaski: "The Voice of Poland 12" FINAŁ. Marta Burdynowicz nowym Najlepszym Głosem w Polsce! Właśnie narodziła się nowa gwiazda polskiej muzyki!. Telemagazyn.pl (online), 4 grudnia 2021. [dostęp 2021-12-04]. (pol.).
 86. Adriana Słowik: "The Voice of Poland". Poznaliśmy finalistów 12. edycji! Trzech panów i dziewczyna, której głos wywołuje ciarki! Kto wygra "The Voice" 2021?. Telemagazyn.pl (online), 27 listopada 2021. [dostęp 2021-11-28]. (pol.).
 87. Joanna Sikorska: "The Voice of Poland 12" LIVE 2. Marek Piekarczyk nie krył wzruszenia podczas występu swojej faworytki. Jego decyzja znów podzieli widzów! Kto awansował dalej?. Telemagazyn.pl (online), 20 listopada 2021. [dostęp 2021-11-14]. (pol.).
 88. Anna Kilian: "The Voice of Poland 12". Odcinek LIVE. Najlepsza dwunastka 12. edycji wyłoniona! Wysoki poziom rywalizacji!. Telemagazyn.pl (online), 14 listopada 2021. [dostęp 2021-11-14]. (pol.).
 89. "The Voice of Poland 13" NOKAUTY. Faworyci wyeliminowani! Kamila Ignatowicz nie dała rady zaśpiewać! Kto awansował do odcinków na żywo? - Telemagazyn.pl [online], www.telemagazyn.pl [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 90. „The Voice of Poland 13”. FINAŁ. Dominik Dudek został nowym Najlepszym Głosem w Polsce! Oto nowa gwiazda polskiej muzyki!. telemagazyn.pl, 19 listopada 2022. [dostęp 2022-11-20].
 91. „The Voice of Poland 13” PÓŁFINAŁ. Kto przechodzi do finału? Widzowie oraz Justyna Steczkowska, Lanberry, Marek Piekarczyk, Tomson i Baron musieli dokonać niemożliwego wręcz wyboru! - Telemagazyn.pl [online], www.telemagazyn.pl [dostęp 2022-11-12] (pol.).
 92. "The Voice of Poland 13" LIVE 2. Lanberry wyrzuciła najlepszą wokalistkę! Łzy Marka Piekarczyka przy występie Zofii Kurowskiej! Kto odpadł z programu? - Telemagazyn.pl [online], www.telemagazyn.pl [dostęp 2022-11-05] (pol.).
 93. "The Voice of Poland 13" - LIVE 1. Kto odpadł? Zaskakująca decyzja Justyny Steczkowskiej. Pożegnała najlepszą wokalistkę? [29.10.2022] - Telemagazyn.pl [online], www.telemagazyn.pl [dostęp 2022-10-30] (pol.).
 94. Anna Szczudlińska: The Voice of Poland 14 to oni powalczą o zwycięstwo. Oto najlepsza 16 uczestników. naEKRANIE.pl (online), 4 listopada 2023. [dostęp 2023-11-04]. (pol.).
 95. „The Voice of Poland 14” FINAŁ. Jan Górka Najlepszym głosem w Polsce! Zobacz zdjęcia z finału muzycznego show TVP. Telemagazyn.pl (online), 25 listopada 2023. [dostęp 2023-11-26]. (pol.).
 96. Karol Gawryś: Oto finaliści „The Voice of Poland 14”! To oni powalczą o tytuł najlepszego głosu w Polsce!. Telemagazyn.pl (online), 18 listopada 2023. [dostęp 2023-11-18]. (pol.).
 97. „The Voice of Poland 14” LIVE 2. Miała szansę wygrać program, ale Marek Piekarczyk ją wyrzucił! To był błąd?. Telemagazyn.pl (online), 11 listopada 2023. [dostęp 2023-11-12]. (pol.).
 98. „The Voice of Poland 14” LIVE 1. Najlepszy polski głos... nie mówi po polsku? Becky Sangolo zachwyca talentem!. Telemagazyn.pl (online), 4 listopada 2023. [dostęp 2023-11-05]. (pol.).
 99. Poznaj trenerów „The Voice of Poland” [online], TVP [dostęp 2011-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-14] (pol.).
 100. Katoliccy dziennikarze: TVP zatrudniając Nergala promuje satanizm. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-08-30. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 101. mol/PAP: Abp Głódź oburzony Nergalem w TVP. społeczeństwo.newsweek.pl, 2011-09-09. [dostęp 2011-09-11]. (pol.).
 102. mol: Bp Mering nie chce Nergala w TVP. społeczeństwo.newsweek.pl, 2011-09-04. [dostęp 2011-09-11]. (pol.).
 103. wg, KAI: Katoliccy dziennikarze oburzeni: Nergal w TVP to promocja satanizmu. kultura.gazeta.pl, 2011-08-30. [dostęp 2011-09-11]. (pol.).
 104. Będziemy mieli wpływ na program mediów publicznych? "Satanizm Nergala". [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-08. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 105. Po biskupach także politycy przeciwko Nergalowi w show TVP2. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-13. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 106. Posłowie PiS potępili TVP za zatrudnienie "Nergala". [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-07-16. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 107. Dwójka broni udziału Nergala w swoim show (przeczytaj cały list). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-19. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 108. KRRiT: zatrudnienie Nergala w TVP nie narusza prawa. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-29. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 109. Prezes TVP: zatrudnienie Nergala było błędem. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-10-13. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 110. Adam Darski "Nergal" odchodzi z TVP. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-10-14. [dostęp 2019-07-12]. (pol.).
 111. Telekamery 2012 rozdane: Adamczyk i Ostaszewska najlepszymi aktorami [online], www.rmf24.pl [dostęp 2019-12-22] (pol.).
 112. TELEKAMERY 2014 - nominacje i wyniki. Kto wygrał statuetki Tele Tygodnia? [online], www.eska.pl [dostęp 2019-12-22].
 113. TELEKAMERY 2015 - wyniki. BARBARA KURDEJ-SZATAN wygrała w kategorii AKTORKA [online], superseriale.se.pl [dostęp 2019-12-22].
 114. TELEKAMERY 2016. Wyniki, zwycięzcy, kto wygrał i dostał nagrody Telekamery? - zapis relacji na żywo [online], www.se.pl [dostęp 2019-12-22].
 115. Telekamery 2017 WYNIKI. Pełna lista zwycięzców i nominowanych [online], www.eska.pl [dostęp 2019-12-22].
 116. Telekamery 2018 - WYNIKI. Pełna lista laureatów [online], www.se.pl [dostęp 2019-12-22].
 117. Telekamery 2019 WYNIKI. Sprawdź, kto zdobył nagrody "Tele Tygodnia" [online], www.gala.pl [dostęp 2019-12-22] (pol.).
 118. Judyta Wanicka: TELEKAMERY 2020 – WYNIKI. Kto zdobył statuetkę? Znamy listę zwycięzców. radiozet.pl, 3 lutego 2020. [dostęp 2020-08-15]. (pol.).
 119. Telekamery "Tele Tygodnia" 2021 rozdane! Oto laureaci [online], kultura.onet.pl [dostęp 2023-08-21] (pol.).
 120. Urszula Korąkiewicz, Telekamery 2022 rozdane. Oto laureaci 25-lecia plebiscytu. A co z samą galą? Zabrakło rozmachu [online], teleshow.wp.pl, 31 maja 2022 [dostęp 2023-08-21] (pol.).
 121. Po raz 26. wręczono Telekamery „Tele Tygodnia'. Oto lista laureatów [online], www.wirtualnemedia.pl, 25 maja 2023 [dostęp 2023-08-21] (pol.).
 122. Kapituła | Telekamery 2023 [online], telekamery.pl [dostęp 2023-08-21].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]