Pleśno (powiat bartoszycki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pleśno
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

bartoszycki

Gmina

Bisztynek

Liczba ludności (2022)

35[2]

Strefa numeracyjna

89

Kod pocztowy

11-230[3]

Tablice rejestracyjne

NBA

SIMC

0472153

Położenie na mapie gminy Bisztynek
Mapa konturowa gminy Bisztynek, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pleśno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pleśno”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pleśno”
Położenie na mapie powiatu bartoszyckiego
Mapa konturowa powiatu bartoszyckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pleśno”
Ziemia54°06′39″N 21°03′24″E/54,110833 21,056667[1]

Pleśno (niem. Plößen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bisztynek.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie olsztyńskim. Wieś znajduje się w historycznym regionie Warmia.

Dawne dzieje[edytuj | edytuj kod]

We wczesnej epoce żelaza nad brzegiem jeziora Sajno (współcześnie rozlewisko na rzece Sajnie) znajdowała się osada obronna. Osada to została zbadana przez archeologów. Osada w Pleśnie otoczona była palisadą wewnątrz której znajdowały się chaty o wymiarach 4×4 m i zabudowania gospodarcze. Ściany chat wykonane były z belek drewnianych oblepianych gliną, a ściany pomieszczeń gospodarczych wyplatane były z wikliny i także oblepiane gliną. Podłogi w chatach wyłożone były wielowarstwową podłogą z darnic. Na podłogach chat znajdowały się nieckowate paleniska z kamieni i gliny. Mieszkańcy osady używali żarna – kuliste kamienne rozcieracze i miskowate kamienie do przygotowywania mąki i kasz.

Z gliny były wykonywane różnego typu naczynia m.in.: talerze, cedzaki i łyżki. Znalezione gliniane przęśliki do wrzecion świadczą o tym, że na miejscu wykonywano tkaniny także z wełny, ponieważ hodowano owce i kozy (znaleziska kości) obok bydła, świń i kur. Nie wiadomo czy znalezione kości końskie pochodziły ze zwierząt hodowlanych, czy z upolowanych dzikich koni.

W osadzie zajmowano się także metalurgią. Znaleziono tygiel do przetapiania brązu oraz półfabrykaty brązowe. Z brązu produkowano ozdoby, głównie bransolety. Mieszkańcy osady wyposażeni byli także w narzędzia wykonane z żelaza: siekiery, noże i haczyki na ryby.

Archeolodzy stwierdzili, że osada została zniszczona w wyniku pożaru.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona w pierwszej połowie XIV wieku.

W roku 1955 Pleśno należało do gromady w Grzędzie, a od 1957 roku do gromady w Reszlu. Pleśno jest wsią sołecką od 1945 roku. Do sołectwa Pleśno należy wieś Pleśnik.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 102074
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-06].
  3. Kod pocztowy Płęsno •• Wyszukiwarka, kody pocztowe, ulice, mapa [online], www.kodypocztowe.info [dostęp 2019-11-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biskupiec z dziejów miasta i powiatu, Pojezierze, Olsztyn, 1969. (str. 36-39 epoka żelaza w Pleśnie, str. 50 – rozwój sieci osadniczej z podaniem okresu powstania miejscowości)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Pleśno