Podróż apostolska Jana Pawła II do Pakistanu i Azji Wschodniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Jana Pawła II Podróż apostolska do Pakistanu i Azji Wschodniej
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 16 lutego27 lutego 1981
1. państwo  Pakistan
Miejscowości Karaczi
2. państwo  Filipiny
Miejscowości Manila, Quezon City, Cebu City, Davao, Bacolod, Iloilo, Legaspi, Morong, Baguio
3. państwo  Stany Zjednoczone
Terytorium nieinkorporowane  Guam
Miejscowości Agana
4. państwo  Japonia
Miejscowości Tokio, Hiroshima, Nagasaki
5. państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowości Anchorage

9 podróż apostolska Jana Pawła II – podróż zagraniczna Jana Pawła II, która miała miejsce od 16 do 27 lutego 1981 roku. Podczas jej trwania odwiedził on Pakistan, Filipiny, Guam, Japonię i Alaskę. Była to jedna z najdłuższych papieskich podróży. W 12 dni papież przemierzył blisko 40 tys. km.

Głównym celem podróży były Filipiny, które dla katolicyzmu są miejscem szczególnym na kontynencie azjatyckim. Żyje tam 70% wszystkich katolików Azji, co jest efektem panowania hiszpańskiego, trwającego do początków XX wieku, nim Filipiny dostały się pod władzę Amerykanów. Niepodległość uzyskały w 1946 r.

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Pakistan[edytuj | edytuj kod]

W Karaczi dawnej stolicy Pakistanu papież wylądował 16.02 w godzinach popołudniowych na tzw. postój techniczny. 2 godziny po lądowaniu na stadionie Cricet Garden Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla ok. 70 tys. miejscowych katolików. Msza, w której udział wzięło wielu wyznawców islamu zakończyła się już o zmroku.

Filipiny[edytuj | edytuj kod]

W Manili papieża witał tłum, podobny do tych w Polsce. W drodze z lotniska do rezydencji prezydenta Marcosa, stojącego na czele sprawującej władzę junty wojskowej, młodzież utworzyła „żywe obrazy”. Jan Paweł rozpoczął wizytę od wygłoszenia orędzia do narodu filipińskiego. Nawiązując do niedawno odwołanego stanu wyjątkowego, powiedział: „Nawet w sytuacjach wyjątkowych, które czasem mogą zaistnieć, nie wolno nigdy usprawiedliwiać jakiegokolwiek pogwałcenia podstawowej ludzkiej godności czy fundamentalnych praw, które je chronią”.

Guam[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Japonia[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Stany Zjednoczone Anchorage(Alaska)[edytuj | edytuj kod]

26 lutego 1981 r. w godzinach południowych Jan Paweł II przybył do Anchorage, gdzie był witany na międzynarodowym lotnisku przez arcybiskupa z Anchorage, Francisa T. Hurleya, gospodarza tej wizyty.