Przejdź do zawartości

Polany (Gorc)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polany
Ilustracja
Państwo

 Polska

Położenie

Ochotnica Dolna

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

ok. 1030–1080 m n.p.m.

Zagospodarowanie

nieużytki, zabudowania

Położenie na mapie gminy Ochotnica Dolna
Mapa konturowa gminy Ochotnica Dolna, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Polany”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Polany”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Polany”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Polany”
Ziemia49°33′16″N 20°14′58″E/49,554444 20,249444

Polanypolana w Gorcach, znajdująca się na północno-wschodnich stokach Jaworzynki Gorcowskiej (Piorunowca)[1]. Jaworzynka Gorcowska to szczyt w bocznym grzbiecie odchodzącym od Pasma Gorca na południe do doliny Ochotnicy. Znajdują się na nim rozległe pastwiska i łąki, na mapie Geoportalu dokładnie opisane. W kolejności od dołu do góry są to: Hale Gorcowskie, Polany, Hale Podgorcowe i Gorc Gorcowski. W przewodnikach turystycznych[2] i na mapach turystycznych[3] ich nazewnictwo i lokalizacja są niepełne i niejasne. Polany są pomijane, nazwy Hale Gorcowskie lub Hale Podgorcowskie (Podgorcowe) używa się dla określenia obydwu tych hal łącznie[2], na mapie Compassu Hale Gorcowskie i Podgorcowe są zamienione miejscami[3].

Dawniej Polany były użytkowane przez mieszkańców miejscowości Ochotnica Dolna (przysiółek Gorcowe) w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna[1]. Stały na nich szałasy i stodółki, część stoków w nadających się do tego miejscach była koszona, pozostała część wypasana. W sezonie letnim tętniło tutaj życie pasterskie. Z powodów ekonomicznych koszenie ich i wypasanie w latach 70. XX wieku stało się nieopłacalne i zarastają lasem[2]. Górna i dolna część już zarosła lasem, najlepiej zachowała się część środkowa, na której stoją dwa szałasy zamienione na domki letniskowe[1]. Polany znajdują się poza obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego[3].

Powyżej Polan na Halach Podgorcowych w sezonie letnim działa studencka baza namiotowa na Gorcu[2].

Szlak turystyczny

[edytuj | edytuj kod]
szlak turystyczny zielony Ochotnica Dolna – Jaworzynka Gorcowska – Hale Gorcowskie – Hale Podgorcowe – Gorc Gorcowski – Gorc. Odległość 7,3 km, suma podejść 640 m, suma zejść 40 m, czas przejścia 2:50 h, ↓ 1:40 h[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2021-12-27].
  2. a b c d M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. a b c d Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
Widok z Gorca Gorcowskiego