Polfa Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polfa Warszawa SA
Ilustracja
Siedziba spółki w Warszawie,
widok od strony ul. Prostej
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Adres 01-207 Warszawa
ul. Karolkowa 22/24
Data założenia 1824
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Jacek Glinka
Nr KRS 0000147193
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 230 000 000,00 zł
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Polfa Warszawa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Polfa Warszawa”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Polfa Warszawa”
Ziemia52°13′42″N 20°58′44″E/52,228333 20,978889
Strona internetowa

Polfa Warszawa (od 1961 Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”) – polskie przedsiębiorstwo przemysłu farmaceutycznego z siedzibą przy ul. Karolkowej 22/24 w Warszawie wytwarzające m.in. leki OTC, preparaty dostępne na receptę oraz produkty przeznaczone dla szpitali.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W portfolio spółki znajduje się ponad 140 różnego rodzaju preparatów, które są dystrybuowane na terenie kraju oraz eksportowane do kilkudziesięciu państw świata. Najpopularniejsze produkty to stosowany w profilaktyce chorób serca Acard, przeciwalergiczny Allertec WZF, przeciwbiegunkowy Laremid oraz krople na katar Xylometazolin.

W skład grupy kapitałowej Polfy Warszawa SA wchodzą dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: Sanfarm[1] oraz Ipochem[2]

Od roku 2003 przedsiębiorstwo funkcjonowała jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa będąc częścią Polskiego Holdingu Farmaceutycznego[3].

W kwietniu 2012 wyborem oferty Polpharmy SA zakończył się proces prywatyzacji Polfy. Wartość 100% akcji spółki wyniosła 957 mln PLN, z czego Polpharma stała się właścicielem pakietu 85,14% akcji. Warunkiem zamknięcia transakcji było uzyskanie przez Polpharmę zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zgoda taka została wydana przez UOKiK w dniu 26 marca 2012 roku. Jest to zgoda warunkowa zakładająca wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC (stosowane w infekcjach oczu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wytwarzający leki dla Polfy Warszawa zakład farmaceutyczny w miejscowości Nowa Dęba na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan” – inwestycja zrealizowana w latach 2001–2004.
  2. Przedsiębiorstwo innowacyjno-wdrożeniowe z siedzibą w Warszawie, prowadzące prace badawczo-wdrożeniowe w zakresie syntezy i technologii wytwarzania substancji farmaceutycznych – producent i dostawca substancji aktywnych i półproduktów dla przemysłu farmaceutycznego.
  3. Wraz z Polfą Pabianice SA oraz Polfą Tarchomin SA.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]