Portal:Numizmatyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Portal Numizmatyka

Grosz krakowski

Niniejsza strona jest przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych numizmatyką. Ma ona za zadanie ułatwić zarówno autorom, jak i czytelnikom dostęp do najważniejszych artykułów z tej dziedziny. Portal jest ściśle związany z Kategorią:Numizmatyka. Zapraszamy do lektury.

Numizmatyka (z gr. νομισματική) to jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym.

Wszelkie sprawy dotyczące działalności tego portalu omawiane są na stronie jego dyskusji.
Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.
edytuj  

Czy wiesz, że...

  • ... pierwszy pieniądz lokalny wprowadzony w powojennej Polsce to merki?
  • ... pierwsza polska moneta z hologramemNoc świętojańska była nominowana przez jury amerykańskiego czasopisma „World Coin News” do konkursu na monetę roku 2007 w kategorii „People’s Choice”?
  • ... przyczyną opóźnienia emisji zestawu monet (2 zł, 10 zł, 200 zł) z okazji 150. rocznicy urodzin Josepha Conrada był błąd w imieniu pisarza?


edytuj  

Grafika miesiąca

BMC 193.jpg
Drachma grecka z wyspy Egina (700-550 lat p.n.e.)
edytuj  

Wyróżnione hasło

Grosz krakowski. Kopia bita z mosiądzu. Awers.
Grosz krakowski. Kopia bita z mosiądzu. Rewers.

Grosz krakowski, srebrna moneta polska, wprowadzona przez Kazimierza Wielkiego w 1367 roku.

Moneta była wzorowana na groszu praskim zarówno co do wartości jak i typologii. Na awersie widniała korona i napis w podwójnym otoku: KAZIMIRVS PRIMUS DEI GRATIA REX POLONIE. Rewers zdobił piękny orzeł otoczony napisem GROSSI CRACOVIENSSES.

edytuj  

Sylwetka miesiąca

Kazimierz Jakub Stronczyński

Kazimierz Jakub Stronczyński (25 lipca 1809 w Piotrkowie Trybunalskim15 stycznia 1896 w Piotrkowie Trybunalskim) sfragistyk, paleograf, numizmatyk, badacz architektury, kolekcjoner, historyk, senator Królestwa Polskiego. Członek Akademii Umiejętności w Krakowie. Stworzył podstawy polskiej numizmatyki średniowiecza, wydając fundamentalne w tym zakresie dzieła: Pieniądze Piastów od czasów najdawniejszych do roku 1300: rozbiorem źródeł spółczesnych i wykopalisk, oraz porównaniem typów menniczych objaśnione, Warszawa, 1847 oraz trzytomowe dzieło Dawne monety polskie dynastyi Piastów i Jagiellonów.

edytuj  

Do rozwinięcia

Pomóż nam rozwinąć te artykuły:
Aprecjacja pieniądzaBaizaBanBinioBistiBlanc guenarBologninoBu (pieniądz)CekinCentenionalisCentimosCentymCrownCruzadomonetaDaalderDaleroDanakeDeniDeprecjacja pieniądzaDinar jugosłowiańskiDinar sudańskiDirhemDoblaDouzainDrachma greckaDublonDukatDwojakDwudenarDżaitalEscudo mozambickieFelsFeniksFilsFiorinoFollisFrank belgijskiFrank burundyjskiFrank malgaskiFrank malijskiFrank tunezyjskiFunt cypryjskiFunt libijskiFunt irlandzkiGabellaGiorginoGiulioGiustinaGrosz turońskiGulden holenderskiIntiKlipaKobanKoboLeopolddorLira maltańskaLweiMarka fińskaMincarstwoMoneta obiegowaNapoleondorNgweeNobelPajsPaoloPenniPepionePiccioloPistolPortugałPskowkaPółkopekPółtorakQindarkaQuadransQuatrunxQuinioQuintoQuintuploRantReszkaRialRinSalutSantimSaracenSchuppeScudo Szpitalników św. JanaSemiSemissisSentiSerratusSilikwaSkojecSkudSpintriaStanislasdorStempelStopa karolińskaStopa menniczaStotinStotinkaSzerfSzyling austriackiSzyling brytyjskiSzóstak (numizmatyka)TaelTaka bengalskaTalarTetriTolar słoweńskiTremissisTriasTriensTrzeciakWaluta bazowaWaluta kwotowanaØre
Hasła o numizmatykach polskich:
Karol BeyerMarian GumowskiEmeryk Hutten-CzapskiTadeusz KałkowskiRyszard KiersnowskiKazimierz StronczyńskiStanisław SuchodolskiWładysław Terlecki

edytuj  

Portale