Przełęcz Sosnów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z Palenicy

Przełęcz Sosnów – zalesiona, dość głęboko wcięta w grzbiet Pieninek przełęcz o wysokości 650 m n.p.m. leżąca w Pieninach Właściwych[1]. Oddziela Sokolicę (747 m) od Czertezika (772 m). W przewodniku "Pieniny" J. Nyki przełęcz ta nosi nazwę Mały Sosnów[2]. Przechodzi przez nią niebieski szlak turystyczny – Sokola Perć (z Sokolicy ok. 15 min.), na przełęczy krzyżujący się z zielonym z Krościenka. Przy zielonym szlaku, na północno-wschodnich stokach przełęczy Sosnów znajdują się jaskinia Dziury[1].

Na przełęczy znajduje się polana Mały Sosnów, obecnie zarastająca. Dawniej z przełęczy do doliny Pienińskiego Potoku prowadził szlak turystyczny. W latach 60. XX w. przy szlaku tym znajdowało się należące do Pienińskiego Parku Narodowego schronisko turystyczne[2].

W Pieninach istnieje jeszcze inny Sosnów. Jest to polana Sosnów na północno-wschodnich stokach Sokolicy[2][1].

Szlak turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski – niebieski ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca. Dalej tzw. Sokolą Percią przez Sokolicę, przełęcz Sosnów, Czertezik i Czerteż na Bajków Groń.
szlak turystyczny zielony – zielony z Krościenka na przełęcz Sosnów. Czas przejścia 1h, ↓ 0.50 h
Widok od północnej strony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000. Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008. ISBN 978-83-907671-3-9.
  2. a b c Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.