Robert Łuczak (geograf)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Łuczak
Ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

3 października 1977
Warszawa

Doktor nauk o Ziemi
Specjalność: geografia
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

16 grudnia 2014 – geografia
Uniwersytet Warszawski

Nauczyciel akademicki
Jednostka

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW

Zakład

Geografii Rozwoju i Planowania Przestrzennego

Stanowisko

adiunkt

Okres zatrudn.

od 2004

Strona internetowa

Robert Łuczak (ur. 3 października 1977 w Warszawie) – polski geograf i socjolog, nauczyciel geografii, twórca filmowy. Ekspert w dziedzinie studiów miejskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 2002 uzyskał tytuł magistra geografii fizycznej (geomorfologia) na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, w 2004 magistra geografii społeczno-ekonomicznej (geografia krajów rozwijających się) tamże. W 2006 został magistrem socjologii (Polska Akademia Nauk oraz Lancaster University). Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Centre for Social Studies w Warszawie oraz Komisji Europejskiej (projekt „Future Urban Research in Europe”)[1]. Ukończył także Akademię Filmu i Telewizji ze specjalnością reżyseria[2].

W 2014 obronił na UW doktorat z zakresu nauk o ziemi na podstawie dysertacji Technologie informacyjne i komunikacyjne a przestrzenna organizacja gospodarki informacyjnej (promotorka: Mirosława Czerny)[3].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Łuczak zajmuje się przede wszystkim przestrzennym aspektem działalności człowieka i procesów rozwoju, w tym teorią rozwoju (główny nurt, w szczególności zrównoważony rozwój oraz szkoła krytyczna), geografią rozwoju (globalizacja i jej lokalne konsekwencje, rozwój globalny), studiami nad rozwojem miast i regionów (rozwój regionalny i polityka regionalna).

Prowadził badania terenowe w Polsce, Stanach Zjednoczonych (Los Angeles i Dolina Krzemowa), Namibii, Republice Południowej Afryki, Meksyku, Kolumbii. W Botswanie nakręcił film Diamenty nie świecą wiecznie (scenariusz i reżyseria)[4].

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodowo związany przede wszystkim z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był wykładowcą. Pracuje również jako nauczyciel w programie matury międzynarodowej w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana przy ul. Raszyńskiej[5].

Współwłaściciel i dyrektor zarządzający założonej w 2001 spółki Red Branch Polska, zajmującej się komunikacją marketingową i produkcją multimediów. Doradca w firmie Platige Image.

Współpracował jako ekspert z administracją publiczną, m.in.: MSZ, MEN, Ministerstwem Gospodarki, urzędem m.st. Warszawy, Mazowieckim Urzędem Marszałkowskim oraz organizacjami międzynarodowymi (Komisja Europejska, OECD, UNDP)[6].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi programy edukacyjne razem z Fundacją Centrum im Prof. Bronisława Geremka, współpracując z Grupą Zagranica czy Polską Akcją Humanitarną. W zakresie edukacji globalnej i badań nad rozwojem globalnym w latach 2008–2015 współtworzył stowarzyszenie Global Development Research Group[7].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Łuczak Blog  » O mnie / About me [online], www.robertluczak.eu [dostęp 2018-08-01] (pol.).
  2. Robert Łuczak [online], 22 czerwca 2011 [dostęp 2018-08-01] (pol.).
  3. Dr Robert Łuczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2018-08-01].[martwy link]
  4. Film dokumentalny "Diamenty nie świecą wiecznie" - wersja polska. RedBranchEU 2013-02-27. [dostęp 2018-08-01].
  5. Nauczyciele, „IB Raszyńska” [dostęp 2018-08-01] (ang.).
  6. Strategia rozwoju - dr R. Łuczak [online], Baza Ofert UW [dostęp 2018-08-01] (pol.).
  7. Fundacja Bronisława Geremka - Robert Łuczak - biogram [online], geremek.pl [dostęp 2018-08-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]