Romuald Koperski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Romuald Koperski
Romuald Koperski
Data i miejsce urodzenia 1955
Sopot
Zawód pianista, podróżnik, reportażysta

Romuald Koperski (ur. 1955 w Sopocie) – polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

Wychował się i mieszka w Gdańsku[1].

Podróże[edytuj]

W 1994 przejechał z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię[1]. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii, Amerykę Północną, Kanadę, Stany Zjednoczone. Fragmenty relacji z tej podróży opublikował w książce „Pojedynek z Syberią”.

Pomysłodawca oraz organizator czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia - Gigant 2004” na trasie Atlantyk - Pacyfik - Atlantyk, liczącego 30.000 km.

Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia.

W 1998 odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie (długość 4500 km). Za tę podróż otrzymał prestiżową nagrodę - Kolosa[2] i tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej brawurowej wyprawie napisał książkę "Przez Syberię na gapę".

W 2002 zorganizował pięcioosobową wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.

Odbył pionierską zimową wyprawę samochodową wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badał trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.

Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej. 12 stycznia 2008 Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Rosjanin Wiktor Makarowski wystartowali spod Wieży Eiffla na trasę The Great Expediton Of The Century-Lizbona-Paryż-Syberia-Nowy Jork[3], rajdu upamiętniającego setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. 3 marca 2008, po przebyciu 18000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Jewgiekinotu (ros. Евгекинот). Jako pierwsi w historii motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem. O tym wyczynie można przeczytać w książce "Syberia Zimowa Odyseja".

Inne dokonania[edytuj]

W styczniu 2010 wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata[4].

W marcu 2011 r. założył fundację swojego imienia - Fundacja Romualda Koperskiego. Głównym celem fundacji jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Adres internetowy fundacji www.frk.com.pl.

Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Kobiet "YEKATERINA" na trasie Gdańsk - Sankt Petersburg - Murmańsk, którego pierwsza edycja odbyła się 11-20 czerwca 2011.

Obecnie przygotowuje się do próby pokonania łodzią wiosłową Oceanu Spokojnego pomiędzy rosyjskim portem Władywostok a leżącym na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych San Francisco, w ramach projektu „Trans-Pacyfik Solo 2013”. Dotąd żaden wioślarz samotnie i bez wsparcia nie pokonał Pacyfiku z kontynentu na kontynent. Rozpoczęcie rejsu zaplanował na maj 2013 roku. Odcinek oceanu pomiędzy Władywostokiem a San Francisco po linii długości geograficznej liczy 5400 mil morskich.

W związku z oświadczeniem lustracyjnym oraz informacją o nim zamieszczoną w mediach, dotyczącym pracy, pełnienia służby w organach bezpieczeństwa państwa, w rozumieniu ustawy z dnia 18 października 2006 r o ujawnianiu informacji o dokumentach organów państwa z lat 1944-1990 r oraz treści tych dokumentów (Dz. U z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.) Romuald Koperski oświadcza, iż w latach 1979-1990 pracował, pełnił służbę w Zarządzie II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w latach 1986-1990 (AWO) za granicą kraju. Jego służba w organach bezpieczeństwa państwa miała charakter wywiadowczy związany tylko i wyłącznie ze sprawami wojskowymi. Nigdy nie był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Publikacje[edytuj]

Przypisy