Roy Scheider

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roy Scheider
Ilustracja
Roy Scheider w 2007 roku w Krakowie
Imię i nazwisko Roy Richard Scheider
Data i miejsce urodzenia 10 listopada 1932
Orange
Data i miejsce śmierci 10 lutego 2008
Little Rock

Roy Richard Scheider (ur. 10 listopada 1932 w Orange, zm. 10 lutego 2008 w Little Rock) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Syn Roya Bernharda Schneidera pochodzenia niemieckiego i Anny z d. Crosson pochodzenia irlandzkiego.

Kariera[edytuj]

Po studiach i odbyciu służby wojskowej (USAF) zaczął występować na scenach teatralnych. W 1968 zdobył nagrodę Obie (za grę na scenach off-Broadway'owych). W kinie debiutował w 1963.

Przełomowy w jego karierze był rok 1971, kiedy to zagrał w filmach: Klute i Francuski łącznik. Drugoplanowa rola we Francuskim łączniku przyniosła mu nominację do Oscara. Kolejną, tym razem za najlepszą rolę pierwszoplanową, otrzymał w 1979 za kreację w musicalu Cały ten zgiełk w reżyserii Boba Fosse'a. Wielką popularność zdobył dzięki roli szeryfa Martina Brody'ego w legendarnych Szczękach Stevena Spielberga.

Ma na koncie kilkadziesiąt różnorodnych ról filmowych. Grał w filmach sensacyjnych (Błękitny grom, Czwarta wojna), ale także dramatach (Obywatel Welles) i dziełach eksperymentalnych (Nagi lunch). Był gwiazdą realizowanego w latach 1993-1996 serialu s-f SeaQuest.

Choroba i śmierć[edytuj]

W 2004 Scheider zachorował na szpiczaka mnogiego. Pomimo przebytego w czerwcu 2005 przeszczepu szpiku kostnego, nie udało mu się pokonać choroby. Według relacji żony bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania związane z infekcją gronkowcową[1]. Zmarł w The University of Arkansas Medical Sciences Hospital w wieku 75 lat.

Niespełna rok przed śmiercią, wiosną 2007 przebywał z wizytą w Polsce. W Krakowie realizował zdjęcia do swojego najnowszego i jak się później okazało ostatniego filmu pt. Iron Cross.

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]