Rudolf Warzecha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy OCD
Rudolf Warzecha
Stanisław Warzecha
Sługa Boży,
prezbiter, zakonnik
Data i miejsce urodzenia

14 listopada 1919
Bachowice

Data i miejsce śmierci

27 lutego 1999
Wadowice

Miejsce pochówku

kwatera karmelitańska na cmentarzu parafialnym w Wadowicach

Ojciec duchowny Niższego Seminarium w Wadowicach
Okres sprawowania

1966–1972,
1981–1993

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Zakon Braci Bosych NMP z Góry Karmel (karmelici bosi)

Śluby zakonne

29 sierpnia 1936

Diakonat

29 czerwca 1943

Prezbiterat

24 czerwca 1944

Rodzice
  • Wojciech
  • Stefania z d. Momot
  • Rudolf Warzecha (właśc. Stanisław Warzecha; imię zakonne Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy; ur. 14 listopada 1919 w Bachowicach, zm. 27 lutego 1999 w Wadowicach) – polski zakonnik, karmelita bosy, ojciec duchowny Niższego Seminarium w Wadowicach, podprzeor klasztorów w Czernej, Wadowicach, Krakowie i Przemyślu oraz Sługa Boży Kościoła katolickiego.

    Życiorys[edytuj | edytuj kod]

    Lata dzieciństwa[edytuj | edytuj kod]

    Stanisław Warzecha urodził się w rodzinie wielodzietnej jako syn Wojciecha i Stefanii z domu Momot[1]. Miał sześcioro rodzeństwa: Marię, Franciszka, Stanisława (zmarł jako niemowlę), Józefa, Rozalię i Zofię[1]. Jego ojciec należał do bardziej aktywnych gospodarzy we wsi (był dyrektorem miejscowej Kasy Stefczyka)[1]. 30 listopada 1919 został ochrzczony w kościele parafialnym św. Katarzyny w Spytkowicach[2]. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły podstawowej w Bachowicach, w której katechetą był ks. Franciszek Gołba[3] i to on przygotował go do przyjęcia pierwszej komunii świętej[1]. Gdy miał 13 lat, zmarła mu matka[1]. Po jej śmierci opuścił dom rodzinny i zamieszkał 31 sierpnia 1932 w internacie Prywatnego Gimnazjum Karmelitów Bosych w Wadowicach (Niższe Seminarium), zostając przyjętym do klasy trzeciej, po wcześniejszym przystąpieniu do egzaminów z programu klasy pierwszej i drugiej[4]. Ze wspomnień jego szkolnego kolegi wynika, że na początku miał pewne trudności w nauce, ale wkrótce je pokonał[1].

    Powołanie zakonne[edytuj | edytuj kod]

    Zetknął się wówczas z karmelitami bosymi, którzy prowadzili szkołę i pod wpływem których podjął drogę wyboru przyszłego życia zakonnego[1]. Ponadto przeczytał wtedy Dzieje duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus OCD, które – jak twierdził pod koniec życia – ostatecznie zaważyły, że wybrał zakon karmelitański[1]. Ukończywszy wraz z jedenastoma innymi uczniami piątą klasę, po wyrażeniu zgody 27 lipca 1935 przez kapitułę wadowicką, został przyjęty do ich zakonu[1]. 9 sierpnia tegoż roku udał się z o. Augustynem Kozłowskim OCD na Jasną Górę, aby prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo na drogę nowego życia, po czym rozpoczął nowicjat w klasztorze czerneńskim[1]. 28 sierpnia 1935 po ośmiodniowych rekolekcjach przyjął z rąk przeora klasztoru w Czernej o. Alfonsa Marii Mazurka OCD, późniejszego błogosławionego habit zakonny[5], obierając imię zakonne Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy[6]. Po roku nowicjatu, 29 sierpnia 1936 przed ołtarzem Matki Bożej Szkaplerznej złożył pierwsze śluby zakonne na ręce prowincjała o. Franciszka od Nawiedzenia NMP Kozickiego OCD[5].

    10 września wrócił do klasztoru w Wadowicach, aby przed rozpoczęciem studiów filozoficznych ukończyć szkołę średnią i zdać egzamin dojrzałości[5] 25 maja 1938[7]. Po maturze rozpoczął studia filozoficzne w Wadowicach, a następnie kontynuował je w Czernej (już po wybuchu II wojny światowej)[8]. We wrześniu 1941, w czasie rocznych rekolekcji, które głosił kapucyn o. Konstantyn OFMCap., zaczął prowadzić notatnik duchowy[1]. 18 stycznia 1942 otrzymał święcenia subdiakonatu u bonifratrów w Krakowie[8]. W maju 1943 definitorium prowincjalne postanowiło, że z czterech studentów trzeciego roku teologii, diakonat otrzyma tylko dwóch: br. Otto Filek i br. Rudolf[1]. Święcenia diakonatu, poprzedzone rekolekcjami, otrzymał 29 czerwca 1943 w Krakowie[1]. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1944, rankiem, w kościele czerneńskim z rąk bp. Stanisława Rosponda[1]. Następnego dnia odprawił mszę świętą prymicyjną w klasztorze krakowskim, a 9 lipca w Czernej[1].

    Po święceniach o. Rudolf został pomocnikiem magistra nowicjuszy w Czernej[1]. 24 sierpnia 1944 był świadkiem męczeńskiej śmierci w Czernej swojego współbrata Jerzego Franciszka Powiertowskiego OCD, kandydata na ołtarze w tzw. procesie pelplińskim, zamordowanego przez Niemców[9]. Przez prawie pięćdziesiąt lat pełnił różne obowiązki wychowawcy młodzieży zakonnej – z krótką przerwą (1951–1952 i 1953–1954), w paru klasztorach, w większości przypadków łącząc te obowiązki z urzędem podprzeora klasztoru[1]:

    • Czerna – socjusz (1944–1946) i mistrz nowicjatu (1972–1981);
    • Wadowice – mistrz kleryków (1946–1948), mistrz nowicjatu (1952–1953) i ojciec duchowny Niższego Seminarium (1966–1972 i 1981–1993);
    • Kraków – magister studentów teologii (1948–1951 i 1954–1966).

    Ponadto w latach 1951–1952 był podprzeorem klasztoru w Przemyślu, w 1953 przez kilka miesięcy przebywał w klasztorze w Kluszkowcach, a następnie w Warszawie[6]. Był najbardziej doświadczonym wychowawcą w dziejach odrodzonej prowincji polskiej, jak również w całych dziejach prowincji polskiej[1]. Jeden z jego wychowanków tak go później scharakteryzował[10]:

    Z całą pewnością był magistrem wymagającym. Nie cofał się przed częstym pouczaniem i upominaniem, jednak zawsze bez okazywania emocji, choć nieraz miałby słuszne powody, aby się zdenerwować. Wobec trudności, z którymi się do niego przychodziło, sam zachowywał spokój i starał się wlewać prawdziwy pokój w nasze młode serca i umysły (…). Uczył nas swoją postawą ogromnego pietyzmu do Ojca św., pasterzy Kościoła i przełożonych zakonnych, a także szacunku wobec każdego współbrata w Zakonie, nawet gdy słabości ludzkie były aż nadto widoczne. Dobroć jego uzewnętrzniała się także we wszelkich kontaktach z ludźmi świeckimi, których spotykaliśmy czy to w czasie naszych przechadzek, czy na wielkich rekreacjach. Podejście do ludzi miał proste, serdeczne i pełne szacunku, może niekiedy trochę lękliwe. We wszelkich trudnościach zalecał usilną modlitwę i wzbudzał nadzieję, że przecież Pan Bóg sprawom jakoś zaradzi. Jego ufność w siłę modlitwy była nadzwyczajna.

    Był opiekunem bractwa Praskiego Dzieciątka Jezus w Wadowicach przez półtora roku (do czerwca 1948), a potem przez trzy lata kierował bractwem w klasztorze krakowskim[11].

    U schyłku życia[edytuj | edytuj kod]

    W ostatnim okresie swojego życia (od 1981) pracował w klasztorze wadowickim[1]. Od 1984, kiedy miejscowy klasztor objął kapelanię szpitala, zaczął systematycznie odwiedzać chorych w tym szpitalu[1]. Ponadto odwiedzał obłożnie chorych w domach, zwłaszcza w pierwsze piątki, służył im spowiedzią i Komunią świętą[1]. Codziennie spowiadał w kościele klasztornym, pomagał również spowiadać w sąsiednich kościołach parafialnych[1]. Przez wiele lat był spowiednikiem różnych zgromadzeń zakonnych, m.in. karmelitanek w Katowicach i Oświęcimiu oraz karmelitanek Dzieciątka Jezus w Imielinie[1]. Był czcicielem swojego współbrata Rafała Kalinowskiego OCD, późniejszego świętego[1]. 17 listopada 1991 wziął udział w jego kanonizacji w Rzymie, będąc opiekunem jednej z grup pielgrzymów z Wadowic, spotykając się m.in. z papieżem Janem Pawłem II, późniejszym świętym[12].

    Do furty klasztornej przychodzili do niego bardzo liczni interesanci, czekając nieraz w kolejce[1]. Do ostatnich chwil żywo interesował się życiem Kościoła i Zakonu, włączył się w życie prowincji i swego klasztoru[1]. 28 stycznia 1999 gorączka i słabość zmusiły go do położenia się w łóżku[1]. W dzień wspomnienia NMP z Lourdes, 11 lutego, który jest równocześnie Światowym Dniem Chorego, poprosił o sakrament namaszenia chorych[1]. Następnego dnia, przed godziną 20:00 nagle poczuł się gorzej, co było powodem wezwania karetki pogotowia. Przybyły lekarz stwierdził bezgorączkowe zapalenie płuc i inne zestarzałe choroby, po czym przewieziono go do szpitala[1]. 26 lutego odwiedził go o. Kamil Maccise OCD, przełożony generalny Zakonu, który w tym dniu wizytował klasztor w Wadowicach[1]. Niedługo potem poprosił o. Stanisława Bielata, kapelana szpitala, jeszcze raz o sakrament namaszenia chorych[1]. Około godziny 22:00 stracił przytomność[1]. Zmarł przed godziną 3:00, następnego dnia 26 lutego[1]. Pogrzeb odbył się 4 marca z udziałem generała zakonu o. Kamila Maccisy OCD[1]. Został pochowany w kwaterze karmelitańskiej na cmentarzu parafialnym w Wadowicach[6].

    Publikacje[edytuj | edytuj kod]

    Proces beatyfikacji[edytuj | edytuj kod]

    Z inicjatywy Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych 5 kwietnia 2008 powstała inicjatywa wyniesienia o. Rudolfa Warzechę OCD na ołtarze[9][13]. Na rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego wyraziło zgodę 5 maja 2008 Definitorium Generalne zakonu Karmelitów Bosych w Rzymie[14]. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała 5 lipca 2008 pismem (nr SEP-6.3-61)[9] Konferencja Episkopatu Polski, a 18 października 2008 także Stolica Apostolska, wydając tzw. Nihil obstat[14][13]. Ponadto dzięki edyktowi arcybiskupa krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza do wiernych, zgromadzono pełną dokumentację dla Komisji Historycznej tego procesu[14].

    11 stycznia 2011 w kaplicy arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 nastąpiło rozpoczęcie przez kard. Stanisława Dziwisza jego procesu beatyfikacyjnego[14]. Odtąd przysługuje mu tytuł Sługi Bożego. Powołano trybunał kościelny do przesłuchiwania świadków jego życia i świętości, w następującym składzie[14]:

    • ks. dr Andrzej Scąber – delegat biskupa;
    • o. mgr-lic. Marian Szczecina CRL – promotor sprawiedliwości;
    • ks. Krzysztof Tekieli – notariusz.

    Postulatorem diecezjalnym procesu został jego wychowanek i współbrat zakonny, o. dr Szczepan Tadeusz Praśkiewicz OCD[14][15], natomiast postulatorem generalnym o. Ildefonso Moriones OCD[9], a następnie o. Romano Gambalunga OCD[13]. Warto dodać, że 26 lipca 2016 zeznawał przed trybunałem ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, bp Roman Pindel, który go osobiście znał od swojego dzieciństwa[16].

    Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

    • W maju 2009 powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Ojca Rudolfa Warzechy OCD z siedzibą w Wadowicach, które propaguje sławę świętości swego patrona[14][17]. Wiceprezesem Stowarzyszenia została Stanisława Warzecha, spokrewniona z o. Rudolfem[17]. Stowarzyszenie stara się przybliżać postać swojego patrona: gromadzi dokumenty, świadectwa, listy, fotografie, organizuje spotkania modlitewne w rocznicę jego urodzin, święceń kapłańskich i śmierci[17].
    • Zorganizowano sesję z naukowymi referatami, przedłożono o nim rozprawy magisterskie na niektórych uczelniach, opublikowano foldery, pocztówki i obrazki. Ponadto ukazały się trzy książki autorstwa o. dr. hab. Honorata Czesława Gila OCD z wadowickiego klasztoru karmelitów[14]:
      • Ojciec Rudolf. Kapłan z otwartymi oczami. Kraków 2000,
      • Jestem kapłanem dla was. O. Rudolf Warzecha w oczach świadków. Kraków 2005,
      • O. Rudolf Warzecha, 1919-1999. Wadowice 2010.
    • 4 czerwca 2008 kard. Stanisław Dziwisz udzielił imprimatur dla ułożonej Modlitwy o beatyfikację karmelitańskich kandydatów do chwały ołtarzy, w tym m.in. o. Rudolfa Warzechy[9].
    • W kaplicy, po lewej stronie ołtarza głównego sanktuarium św. Józefa w Wadowicach utworzono minimuzeum poświęcone o. Rudolfowi[17]. Można w nim zobaczyć pamiątki, przedmioty codziennego użytku, eksponaty z życia zakonnika[17].
    • 6 grudnia 2015 na ścianie przy chrzcielnicy kościoła parafialnego św. Katarzyny w Spytkowicach została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca sakrament chrztu o. Rudolfa[2].
    • Bratanek o. Rudolfa, ks. Wojciech Warzecha jest proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach k. Krakowa[18][19].

    Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

    Przypisy[edytuj | edytuj kod]

    1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah O. Rudolf Warzecha – Sługa Boży [online], ksiegahonoru.salon24.pl, 14 czerwca 2014 [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    2. a b Szczepan Praśkiewicz, W Spytkowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą chrzest o. Rudolfa Warzechy, [w:] Karmelici Bosi w Wadowicach [online], karmel-wadowice.pl, 7 grudnia 2015 [zarchiwizowane z adresu 2017-02-23].
    3. Gil 2009 ↓, s. 233.
    4. Gil 2009 ↓, s. 234.
    5. a b c Gil 2009 ↓, s. 237.
    6. a b c O. Rudolf Warzecha OCD (o. Rudolf od Przebicia Serca św. Teresy OCD), [w:] Stowarzyszenie Przyjaciół Ojca Rudolfa Warzechy [online], rudolfwarzecha.iap.pl [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    7. Gil 2009 ↓, s. 238.
    8. a b Gil 2009 ↓, s. 239.
    9. a b c d e Najwyższym prawem jest zbawienie dusz (rozmowa Kajetana Rajskiego z o. dr. Szczepanem Tadeuszem Praśkiewiczem o ojcu Rudolfie Warzesze) [online], opoka.org.pl, wrzesień 2008 [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    10. Gil 2009 ↓, s. 241.
    11. Gil 2009 ↓, s. 243.
    12. Gil 2009 ↓, s. 253.
    13. a b c ~1999~ Stanisław Warzecha (Rudolf of the Transverberation of Saint Teresa) [online], newsaints.faithweb.com [dostęp 2017-01-08] (ang.).
    14. a b c d e f g h Proces beatyfikacyjny o. Warzechy [online], fronda.pl [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    15. Rodzina w ujęciu nowych karmelitańskich kandydatów na ołtarze (Rudolf Warzecha) [online], karmel.pl [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    16. Robert Karp, Bp Pindel zeznawał w procesie beatyfikacyjnym karmelity z Wadowic [online], diecezja.bielsko.pl, 26 lipca 2016 [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    17. a b c d e Dorota Fryc-Piętak, Osobisty święty, „Tygodnik katolicki Gość Niedzielny”, 50/2012 (Gość Krakowski), 13 grudnia 2012 [zarchiwizowane z adresu 2021-01-20].
    18. Wadowiczanie modlą sie o beatyfikację o. Rudolfa Warzechy [online], wadowice24.pl, 22 czerwca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10].
    19. Duszpasterze (proboszcz ks. Wojciech Warzecha), [w:] Parafia św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach [online], parafia-wegrzce.pl [zarchiwizowane z adresu 2022-08-18].

    Bibliografia[edytuj | edytuj kod]