Ryszard Lenczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryszard Lenczewski
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1948
Miłków
Zawód operator filmowy, wykładowca akademicki

Ryszard Lenczewski (ur. 5 czerwca 1948 w Miłkowie[1]) – polski operator filmowy, profesor sztuk filmowych, wykładowca akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1974 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2005 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki filmowej[1], a 7 października 2010 nadano mu tytuł naukowy profesora[2]. Zawodowo związany z macierzystą uczelnią, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. W latach 2008–2014 był prodziekanem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi[1][2]. Uzyskał członkostwo w Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, Europejskiej Akademii Filmowej[1] oraz od 2015 Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Pracę w branży filmowej zaczynał jako twórca zdjęć do etiud szkolnych i filmów dokumentalnych. W późniejszych latach współpracował z takimi reżyserami jak Bogdan Dziworski, Jerzy Domaradzki, Lech Majewski, Janusz Morgenstern, Tadeusz Junak, Laco Adamik, Andrzej Barański, Juliusz Machulski, Izabella Cywińska, Zbigniew Kamiński, Wiesław Saniewski, Grzegorz Królikiewicz, Ryszard Ber, Krzysztof Zanussi, Jacek Bromski, John Crowley, Paweł Pawlikowski[1][3], Uri Barbash, Kenneth Lonergan, Rowan Joffé, Joe Wright, Charles Beeson i inni.

W 1980 otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za zdjęcia do filmu Pałac. W 1997 nagrodzony przez BAFTA Wales za Wojenną narzeczoną, a w 2001 nominowany do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za miniserial Anna Karenina. Lato miłości przyniosło mu natomiast nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej[1].

W 2013 pracował wraz z Łukaszem Żalem przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła[4].

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013)[1].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Ryszard Lenczewski w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-02-23].
  2. a b Ryszard Lenczewski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2015-02-23].
  3. a b Ryszard Lenczewski w bazie Internet Movie Database (ang.). [dostęp 2015-02-23].
  4. Ida w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-02-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]