Sławomir Idziak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławomir Idziak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1945
Katowice

Zawód

operator, reżyser, scenarzysta filmowy

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Sławomir Andrzej Idziak (ur. 25 stycznia 1945 w Katowicach) – polski operator, reżyser i scenarzysta filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sławomir Idziak urodził się 25 stycznia 1945 w Katowicach. Jego rodzice, Leonard i Halina z domu Holas, byli znanymi katowickimi fotografami. Posiadali zakład fotograficzny przy ul. Staromiejskiej 7, odziedziczony po jego dziadku – fotografie Józefie Holasie. Podczas II wojny światowej rodzice pracowali dla polskiego podziemia. Po wojnie ojciec za współpracę z AK został skazany na 12 lat pozbawienia wolności, zwolnienie uzyskał po 4 latach[1].

W 1969 Sławomir Idziak ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracował z polskimi filmowcami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi. W latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

W 2002 był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu. Nagradzany m.in. na festiwalu Camerimage – w 2004 otrzymał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej, a w 2013 nagrodę za całokształt twórczości. W 2002 wyróżniony nagrodą specjalną na ceremonii rozdania „Orłów”. Nagradzany również na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1974 i 1976 za najlepsze zdjęcia (odpowiednio za Tak bardzo zmęczeni i Partitę na instrument drewniany), w 1992 nagrodą prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za film Enak.

W 2012, za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. W 2014 wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Autor zdjęć
Reżyser
Operator kamery
Aktor

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]