Sławomir Idziak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sławomir Idziak
Sławomir Idziak
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1945
Katowice
Zawód operator filmowy, reżyser, scenarzysta filmowy
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Sławomir Andrzej Idziak (ur. 25 stycznia 1945 w Katowicach) – polski operator filmowy, reżyser, scenarzysta filmowy.

Biografia[edytuj]

W 1969 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracował z polskimi filmowcami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi. W latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

W 2002 był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu. Nagradzany m.in. na festiwalu Camerimage – w 2004 otrzymał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w sztuce operatorskiej, a w 2013 nagrodę za całokształt twórczości. W 2002 wyróżniony nagrodą specjalną na ceremonii rozdania „Orłów”. Nagradzany również na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1974 i 1976 za najlepsze zdjęcia (odpowiednio za Tak bardzo zmęczeni i Partitę na instrument drewniany), w 1992 nagrodą prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji za film Enak.

Postanowieniem z 24 kwietnia 2012, za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. W 2014 wyróżniony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Wybrana filmografia[edytuj]

Autor zdjęć
Reżyser
Operator kamery
Aktor

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]