Ryszard Parafianowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Parafianowicz
Ilustracja
Ryszard Parafianowicz jako rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1967
Suwałki
Przebieg służby
Lata służby od 1987
Siły zbrojne Orzeł LWP.jpg Siły Zbrojne PRL
POL Wojska Lądowe.svg Siły Zbrojne RP
Jednostki WSOWI
1 BSap
SOW
3 bat. rat.- inżynier.
SOW
MON
AON
ASzWoj
Stanowiska • dowódca plutonu saperów
• dowódca kompanii saper.
• st. oficer batalionu saper.
• starszy oficer ŚOW
• młodszy specjalista ŚOW
• specjalista ŚOW
• dowódca batalionu rat.-inż.
• szef wojsk inżynieryjnych w dowództwie ŚOW
• starszy specjalista CZK MON
• starszy specjalista OMiA MON
• rektor-komendant AON
• rektor-komendant ASzWoj
Odznaczenia
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Medal „Pro Patria” Medal „Pro Bono Poloniae” Medal „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” Medal „WOpiekun Miejsc Pamięci Narodowej”

Ryszard Parafianowicz (ur. 31 marca 1967 w Suwałkach) – żołnierz, polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego[1], doktor nauk społecznych[2], rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojk Inżynieryjnych (1991), Akademii Obrony Narodowej (1999), podyplomowe studia zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym (2012), studia doktoranckie w dziedzinie nauk społecznych w zakresie nauk o bezpieczeństwie (2014), podyplomowe studia polityki obronnej w Akademii Sztuki Wojennej (2016)[1][4].

Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1991 r. rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu, następnie oficera oświatowo-wychowawczego, potem dowódcy kompanii i starszego oficera w 1 Warszawskiej Brygadzie Saperów w Brzegu[5]. W latach 2000–2006 pełnił służbę Śląskim Okręgu Wojskowym na stanowisku starszego oficera, młodszego specjalisty, następnie specjalisty. W 2006 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 batalionu ratowniczo-inżynieryjnego[6]. W roku 2008 objął funkcję szefa wojsk inżynieryjnych w dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego. Od 2011 r. do 2016 r. pełnił służbę na stanowisku starszego specjalisty w Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra Obrony Narodowej oraz w Ośrodku Monitorowania i Analiz Ministra Obrony Narodowej[5].

W 2014 na podstawie rozprawy pt. Organizacja i działalność podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie w latach 1944–1952 napisanej pod kierunkiem prof. Janusza Zuziaka, uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie nauk o bezpieczeństwie[2][7]. Recenzentami pracy byli: gen. broni (rez.) prof. Jerzy Gotowała, prof. Bogusław Polak oraz prof. Zbigniew Gnat-Wieteska[potrzebny przypis].

Od 24 marca, będąc w tym dniu mianowany na stopień pułkownika przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, do 30 września 2016 r. zajmował stanowisko rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej, zaś po jej przeformowaniu w Akademię Sztuki Wojennej od 1 października 2016 był desygnowany na rektora-komendanta ASzWoj[8]. Ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w systemie niestacjonarnym[a][9][10][11].

14 sierpnia 2016 r. został wyróżniony nadaniem tytułu honorowego: „Zasłużony Żołnierz RP”[12]. 29 listopada 2016 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady. Akt mianowania odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy[1]. 23 lipca 2017 r. został odznaczony medalem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej[13][14]. 10 grudnia 2018 r. został odznaczony medalem „W Służbie Bogu i Ojczyźnie”[15].

12 maja 2020 r. wyróżniony medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" w uznaniu zasług w przywracaniu pamięci Żołnierzy Wyklętych i absolwentów Wyższej Szkoły Wojennej oraz tradycji wyższego szkolnictwa wojskowego[potrzebny przypis]. 26 lipca 2020 r. uhonorowany medalem "Pro Bono Poloniae" przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych[16]

Dokonania[edytuj | edytuj kod]

Wdrożył w ASzWoj nowy model przygotowania oficerów i pracowników cywilnych na potrzeby resortu obrony narodowej. Inicjator utworzenia w uczelni Wydziału Wojskowego, kształcącego wyższe kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych RP.[17] W ramach studiów i kursów wprowadził cykl ćwiczeń dowódczo-sztabowych wspomaganych komputerowo poziomów: taktycznego (m.in. Twierdza[18], Brama[19]) i operacyjnego (Jont Resolve[20]) przygotowujących oficerów do dowodzenia na współczesnym polu walki w ramach operacji sojuszniczych. Podczas jego kadencji reaktywowany został tytuł oficera dyplomowanego nadawany absolwentom Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych. Wprowadził także cykl międzynarodowych warsztatów dla oficerów z obszaru tzw. „myślenia projektowego” (ang. design thinking) przydatnego w rozwiązywaniu złożonych problemów w planowaniu operacyjnym [21].

Powołał Szkołę Administracji Obronnej i wdrożył zmiany w szkoleniu wyższych kadr administracji publicznej na potrzeby systemu obronnego państwa w ramach Wyższych Kursów Obronnych[22]. Jest pomysłodawcą i twórcą jedynych w Polsce podyplomowych studiów Master of Business Administration (MBA) realizowanych w wymiarze międzynarodowym we współpracy z Uniwersytetem w Miskolcu (Węgry) oraz Uniwersytetem Helmuta Schmidta - Uniwersytetem Bundeswehry w Hamburgu (Niemcy), w specjalnościach: Defence & Security oraz Security & Critical Infrastructure, kształcących kadry managerskie dla sektora obronnego[23].

Wyznaczył rady programowe cywilnych studiów z udziałem interesariuszy zewnętrznych w celu dostosowania kształcenia w ASzWoj do wymagań obecnego rynku pracy i współczesnych potrzeb związanych z bezpieczeństwem[24]. W ofercie kształcenia, poza kierunkami związanymi z naukami o bezpieczeństwie czy naukami o zarządzaniu i jakości, pojawiły się także jednolite studia magisterskie „prawo”[25] oraz studia licencjackie „historia”[26]. W czasie swojej kadencji wspiera rozwój współpracy ASzWoj ze stowarzyszeniami wojskowymi skupiającymi ekspertów z całego świata, takimi jak m.in. ISMS, CEFME, SPS, ESDC[27] i mobilizuje kadrę do uczestnictwa prestiżowych, międzynarodowych projektach badawczych m.in. w ramach programu Horyzont 2020[28]. Inicjator projektu utworzenia międzynarodowej zintegrowanej komórki do spraw działań w cyberprzestrzeni[29].

Sformował Centrum Badań nad Bezpieczeństwem im. dr. Michała Sokolnickiego[30] z zadaniem przygotowania ekspertyz dla wojska oraz innych organów i instytucji państwa[potrzebny przypis].

W roku 2019 zapoczątkował wydawanie nowego anglojęzycznego czasopisma naukowego: Cybersecurity and Law[31]. Inicjator oficjalnych obchodów 100-lecia utworzenia Wyższej Szkoły Wojennej (WSWoj), której tradycje dziedziczy obecna Akademia. W ramach jubileuszu prowadził działania zmierzające do nadania ASzWoj sztandaru, wręczonego 24 czerwca 2019 r. Pomysłodawca licznych uroczystości mających na celu upamiętnienie wybitnych postaci WSWoj – komendantów i absolwentów szkoły – oraz upowszechnienie dokonań szkoły z lat 1919-1946. Z jego inicjatywy dawną świetność odzyskał obecny budynek Biblioteki – historycznie Centrum Wyszkolenia Piechoty okresu II RP, gdzie przy głównym wejściu zawisły tablice przedstawiające wizerunki: króla Jana III Sobieskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego, nawiązując do historycznego wyglądu z czasów funkcjonowania Wyższej Szkoły Wojennej [32].

Z początkiem 2020 r. uruchomił bibliotekę cyfrową w ramach portalu bezpieczeństwa i obronności Akademii Sztuki Wojennej, wprowadzając najpierw digitalizację i powszechne udostępnienie ponad 47,5 tys. dokumentów stanowiących zasoby nauki z zakresu obronności i bezpieczeństwa[33].

Rodzina i życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest wnukiem żołnierza Armii Krajowej, który w czasie okupacji niemieckiej działał w Obwodzie AK Suwałki, gdzie był dowódcą plutonu, a od października 1945 r. dowódcą kompanii terenowej. Od lutego 1946 r. działał w strukturach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). 12 kwietnia 1946 r został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Suwałkach, oskarżony i skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku na karę śmierci, którą wykonano 11 września 1946 r.[potrzebny przypis].

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Ordery, odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pierwsze niestacjonarne studia podyplomowych studiów polityki obronnej zorganizowano w roku akademickim 2016/2017, zaraz po przekształceniu Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej (ASzwoj). Niestacjonarny system kształcenia przyszłych generałów był wprowadzony przez resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza. W 2019 powrócono do podyplomowych studiów polityki obronnej w formie stacjonarnej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d ''Uroczystość wręczenia awansów generalskich'', mon.gov.pl [dostęp 2016-12-01].
 2. a b Dr Ryszard Parafianowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2016-12-01].
 3. Aktualnosci, www.akademia.mil.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
 4. Czas szybkich awansów w wojsku minął. Błaszczak likwiduje weekendowe kursy Macierewicza, onet.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
 5. a b c Prezydent mianował na stopnie generalskie, www.bbn.gov.pl [dostęp 2020-05-17] (pol.).
 6. Zmiana warty w niżańskiej jednostce, Echo Dnia Podkarpackie [dostęp 2020-05-20] (pol.).
 7. Admirałowie usunięci z Akademii Marynarki Wojennej. onet.pl, 19 marca 2017. [dostęp 2017-03-19].
 8. Aktualnosci, www.akademia.mil.pl [dostęp 2018-10-11] (pol.).
 9. Koniec weekendowych generałów. W MON trwa odkręcanie reform Macierewicza, Dziennik Gazeta Prawna [dostęp 2020-05-17] (pol.).
 10. Zmiany w kształceniu wojskowych: Weekendowych generałów zastąpią dwutygodniowi, Dziennik Gazeta Prawna [dostęp 2020-05-21] (pol.).
 11. Gen. Mieczysław Cieniuch o zapaści w polskiej armii, Tygodnik Polityka [dostęp 2020-05-17] (pol.).
 12. Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego, Polska Zbrojna [dostęp 2020-05-22] (pol.).
 13. 100. rocznica bitwy 1. Pułku Ułanów pod Krechowcami, Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [dostęp 2020-05-22] (pol.).
 14. Aktualności, www.akademia.mil.pl [dostęp 2018-10-11] (pol.).
 15. Jubileusz Stulecia Powołania Biskupstwa Polowego, Parafia Rembertów [dostęp 2020-05-21] (pol.).
 16. Augustów upamiętnił polskich ułanów, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [dostęp 2020-05-21] (pol.).
 17. Akademia Sztuki Wojennej zakończyła rok akademicki (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-07-27].
 18. Akademia Sztuki Wojennej ćwiczy na Podkarpaciu. Ćwiczenia Twierdza-20, rzeszow.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-27] (pol.).
 19. Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze, radio.bialystok.pl [dostęp 2020-07-27] (pol.).
 20. Pierwsze w historii ćwiczenia Joint Resolve-19 (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-07-27].
 21. Akademia Sztuki Wojennej zakończyła rok akademicki (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-07-27].
 22. Jubileusz 25-lecia Wyższych Kursów Obronnych w ASzWoj. – wyróżnienia Rektora-Komendanta ASzWoj (pol.). mkuliczkowski.pl. [dostęp 2020-07-27].
 23. Master of Business Administration (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 24. Akademia Sztuki Wojennej zakończyła rok akademicki (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-07-27].
 25. Prawo (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 26. „Historia” wraca do Rembertowa! (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 27. Współpraca zagraniczna (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 28. CSOPBMR ASzWoj dołączyło do europejskiego projektu badawczego (pol.). warszawa.studentnews.pl. [dostęp 2020-07-27].
 29. Międzynarodowe warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa w Akademii Sztuki Wojennej (pol.). cyberdefence24.pl. [dostęp 2020-07-27].
 30. Akademia Sztuki Wojennej zakończyła rok akademicki (pol.). Polska Zbrojna. [dostęp 2020-07-27].
 31. Czasopisma naukowe (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 32. "Potencjał zgromadzony w Akademii jest bezcenny (...)" - wywiad z gen. bryg. dr. inż. Ryszardem Parafianowiczem (pol.). akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].
 33. Biblioteka cyfrowa (pol.). pbio.akademia.mil.pl. [dostęp 2020-07-27].