Serbia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serbia
w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 0
Bronze medal europe.svg 2
Medals Europe.svg 2
EuroServia.svg
Informacje ogólne
Nadawca

Radio-Televizija Srbije (RTS)

Rok i miejsce debiutu

2006, Bukareszt

Liczba udziałów

14

Serbia w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutowała w 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się serbski nadawca publiczny Radio-Televizija Srbije (RTS)[1].

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest trzecie miejsce, które w 2007 i 2010 zajęły Nevena Božović z piosenką „Piši mi” oraz Sonja Škorić z piosenką „Čarobna noć”[1].

Historia Serbii w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Przed referendum niepodległościowym w Czarnogórze w 2006 roku, które zakończyło się rozpadem Serbii i Czarnogóry, kraj rywalizował w konkursie jako Serbia i Czarnogóra[2][3].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Serbia postanowiła zadebiutować w 4. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zdecydowano, że reprezentant zostanie wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji. 1 października 2006 roku odbyły się krajowe eliminacje prowadzone przez Bojana Stefanović. W finale wystąpiło dziesięcioro uczestników: Neustrašivi Učitelji Stranih Jezika („Učimo Strane Jezike”), Dunja Divić („Mirisna pesma”), Betty Boop („Tajna”), Kristina Kiki Ivanović („Šaš, bles, tres, hajmo svi na ples”), Izydora Tubin („Zaljubljena Mina”), Filip Trajanovski („Ponovo sam”), Gorana Jablanović („Ovog vikenda”), Teodora, Katarina, Isidora i Miona („Noć leptira i vila”), Branko Miljković Oskar („Zašto te volim?”) oraz Tijana & Sara („Pet”). O wynikach finału decydowało teległosowanie[4].

Zwycięzcą preselekcji został Neustrašivi Učitelji Stranih Jezika z utworem „Učimo Strane Jezike” zdobywając 129 punktów w głosowaniu widzów. 2 grudnia wystąpił w finale 4. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci rozgrywanego w Sala Polivalentă w Bukareszcie i zajął 5. miejsce zdobywszy 81 punktów, w tym otrzymując najwyższą notę 10. punktów od Macedonii Północnej[5]

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2007[edytuj | edytuj kod]

7 października 2007 roku ponownie odbył się finał krajowy wyłaniający reprezentanta Serbii do 5. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Gospodarzami preselekcji byli: Miki Damjanović, Ksenija, Blanka i Duška Vučinić-Lučić. O wynikach decydowało jury w składzie: Bebi Dol, Slobodan Marković, Dragana Jovanović, Vladimir Graić i Vladana Marković, oraz Serbska publiczność. W preselekcjach wzięło udział dziesięcioro wykonawców: Gorana Jablanović („Lava ispod kože”), Zone 2 Girls („Putujmo”), Milica Dmitrašinović („Al ne da mama”), Luna Park („Zemljotres”), Katarina Otašević („Tinejdžerske muke”), Iva Blažić („Srce moje”), Nevena Božović („Piši mi”), Karolina Lodi („Koliko je sati”), Aleksandra Mitrović („Žurka na plaži”) i Teodora & Emilija Dželatović („Ljubav i muzika”)[6][7][8][9].

Decyzją jury i publiczności finał preselekcji zwyciężyła Nevena Božović zdobywając łącznie 24 punkty w głosowaniu jury i publiczności[8]. 8 grudnia 2007 roku wystąpiła w finale konkursu rozgrywanego w Amsterdamie i zajęła 3. miejsce zdobywszy łącznie 81 punktów, w tym otrzymując najwyższą notę 12 punktów od Szwecji i Macedonii Północnej[10].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008[edytuj | edytuj kod]

21 września 2008 roku odbył się finał krajowy, który wyłaniał reprezentanta do 6. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. O wynikach decydowali telewidzowie oraz jury. W finale rywalizowało łącznie dwunastu uczestników: Miona Ilić („Haker moga srca”), Emilia Dželatović („Popravni iz ljubavi”), Luna Park („Kad maštam lepši mi je dan”), Marija Đekić („Noć što bila je sve”), Sonja Škorić („Odgovor”), Katarina Bojović („Ja sam se zaljubila”), Iva Blažić („Zvezda sjaj”), PFP („Volim te”), Emilija Marković („Ljubav”), Maja Mazić („Uvek kad u nebo pogledam”), Miss 3 („Muzika ispunjava svet”) oraz Marija Ugrica i Mateja Mihailović („Istina je”). Podczas przerwy na głosowanie wystąpili poprzedni reprezentanci kraju w konkursie – Neustrašivi Učitelji Stranih Jezika (2006) oraz Nevena Božović (2007). Božović wystąpiła w duecie z Jeleną Tomašević, reprezentantką Serbii w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji[11][12][13].

Finał preselekcji zwyciężyła Maja Mazić zdobywając 20 punktów w głosowaniu jury oraz telewidzów. 22 listopada wystąpiła na koncercie finałowym konkursu rozgrywanego w Limassol w Centrum Sportowym Spiros Kiprianu. Zajęła 12. miejsce zdobywszy 37 punktów[14][15].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009[edytuj | edytuj kod]

19 września 2009 roku odbył się serbski finał krajowy do 7. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, łącznie stacja RTS otrzymała 60 piosenek, z czego do finału dostało się dziesięcioro młodych piosenkarzy: Marija Ugrica („Hajde da sanjamo”), Nastasja Škorić („Duh”), Isidora Otašević („Dečaci”), Hana Nurković i Lana Bogdanov („Budi svoj”), Boško Baloš („Mali”), Angelina i Jelisaveta Jovanović („Sestrice”), Ništa lično („Onaj pravi”), Čuće se („Veštice”), Emilija Marković („Magija”) i Jelena Krvavac („Bez tebe”)[16][17][18].

Decyzją jury i telewidzów finał wygrała grupa Ništa lično, w której skład wchodzili: Anica Cvetković, Aleksandar Graić, Una Krlić i Karolina Lodi[19][20]. 21 listopada 2009 roku zespół wystąpił w finale konkursu rozgrywanego w Kijowie i zajął 10. miejsce zdobywszy łącznie 34 punkty, w tym najwyższą notę 4. punktów od Macedonii Północnej[21][22].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010[edytuj | edytuj kod]

27 lipca 2010 roku serbski nadawca Radio-Televizija Srbije (RTS) potwierdził swój udział w 8. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku na Białorusi[23]. Termin wysyłania zgłoszeń trwał do 25 sierpnia 2010 roku. O wynikach decydowało profesjonalne jury oraz telewidzowie[24]. W finale krajowym wzięło udział dziesięcioro uczestników: Teodora Vujić („Reči tišine”), Sonja Škorić („Čarobna noć”), Sofija Šašić („Kralj provoda”), Milica Savić („Kao u snu”), Mia i Pavle („Žmurke”), Marija Gligorević („Vera u sebe”), Đorđe Marković („Rok je...”), Boško Baloš („Kap po kap”), Boris Subotić („Do moje klupe”) oraz Anđela Išić („Exit za ljubav”)[25].

Finał krajowy prowadzony przez Kristina Radenković i Miki Damjanović wygrała Sonja Škorić z utworem „Čarobna noć”, który sama skomponowała i napisała[26]. 20 listopada 2010 roku wystąpiła w finale konkursu i zajęła 3. miejsce zdobywszy 113 punktów, w tym najwyższą notę od Macedonii Północnej i Mołdawii[27][28][29].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2011–2013: Brak udziału[edytuj | edytuj kod]

6 lipca 2011 roku nadawca poinformował, że wycofuje się z udziału w 9. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci z powodu problemów budżetowych. Nadawca poinformował, że kraj rezygnuje z udziału na okres dwóch lub trzech lat[30].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014[edytuj | edytuj kod]

25 lipca 2014 serbski nadawca Radio-Televizija Srbije (RTS) poinformował, że powróci do udziału i weźmie udział w 12. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[31]. 2 września 2014 nadawca poinformował, że swojego reprezentanta wybierze wewnętrznie, ze względu na krótki czas jaki im pozostał do wyboru uczestnika[32]. 1 października 2014 ogłoszono, że 14-letnia Emilija Đonin z utworem „Svet u mojim očima” została wybrana do reprezentowania kraju na Malcie[33][34]. 15 listopada wystąpiła w finale konkursu i zajęła 10. miejsce zdobywszy 61 punktów, w tym 65 punktów od jury (7. miejsce) i 34 punkty od telewidzów (12. miejsce)[35][36][37].

Lena Stamenković w Sofii (2015)

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2015[edytuj | edytuj kod]

Ponownie jak w zeszłym roku serbski nadawca RTS zdecydował się wybrać reprezentanta metodą wewnętrznej selekcji do 13. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 21 września 2015 ujawniono, że Lena Stamenković będzie reprezentować Serbię z piosenką „Lenina pesma”[38]. 21 listopada 2015 wystąpiła jako pierwsza w kolejności startowej konkursu rozgrywanego w Sofii i zajęła 7. miejsce zdobywszy 79 punktów[39][40].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016[edytuj | edytuj kod]

14 września 2016 serbski nadawca Radio-Televizija Srbije (RTS) wyjawił, że będą uczestniczyć w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Valettcie na Malcie. 6 października ogłoszono, że Dunja Jeličić będzie reprezentować Maltę z piosenką „U la la la”[41][42]. 20 listopada 2016 wystąpiła z dwunastej pozycji startowej w finale konkursu. Zajęła ostatnie 17. miejsce zdobywszy 14 punktów[43][44].

Dunja Jeličić w Valettcie (2016)

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017[edytuj | edytuj kod]

15 czerwca 2017 nadawca potwierdził udział w 15. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci oraz poinformował, że reprezentant zostanie wyłoniony metodą krajowych eliminacji[45]. 16 września wyjawiono, że łącznie 18 utworów zostało zgłoszonych do nadawcy RTS, które potencjalnie mogłyby reprezentować Serbię. 28 września odbyły się krajowe eliminacje, do których zakwalifikowało się trzech uczestników: Darija Vračević („Ove zvezde smo ti i ja”), Irina Brodić i Jana Paunović („Ceo svet je naš”) i Irina Arsenijević („Šta je svet bez ljubavi”). Zwycięzca został wybrany poprzez głosowanie pięcioosobowego jury, w którego skład wchodzili: Vojkan Borisavljević, Nevena Božović, Ljiljana Ranđelović, Čeda Hodžić oraz Kiki Lesendrić[46]. Finał krajowych eliminacji zwyciężyły Irina Brodić i Jana Paunović z utworem „Ceo svet je naš” zdobywając łącznie 56 punktów z głosowania jury[46].

26 listopada 2017 wystąpiły czternaste w kolejności startowej finału konkursu organizowanego w Gruzji i zajęły 10. miejsce zdobywszy 92 punkty[47].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018[edytuj | edytuj kod]

Bojana Radovanović w Mińsku (2018)

22 maja 2018 serbski nadawca potwierdził swój udział w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[48]. 13 września 2018 wyjawiono, że do reprezentowania Serbii metodą wewnętrznej selekcji została wybrana Bojana Radovanović z utworem „Svet”[49]. 25 listopada wystąpiła w finale konkursu rozgrywanego w Mińsku na Białorusi. Zajęła 19. miejsce zdobywszy 30 punktów, w tym 2 punkty od jury (18. miejsce) i 28 punktów (20. miejsce) od telewidzów[50][51].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019[edytuj | edytuj kod]

14 czerwca 2019 serbski nadawca RTS ujawnił, że wezmą udział 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, a ich kandydat zostanie wybrany w finale krajowym. Termin składania wniosków wyznaczono na 1 września[52]. 16 września profesjonalne jury w składzie: Silvana Grujić, Anja Rogljić, Uroš Marković, Jelena Vlahović, Dušan Šukletović, Jovana Dukić i Tamara Petković wybrało zaledwie dwóch finalistów, którymi były: Darija Vračević („Podigni glas”), Staša Kostadinović („Da, da, da”)[53].

Zwyciężczynią finału krajowego została Darija Vračević z utworem „Podigni glas”. 24 listopada 2019 wystąpiła w finale konkursu rozgrywanego w Gliwicach i zajęła 10. miejsce zdobywszy 109 punktów, w tym 46 punktów od jury (10. miejsce) i 63 punkty od telewidzów (7. miejsce)[54][55][56][57].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020[edytuj | edytuj kod]

9 października 2020 serbski nadawca RTS ujawnił, że Petar Aničić będzie reprezentował Serbię z utworem „Heartbeat” w 18. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[58]. 29 listopada wystąpił czwarty w kolejności startowej i zajął 11. miejsce zdobywszy 85 punktów, w tym 35 punktów od jury (11. miejsce) i 50 punktów od telewidzów (7. miejsce)[59][60][61].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021[edytuj | edytuj kod]

27 lipca 2021 serbska telewizja potwierdziła swój udział w 19. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Termin wysyłania zgłoszeń został wyznaczony na 20 września, zwycięzca został wyłoniony na podstawie decyzji profesjonalnego jury[62]. 5 października poinformowano, że spośród siedmiu zgłoszeń nadesłanych do RTS wybrano duet – Jovana & Dunja z piosenką „Oči Deteta” skomponowaną i napisaną przez Ana Frlin[63]. 19 grudnia wystąpiły siedemnaste w kolejności startowej i zajęły 13. miejsce z 83 punktami na koncie[64][65][66].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2022[edytuj | edytuj kod]

22 lipca 2022 serbski nadawca Radio-Televizija Srbije (RTS) potwierdził udział w 20. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, termin wysyłania zgłoszeń trwał od 26 lipca do 15 września[67]. 10 października ujawniono, że na reprezentantkę Serbii została wybrana 13-letnia Katarina Savić z piosenką „World Without Borders”[68]. Ostatecznie tytuł został zmieniony na „Svet Bez Granica”. Jest to ten sam tytuł, tylko że w języku serbskim. Katarina wystąpiła czternasta w kolejności startowej i zajęła 13. miejsce zdobywszy 92 punkty.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Serbia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2006 z przerwą w latach 2011–2013. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich serbskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1].

Rok Artysta Piosenka Miejsce Punkty
2006 Neustrašivi Učitelji Stranih Jezika „Učimo Strane Jezike” 5 81
2007 Nevena Božović „Piši mi” 3 120
2008 Maja Mazić „Uvek kad u nebo pogledam” 12 37
2009 Ništa lično „Onaj pravi” 10 34
2010 Sonja Škorić „Čarobna noć” 3 113
Brak reprezentanta w latach 20112013
2014 Emilija Đonin „Svet u mojim očima” / „World In My Eyes” 10 61
2015 Lena Stamenković „Lenina pesma” 7 79
2016 Dunja Jeličić „U la la la” 17 14
2017 Irina Brodić i Jana Paunović „Ceo svet je naš” 10 92
2018 Bojana Radovanović „Svet” 19 30
2019 Darija Vračević „Podigni glas” 10 109
2020 Petar Aničić „Heartbeat” 11 85
2021 Jovana & Dunja „Oči deteta (Children’s Eyes)” 13 83
2022 Katarina Savić „Svet bez granica” 92

Legenda:

     1. miejsce

     2. miejsce

     3. miejsce

     Ostatnie miejsce

Historia głosowania w finale (2006–2022)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Serbia przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw serbscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty.

Komentatorzy i sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich serbskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Komentatorzy i sekretarze z Serbii
Rok Komentator Sekretarz
2006 Duška Vučinić-Lučić Milica Stanišić
2007 Anđelija Erić
2008
2009 Nevena Božović
2010 Maja Mazić
Brak reprezentanta i transmisji w latach 2011–2013
2014 Silvana Grujić Tamara Vasović
2015 Dunja Jeličić
2016 Tomislav Radojević
2017 Olga Kapor i Tamara Petković Mina Grujić
2018 Tamara Petković Lana Karić
2019 Tijana Lukić Bojana Radovanović
2020 Darija Vračević
2021 Katie
2022 Krystyna Radenković Petar Aničić

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Serbia, junioreurovision.tv [dostęp 2022-09-09] (ang.).
 2. Eurovision News i inni, Eurovision Serbia & Montenegro, Lithuania and Ukraine join in Hasselt – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 2 sierpnia 2005 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 3. Serbia & Montenegro, junioreurovision.tv [dostęp 2022-11-12] (ang.).
 4. Serbia JESC, esckaz.com [dostęp 2022-06-05].
 5. Results of the Final of Bucharest 2006, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 6. Serbia JESC 2007 Сербия Детское Евровидение 2007, esckaz.com [dostęp 2022-06-05].
 7. Eurovision News i inni, Eurovision Serbia: Increased interest in Junior after Helsinki victory – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 27 września 2007 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 8. a b Eurovision News i inni, Eurovision JESC Serbia: Nevena Bozovic to Rotterdam – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 8 października 2007 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 9. Eurovision News i inni, Eurovision JESC : Serbia announces national final songs – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 5 sierpnia 2007 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 10. Results of the Final of Rotterdam 2007, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 11. Eurovision News i inni, Eurovision Georgia wins Junior Eurovision Song Contest 2008 – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 22 listopada 2008 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 12. Eurovision News i inni, Eurovision JESC 2008: The complete line-up – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 9 października 2008 [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 13. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Редослед наступа такмичара на избору за представника Србије, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 14. Maja Mazić – Serbia – Lemesos 2008, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 15. Final of Lemesos 2008, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 16. ESCKaz rating / Рейтинг ESCKaz, esckaz.com [dostęp 2022-06-05].
 17. Детское Евровидение 2009 Украина Новости Junior Eurovision 2009 Ukraine News, esckaz.com [dostęp 2022-06-05].
 18. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Spisak učesnika za nacionalno takmičenje “Dečja pesma Evrovizije 2009”, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 19. Ništa Lično – Serbia – Kyiv 2009, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 20. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, „Ništa lično” predstavnik Srbije na Dečjoj Evroviziji, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 21. Final of Kyiv 2009, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 22. Results of the Final of Kyiv 2009, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-05] (ang.).
 23. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Javni konkurs, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 24. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Dečja pesma Evrovizije 2010, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 25. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Dečja pesma Evrovizije, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 26. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Sonja Škorić putuje u Minsk, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 27. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Biografija Sonje Škorić, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 28. Final of Minsk 2010, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 29. Results of the Final of Minsk 2010, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 30. Anthony Granger, Serbia is out of JESC 2011, Eurovoix, 6 lipca 2011 [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 31. Scott Fraser, Serbia Confirms Participation in JESC, Eurovoix, 25 lipca 2014 [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 32. Anthony Granger, Serbia: Internal Selection For JESC 2014, Eurovoix, 2 września 2014 [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 33. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Emilija Đonin predstavljaće Srbiju na Dečjoj Evroviziji, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 34. Serbia: Emilija Djonin To Song „Svet U Mojim Očima”, Eurovoix, 1 października 2014 [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 35. Emilija Djonin – Serbia – Valletta 2014, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 36. Final of Valletta 2014, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 37. Results of the Final of Valletta 2014, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 38. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Лена у Београдској хроници, www.rts.rs [dostęp 2022-06-06].
 39. Final of Sofia 2015, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 40. Results of the Final of Sofia 2015, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-06] (ang.).
 41. Serbia: Dunja Jeličić To Perform „U La La La”, Eurovoix, 6 października 2016 [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 42. Anthony Granger, Serbia: Junior Eurovision 2016 Details To Be Revealed Tomorrow, Eurovoix, 2 października 2016 [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 43. Final of Valletta 2016, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 44. Results of the Final of Valletta 2016, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 45. Neil Farren, Serbia: Junior Eurovision 2017 Participation Confirmed, Eurovoix, 15 czerwca 2017 [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 46. a b Emily Grace, Serbia: Irina Brodić and Jana Paunović To Junior Eurovision, Eurovoix, 28 września 2017 [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 47. Final of Tbilisi 2017, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-08] (ang.).
 48. Neil Farren, Serbia: Junior Eurovision 2018 Participation Confirmed, Eurovoix, 22 maja 2018 [dostęp 2022-06-11] (ang.).
 49. Emily Grace, Serbia: Bojana Radovanović to Junior Eurovision 2018, Eurovoix, 13 września 2018 [dostęp 2022-06-11] (ang.).
 50. Final of Minsk 2018, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-11] (ang.).
 51. Results of the Final of Minsk 2018, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-11] (ang.).
 52. Emily Grace, Serbia: Junior Eurovision 2019 Participation Confirmed, Eurovoix, 14 czerwca 2019 [dostęp 2022-06-12] (ang.).
 53. Emily Grace, Serbia: Darija Vračević to Junior Eurovision 2019, Eurovoix, 16 września 2019 [dostęp 2022-06-12] (ang.).
 54. Emily Grace, Serbia: Who is Darija Vračević?, Eurovoix, 8 listopada 2019 [dostęp 2022-06-12] (ang.).
 55. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Darija Vračević i delegacija Srbije stigli su u Poljsku, www.rts.rs [dostęp 2022-06-12].
 56. RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia, Darija na Dečjem Evrosongu diže glas za zaštitu prirode, www.rts.rs [dostęp 2022-06-12].
 57. Final of Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2022-06-12] (ang.).
 58. UPDATE: Petar Aničić releases his song Heartbeat!, junioreurovision.tv, 9 października 2020 [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 59. Participants of Poland 2020, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 60. Petar Aničić – Serbia – Poland 2020, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 61. Results of the Final of Poland 2020, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 62. Anthony Granger, 🇷🇸 Serbia: Junior Eurovision 2021 Participation Confirmed, Eurovoix, 27 lipca 2021 [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 63. Anthony Granger, 🇷🇸 Serbia: Jovana and Dunja to Junior Eurovision with „Oči deteta”, Eurovoix, 5 października 2021 [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 64. Final of Paris 2021, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 65. Jovana & Dunja – Serbia – Paris 2021, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 66. Results of the Final of Paris 2021, junioreurovision.tv [dostęp 2022-07-01] (ang.).
 67. Emily Grace, 🇷🇸 Serbia: Junior Eurovision 2022 Participation Confirmed, Eurovoix, 26 lipca 2022 [dostęp 2022-07-26] (ang.).
 68. Katarina Savić hits the right notes for Serbia, junioreurovision.tv, 10 października 2022 [dostęp 2022-10-10] (ang.).