Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukraina
w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci
Gold medal europe.svg 1
Silver medal europe.svg 2
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 3
EuroUcrania.svg
Informacje ogólne
Rok i miejsce debiutu

2006, Bukareszt

Liczba udziałów

16

Organizacja konkursu

2 razy w 2009 i 2013

Ukraina uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2006 roku. Konkursem w kraju w latach 2006–2015 zajmowała się Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), która w 2015 roku zjednoczyła się z ukraińskim radiem tworząc Narodową Publiczną Teleradiokompanię Ukrainy (NSTU), która zajmuje się uczestnictwem kraju od 2016 roku.

Od czasu debiutu Ukraina co roku ma swojego reprezentanta w konkursie. Najwyższym wynikiem kraju jest pierwsze miejsce, które w 2012 roku zajęła Anastasija Petryk z utworem „Nebo”.

Historia Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2006[edytuj | edytuj kod]

Ukraiński nadawca zdecydował się na debiut w konkursie w 2006 roku. Stacja wybrała swojego reprezentanta za pomocą formatu krajowych eliminacji. W lipcu opublikowała regulamin udziału w selekcjach, do których zgłaszać się mogli wykonawcy w wieku od ośmiu do piętnastu lat, niemający wcześniej żadnego profesjonalnego doświadczenia estradowego. Zgłoszenia trwały do 6 sierpnia, a spośród wszystkich zgłoszeń komisja jurorska wybrała dwudziestu uczestników, którzy wzięli udział w przesłuchaniach na żywo organizowanych w Kijowie. Po tym etapie do stawki finałowej eliminacji zostało dopuszczonych dziesięciu szczęśliwców, którzy wystąpili podczas koncertu finałowego organizowanego 23 września[1]. Uczestnikami zostali: Julia Szpakiewicz, Alina Popowa, Olha Bohatyrenko, Katerina Paszczenko, Nazar Slusarczuk, Maria Stepanenko, Wiktoria Petryk, Maria Jaremenko, Julija Gawrylenko i Ilona Hałycka. W finale największą liczbę 5 602 głosów (tj. 4 713 wysłanych telefonicznie i 889 wysłanych SMS-owo) zdobył 14-letni wówczas Nazar Slusarczuk, jedyny chłopak biorący udział w finale, z utworem „Chłopczyk rok ’n’ roll”, dzięki czemu został wybrany reprezentantem kraju w 4. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Bukareszcie[2].

Pod koniec listopada piosenkarz rozpoczął próby do występu w finale Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[3]. 2 grudnia wystąpił jako piąty w kolejności w finale widowiska i zajął ostatecznie dziewiąte miejsce z 58 punktami na koncie[4][5]. Podczas występu na scenie piosenkarzowi towarzyszyła grupa baletowa „Wostorg” z Pawłogradu. Reprezentant wystąpił w stroju projektu Ainy Gase, będącej stylistką m.in. ukraińskiej polityk Julii Tymoszenko[6].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2007[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku ukraińska stacja potwierdziła udział w 5. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Podobnie jak w poprzednim roku, przedstawiciel stacji został wybrany poprzez format krajowych eliminacji. Zgłoszenia do udziału w selekcjach trwały do 15 maja, zaś w dniach 17-19 maja wszystkie 68 zgłoszonych piosenek zostało odsłuchanych przez komisję jurorską. Jurorzy wyselekcjonowali później trzydzieści propozycji zakwalifikowanych do zorganizowanego 26 maja koncertu półfinałowego, w którym awans do finału otrzymało dwunastu wykonawców. Finalistami zostali: Alina Grosu, Marietta, Nazariy Schegelskiy, Ilona Hałycka, Walerija Dmitrienko, Wiktoria Petryk, Dmitrij Borodin, Władisław Belik, Władisław Karaszczuk, Jarina Szust, Kristina Barabulia oraz zespół Fresh Time. We wrześniu finaliści odbyli wzięli udział w specjalnych warsztatach wokalnych, podczas których przygotowywali się do występu w finale selekcji[7].

15 września odbył się specjalny koncert, podczas którego każdy z uczestników zaśpiewał po dwie swoje ulubione piosenki. Tydzień później zorganizowany został koncert finałowy eliminacji, który wygrała 12-letnia wówczas Ilona Hałycka z utworem „Urok hłamuru”. Piosenka otrzymała łącznie 8 454 głosów telewidzów (tj. 8 117 głosów oddanych telefonicznie i 337 SMS-owo)[8]. Wynik wywołał wiele kontrowersji w kraju, głównie z powodu przegranej Aliny Grosu, głównej faworytki konkursu[7].

Ilona Hałycka wystąpiła jako dwunasta w kolejności w finale widowiska, który odbył się 8 grudnia w Rotterdamie, i zajęła ostatecznie dziewiąte miejsce z 56 punktami na koncie, w tym m.in. z notami 10 punktów od Gruzji i Białorusi[9].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2008[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku krajowy nadawca potwierdził udział w 6. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, zaś swojego reprezentanta wybrał za pomocą formatu krajowych eliminacji. Zgłoszenia do udziału w selekcjach trwały od 20 kwietnia do 1 sierpnia, zaś w dniach 15-16 sierpnia wszystkie 84 zgłoszone piosenki zostały przesłuchane przez komisję jurorską. Do finału eliminacji zostało dopuszczonych dwanaście propozycji, które wykonali: KapriZ, Renata Sztifel, Iwan Danilow, Marietta Iwanowa, Julija Bojko, Andronik Aleksanian, Elizawieta Malajewa, Złata, Ukraine Boys, Jurij Krawczenko i Wiktoria Petryk[10]. 21 sierpnia odbył się finał krajowych selekcji, które wygrała Wiktoria Petryk z utworem „Matrosy”, za który otrzymała łącznie 7 700 głosów telewidzów, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 6. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Lemesos[11].

22 listopada 2008 roku wystąpiła jako dwunasta w kolejności w finale Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci i zajęła ostatecznie drugie miejsce po zdobyciu łącznie 138 punktów, w tym m.in. maksymalnych 12 punktów z Gruzji, Malty i Rumunii. Do zwycięstwa reprezentantce Ukrainy zabrakło dwudziestu punktów[12]. Podczas występu Petryk wystąpiła w kreacji autorstwa Diany Dorożkiny, zaś na scenie towarzyszył jej zespół taneczny „Wostorg” w choreografii Eleny Titowej[10].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2009[edytuj | edytuj kod]

Na początku czerwca 2009 roku ogłoszono, że stacja NTU została organizatorem 7. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, a impreza odbędzie się w Kijowie[13].

W marcu stacja NTU opublikowała regulamin krajowych selekcji eurowizyjnych, podczas których wybrany miał zostać reprezentant kraju w konkursie. Zgłoszenia trwały od 9 lutego do 1 maja. W dniach 12-13 maja wszystkie 70 zgłoszonych propozycji zostało odsłuchanych przez komisję jurorską (w składzie: Roman Niedzielski, Michaiło Czemberzki, Natalia Efimenko, Wiktor Knysz, Ołeksander Złotnik, Marina Modina i Nadia Atonasowa), która dopuściła do kolejnego etapu trzydziestu dwóch kandydatów. Dzień później odbył się półfinał konkursu, z którego piętnastu uczestników otrzymało awans do finału. Ostatecznie w stawce finałowej znaleźli się: Władisław Karaszczuk, Andranik Aleksanian, Dmitro Borodyn, Katerina Kuritsina, Daniela Jakobczuk, Liza Malajewa, KapriZ, Marina Łozińska, Nguen Li, Ołeksander Czernienko, Walentina Daniliuk, Katerina Panczenko, Anna Kudriaszowa, Walerija i Anastasija Groszki oraz Karina Mazuryk. Od 6 do 14 czerwca wykonawcy wyjechali na specjalny obóz muzyczny do Międzynarodowego Centrum dla Dzieci „Artek”, gdzie przygotowywali się do występu finałowego. Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowania do koncertu finałowe były transmitowane przez NTU. 31 maja odbył się koncert z udziałem uczestników, podczas którego każdy z kandydatów zaśpiewał kilka utworów ze swojego repertuaru.

7 czerwca odbył się finał selekcji, który poprowadzili Timur Miroszniczenko i Mariette, trzykrotna uczestniczka krajowych selekcji do konkursu, które ostatecznie wygrał 11-letni wówczas Andranik Aleksanian z piosenką „Try topoli, try surmy”, za którą zdobył największą liczbę głosów od komisji jurorskiej (w składzie: Wasil Ilaszczuk, Jurij Pawłenko, Wasil Wowkun, Michaiło Czemberzi, Ołeksander Złotnik, Boris Nowożiłow, Marina Modina i Wasil Łazarowicz) oraz telewidzów (2. miejsce)[14].

21 listopada Aleksanian wystąpił jako dziesiąty w finale Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci i zajął ostatecznie piąte miejsce z 89 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów od Armenii oraz notami 10 punktów od Białorusi, Gruzji i Rumunii[15].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku stacja NTU potwierdziła udział w 8. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W lutym opublikowała regulamin krajowych selekcji. Zgłoszenia do udziału w eliminacjach trwały do 12 kwietnia. W dniach 23-24 kwietnia wszystkie 79 zgłoszonych propozycji zostało odsłuchanych przez komisję jurorską (w składzie: Natalia Efimenko, Dmitrij Kadnaj, Irina Żurawska, Dmitrij Koliadenko, Alla Michaj, Wład Bagińskij i Walid Arfusz), a trzydzieści z nich zostało dopuszczonych do dalszego etapu selekcji (jego transmisja odbyła się 24 lipca na kanale NTU). Dzień później, tj. 25 kwietnia, odbył się półfinał eliminacji, z którego do finału awansowało czternastu wykonawców (transmisja koncertu odbyła się 25 lipca). Finalistami zostali: Roman Bednarski, duet Diadia Sława i Inna Riczi, Wiktora Litwinczuk, Tatiana Markowska, Alicja Kałasznikowa, Li, Walentine Daniliuk, Daniela Jakobczuk, Anna Prijmak, Julia Gurska, Hrystyna Tkaczuk, Dmitro Borodin, Nikita Iszczenko i Jurij Krawczenko. 28 maja uczestnicy wyjechali na obóz muzyczny do Międzynarodowego Centrum dla Dzieci „Artek”, gdzie przygotowywali się do występu finałowego[16].

31 lipca odbył się finał selekcji, który poprowadzili Timur Miroszniczenko i Elizabeth Arfusz, która zasiadła za panelem jurorskim razem z Władem Bagińskim, Michaiłem Popławskim, Eleną Poddubnają, Natalią Efimenko, Aloszą i Kamalią. Koncert finałowy wygrała 15-letnia wówczas Julia Gurska z utworem „Mij litak”, dzięki czemu została reprezentantką Ukrainy w 8. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Mińsku.

20 listopada reprezentantka Ukrainy wystąpiła jako piąta w kolejności i zajęła ostatnie, czternaste miejsce po zdobyciu 28 punktów[17].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2011[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku stacja NTU potwierdziła udział w 9. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Proces nadsyłania zgłoszeń do nadawcy rtwał do 31 maja. Od 4 maja do 15 czerwca trwały regionalne przesłuchania do konkursu eliminacyjnego, a trzydziestu wybranych uczestników wzięło udział w kolejnym etapie selekcji, który odbył się 18 czerwca. W skład jurorski weszli: Roman Iwanicki, Oksana Melnik, Matias, Taras Gurik, Anna Krisiuk i Irina Slepuszowa. Do finału zakwalifikowanych zostało dwudziestu kandydatów, którymi zostali: Marija-Nikoletta Petriuk, Anastasija Szewczenko, Milaski, Mariana Szerbak, Kristina „Kristall” Koczegarowa, Karina Mazurik, Anastasija Kalinowa, Mikoła Zadarej, Nguyen Li, Tamara Logwinowa, Oliona Nasienkowa, Wiktorija Kobzar, Hristina Dutczak, Anton Michaiłiuk, Diana Miroszniczenko, Amanda Koenig, Marta Kwoczak, Olga Kowalska, Fleszki oraz duet Diadia Sława i Inna Riczi. Wykonawcy wyjechali na obóz muzyczny do Międzynarodowego Centrum dla Dzieci „Artek”, gdzie przygotowywali się do występu finałowego.

W dniach 23-24 lipca odbyły się dwa etapy eliminacyjne, zaś finał odbył się 31 lipca. Koncert wygrała Kristall z piosenką „Evropa”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 9. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Erywaniu[18].

3 grudnia piosenkarka wystąpiła jako siódma w kolejności w finale widowiska i zajęła ostatecznie jedenaste miejsce z 42 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów przyznawaną automatycznie przez Australię[19].

Anastasiya Petryk – zwyciężczyni konkursu w 2012

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2012[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku stacja NTU potwierdziła udział w 10. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zgłoszenia do udziału w krajowych eliminacjach trwały do 31 maja. Od 1 do 5 czerwca komisja jurorska (w składzie: Wład Bagiński, Tatiana Piskariowa, Szanis i Marina Podgórna) odsłuchała wszystkich zgłoszonych propozycji i wyłoniła trzydziestu uczestników dopuszczonych do kolejnej rundy selekcji. 6 czerwca odbył się wewnętrzny półfinał eliminacji, podczas którego wybrano dwudziestu jeden finalistów. W rundzie finałowej znaleźli się: Sofija Tarasowa, duet Radiosimia (Sofija Jaremowa i Robert Debnatk), Tetiana Gulik, Anastasija Petryk, KapriZ-Juniors, Polina Andriejewa, Wiktorija Kobzar, Anastasija Baranowska, Akwa-Brand, Nikita Kiosse, Irina Ebralidze, Elena Gernega, Anna Prijmak, Anna Kartaszowa, ExSportize, Tetiana Szewczuk, Inna Priczepij, Sołomija Katerinczuk, Tetiana Miza, Tetiana Marczuk, Elena Gregori i Irina Czukanowa. 20 czerwca uczestnicy wyjechali na obóz muzyczny do Międzynarodowego Centrum dla Dzieci „Artek”, gdzie przygotowywali się do występu finałowego.

8 lipca został zorganizowany finał selekcji. Największą liczbę głosów otrzymała 10-letnia wówczas Anastasija Petryk z utworem „Nebo”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Ukrainy w 10. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci organizowanym w Amsterdamie. 1 grudnia wystąpiła jako dziewiąta w kolejności w finale widowiska i zajęła ostatecznie pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 138 punktów, w tym m.in. maksymalne noty 12 punktów od ośmiu z jedenastu krajów przyznających jej punkty, tj. od Armenii, Białorusi, Belgii, Izraela, Mołdawii, Rosji, Szwecji i Holandii[20]. Piosenkarka uzyskała ponad 87% wszystkich możliwych do zdobycia punktów, ustanawiając tym samym nowy rekord w tej kategorii.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2013[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku nadawca NTU potwierdził, że został gospodarzem 11. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który zorganizuje w Kijowie. W kwietniu stacja opublikowała regulamin krajowych eliminacji eurowizyjnych, w ramach których wyłaniany był reprezentant kraju w widowisku. Proces nadsyłania zgłoszeń trwał od 2 kwietnia do 31 maja. 8 czerwca komisja jurorska (w składzie Wład Bagiński, Wiktorija Romanowa, Michaił Niekrasow, Ałła Popowa i Oliona Mozhowa) odsłuchała wszystkich nadesłanych propozycji i wyłoniła dwudziestu uczestników, którymi zostali: Kirill Sokołow, Andriej Bojko, Anna Wagabowa, Walerija Simulik, Dmitrij Ludannij, Inessa Gricajenko, Hristina Tkaczuk, Erik Saharian, duet Radiosimia, Sofia Kuczenko z Charkowa, Sofia Kuczenko z Kijowa, Alim Chakimow, Jana Guruliowa, KapriZ-Juniors, Bon Appetite, Co.Mix, Walerij, Adelina Logwinenko i Iwanna Orliuk oraz Polina Andrejewa i Sofia Tarasowa, które wygrały finał projektu Akademia Muzyczna Dziecięcej Eurowizji. Finaliści wzięli udział w obozie muzycznym w Międzynarodowym Centrum dla Dzieci „Artek”, gdzie od 15 lipca przygotowywali się do występu finałowego.

1 sierpnia odbył się finał selekcji, które wygrała Sofija Tarasowa z piosenką „We Are One” po zdobyciu łącznie 31 punktów w głosowaniu telewidzów i jurorów. 30 listopada wystąpiła jako szósta w kolejności w finale Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci i zajęła ostatecznie drugie miejsce po zdobyciu łącznie 121 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów od Białorusi, Malty i San Marino[21].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014[edytuj | edytuj kod]

Ukraina kolejny raz potwierdziła udział w widowisku, reprezentantem został zespół Sympho-Nick.Wystąpiły na Malcie z numerem 8 i zajęły 6 miejsce z dobytkiem 74 punktów[22].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2015[edytuj | edytuj kod]

Konkurs odbył się w Bułgarii, gdzie Ukrainę reprezentowała Anna Trinczer z utworem "Poczni z siebie". Zajęła 11 miejsce i zdobyła 38 punktów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięstwie Jamali w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 krajowy nadawca NTU potwierdził udział w Eurowizji dla Dzieci. Ponadto zapowiedział organizacje eliminacji, które odbyły się we wrześniu 2016[23]. 10 września odbył się finał selekcji, które wygrała Sofia Rol z piosenką „Planet Craves for Love” po zdobyciu łącznie 23 punktów w głosowaniu telewidzów i jurorów.

30 listopada wystąpiła jako dziesiąta w kolejności w finale i zajęła 14. miejsce po zdobyciu łącznie 30 punktów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017[edytuj | edytuj kod]

Ukraina potwierdziła udział w widowisku. Finał programu odbył się 25 sierpnia a wygrała go Anastasija Baginska. Zaśpiewała swój singiel "Don't Stop" w języku ukraińskim i angielskim. 26 listopada wystąpiła jedenasta w kolejności w finale konkurs zajmując 7 miejsce z 147 punktami w tym 67 punktów od widzów (5. miejsce) i 80 punktów od jury (6. miejsce) w tym maksymalną notę 12 punktów z Serbii.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018[edytuj | edytuj kod]

2 lipca początkowo ukraiński nadawca NSTU ogłosił, że nie będzie uczestniczył w konkursie z powodu problemów finansowych. W sierpniu EBU ogłosiło, że kraj weźmie jednak udział w konkursie[24]. Finał konkursu odbył się 25 listopada a reprezentantką kraju została Darina Krasnowecka z utworem „Say Love” zajmując 4 miejsce z 182 punktami.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu na reprezentantkę Ukrainy została wybrana Sofija Iwanko z utworem „The Spirit of the Music”. Zajeła 15 miejsce z dorobkiem 59 punktów[25].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020[edytuj | edytuj kod]

Reprezentantem kraju został Ołeksandr Bałabanow z utworem „Widkrywaj”. Zajął 7 miejsce z dorobkiem 106 punktów[26].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021[edytuj | edytuj kod]

Reprezentantką kraju została 14-letnia Olena Usenko[27]. Wystąpiła 12 w finale, zajmując 6 miejsce z dorobkiem 125 punktów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2022[edytuj | edytuj kod]

7 czerwca 2022 szefowa ukraińskiej delegacji Oksana Skybińska poinformowała, że kraj nie podjął jeszcze decyzji w sprawie potencjalnego udziału w 20. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[28].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Ukraina bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2006 roku. Do tej pory udział w konkursie wzięło dwunastu wykonawców. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska ukraińskich reprezentantów kraju, tytuły ich konkursowych propozycji oraz wyniki, jakie uzyskali w poszczególnych latach.

Rok Artysta Piosenka Miejsce Punkty
2006 Nazar Slusarczuk „Chłopczyk rok ’n’ roll” 9 58
2007 Ilona Hałycka „Urok hłamuru” 9 56
2008 Wiktorija Petryk „Matrosi” 2 135
2009 Andranik Aleksanian „Tri topoli, tri surmi” 5 89
2010 Julia Gurska „Mij litak” 14 28
2011 Kristall „Jewropa” 11 42
2012 Anastasija Petryk „Nebo” 1 138
2013 Sofija Tarasowa „We Are One” 2 121
2014 Sympho-Nick „Prijde wiesna” 6 74
2015 Anna Trinczer „Poczny z sebe (Start With Yourself)" 11 38
2016 Sofia Rol[29] „Planet Craves for Love” 14 30
2017 Anastasiia Bahinska „Ne zupyniai (Don't Stop)” 7 147
2018 Darina Krasnowecka „Say Love” 4 182
2019 Sofija Iwanko „The Spirit of the Music” 15 59
2020 Ołeksandr Bałabanow „Widkrywaj” 7 106
2021 Olena Usenko „Ważil” 6 125

Legenda:

     1 miejsce

     2 miejsce

     3 miejsce

     Ostatnie miejsce

Historia głosowania (2006-2021)[edytuj | edytuj kod]

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Rok Lokalizacja Prowadzący
2009 Ukraina Ukraina (Kijów, Pałac Sportu) Ani Lorak i Timur Mirosznyczenko
2013 Ukraina Ukraina (Kijów, Pałac Sztuki „Ukraina”) Złata Ogniewicz i Timur Mirosznyczenko

Komentatorzy i sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich ukraińskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Komentatorzy i sekretarze z Ukrainy
Rok Komentator Sekretarz
2005 Timur Mirosznyczenko Kraj nie brał udziału w konkursie
2006 Assol
2007
2008 Marietta
2009 Mariya Orlova
2010 Timur Mirosznyczenko Elizabeth Arfush
2011 Amanda Koenig
2012 Kristall
2013 Tetiana Terekhova Elizabeth Arfush
2014 Timur Mirosznyczenko Sofia Tarasova
2015 Sofia Kutsenko
2016 Anna Trincher
2017 Sofia Rol
2018 Anastasiya Baginska
2019 Darina Krasnovetska
2020 Sophia Ivanko
2021 Viktor Diachenko Oleksandr Balabanov

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Richard West-Soley, Ukraine kicks off junior search, [w:] ESC Today [online], www.esctoday.com, 10 lipca 2006 [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 2. Richard West-Soley, Nazar becomes Ukraine's first JESC hope, [w:] ESC Today [online], www.esctoday.com, 23 września 2006 [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 3. Alexandru Busa, JESC 2006: Romania, Ukraine and Spain rehearse, [w:] ESC Today [online], www.esctoday.com, 28 listopada 2006 [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 4. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2006, [w:] EBU [online], www.junioreurovision.tv [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 5. «Дитяче Євробачення» як взірець для дорослого, www.telekritika.ua, 5 grudnia 2006 [dostęp 2016-04-17] (ukr.).
 6. UKRAINE > JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2006, [w:] ESCKaz [online], www.esckaz.com [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 7. a b UKRAINE > JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2007, [w:] ESCKaz [online], www.esckaz.com [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 8. Marcus Klier, Ukraine: Ilona Galitskaya to Rotterdam!, [w:] ESC Today [online], www.esctoday.com, 23 września 2007 [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 9. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2007, [w:] EBU [online], www.junioreurovision.tv [dostęp 2016-04-17] (ang.).
 10. a b UKRAINE > JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2008 (ang.). W: ESCKaz [on-line]. www.esckaz.com. [dostęp 2016-04-18].
 11. Sietse Bakker: Victoria wins in Ukraine (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv, 2008-09-22. [dostęp 2016-04-18].
 12. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2008 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 13. Stella Floras: JESC – Ukraine: To host Junior Eurovision 2009 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2008-06-06. [dostęp 2016-04-18].
 14. UKRAINE > JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2009 (ang.). W: ESCKaz [on-line]. www.esckaz.com. [dostęp 2016-04-19].
 15. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2009 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 16. UKRAINE > JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2010 (ang.). W: ESCKaz [on-line]. www.esckaz.com. [dostęp 2016-04-19].
 17. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2010 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 18. Jarmo Siim: Ukraine sends Kristall with 'Europe' (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv, 2011-11-14. [dostęp 2016-04-18].
 19. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2011 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 20. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2012 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 21. JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2013 (ang.). W: EBU [on-line]. www.junioreurovision.tv. [dostęp 2016-04-18].
 22. About Sympho-Nick (ang.). www.junioreurovision.tv.
 23. Daz Frazer: NTU ANNOUNCED A NATIONAL SELECTION FOR JUNIOR EUROVISION SONG CONTEST 2016 (ang.). eurovoix.com. [dostęp 2016-07-08].
 24. Alistair Brown, Ukraine: Withdraws from Junior Eurovision, Eurovoix, 2 lipca 2018 [dostęp 2021-07-28] (ang.).
 25. Sophia Ivanko - Ukraine - Gliwice-Silesia 2019, junioreurovision.tv [dostęp 2021-12-04] (ang.).
 26. Eurowizja Junior 2020: Oleksandr Bałabanow reprezentantem Ukrainy! - Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji %, Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 7 września 2020 [dostęp 2021-12-11] (pol.).
 27. Eurowizja Junior 2021: piosenki i uczestnicy [WIEK]. Jakie państwa biorą udział? [KRAJE] | Radio ZET, www.radiozet.pl, 1638 [dostęp 2021-12-11] (pol.).
 28. Eurofestivales: Ucrania: Suspilne está considerando la participación en Eurovisión Junior 2022, Eurofestivales, 7 czerwca 2022 [dostęp 2022-06-07].
 29. Ukraine's Sofia Rol will sing Planet Craves for Love at Junior Eurovision 2016, 10 września 2016 [dostęp 2016-09-14] (ang.).