Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021
Imagine
Ilustracja
Informacje ogólne
Finał

19 grudnia 2021

Miejsce

La Seine Musicale,
Paryż (Francja)

Nadawca

France Télévisions

Prowadzący

Élodie Gossuin
Olivier Minne
Carla Lazzari[1]

Informacje dodatkowe
Reżyser

Julian Gutierrez
Franck Broqua

Producent wykonawczy

Alexandra Redde-Amiel

Kierownik wykonawczy

Martin Österdahl[2]

Występ otwarcia

Parada flag 19 krajów uczestniczących przy DJ-skim secie Ofenbach przedstawiającym ostatnie 50 lat francuskiej muzyki i jej największe hity[3].

Występ interwałowy

Valentina – „J’imagine
Barbara Pravi – „Voilà
Wszyscy uczestnicy – „Imagine”

Uczestnicy
Powrót

 Albania
 Armenia
 Azerbejdżan
 Bułgaria
 Irlandia
 Macedonia Północna
 Portugalia
 Włochy

Dyskwalifikacja

 Białoruś

Łącznie

19 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek w głosowaniu jurorskim, widzowie z całego świata wybierają 3 piosenki na które chcą zagłosować, punkty są liczone przez ordynację proporcjonalną[4].
Zwycięzca

 Armenia

Reprezentant

Maléna

Piosenka

Qami Qami

Muzyka

Tokionine

Tekst

Vahram Petrosjan, Tokionine, Arpine „Maléna” Martojan, David Tserunian

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci
◄ 2020 2022 ►

19. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się 19 grudnia 2021 w La Seine Musicale w Boulogne-Billancourt pod Paryżem[5]. Koncert zorganizowała Europejska Unia Nadawców i francuski nadawca France Télévisions[6].

W konkursie wzięło udział 19 państw[7]. Zwyciężyła Maléna, reprezentantka Armenii z utworem „Qami Qami”.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Paryża na mapie Francji.

9 grudnia 2020 ogłoszono, że konkurs odbędzie się we Francji[8]. 20 maja 2021 poinformowano, że zostanie rozegrany na terenie La Seine Musicale[5]. Konkurs odbył się 19 grudnia. Był to pierwszy konkurs zorganizowany w tym miesiącu od konkursu w 2012, oraz najpóźniej zorganizowany konkurs w historii, pobijając rekord konkursu w 2007 roku, który został zorganizowany 8 grudnia.

Wybór miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

La Seine Musicale, miejsce organizacji konkursu.

W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym wygrywający nadawca publiczny ma pierwszeństwo do organizacji konkursu w kolejnym roku, telewizja triumfująca w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci nie otrzymuje automatycznie prawa do organizacji następnego konkursu. Przed zgłoszeniem Francji zamiar organizacji tego wydarzenia zgłosiła Hiszpania (RTVE), lecz tylko w przypadku, gdyby Hiszpania wygrała konkurs[9]. Po zwycięstwie kraju w konkursie w Warszawie w 2020 roku, francuska szefowa delegacji Alexandra Redde-Amiel oświadczyła, że France Télévisions ma zamiar zgłoszenia chęci organizacji konkursu na terenie kraju[10].

9 grudnia 2020 ogłoszono, że konkurs odbędzie się we Francji[8]. Francuska gazeta Le Parisien doniosła, że trzema miastami w przetargu do organizacji konkursu zostały Paryż, Nicea i Cannes[11]. Hale, które brano pod uwagę w Nicei i Cannes, nie zostały ogłoszone, jednak najprawdopodobniej były to odpowiednio Palais Nikaïa i Palais des Festivals et des Congrès, który gościł Konkurs Piosenki Eurowizji w 1959 oraz 1961 roku. Ponadto dziennik ujawnił, że przed wyborem hali zrecenzowano również stadion Paris La Défense Arena w Nanterre pod Paryżem, jednak organizacja konkursu w arenie została uniemożliwiona z powodu małego budżetu[11]. 20 maja 2021 podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez France TV i Europejską Unię Nadawców potwierdzono, że konkurs odbędzie się w hali La Seine Musicale w Boulogne-Billancourt pod Paryżem[12].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący konkurs – Élodie Gossuin, Olivier Minne oraz Carla Lazzari

17 listopada podczas konferencji prasowej stacja France TV ujawniła, że konkurs będą prowadzić Élodie Gossuin, Olivier Minne oraz Carla Lazzari, reprezentantka kraju w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Gliwicach[13]. Podczas konferencji ogłoszono również, że po raz pierwszy od 2005 konkurs będzie prowadzony częściowo w języku francuskim: Minne odpowiadał za dialog angielski, Gossuin prowadziła po francusku, a Carla używała obu języków[13].

Projekt graficzny konkursu[edytuj | edytuj kod]

Slogan konkursu, Imagine, został ujawniony 20 maja 2021 podczas konferencji prasowej poprzedzającej Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 w Rotterdamie[14]. Slogan został wybrany jako nawiązanie do ubiegłorocznego zwycięskiego utworu „J’imagine”, a również by zachęcać dzieci do kreatywności i realizowania swoich marzeń[15]. 24 sierpnia zaprezentowano logo konkursu. Inspiracją logotypu zostały hasła „wyobraźnia”, „Boże Narodzenie” oraz „Paryż”[16]. Składało się z połączenia kształtu rakiety, która reprezentuje wyobraźnię, kształtu choinki, która reprezentuje Boże Narodzenie – symbolu magii, cudu, radości i dawania, oraz kształtu Wieży Eiffela – symbolu Paryża[16].

Czas emisji[edytuj | edytuj kod]

22 sierpnia 2021 holenderski nadawca AVROTROS opublikował plakat, na którym wspomniano, że konkurs odbędzie się o godz. 16:00 czasu środkowoeuropejskiego (CET), czyli tak jak w latach 2016–2019[17]. W 2020 konkurs przeniesiono na godzinę 17:00 CET z powodu małej liczby uczestników. Informacja została oficjalnie potwierdzona przez EBU 4 października[18]. Ogłoszono wtedy również, że program ma planowo trwać od 2 do 2,5 godzin[18].

Realizacja konkursu w czasie pandemii COVID-19[edytuj | edytuj kod]

25 sierpnia 2021 EBU opublikowała podsumowanie scenariuszy awaryjnych konkursu[19]:

 • Konkurs odbyłby się bez ograniczeń dla uczestników, delegacji, prasy i publiczności. Ostatni konkurs, który odbył się w tych warunkach to konkurs w 2019 roku.
 • Scenariusz podobny do scenariusza A, z restrykcjami spowodowanymi pandemią. Konkurs odbyłby się z dystansem społecznym i innymi środkami sanitarnymi. Aby obejrzeć koncert na żywo wymagany będzie dowód niedawnego negatywnego testu na COVID-19 (nie dłużej niż 72 godziny przed wejściem). Centrum prasowe składałoby się wyłącznie z części fizycznej w Paryżu.
 • Scenariusz podobny do scenariusza B, uwzględniający brak możliwości dotarcia do Paryża przez niektóre delegacje. W takim wypadku, delegacje mogą skorzystać z oficjalnych teledysków ich utworów.

27 października ogłoszono, iż EBU planuje skorzystać z pełnej pojemności obiektu, ale wszystko może się zmienić w zależności od stanu pandemii COVID-19 w nadchodzących tygodniach[20]. 1 listopada ogłoszono, że publiczność będzie musiała nosić maseczki podczas finału konkursu, a także pobrać test do 72 godzin przed finałem konkursu oraz posiadać ważną passe sanitaire[21]. Wykluczono organizację podobną do tej w latach 2003–2019, przez trwającą pandemię COVID-19[21]. 17 listopada ogłoszono, iż EBU i France TV nie będą wymagać od biorących udział nadawców nagrań zapasowych, które zostały użyte m.in. w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji (2021) jako zapewnienie możliwości występu. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku na COVID-19 i braku możliwości występu na żywo, w transmisji zostanie wyemitowany teledysk utworu. Jeżeli jeden z uczestników otrzyma pozytywny wynik testu po próbach do konkursu, w finale wykorzystane zostanie nagranie z próby[22].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Rezultat kazachskiego finału narodowego[edytuj | edytuj kod]

W krajowych eliminacjach Kazachstanu Beknur Żanibekuły (z piosenką „Human”) i Alinur Chamzin (z piosenką „Jertegy älemy”) zremisowali na pierwszym miejscu[23]. W wypadku remisu przepisy eliminacji głosiły, że zwycięzcę powinno wybrać jury, które jednak nie mogło wskazać zwycięzcy[23]. Po naradzie z autorami piosenek, zdecydowano, że do Paryża Beknur i Alinur pojadą w duecie, z piosenką „Jertegy älemy (Fairy World)”, z którą Alinur brał udział w selekcjach[24]. Po finale preselekcji w internecie zaczęły pojawiać się wpisy mówiące o tym, że Beknur Żanibekuły nie powinien zostać reprezentantem Kazachstanu – mówiono, że Beknur zwyciężył w finale selekcji z powodu sytuacji życiowej, a nie dlatego, że dał najlepszy występ.

Agresje azerskiego nadawcy wobec Armenii[edytuj | edytuj kod]

23 listopada 2021 na oficjalnym profilu konkursu na Instagramie pojawiła się pocztówka Sony Azizowej z Azerbejdżanu, w której widoczna była mapa konturowa kraju. W mapie do kraju włączona była ormiańska prowincja Sjunik, w której przed kilkoma dniami przy granicy doszło do starć pomiędzy azerską i ormiańską armią[25]. Prowincja jest najbardziej wysuniętą na południe prowincją kraju ze stolicą w Kapan. Region jest w pełni kontrolowany przez Armenię, lecz graniczy on z Górskim Karabachem, o który kraje toczą konflikt. Post został usunięty tego samego dnia. Następnego dnia dodano pocztówkę gdzie zamiast mapy znajdowała się azerska flaga. Pocztówka jest najprawdopodobniej autorstwa azerskiego nadawcy İTV oraz została przygotowana specjalnie z myślą o prowokacji politycznej[26].

Podczas występu Armenii w koncercie finałowym azerscy komentatorzy dyskutowali przez cały występ ormiańskiej wokalistki Malény, która później zwyciężyła konkurs[27]. Wielu internautów skrytykowało azerską stację İTV za nieodpowiednie zachowanie komentatorów podczas występu[27].

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

2 września 2021 EBU opublikowała pełną listę uczestników konkursu[28]. Albania, Armenia, Irlandia, Macedonia Północna, Portugalia oraz – pomimo początkowego potwierdzenia braku udziału[29]Włochy powrócili po roku nieobecności, a Azerbejdżan powrócił po dwuletniej nieobecności. Bułgaria, również pomimo początkowego potwierdzenia braku udziału[30], powróciła do konkursu po czteroletniej przerwie. Białoruś nie wzięła udziału po raz pierwszy w historii konkursu, ponieważ krajowy nadawca BTRC został wykluczony z EBU.

Powracający artyści[edytuj | edytuj kod]

To pierwszy przypadek w historii konkursu, kiedy dwóch różnych artystów związanych dawniej z konkursem powraca do tej samej edycji. Reprezentantką Armenii została Maléna, która miała reprezentować kraj z piosenką „Why” w 2020, lecz ostatecznie kraj wycofał się z konkursu, tłumacząc się stanem wojennym, który został wprowadzony w tym kraju w wyniku trwającego konfliktu w Górskim Karabachu, sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz problemami finansowymi nadawcy[31][32][33]. Reprezentantką Rosji została Tanja Mieżencewa, która reprezentowała już kraj w 2019 roku wraz z Denbierielem Oorżakiem z utworem „A Time for Us”, z którym to zajęli 13. miejsce z dorobkiem 72 pkt[34][35]. To trzeci przypadek w historii konkursu, w którym powraca artysta z poprzednich edycji, po Jekaterinie Riabowej (Rosja 2009/2011) i Lerice (Mołdawia 2011/Rosja 2012)[36][37].

Finał[edytuj | edytuj kod]

EBU udostępniła kolejność startową występów w finale 13 grudnia. Wcześniej, w trakcie ceremonii otwarcia konkursu, wylosowany został pierwszy i ostatni występ oraz numer startowy kraju-gospodarza (Francji)[38].

Uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021[39]
Lp. Kraj Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Niemcy Pauline „Imagine Us” niemiecki, angielski 17 61
2  Gruzja Niko Kajaia „Let’s Count The Smiles” gruziński, angielski, francuski 4 163
3  Polska Sara James Somebody polski, angielski 2 218
4  Malta Ike & Kaya „My Home” angielski 12 97
5  Włochy Elisabetta Lizza „Specchio (Mirror On The Wall)” włoski, angielski 10 107
6  Bułgaria Denislawa & Martin „Voice of Love” bułgarski, angielski 16 77
7  Rosja Tanja Mieżencewa „Mon Ami” rosyjski, angielski[a] 7 124
8  Irlandia Maiú Levi Lawlor „Saor (Disappear)” irlandzki[b] 18 44
9  Armenia Maléna Qami Qami(Քամի Քամի) ormiański, angielski 1 224
10  Kazachstan Alinur Chamzin i Beknur Żanibekuły „Jertegy älemy (Fairy World)” (Ертегі әлемі) kazachski, francuski 8 121
11  Albania Anna Gjebrea „Stand By You” albański, angielski 14 84
12  Ukraina Olena Usenko „Ważil” (Важіль) ukraiński 6 125
13  Francja Enzo „Tic Tac” francuski 3 187
14  Azerbejdżan Sona Azizowa „One Of Those Days” azerski, angielski 5 151
15  Holandia Ayana „Mata Sugu Aō Ne” (またすぐ会おうね) niderlandzki, angielski[c] 19 43
16  Hiszpania Levi Diàz „Reír” hiszpański 15 77
17  Serbia Jovana & Dunja „Oči Deteta (Children’s Eyes)” serbski 13 86
18  Macedonia Północna Dajte Muzika „Green Forces” macedoński, angielski 9 114
19  Portugalia Simão Oliviera „O Rapaz” portugalski 11 101

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy Suma punktów Punkty
od telewidzów
Punkty od jury
Niemcy Gruzja Polska Malta Włochy Bułgaria Rosja Irlandia Armenia Kazachstan Albania Ukraina Francja Azerbejdżan Holandia Hiszpania Serbia Macedonia Północna Portugalia
Niemcy 61 46 4 4 5 2
Gruzja 163 59 12 7 5 3 12 8 2 6 12 7 5 2 10 8 5
Polska 218 102 12 4 10 8 6 1 12 1 5 4 10 2 3 10 8 7 5 8
Malta 97 50 6 8 2 2 2 3 3 8 4 1 4 4
Włochy 107 47 6 5 6 8 8 10 6 1 6 4
Bułgaria 77 38 3 3 10 5 3 3 5 1 6
Rosja 124 50 5 4 1 3 7 12 7 1 12 3 3 4 12
Irlandia 44 39 5
Armenia 224 109 10 5 12 5 2 6 7 6 6 7 10 7 10 8 2 12
Kazachstan 121 57 3 1 7 7 1 1 12 4 4 7 8 6 2 1
Albania 84 39 4 1 7 6 8 8 1 10
Ukraina 125 63 7 8 12 10 2 3 6 2 12
Francja 187 67 8 12 6 8 3 10 4 10 7 8 12 7 12 6 7
Azerbejdżan 151 42 2 10 10 2 12 7 10 1 10 1 12 8 5 6 3 10
Holandia 43 34 4 1 3 1
Hiszpania 77 47 1 3 6 2 5 4 2 4 3
Serbia 86 62 7 6 2 2 7
Macedonia Północna 114 59 2 8 5 5 12 5 5 10 3
Portugalia 101 92 4 4 1

Głosowanie online[edytuj | edytuj kod]

Podczas finału konkursu ogłoszono, że przez cały okres otwartego głosowania online oddano ponad 4,3 miliona głosów ważnych[40].

Pozostałe kraje[edytuj | edytuj kod]

Aby kraj kwalifikował się do potencjalnego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, musi być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie wiadomo, czy Europejska Unia Nadawców wysyła zaproszenia do udziału wszystkim pięćdziesięciu sześciu aktywnym członkom, tak jak ma to miejsce w kwestii Konkursu Piosenki Eurowizji[41].

Aktywni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Belgia – waloński nadawca Radio-télévision belge de la Communauté française (RTBF), tłumacząc swoją decyzję o nie dokonywaniu powrotu do udziału w konkursie, przyznał, że jest to spowodowane zbyt dużymi kosztami udziału[42]. Flamandzki nadawca Vlaamse Radio- en Televisieomroep (VRT) także przyznał, że nie planuje zorganizować powrotu Belgii do konkursu[43].
 •  Estonia – 8 czerwca 2021 dział prasowy estońskiej delegacji na Konkurs Piosenki Eurowizji potwierdził, że kraj nie zadebiutuje podczas konkursu dla dzieci w 2021 roku z powodu kosztów uczestnictwa[44], ale nadawca Eesti Rahvusringhääling (ERR) nie wyklucza swojego debiutu w przyszłych latach[45].
 •  Izrael – 11 czerwca 2021 izraelski nadawca Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC) potwierdził, że nie powróci do udziału w konkursie dla dzieci, gdyż chce się skupić na konkursie dla dorosłych[46].
 •  Litwa – 29 czerwca 2021 litewski szef delegacji na Konkurs Piosenki Eurowizji Audrius Giržadas stwierdził, że nadawca Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) nie powróci do udziału w konkursie w 2021 z powodu zbyt wysokich kosztów uczestnictwa, które nie opłacają się, biorąc pod uwagę oglądalność konkursu na Litwie, podczas gdy kraj jeszcze uczestniczył w konkursie[47].
 •  Wielka Brytania – 21 maja 2021 na konferencji prasowej Martin Österdahl poinformował, że Europejska Unia Nadawców pracuje nad przywróceniem Wielkiej Brytanii do udziału w konkursie w 2021[48]. Kraj ostatni raz wziął udział w 2005 roku z ramienia ITV. Ostatecznie kraj nie znalazł się na liście uczestników opublikowanej 2 września tego samego roku[7].
  •  Walia – 17 lutego 2021 nadawca S4C za pomocą Twittera potwierdził, że nie planuje wrócić do udziału w konkursie w 2021[49][50], dzień później dodając, że powodem takiej decyzji jest trwająca pandemia wirusa SARS-CoV-2[51].

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują powrócić do udziału w konkursie w 2021 bez podania przyczyny:

Poniższe kraje potwierdziły, że nie planują debiutować podczas konkursu w 2021 bez podania przyczyny:

Stowarzyszeni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Australia – 7 sierpnia 2021 nadawca Special Broadcasting Service (SBS) wydał specjalne oświadczenie, w którym na pytanie czy zamierza zorganizować powrót Australii do konkursu odpowiedział, że stacja stara się przedstawić swoim widzom jak najwięcej treści związanych z Eurowizją, lecz aktualnie nie jest w stanie nic więcej powiedzieć[70][71]. 25 sierpnia 2021 nadawca Australian Broadcasting Corporation (ABC) poinformował, że nie planuje zająć się udziałem kraju w konkursie[72]. Dwa dni później nadawca SBS także poinformował, że nie weźmie udziału w konkursie z powodu restrykcji panujących w kraju, które zmuszałyby Australię do udziału zdalnie[73]. W związku z tym Australia nie mogła wziąć udziału przez brak chętnego nadawcy.

Członkowie spoza EBU[edytuj | edytuj kod]

 •  Białoruś – 28 maja 2021 podczas specjalnie zwołanego spotkania Europejska Unia Nadawców oficjalnie zdecydowała się na zawieszenie członkostwa białoruskiego nadawcy Biełteleradyjokampanija (BTRC), przez co formalnie nie może m.in. uczestniczyć w konkursach EBU, jak i ich transmitować[74][75][76]. 1 lipca 2021 nadawca został wyrzucony z organizacji[77][78][79]. W ten sam dzień w sieci pojawiło się oficjalne oświadczenie BTRC, w którym zarząd stacji stwierdził, że wyrzucenie z Unii jest dla nich satysfakcją, od lat byli oni świadomi tego co się wydarzy, zarzucili EBU brak własnego zdania, a na końcu umieścili zdanie „Nigdy więcej Eurowizji”[80][81], jednak 20 sierpnia dyrektor BTRC, Iwan Eismont ogłosił, że brak możliwości udziału w konkursie jest dla nadawcy wielką przykrością, oraz że współczuje białoruskiej widowni, która nie zobaczy swojego kraju w konkursie[82]. Do tej pory Białoruś była jednym z dwóch państw (obok Holandii), które uczestniczyły w każdej edycji konkursu. W sierpniu 2021 roku potwierdzono, że jeśli nic się nie zmieni Białoruś będzie mogła wziąć udział w 2024 roku, ponieważ dopiero wtedy nadawca będzie mógł się ponownie ubiegać o członkostwo w organizacji[83].

Sekretarze, nadawcy publiczni i komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Punkty krajów, które nie dostarczyły własnych rzeczników, zostały ogłoszone przez uczniów miejscowych szkół[84].

 1.  Niemcy – Venetia
 2.  Gruzja – Sandra Gadelia (reprezentantka Gruzji w 2020 roku)[85]
 3.  Polska – Matylda[86]
 4.  Malta – Eden
 5.  Włochy – Céleste
 6.  Bułgaria – Arianne
 7.  Rosja – Liza Gureewa[87]
 8.  Irlandia – Reuben Levi Hackett[88]
 9.  Armenia – Karina Ignatian (reprezentantka Armenii w 2019 roku)[89]
 10.  Kazachstan – Zere
 11.  Albania – Alex
 12.  Ukraina – Oleksandr Balabanow (reprezentant Ukrainy w 2020 roku)[90]
 13.  Francja – Angélina Nava (reprezentantka Francji w 2018 roku)[91]
 14.  Azerbejdżan – Suleyman
 15.  Holandia – Matheu (reprezentant Holandii w 2019 roku)[92]
 16.  Hiszpania – Lucía Arcos[93]
 17.  Serbia – Katie
 18.  Macedonia Północna – Fendi
 19.  Portugalia – Manon

Komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Tabela ukazuje komentatorów oraz nadawców publicznych państw, którzy biorą udział w konkursie:

Kraje uczestniczące w konkursie
Kraje nieuczestniczące w konkursie

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

W prasowym oświadczeniu Europejskiej Unii Nadawców ujawniono, na 14 zbadanych rynkach Eurowizja Junior 2021 zdobyła w sumie 33 miliony widzów[113]. Średnia oglądalność konkursu wyniosła 15,6%, co jest najlepszym wynikiem od edycji w 2011 roku[113]. Według danych MOR, średnia oglądalność w Polsce była na poziomie 2,9 mln widzów, a w szczytowym momencie miało to być nawet 4,9 miliona widzów[114], a według portalu wirtualnemedia.pl, konkurs za pośrednictwem TVP śledziło 2 408 451 osób, co oznacza, że Telewizja Polska miała 18,61% udziału w rynku[114]. We Włoszech transmisję śledziło 15 tysięcy widzów, a w Holandii – 175 tysięcy widzów[115]. W Portugalii konkurs na żywo obejrzało 288 tysięcy widzów[115]. Transmisję we Francji śledziło średnio 1 683 000 miliona widzów, czyli o prawie pół miliona więcej niż w 2020 roku[115]. Po raz pierwszy od lat liczba widzów w Hiszpanii spadła poniżej jednego miliona (991 tysięcy), jednak przyniosło to wzrost udziału w rynku o 0,2% w stosunku do ubiegłego roku. Fragment widowiska obejrzało 4,4 miliona Hiszpanów[115]. W zwycięskiej Armenii, konkurs dał nadawcy około 43% udziałów w rynku[116]. Islandia, która nie wzięła udziału, ale wyemitowała konkurs po raz pierwszy, odnotowała 96% udziału[116].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. zawiera jedną, powtarzaną frazę w języku francuskim
 2. zawiera frazy w języku angielskim i francuskim
 3. zawiera dwie powtarzające się frazy w języku japońskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Junior Eurovision 2021 hosts: Carla, Élodie Gossuin and Olivier Minne [online], Wiwibloggs, 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] (ang.).
 2. Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor [online], Eurovoix, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-27] (ang.).
 3. David Carros, El exitoso dúo Ofenbach abrirá Eurovisión Junior 2021 el 19 de diciembre [online], ESCplus España, 7 listopada 2021 [dostęp 2021-11-07] (hiszp.).
 4. Anthony Granger, 🇫🇷 Junior Eurovision 2021: Maximum of Three Countries Can Selected in Online Voting [online], Eurovoix, 9 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-09] (ang.).
 5. a b #Imagine: Junior Eurovision set for Paris 🇫🇷 [online], junioreurovision.tv, 20 maja 2021 [dostęp 2021-05-20] (ang.).
 6. France to host Junior Eurovision Song Contest 2021 [online], junioreurovision.tv, 9 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-09] (ang.).
 7. a b 19 participants for 19th Junior Eurovision Song Contest [online], junioreurovision.tv, 2 września 2021 [dostęp 2021-09-02] (ang.).
 8. a b France to host Junior Eurovision Song Contest 2021 [online], junioreurovision.tv, 9 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-09] (ang.).
 9. Anthony Granger, Spain: RTVE Prepared to Host Junior Eurovision 2021 Should They Win [online], Eurovoix, 28 listopada 2020 [dostęp 2020-11-29] (ang.).
 10. Anthony Granger, France: France Télévisions Is Keen To Host Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 30 listopada 2020 [dostęp 2020-12-09] (ang.).
 11. a b Anthony Granger, 🇫🇷 Junior Eurovision 2021: Nice & Cannes Also Considered as Potential Host Cities [online], Eurovoix, 30 listopada 2021 [dostęp 2022-12-15] (ang.).
 12. 🇫🇷 Junior Eurovision 2021 will take place in Paris [online], ESCXTRA.com, 20 maja 2021 [dostęp 2021-05-20] (ang.).
 13. a b 🇫🇷 Élodie Gossuin, Olivier Minne and Carla to Host Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 17 listopada 2021 [dostęp 2021-12-12] (ang.).
 14. On va à Paris! Junior Eurovision 2021 will take place in La Seine Musicale on 19 December [online], wiwibloggs, 20 maja 2021 [dostęp 2021-05-26] (ang.).
 15. Neil Farren, 🇫🇷 Paris to Host Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 20 maja 2021 [dostęp 2021-05-26] (ang.).
 16. a b Theme art for Paris 2021 revealed 🇫🇷 [online], junioreurovision.tv, 24 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-24] (ang.).
 17. David Carros, ¿Vuelve Eurovisión Junior a su horario habitual en París 2021? [online], ESCplus España, 22 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-13] (hiszp.).
 18. a b José David López, Confirmado: ¡Eurovisión Junior vuelve a su horario habitual en París 2021! [online], ESCplus España, 4 października 2021 [dostęp 2021-12-13] (hiszp.).
 19. Neil Farren, 🇫🇷 Junior Eurovision 2021: Multiple Scenarios Planned for Contest [online], Eurovoix, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-02] (ang.).
 20. José David López, Tickets for Junior Eurovision 2021 to go on sale in next few days! [online], ESCplus, 27 października 2021 [dostęp 2021-10-28] (ang.).
 21. a b Junior Eurovision 2021 ticket information [online], junioreurovision.tv, 1 października 2019 [dostęp 2021-11-01] (ang.).
 22. James Washak, 🇫🇷 Junior Eurovision 2021: Broadcasters Will Not Need to Film a Live on Tape Performance [online], Eurovoix, 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-17] (ang.).
 23. a b Surprise! It’s Beknur Zhanibek and Alinur Khamzin for Kazakhstan 🇰🇿 [online], junioreurovision.tv, 6 listopada 2021 [dostęp 2021-11-07] (ang.).
 24. 🇰🇿 Kazakhstan: Beknur Jánibekuly & Álınur Khamzin Will Compete in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 6 listopada 2021 [dostęp 2021-11-06] (ang.).
 25. Armenian troops killed in Azerbaijan border clash, „BBC News”, 16 listopada 2021 [dostęp 2021-11-23] (ang.).
 26. Maciej Blazewicz, Formacja osób niesłyszących chce reprezentować Polskę na Eurowizji • Przecieki w sprawie Sanremo 2022? • Rumunia zorganizuje preselekcje • Polityczny skandal na JESC z winy organizatorów? [online], Dziennik-Eurowizyjny.pl, 23 listopada 2021 [dostęp 2021-11-23] (pol.).
 27. a b Eurofestivales: Azerbaiyán: İTV boicotea la actuación de Armenia en Eurovisión Junior 2021 [online], Eurofestivales, 19 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-19].
 28. 19 participants for 19th Junior Eurovision Song Contest [online], junioreurovision.tv, 2 września 2021 [dostęp 2021-09-02] (ang.).
 29. 🇮🇹 Italy will not participate in Junior Eurovision 2021 [online], ESCXTRA.com, 4 lipca 2021 [dostęp 2021-08-31] (ang.).
 30. Anthony Granger, 🇧🇬 Bulgaria: BNT Will Not Participate in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 28 kwietnia 2021 [dostęp 2021-09-02] (ang.).
 31. José David López, Maléna Fox will represent Armenia at Junior Eurovision 2021! [online], ESCplus, 17 listopada 2021 [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 32. Eurowizja Junior 2020 bez Armenii. Jakie są przyczyny rezygnacji? [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 5 listopada 2020 [dostęp 2020-11-05] (pol.).
 33. Neil Farren, Armenia: Withdraws From Junior Eurovision 2020 [online], Eurovoix, 5 listopada 2020 [dostęp 2020-11-05] (ang.).
 34. Tanya Mezhentseva returns for Russia 🇷🇺 [online], junioreurovision.tv, 27 października 2021 [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 35. Louise LaFleur, Russia chooses Tatyana Mezhentseva and Denberel Oorzhak [online], JuniorEurovision.tv, 24 września 2019 [dostęp 2019-09-24] (ang.).
 36. Anthony Granger, Russia: Lerika Has Been Chosen [online], Eurovoix, 3 czerwca 2012 [dostęp 2022-10-22] (ang.).
 37. Rodent, JESC Armenia: Katya Ryabova will represent Russia in JESC 2011 [online], JESC Armenia, 6 lipca 2011 [dostęp 2022-10-22].
 38. Neil Farren, 🇫🇷 Junior Eurovision 2021 Opening Ceremony and Interval Act Details Revealed [online], Eurovoix, 17 listopada 2021 [dostęp 2021-12-11] (ang.).
 39. Participants of Paris 2021 [online], junioreurovision.tv [dostęp 2021-09-11] (ang.).
 40. Full Junior Eurovision 2021 online voting results: Armenia beats Poland by 27,000 votes [online], ESCXTRA.com, 19 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-19] (ang.).
 41. EBU – Junior Eurovision Song Contest Steering Group [online], web.archive.org, 28 maja 2014 [dostęp 2019-10-05] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-28].
 42. 🇧🇪 Belgium: RTBF Rules Out Junior Eurovision Return in 2021 [online], Eurovoix, 28 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-28] (ang.).
 43. Emily Herbert, 🇧🇪 Belgium: VRT Rules Out Junior Eurovision Return in 2021 [online], Eurovoix, 8 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-29] (ang.).
 44. James Washak, 🇪🇪 Estonia: EER Will Not Participate in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 9 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-09] (ang.).
 45. Estonia won’t be making their debut at Junior Eurovision 2021! [online], ESCBubble [dostęp 2021-06-08] (ang.).
 46. Anthony Granger, 🇮🇱 Israel: IPBC Rules Out Junior Eurovision 2021 Participation [online], Eurovoix, 11 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-11] (ang.).
 47. Anthony Granger, 🇱🇹 Lithuania: LRT Will Not Participate in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 29 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 48. James Washak, 🇬🇧 United Kingdom: EBU Working to Get the UK Back in Junior Eurovision [online], Eurovoix, 21 maja 2021 [dostęp 2021-05-23] (ang.).
 49. #JESC21: Wales Are Not Returning This Year [online], Eurovision Ireland, 18 lutego 2021 [dostęp 2021-02-19] (ang.).
 50. Alistair Brown, 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Wales: No Return To Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 18 lutego 2021 [dostęp 2021-02-19] (ang.).
 51. S4C na Twitterze: Unfortunately this is due to the current circumstances. In the meantime, we wish the participating countries all the best! [online], Twitter, 18 lutego 2021 [dostęp 2021-02-20].
 52. Emily Herbert, 🇭🇷 Croatia: Rules Out Junior Eurovision 2021 Participation [online], Eurovoix, 30 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 53. Emily Herbert, 🇨🇾 Cyprus: CyBC Rules Out Junior Eurovision Return in 2021 [online], Eurovoix, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-25] (ang.).
 54. 🇩🇰 Denmark: Will Not Return to Junior Eurovision in 2021 [online], Eurovoix, 3 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 55. Anthony Granger, 🇬🇷 Greece: Will Not Participate in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 9 lipca 2021 [dostęp 2021-07-09] (ang.).
 56. 🇱🇻 Latvia: LTV Will Not Participate in Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 57. Anthony Granger, 🇲🇩 Moldova: TRM Will Not Return to Junior Eurovision in 2021 [online], Eurovoix, 16 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-16] (ang.).
 58. 🇳🇴 Norway: Will Not Return to Junior Eurovision in 2021 [online], Eurovoix [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 59. 🇷🇴 Romania: TVR Rules Out Junior Eurovision Return in 2021 [online], Eurovoix [dostęp 2021-07-09] (ang.).
 60. 🇸🇲 San Marino: Will Not Return to Junior Eurovision in 2021 [online], Eurovoix [dostęp 2021-06-22] (ang.).
 61. Anthony Granger, 🇸🇮 Slovenia: RTVSLO Rules Out Junior Eurovision 2021 Participation [online], Eurovoix, 9 lipca 2021 [dostęp 2021-07-09] (ang.).
 62. SRF Eurovision Song Contest na Twitterze: Unfortunately not. Looking forward to Rotterdam🥳 [online], Twitter, 26 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-26] (ang.).
 63. JESC2021: Suécia descarta regresso ao Festival Eurovisão Júnior em 2021 [online], ESC PORTUGAL | A Eurovisão em Português [dostęp 2021-05-23] (port.).
 64. Austria Won’t Be Making Their Debut At Junior Eurovision 2021! [online], EscBubble [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 65. JESC2021: República Checa descarta participação no Festival Eurovisão Júnior 2021 [online], ESC PORTUGAL | A Eurovisão em Português [dostęp 2021-04-07] (port.).
 66. Eurowizja Junior 2021: kolejne dwa kraje poza konkursem [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 3 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-06] (pol.).
 67. Iceland won’t be making their debut at Junior Eurovision 2021! [online], ESCBubble [dostęp 2021-04-21] (ang.).
 68. 🇸🇰 Slovakia: RTVS Rules Out Eurovision 2022 Participation [online], Eurovoix [dostęp 2021-06-18] (ang.).
 69. BBC Alba: No participation at Junior Eurovision for 2021 [online], ESCBubble [dostęp 2021-04-02] (ang.).
 70. James Washak, 🇦🇺 Australia: SBS Releases a Statement Regarding Junior Eurovision 2021 Participation [online], Eurovoix, 8 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-08] (ang.).
 71. David Carros, Will we see Australia compete at Junior Eurovision 2021? [online], ESCplus, 7 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-08] (ang.).
 72. 🇦🇺 ABC rule out Junior Eurovision 2021 participation [online], ESCXTRA.com, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-30] (ang.).
 73. Dale Roberts, Australia will not compete at Junior Eurovision 2021 [online], aussievision, 27 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-27] (ang.).
 74. Belarus: BTRC’s European Broadcasting Union Agrees Membership Suspension [online], Eurovoix, 28 maja 2021 [dostęp 2021-05-28] (ang.).
 75. Białoruś zostanie zawieszona w prawach członka Europejskiej Unii Nadawców [online], tvp.info, 28 maja 2021 [dostęp 2021-05-28] (pol.).
 76. European Broadcasting Union (EBU), EBU Executive Board agrees to suspension of Belarus Member BTRC [online], ebu.ch, 28 maja 2021 [dostęp 2021-05-28] (ang.).
 77. José David López, Bielorrusia excluida definitivamente de la Unión Europea de Radiodifusión a partir de mañana [online], ESCplus España, 30 czerwca 2021 [dostęp 2021-07-01] (hiszp.).
 78. Белтэлерадыёкампанію выключылі з Еўрапейскага вяшчальнага саюза [online], Навіны Беларусі | euroradio.fm [dostęp 2021-06-30] (biał.).
 79. Belarus: EBU Suspends BTRC’s Membership [online], Eurovoix, 1 lipca 2021 [dostęp 2021-07-01] (ang.).
 80. Official Statement by the Belarusian TV and Radio Company [online], Telegraph, 30 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-30].
 81. José David López, Bielorrusia es excluida fulminantemente de la UER: „Abandonamos nosotros con una sonrisa y cumpliremos el sueño de la mayoría de los bielorrusos, nunca más participaremos en Eurovisión” [online], ESCplus España, 1 lipca 2021 [dostęp 2021-07-01] (hiszp.).
 82. José David López, La BTRC bielorrusa se pronuncia: „El Festival de Eurovisión Junior es muy importante para nosotros, lamentamos mucho que no nos dejen participar este año” [online], ESCplus España, 21 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-20] (hiszp.).
 83. José David López, La BTRC de Bielorrusia será readmitida en la UER y ya tienen fecha. ¡Conoce cuándo se producirá! [online], ESCplus España, 26 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-27] (hiszp.).
 84. Anthony Granger, 🇲🇰 North Macedonia: Eli Tanaskovska Returns as Junior Eurovision Commentator [online], Eurovoix, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-20] (ang.).
 85. 🇬🇪 Georgia: Sandra Gadelia Revealed as Spokesperson for Junior Eurovision 2021 [online], eurovoix.com, 1 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-17] (ang.).
 86. Eurowizja junior: pierwsza próba generalna. Sara James ponownie zachwyciła na scenie · spojlery i ciekawostki z przebiegu show. Zobacz zdjęcia [online], Dziennik-Eurowizyjny.pl, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
 87. a b Названы имена участников и дата Национального финала «Детского Евровидения–2021» [online], jesc-russia.com [dostęp 2021-12-17].
 88. Neil Farren, 🇮🇪 Ireland: Junior Eurovision 2021 Spokesperson and Commentator Revealed [online], Eurovoix, 17 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-17] (ang.).
 89. Anthony Granger, 🇦🇲 Armenia: Karina Ignatyan Spokesperson for Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (ang.).
 90. a b Neil Farren, 🇺🇦 Ukraine: Junior Eurovision 2021 Spokesperson and Commentator Revealed [online], Eurovoix, 16 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-16] (ang.).
 91. Neil Farren, 🇬🇪 Georgia: Sandra Gadelia Revealed as Spokesperson for Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 1 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-01] (ang.).
 92. Neil Farren, 🇳🇱 Netherlands: Junior Eurovision 2021 Spokesperson and Commentator Revealed [online], Eurovoix, 16 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-16] (ang.).
 93. a b c Julia Varela y Tony Aguilar comentarán Eurovisión Junior para RTVE con Lucía Arcos como portavoz del jurado español :: BravoEurovision [online], bravoeurovision.com, 2 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-02] (hiszp.).
 94. Anthony Granger, Where to Watch, Stream & Listen To The 🇫🇷 Junior Eurovision Song Contest 2021 [online], Eurovoix, 19 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (ang.).
 95. Հրաչուհի Ութմազյանը եւ Արման Մարգարյանը խայտառակվել են՝ Մալենայի խոսքի ժամանակ bus tour-ը «թարգմանելով» Բաստիլ (տեսանյութ) [online], StarNews, 20 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21].
 96. България се завръща на „Детска Евровизия” по БНТ – Българска национална телевизия [online], bnt.bg [dostęp 2021-12-08] (bułg.).
 97. Junior Eurovision 2021 hosts: Carla, Élodie Gossuin and Olivier Minne [online], wiwibloggs, 17 listopada 2021 [dostęp 2021-11-25] (ang.).
 98. Anthony Granger, 🇬🇪 Georgia: Nikoloz Lobiladze to Commentate on Junior Eurovision 2021 [online], Eurovoix, 17 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (ang.).
 99. David Carros, ¿Vuelve Eurovisión Junior a su horario habitual en París 2021? [online], ESCplus España, 22 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-08] (hiszp.).
 100. Junior Eurovision с участием Казахстана покажет в прямом эфире телеканал «Хабар» – Новости Казахстана и мира на сегодня [online], 24.kz [dostęp 2021-10-05] (ros.).
 101. Anthony Granger, 🇲🇰 North Macedonia: Eli Tanaskovska Returns as Junior Eurovision Commentator [online], Eurovoix, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (ang.).
 102. NDR, Alle Infos zum Junior ESC 2021 in Frankreich [online], eurovision.de [dostęp 2021-09-08] (niem.).
 103. David Carros, Constantin Zöller comentará Eurovisión Junior 2021 para la televisión alemana [online], ESCplus España, 3 listopada 2021 [dostęp 2021-11-03] (hiszp.).
 104. TVP, Program TVP1 na dzień 19 grudnia 2021 [online], TVP, 22 listopada 2021 [dostęp 2021-11-22] (pol.).
 105. TVP, Program TVP1/ Polonia na dzień 19 grudnia 2021 [online], TVP, 22 listopada 2021 [dostęp 2021-11-22] (pol.).
 106. TVP ABC program TV na 19 grudnia 2021 – ramówka, emisje [online], programtv.naziemna.info [dostęp 2021-12-05] (pol.).
 107. Anthony Granger, 🇵🇹 Portugal: Junior Eurovision 2021 Live on RTP1 & RTP Internacional [online], Eurovoix, 10 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-11] (ang.).
 108. JESC2021: Nuno Galopim é o comentador do Festival Eurovisão Júnior 2021 na RTP [online] [dostęp 2021-12-11] (port.).
 109. Євгеній Морі, UA: КУЛЬТУРА розпочинає підготовку до Дитячого Євробачення-2021 [online], Суспільне | Новини, 12 sierpnia 2021 [dostęp 2021-09-08] (ukr.).
 110. Eurovoix, 🇮🇹 Italy: Giorgia Boni Joins Commentary Line-Up for Junior Eurovision [online], 11 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-11] (ang.).
 111. Júlía Margrét Einarsdóttir, Ég hlakka mikið til að færa þjóðinni þetta [online], RÚV, 18 grudnia 2021 [dostęp 2021-12-21] (isl.).
 112. Dagskrá – RÚV [online], RÚV [dostęp 2021-11-12] (isl.).
 113. a b Kamil Polewski, Eurowizja Junior 2021: 33 miliony widzów konkursu! [online], Eurowizja.org, 30 stycznia 2022 [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 114. a b Znamy oglądalność Eurowizji Junior 2021. TVP nie będzie zadowolone [online], Interia [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 115. a b c d Mieszko Czerniawski, Eurowizja Junior 2021 ze spadkami wyników oglądalności [online], Eurowizja.org, 21 grudnia 2021 [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 116. a b Junior Eurovision 2021 viewing figures revealed 🇫🇷 [online], junioreurovision.tv, 27 stycznia 2022 [dostęp 2022-10-22] (ang.).