Serebro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
SEREBRO
ilustracja
Rok założenia 2007
Pochodzenie  Rosja
Gatunek pop
Aktywność od 2007 roku
Wytwórnia płytowa Sony Music, Ego Music, Monolit Records
Obecni członkowie
Polina Faworska (od 2014)
Olga Sieriabkina (od 2007)
Jekaterina Kiszczuk (od 2016)
Byli członkowie
Marina Lizorkina (2007–2009)
Jelena Tiemnikowa (2007-2014)
Anastasija Karpowa (2009-2014)
Darja Szaszyna (2013-2016)
Współpracownicy
Maksim Fadiejew (manager)
Strona internetowa

Serebro (ros. Серебро, Sieriebro co dosłownie oznacza "srebro"), stylizowane na SEREBROrosyjskie trio grające muzykę pop założone w 2007 roku przez managera i producenta Maksima Fadiejewa na potrzeby reprezentowania Rosji podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w tym samym roku.

W obecny skład zespołu wchodzą Olga Sieriabkina, Jekaterina Kiszczuk oraz Polina Faworska.

Historia zespołu[edytuj]

2007-08: Początki, Konkurs Piosenki Eurowizji i Opiumroz[edytuj]

W lutym 2007 roku producent Maksim Fadiejew zaczął przygotowania do nowego projektu muzycznego pod nazwą Serebro, który miałby zostać zgłoszony do rosyjskiego nadawcy publicznego (tj. Pierwyj kanał) jako potencjalny kandydat do reprezentowania Rosji podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Helsinkach. Początkowo projekt miał obejmować tylko jedną osobę, ostatecznie jednak zamieniono go w trzyosobowy zespół, w którego skład weszła była uczestniczka programu Star FactoryJelena Tiemnikowa, a także Marina Lizorkina i Olga Sieriabkina[1][2].

8 marca tego samego roku komisja jurorska powołana przez Pierwyj kanał wybrała grupę Serebro na swojego reprezentanta w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, podczas którego miały wykonać utwór „Song #1”[1]. Dzięki dobremu wynikowi zajętemu przez Rosję podczas poprzedniego konkursu, zespół miał zapewnione miejsce w sobotnim finale imprezy, bez potrzeby brania udziału w rundzie półfinałowej. 12 maja odbył się koncert finałowy, podczas którego Serebro wystąpiło jako piętnaste w kolejności i zajęło ostatecznie trzecie miejsce, zdobywając 207 punktów[3].

Wokalistki Serebro, od lewej: Marina Lizorkina, Jelena Tiemnikowa i Olga Sieriabkina (2007)

Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół Serebro stał się jednym z najpopularniejszych grup muzycznych w kraju. Tuż po finale wydany został singiel „Song #1”, na którym znalazło się 13 różnych wersji utworu (w tym rosyjskojęzyczna „Piesnija #1”) oraz teledysk. Utwór trafił na listy przebojów w kraju oraz w Szwajcarii, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Począwszy od lata 2007 roku, formacja wyruszyła w międzynarodową trasę koncertową, występując nie tylko w Rosji, ale także w Kazachstanie, Turcji, Polsce, Uzbekistanie i Białorusi. Single zespołu nie miały tytułów, nazywane były Song #1, #2, #3 itd, co według wokalistek oraz managera miało ułatwić słuchaczom zapamiętanie każdego utworu[1].

W lipcu tego samego roku grupa wydała swój drugi singiel - „Dyszy”, do którego w październiku opublikowano teledysk. W tym samym czasie zespół zaprezentował swoją nową piosenkę - „What's Your Problem?”, którą po raz pierwszy wykonał podczas ceremonii wręczenia rosyjskich nagród muzycznych (RMA), przyznawanych przez telewizję MTV. Podczas gali Serebro otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy debiut, nominowany był także w trzech innych dziedzinach: Najlepszy projekt popowy, Najlepszy utwór oraz Najlepszy teledysk. W grudniu tego samego roku Serebro zdobył Złoty Gramofon w kraju oraz nagrodę podczas World Music Award za najlepszy wynik sprzedaży albumów przez rosyjskiego artystę[2].

Serebro podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku

Pod koniec lutego 2008 roku Serebro pojawił się w programie rozrywkowym Zvezda, podczas którego zaśpiewał patriotyczny wiersz „Żurawie”[4] autorstwa Rasuła Gamzatowa podczas drugiej wojny światowej[5]. 13 maja tego samego roku zespół ogłosił na swojej oficjalnej stronie internetowej, że trzecim singlem zapowiadającym ich debiutancki album został utwór „Opium” (ang. „Why”), mający swoją premierę podczas porannej audycji BrigadaU nadawanego przez radio Europa Plus[6].

Pierwsza płyta Serebro miała zostać wydana 17 października 2008 roku, jednak do premiery nie doszło z powodu opóźnienia związanego ze stworzeniem ostatecznej listy utworów. Miesiąc później ukazał się nowy utwór zespołu - „Skażi, nie molczi”, do którego niedługo potem zaprezentowano teledysk. W tym samym czasie grupa otrzymała nagrodę w kategorii Najlepszy zespół podczas ceremonii MTV RMA 2008[2][7]. Po dwóch latach przygotowań, 25 kwietnia kolejnego roku ukazała się ich debiutancka płyta OpiumRoz[8], którą wokalistki zaprezentowały podczas koncertu promocyjnego w Poklonnaja Hill[2].

2009-12: Zmiany składu i Mama Lover[edytuj]

18 czerwca 2009 roku Lizorkina ogłosiła, że odchodzi z zespołu z powodów finansowych oraz osobistych. Wokalistka została zastąpiona przez Anastasiję Karpową. Kilka dni później ukazał się kolejny singiel zespołu - „Sładko” (wersja ang.: „Like Mary Warner”), który został pierwszym utworem nagranym w odnowionym składzie[2]. Na początku kwietnia kolejnego roku rozpoczęły się nagrania teledysku do kolejnej piosenki zespołu - „Nie wriemia” (ang. „Sexing You”). Zespół wówczas wydał także swoją debiutancką EP-kę pt. Izbrannoje, na którym znalazły się utwory „Like Mary Warner”, „Opium” i „Sładko” oraz jego przeróbka, a także remiks utworu „Skaży, nie mołczi”, wykonany przez Daniiła Babiczewa[9].

Pod koniec sierpnia Serebro zagrał swoją pierwszą solową czeską trasę koncertową. Po zakończeniu trasy grupa zaprezentowała swój siódmy singiel „Dawaj dierżatsia za ruki” oraz otrzymała nominację do nagrody w kategorii Najlepszy rosyjski artysta podczas MTV Europe Music Awards 2010[2], jednak ostatecznie przegrała z Dimą Biłanem.

Pod koniec lipca 2011 roku w radiu Europa Plus Live premierę miał kolejny singiel Serebro - „Mama Lover”, który został trzecim anglojęzycznym utworem zespołu. We wrześniu ukazał się oficjalny teledysk do rosyjskojęzycznej wersji utworu - „Mama Luba”, który szybko trafił na europejskie listy przebojów m.in. w Hiszpanii, Belgii, Czechach oraz we Włoszech[2], gdzie kupiono go ponad 30 tys. egzemplarzy, za co otrzymał status platynowej płyty[10]. W maju kolejnego roku grupa wyruszyła w kolejną europejską trasę koncertową[2], a miesiąc później (tj. 19 czerwca[11]) wydała swój drugi album studyjny zespołu pt. Mama Lover[12], który zyskał w kraju status platynowej płyty za osiągnięcie wyniku ponad 300 tys. sprzedanych egzemplarzy[13].

2013-14: Nowa wytwórnia i ponowne zmiany składu[edytuj]

W styczniu 2013 roku Serebro ogłosił na swojej stronie internetowej, że ma zamiar wydać album kompilacyjny Serebration!, zawierający utwory z obu poprzednich płyt, oraz wyruszyć w trasę koncertową po Japonii[14], po podpisaniu kontraktu z krajową filią wytwórni EMI Music[15]. W marcu zespół zaprezentował swój kolejny singiel - „Sexy Ass”, a w czerwcu - „Mi Mi Mi”, który trafił na piąte miejsce włoskiej listy przebojów na iTunes[16]. W lipcu ukazał się nowy utwór grupy „Little of You”, który dotarł do piątego miejsca rosyjskich notowań[17].

W tym samym czasie Serebro nawiązał współpracę z DJ'em M.E.G.'em, z którym nagrał piosenkę „Ugar”, która miała swoją premierę 18 września. Niedługo po premierze zespół podpisał kontrakt muzyczny z wytwórniami Republic Records i Universal Music Group oraz wydał piosenkę „Mi Mi Mi” jako swój pierwszy międzynarodowy singiel[18].

28 września Karpowa potwierdziła doniesienia o odejściu z zespołu oraz planach skupienia się na karierze solowej[19]. Miejsce wokalistki w zespole zajęła Darja Szaszyna, która dołączyła do składu 3 października[20]. Zespół ponownie nagrał dwa swoje utwory w nowym składzie - „Mało tiebia” i „Ugar” oraz zrealizował teledyski do nich[21].

15 maja pojawiła się informacja o pogorszeniu zdrowia jednej z wokalistek grupy Serebro, Jeleny Tiemnikowej. Producent Maksim Fadiejew zdecydował, że Jelenę aż do znalezienia nowej wokalistki zastąpi Anastasija Karpowa. 5 czerwca do zespołu dołączyła Polina Faworska która na stałe zastąpi Tiemnikową.

2015: Powrót na rynek międzynarodowy[edytuj]

Od pojawienia się nowej wokalistki trio Serebro wydało trzy nowe single: „Ne nado bołnieje”[22], „Pereputala”[23] i międzynarodowy singiel „Kiss”[24].

2016: Zmiany w składzie, "The Power of Three"[edytuj]

Pierwszego dnia wiosny na oficjalnym facebooku Serebro pojawił się wpis o poważnej chorobie jednej z wokalistek grupy. Mowa o Darji Szaszynie, która cierpi z powodu wrodzonej dysplazji stawu kolanowego. Szaszynę czekają dwie poważne operacje, które opłaci Maksim Fadjiejew. Na czas nieobecności Szaszyny w grupie pojawi się nowa wokalistka, która zastąpi Darję. 13 kwietnia Maksim Fadieejew wybrał Jekaterinę Kiszczuk na nową wokalistkę Serebro.

18 kwietnia 2016 roku Serebro wydało singiel "Chocolate" z udziałem nowej wokalistki. 26 kwietnia, dzień przed odejściem Darji Szasyny Serebro ogłosiły premierę najnowszego albumu "The Power Of Three", która będzie miała premierę 27 maja. W albumie pojawi się 16 piosenek z czego 15 będzie nagranych z Szaszyną, a jedna z nową wokalistką Ekateriną Kisczuk.

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

 • Opiumroz (2009)
 • Mama Lover (2012)
 • The Power of Three (2016)

Albumy kompilacyjne[edytuj]

 • Serebration! (2013)

Minialbumy (EP)[edytuj]

 • Izbrannoe (2010)

Przypisy

 1. a b c Евровидение 2007 : Выбирает Россия (ang.). W: ESC Kazachstan [on-line]. www.esckaz.com. [dostęp 2014-02-16].
 2. a b c d e f g h SEREBRO Biography (ros.). www.serebro.su. [dostęp 2014-02-16].
 3. Eurovision Song Contest 2007 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-02-16].
 4. Zvezda - Song ZHURAVLI (ang.). www.youtube.com, 2008-06-28. [dostęp 2014-02-16].
 5. Przelot nad gniazdem żurawii… (pol.). www.euroazja-forum.pl, 2013-10-03. [dostęp 2014-02-16].
 6. Serebro Biography (ang.). www.top40-charts.com. [dostęp 2014-02-16].
 7. MTV Russia Music Awards 2008 named its winners (ang.). W: BestTopNews [on-line]. www.besttopnews.com, 2008-12-01. [dostęp 2014-02-16].
 8. Serebro – ОпиумRoz (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-02-16].
 9. Serebro – Izbrannoe (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-02-16].
 10. -MAMA LOVER- IS PLATINUM NOW... (ang.). W: Twitter [on-line]. www.twitter.com, 2012-09-11. [dostęp 2014-02-16].
 11. June 19 the date of release... (ang.). www.serebro.su, 2012-06-19. [dostęp 2014-02-16].
 12. Serebro – Mama Lover (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-02-16].
 13. Worldwide SEREBRATION. SEREBRO presented a new album in Japan (ros.). www.serebro.su, 2013-03-29. [dostęp 2014-02-16].
 14. SEREBRATION OUT TODAY! (ros.). www.serebro.su, 2013-03-20. [dostęp 2014-02-16].
 15. We're happy to share with you with good news!!! (ros.). www.serebro.su, 2013-02-27. [dostęp 2014-02-16].
 16. iTunes Top 100 Download Charts (ang.). www.webcitation.org. [dostęp 2014-02-16].
 17. Основные параметры ротации трека на радиостанциях, работающих в системе TOPHIT.RU (ang.). www.tophitru.com. [dostęp 2014-02-16].
 18. Отличные новости! (ros.). www.serebro.su, 2013-08-12. [dostęp 2014-02-16].
 19. Спасибо, Настя! (ros.). www.serebro.su, 2013-09-28. [dostęp 2014-02-16].
 20. Welcome, Даша! (ros.). www.serebro.su, 2013-10-03. [dostęp 2014-02-16].
 21. Вчера вы увидели Дашу... (ros.). www.serebro.su, 2013-10-04. [dostęp 2014-02-16].
 22. Serebro – Не Надо Больнее (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-09-01].
 23. Serebro – Перепутала (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-09-01].
 24. Serebro – Kiss (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-09-01].

Linki zewnętrzne[edytuj]