Dima Biłan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dima Biłan
Ilustracja
Dima Biłan (2016)
Imię i nazwisko Wiktor Biełan
Pseudonim Dima Biłan
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1981
Karaczajo-Czerkiesja, Rosja
Zawód piosenkarz
Aktywność od 2002 roku
Wydawnictwo Gala Records, EMI, Universal, Misterija Zwiuka
Strona internetowa

Dima Biłan (ros.: Дима Билан), właściwie Wiktor Nikołajewicz Biełan (ros.: Виктор Николаевич Белан; ur. 24 grudnia 1981 w Karaczajo-Czerkiesji) – rosyjski piosenkarz, dwukrotny reprezentant Rosji w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 2006 i 2008 roku, zwycięzca Eurowizji 2008.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj]

Kiedy Bilan miał rok, jego rodzina przeniosła się do mieszkania babci w miejscowości Nabierieżnyje Czełny w Tatarstanie. Pięć lat później przeprowadzili się do miasta Majskij w Kabardo-Bałkarii, gdzie Bilan wraz z siostrą rozpoczęli naukę szkolną. Wiktor Biełan brał tam czynny udział w licznych przyjęciach, recytując wiersze i śpiewając piosenki[1]. Kilka miesięcy później nauczyciel z lokalnej szkoły muzycznej wysłuchując głosu Wiktora uznał, iż chłopiec powinien uczęszczać do szkoły muzycznej, toteż jako piątoklasista rozpoczął naukę w klasie akordeonu i został solistą miejscowego chóru. Dla początkującego piosenkarza pojawiło się wkrótce wiele okazji do zaprezentowania swojego głosu[2].

Kariera[edytuj]

1998–2005: Ja nocznoj chuligan i Na bieriegu nieba[edytuj]

W 1998 roku Biłan wziął udział w dziecięcym konkursie Chunga-Chunga zorganizowanym w Moskwie. Wykonał wówczas dwie piosenki i otrzymał nagrodę od piosenkarza Iosifa Kobzy[3]. Młode Głosy Kaukazu. Po ukończeniu szkoły muzycznej Wiktor został przyjęty do Państwowej Akademii Muzycznej im. Gniesinów w Moskwie[4]. Na trzecim roku studiów działaniami artystycznymi Biłana zainteresował się Jurij Szmilewicz Ajzenszpis, znany rosyjski wydawca płyt[5].

Prawdziwy debiut muzyczny artysty miał miejsce na rosyjsko-łotewskim festiwalu Nowa fala (Новая Волна) w 2002 roku, na którym zajął czwartą pozycję[5]. Zaowocowało to pierwszym popularnym teledyskiem w karierze Bilana – klipem do utworu „Bum” wyreżyserowanym przez Fyododra Bondarchuka[5]. Rok później wydał swoją debiutancką płytę Ja nocznoj chuligan (oryg. Ночной хулиган). Album osiągnął komercyjny sukces, 13 grudnia 2003 roku zdobył wyróżnienie na corocznym konkursu „Golden Disc”. Klip do tytułowego singla został zrealizowany przez Gosha Toidze’go. 30 listopada Bilan odebrał nagrodę podczas festiwalu „Song of the year” za utwór „Ya tak lyublyu tebya”[6].

W 2004 roku[7] Biłan zaprezentował singel „ Na bieriegu nieba” (oryg. На берегу неба)[8][9]), który promował drugi album studyjny artysty pod tym samym tytułem[10]. Nad materiałem umieszczonym na płycie wokalista pracował we współpracy z Dianem Warrenem[7]. Krążek osiągnął w kraju status platynowego[7]. W tym samym roku ukończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Gniesinów i został twarzą marki „La Scala Fashion Group”[7].

W 2005 roku Bilan wziął udział w krajowych eliminacjach do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Not That Simple”, z którym zajął ostatecznie drugie miejsce[11]. Teledysk do rosyjskojęzycznej wersji singla – „Ty dołżna riadom byt” (ros. Ты должна рядом быть) – był najdroższym wideoklipem wyprodukowanym przez rosyjski przemysł fonograficzny w dziejach tego kraju. 20 września zmarł producent Bilana – Jurij Ajzenszpis, a jego następcą została Jana Rudkowskaja[11]. W grudniu tego samego roku wokalista otrzymał dwie statuetki Złotych Gramofonów za singiel „Not That Simple” na gali w Sankt Petersburgu i Almaty[11]. Podczas realizacji projektu Nowyje piesni o gławnom (oryg. Новые песни о главном) otrzymał główną nagrodę Pierwszego kanału telewizji rosyjskiej. Co więcej, artysta został uznany człowiekiem roku w świecie show-biznesu[11], 21 września zdobył dwie nagrody MTV Russian Music Awards, a pod koniec roku otrzymał zaproszenie amerykańskiej agencji do nagrań związanych z musicalem Piotruś Pan[11].

2006: Konkurs Piosenki Eurowizji i Wriemia-rieka[edytuj]

Biłan wraz z Jewgienijem Pluszczenką i Edwinem Martonem w trakcie występu podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2008 roku

14 marca 2006 roku Biłan wziął udział w ceremonii International Music Awards zorganizowanym w Kijowie. Podczas gali otrzymał nagrodę w kategorii Artysta roku[12]. W trakcie ceremonii po raz pierwszy wykonał utwór „Never Let You Go”, który został wybrany wewnętrznie przez rosyjskiego nadawcę na reprezentanta Rosji podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Atenach'[12]. Spośród 37 krajów biorących udział w konkursie[13], Biłan był typowany do zwycięstwa[14]. Wokalista wziął udział w półfinale, który odbył się 18 maja, wystąpił w nim z 13. numerem startowym i uzyskał trzeci wynik z 217 punktami na koncie[15]. Awansował do finału, w którym zdobył 248 punktów, tym samym uplasował się na drugim miejscu konkursu, przegrywając jedynie z fińską propozycją „Hard Rock Hallelujah” zespołu Lordi[16]. Do zwycięstwa brakowało mu 44 punktów, a najwyższe noty (12 punktów) otrzymał siedmiu krajów: Armenii, Białorusi, Finlandii, Izraela, Łotwy, Litwy i Ukrainy[12]. Podczas obu występów Bilanowi towarzyszyły dwie baletnice, a na środku sceny stał wielki biały fortepian[12]. Singel osiągnął ogromny sukces w kraju i za granicą, gdzie znalazł się na wielu listach przebojów[12].

Niedługo po udziale w konkursie Biłan wydał swój kolejny album – Wriemia-rieka, który został sprzedany w ponad 2 milionach egzemplarzy i zdobył status platynowej płyty w Rosji[12].

2008–2009: Konkurs Piosenki Eurowizji, Protiw prawił i Believe[edytuj]

Biłan i Lys Assia w trakcie konferencji prasowej 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku

Dwa lata po sukcesie na Konkursie Piosenki Eurowizji Biłan ponownie postanowił spróbować swoich sił w konkursie, zgłaszając się do udziału w dwuetapowych selekcjach Jewrowidzenie: w pierwszym etapie specjalnie powołana komisja konkursowa wybrała 25 utworów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu – koncertu finałowego[17][18]. 9 marca telewidzowie zdecydowali, że to Biłan został kolejnym reprezentantem kraju[19].

20 maja z utworem „Believe[20] uzyskał trzeci wynik w pierwszym półfinale[21]. Największą liczbę punktów otrzymał od Armenii i Izraela. Dwa dni później wokalista wystąpił jako 24., przedostatni uczestnik podczas rundy finałowej konkursu, w której zdobył 272 punkty i zajął pierwsze miejsce, wygrywając konkurs. Rosyjskiej propozycji 12 punktów przyznali telewidzowie z Ukrainy, Estonii, Łotwy, Izraela, Armenii, Białorusi i Litwy[22]. Występom towarzyszył Bilanowi łyżwiarz figurowy, olimpijczyk, wielokrotny Mistrz Świata oraz Europy Jewgienij Pluszczenko oraz skrzypek i kompozytor Edwin Marton[23].

Po konkursie Biłan wydał swoją czwartą płytę studyjną zatytułowaną Protiw prawił[24], a jesienią rozpoczął współpracę z Philippem Pleinem[24]. Na przełomie jesieni i zimy tego samego roku wziął udział w programie Zvesdny lyod (polskim odpowiedniku programu Gwiazdy tańczą na lodzie), w którym partnerowała mu Elena Beresnaja. Para zajęła drugie miejsce[24]. Rok później premierę miała anglojęzyczna płyta Biłana – Believe[25].

2011–2012: Miecztatiel, Ot chuligana do miecztatielia i 30 y.o. beginning[edytuj]

Biłan i Anna Czapman na pokazie mody kolekcji Ilji Szyjana i Jany Rudkowskiej w 2011 roku

25 maja 2011 roku Biłan wydał swój szósty studyjny album – Mechtatel. Pod koniec roku premierę miała książkowa autobiografia wokalisty – Ot chuligana do miecztatielia (From Hooligan to Dreamer)[26]. Z okazji 30-tych urodzin wokalisty, 24 listopada w Сrocus City Hall zorganizowany został specjalny koncert jubileuszowy, podczas którego Biłan zaprezentował swoje największe przeboje w towarzystwie Johann Strauss’ Vienna Symphonic Orchestra pod dyrygenturą Edvina Martona[26]. Wydarzenie przybrało znaczenie ogólnokrajowe, a artysta ruszył w trasę koncertową 30 y.o. beginning po 45 miastach Rosji[27].

Od 2012: The Voice i Dotjanis[edytuj]

Trzy lata po zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji, Biłan postanowił wziąć udział w rosyjskich selekcjach do konkursu w 2012 roku[28]. Zgłosił się do eliminacji z utworem „Back To Her Future”[29] nagranym w duecie z Juliją Wołkową, byłą członkinią grupy t.A.T.u[30]. Para wystąpiła z 19. numerem startowym (na 25. uczestników) i dotarła do ścisłej trójki finału. Zdobyła 29,25 punktu, co przełożyło się na drugie miejsce[31]. Wystąpił jednak w drugim półfinale festiwalu jako gość specjalny. Podobnie jak towarzyszący mu zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu – Mariją Šerifović, Alexandrem Rybakiem, Leną oraz duetem Ell & Nikki – wykonał swój eurowizyjny utwór[32]. Na przełomie jesieni i zimy tego samego roku Biłan zasiadł w komisji jurorskiej rosyjskiej wersji programu „The Voice[27]. W 2013 roku wydał swój ósmy album (siódmy studyjny) – Dotjanis (Reach)[33].

31 marca 2015 roku wystąpił jako jeden z gości muzycznych podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie widowiska zaprezentował mieszankę swoich dwóch eurowizyjnych propozycji – „Believe” i „Never Let You Go”[34].

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

 • Ja nocznoj chuligan (2003)
 • Na bieriegu nieba (2004)
 • Wriemia-rieka (2006)
 • Protiw prawił (2008)
 • Believe (2009)
 • Мiecztatiel (2011)
 • Dotjanis (2013)

Albumy kompilacyjne[edytuj]

 • Ot chuligana do miecztatielia (2011)

Przypisy

 1. 1981–1988 – Childhood (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 2. 1989–1998 – Music education (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 3. 1998 – Festival „Chunga-Changa” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 4. 1999 – 2000 – Moscow, enrolling in Gnesinka and early career (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 5. a b c 2002 – Getting started with Yuri Aizenshpis, contest „New Wave” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 6. 2003 – First solo album „Nochnoy hooligan” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 7. a b c d 2004 – Album „Na beregu neba” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 8. Дима Билан – Музыка – На Берегу Неба (ros.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 9. Dima Bilan – Music – Na Beregu Neba (At The Sky Shore) (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 10. Альбом Димы Билана – На берегу неба (ros.). bilan-club.naro.ru. [dostęp 2013-05-14].
 11. a b c d e 2005 – Selection for „Eurovision”, the death of Yuri Aizenshpis, the beginning of cooperation with Yana Rudkovskaya (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 12. a b c d e f 2006 – „Eurovision” album „Vremya-reka” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-14].
 13. Simon Storvik-Green: Countdown to Baku – Athens 2006 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-27. [dostęp 2013-05-14].
 14. Sietse Bakker: The end of a decade: Athens 2006 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-30. [dostęp 2013-05-14].
 15. Eurovision Song Contest 2006 (Semi-Final) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-13].
 16. Eurovision Song Contest 2006 (Final) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-13].
 17. Jewrowidzienie 2008. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-12-10. [dostęp 2013-05-13].
 18. Skład Jewrowidzienie 2008. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-02-26. [dostęp 2013-05-13].
 19. Glen Webb: Dima Bilan again conquers Russian hearts (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-13].
 20. Believe z Rosji. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-03-10. [dostęp 2013-05-13].
 21. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-13].
 22. Eurovision Song Contest 2008 (Final) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-13].
 23. Szczegóły występu Dimy Biłana. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-03-19. [dostęp 2013-05-13].
 24. a b c 2008 – Victory at „Eurovision”, participation in the „Zvesdny lyod” („Star Ice”) (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-18].
 25. 2009 – English-speaking album „Believe”, „Eurovision” (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-18].
 26. a b 2011 – Concert tour „30 y.o. Beginning,” Eurovision-2012, Muz-TV 2012, concert at Chaikovsky hall, EMA-2012, The „Voice”, Victor Belan (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-18].
 27. a b 2012 – Concert tour of „30 y.o. Beginning,” Eurovision-2012, Muz-TV 2012, concert at Chaikovsky hall, EMA-2012, The „Voice”, Victor Belan (ang.). bilandima.ru. [dostęp 2013-05-18].
 28. Adam Naruszewicz: Dima po raz trzeci?. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2012-02-29. [dostęp 2014-12-06].
 29. Olena Omelyanchuk: Watch tonight: Russia chooses entry for Baku (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-07. [dostęp 2013-05-18].
 30. Olena Omelyanchuk: UPDATE: The list of the Russian participants confirmed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-01. [dostęp 2013-05-18].
 31. Olena Omelyanchuk: See: Buranovskiye Babushki to represent Russia (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-03-01. [dostęp 2013-05-18].
 32. Jarmo Siim: Lena, Rybak, Bilan, Šerifović Eurovision interval acts (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-10. [dostęp 2013-05-18].
 33. Simon Storvik-Green: Dima Bilan releases his eighth album (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2012-06-10. [dostęp 2013-10-16].
 34. Eurovision's Greatest Hits - full line-up revealed! (ang.). W: BBC [on-line]. www.bbc.co.uk, 2015-02-06. [dostęp 2015-04-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]