Snježana Kordić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Snježana Kordić
Ilustracja
Snježana Kordić w 2011 r. i książka Język i nacjonalizm
Data i miejsce urodzenia 29 października 1964
Osijek
Zawód językoznawca
Miejsce zamieszkania  Chorwacja
Narodowość chorwacka
Tytuł naukowy doktor habilitowany nauk humanistycznych
Alma Mater Uniwersytet w Osijeku
Uniwersytet w Zagrzebiu
Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze
Uczelnia Uniwersytet Strossmayera w Osijeku
Uniwersytet w Zagrzebiu
Uniwersytet Ruhry w Bochum
Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze
Uniwersytet Humboldta w Berlinie
Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem
Strona internetowa

Snježana Kordić (ur. 29 października 1964 w Osijeku) – chorwacka kroatystka, językoznawca, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki. Stała się znana poza kręgami lingwistycznymi jako autorka książki Język i nacjonalizm. Świadczy o tym duża ilość wywiadów z autorką (ponad czterdzieści) i reakcje w mediach.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1988 roku ukończyła studia języka serbsko-chorwackiego i literatury południowosłowiańskiej na Uniwersytecie w Osijeku. Tam w 1990 r. została pracownikiem naukowym kroatystyky (językoznawstwa). Od 1991 r. pracowała na Uniwersytecie w Zagrzebiu jako asystent w Katedrze Nowoczesnego Języka Chorwackiego na Wydziale Filozoficznym, a jednocześnie prowadziła wykłady w Studium Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Politycznych. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie językoznawstwa i obroniła pracę magisterską w 1992 r. na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Zagrzebiu, gdzie w 1993 r. również przedstawiła i obroniła dysertację doktorską. Od 1993 do 2007 pracowała na uczelniach w Niemczech jako wykładowca akademicki, docent i profesor wizytujący: w Katedrze Slawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Ruhry w Bochum, w Katedrze Słowiańsko-Bałtyckiej na Wydziale Filozoficznym Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münsterze, w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Humboldta w Berlinie i w Instytucie Językoznawstwa Ogólnego, Fonetyki i Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Była promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i doktorskich. W 2002 r. uzyskała habilitację z filologii słowiańskiej na Uniwersytecie w Münsterze.

Zainteresowania i praca[edytuj | edytuj kod]

Częstotliwość zaimków osobowych w języku serbskochorwackim (Kordić)

Opublikowała ona ponad 150 prac w zakresie językoznawstwa. Do obszarów zainteresowań naukowych Snježany Kordić wchodzą gramatyka, składnia, lingwistyka tekstu, pragmatyka, lingwistyka korpusowa, leksykologia, socjolingwistyka, polityka językowa. W 1991 r. została wybrana na członka prezydium Chorwackiego Towarzystwa Filologicznego. W 1993 r. została wybrana na członka Międzynarodowej Komisji Socjolingwistycznej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów (Kraków). Od 1996 do 2015 kontrybutor w Linguistic Bibliography Stałego Międzynarodowego Komitetu Językoznawców przy UNESCO[1]. Od 2002 r. członka Niemieckiej Stowarzyszeniej Badaczów. Członek redakcji czasopism naukowych m.in. w Polsce Slavia Meridionalis od 2004 r.[2]

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też: Spis wszystkich publikacji Snježany Kordić

Monografie naukowe[edytuj | edytuj kod]

Podręczniki akademicki[edytuj | edytuj kod]

Recepcja w polskich czasopismach naukowych[edytuj | edytuj kod]

O książkach Riječi na granici punoznačnosti i Relativna rečenica:

Zaprezentowane w książce analizy charakteryzuje typowa dla tej autorki różnorodność metodologiczna - świadcząca o bardzo dobrej orientacji w najnowszych tendencjach lingwistyki światowej - połączona z niezwykłą ścislością i konsekwencją rozumowania. Cechy te S. Kordić ujawniła już zresztą w swej wcześniejszej pracy, poświęconej składni zdań zależnych w języku chorwackim, pt. Relativna rečenica (Zagreb 1995). Książka ta uznawana jest za jedno z najlepszych kroatystycznych opracowań językoznawczych ostatnich lat. [...] Zwykle nie ogranicza się ono do prac kroatystycznych, ale pozwala spojrzeć na zagadnienie z perspektywy innych języków słowiańskich [...] Spośród najczęściej cytowanych w pracy autorów polskich wymienić można m.in. K. Feleszkę, R. Grzegorczykową, B. Klebanowską, M. Korytkowską, V. Koseską-Toszewą, R. Laskowskiego, U. Kantorczyk, K. Pisarkową, Z. Topolińską.

Poradnik Językowy[3]

O książce Jezik i nacionalizam:

Monografia Snježany Kordić to bez wątpienia dzieło będące owocem gruntownych studiów nad różnorakimi aspektami polityki językowej, prowadzonej na obszarze Chorwacji i dawnej Jugosławii. Ogromna liczba cytowań, jak i bibliografia obejmująca przeszło pięćset pozycji, które wyszły spod pióra niemieckich i angielskich, ale także francuskich, szwedzkich, rosyjskich, duńskich, chorwackich, serbskich, czy polskich badaczy, dowodzi, że Kordić przygotowując Jezik i nacionalizam szczegółowo przestudiowała szeroki korpus literatury związanej z omawianą problematyką. Efektem tej imponującej pracy jest dzieło, w którym autorce udało się szczegółowo omówić trzy kluczowe problemy związane z chorwacką – i szerzej – postugosłowiańską rzeczywistością językową. Mowa o dokonanej przez Kordić analizie kształtu i znaczenia chorwackiego puryzmu językowego, prezentacji modelu języka serbsko-chorwackiego jako policentrycznego, ostatecznie o omówieniu najważniejszych mitów współczesnej kroatystyki.

— Socjolingwistyka[4]

Niewątpliwie będzie ona lekturą obowiązkową kroatystów. Jak zwykle w przypadku rozpraw tego typu bywa, przedstawione w niej procesy, wyabstrahowane z lokalnego kontekstu serbsko-chorwackiego, stanowić będą też doskonały materiał do rozmyślań uniwersalnych nad zależnościami między językiem, narodem i państwem – także w odniesieniu do sytuacji polskiej.

Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Snježana Kordić. „Bulletin der Deutschen Slavistik”. 8, s. 61-62, Jena 2002. ISSN 0949-3050 (niem.). [zarchiwizowane z adresu 2012-07-07]. 
  • Kordić, Snježana. W: Betina Bartz: Kürschners deutscher Gelehrten-Kalender 2003: Bio-bibliografisches Verzeichnis deutschsprachiger Wissenschaftler der Gegenwart. Wyd. 19. T. 2: K - Scho. Monachium: K. G. Saur, 2003, s. 1741. ISBN 3-598-23607-7. OCLC 470488505. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]