Orsza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Historia: drobne merytoryczne
Linia 38: Linia 38:


== Historia ==
== Historia ==
Od XIII wieku pod panowaniem książąt litewskich. W 1394 litewski książe [[Witold Kiejstutowicz]] osadził tu swego namiestnika. Wkrótce Orsza stała się obok Smoleńska jedną z najważniejszych warowni blokujących dostęp do Rzeczpospolitej od strony Moskwy. W 1501 roku zajęte na krótko przez wojska moskiewskie. Pierwsza ważna bitwa [[Bitwa pod Orszą (1508)|rozegrała się tutaj w 1508 roku]]. W dniu 8 września 1514 roku książę [[Konstanty Ostrogski (hetman wielki litewski)|Konstanty Ostrogski]] odniósł pod Orszą świetne [[Bitwa pod Orszą (1514)|zwycięstwo nad 3-krotnie liczniejszymi wojskami moskiewskimi]]. Kolejne ataki wojsk moskiewskich zostały odparte w latach 1534 i 1535. W dniu 7 lutego 1564 hetman [[Mikołaj Radziwiłł Rudy]] pokonał tutaj wojska moskiewskie. W roku 1566 ustanowiono w Orszy sejmik powiatowy poprzedzający obrady litewskiej Konwokacji (sejmiki odbywały się w Orszy do 1772). W 1580 roku hetman [[Lew Sapieha]] ufundował jezuitom drewniany kościół. Orsza rozwinęła się znacznie w XVII wieku dzięki odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Smoleńska i zabezpieczeniu jej przed najazdami moskiewskimi. Miała wtedy 5 tysięcy mieszkańców przez co stała się jednym z większych miast na północnym-wschodzie Rzeczpospolitej. W 1620 roku król Zygmunt III Waza nadał Orszy prawa miejskie magdeburskie. Po 1630 działała tu drukarnia. W [[1654]] wojska moskiewskie rozbiły pod miastem wojska litewskie hetmana [[Janusz Radziwiłł (hetman wielki litewski)|Janusza Radziwiłła]] co spowodowało zajęcie miasta i w jego konsekwencji wyludnienie i upadek miasta. Rzeczpospolita odzyskała miasto w 1660 roku, po czym zaczęła się jego odbudowa. Po odpadnięciu od Rzeczypospolitej [[Województwo smoleńskie|województwa smoleńskiego]], ziemia orszańska została przyłączona w 1667 roku do [[Województwo witebskie|województwa witebskiego]], tworząc odrębny powiat. Szlachta ziemi orszańskiej sejmikowała w Orszy i wysyłała na sejm dwóch posłów i dwóch deputatów do Trybunału. W Orszy znajdowało się [[starostwo grodowe]] (obok Witebska). Starostwo orszańskie należało do dóbr królewskich. Dzięki pomocy króla Jana III Sobieskiego jezuici zbudowali w 1690 roku murowany kościół i dwupiętrowe kolegium, a w 1693 powstał tu "Kodeks orszański" będący zbiór dramatów i sztuk teatralnych, popularny w teatrach m.in. Warszawy, Witebska, Nowogródka, Połocka. Jezuici założyli też w Orszy szkołę teatralną i park, który istnieje do dzisiaj. We wrześniu 1708 oddziały cara moskiewskiego Piotra Wielkiego doszczętnie spaliły miasto. Od XVIII w. w miescie zaczyna zamieszkiwac coraz więcej Żydów.
Od XIII wieku pod panowaniem książąt litewskich. W 1394 litewski książe [[Witold Kiejstutowicz]] osadził tu swego namiestnika. Wkrótce Orsza stała się obok Smoleńska jedną z najważniejszych warowni blokujących dostęp do Rzeczpospolitej od strony Moskwy. W 1501 roku zajęte na krótko przez wojska moskiewskie. Pierwsza ważna bitwa [[Bitwa pod Orszą (1508)|rozegrała się tutaj w 1508 roku]]. W dniu 8 września 1514 roku książę [[Konstanty Ostrogski (hetman wielki litewski)|Konstanty Ostrogski]] odniósł w zakolu [[Dniepr]]u na północny-wschód od Orszy świetne [[Bitwa pod Orszą (1514)|zwycięstwo nad 3-krotnie liczniejszymi wojskami moskiewskimi]]. Kolejne ataki wojsk moskiewskich zostały odparte w latach 1534 i 1535. W dniu 7 lutego 1564 hetman [[Mikołaj Radziwiłł Rudy]] pokonał tutaj wojska moskiewskie. W roku 1566 ustanowiono w Orszy sejmik powiatowy poprzedzający obrady litewskiej Konwokacji (sejmiki odbywały się w Orszy do 1772). W 1580 roku hetman [[Lew Sapieha]] ufundował jezuitom drewniany kościół. Orsza rozwinęła się znacznie w XVII wieku dzięki odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Smoleńska i zabezpieczeniu jej przed najazdami moskiewskimi. Miała wtedy 5 tysięcy mieszkańców przez co stała się jednym z większych miast na północnym-wschodzie Rzeczpospolitej. W 1620 roku król Zygmunt III Waza nadał Orszy prawa miejskie magdeburskie. Po 1630 działała tu drukarnia. W [[1654]] wojska moskiewskie rozbiły pod miastem wojska litewskie hetmana [[Janusz Radziwiłł (hetman wielki litewski)|Janusza Radziwiłła]] co spowodowało zajęcie miasta i w jego konsekwencji wyludnienie i upadek miasta. Rzeczpospolita odzyskała miasto w 1660 roku, po czym zaczęła się jego odbudowa. Po odpadnięciu od Rzeczypospolitej [[Województwo smoleńskie|województwa smoleńskiego]], ziemia orszańska została przyłączona w 1667 roku do [[Województwo witebskie|województwa witebskiego]], tworząc odrębny powiat. Szlachta ziemi orszańskiej sejmikowała w Orszy i wysyłała na sejm dwóch posłów i dwóch deputatów do Trybunału. W Orszy znajdowało się [[starostwo grodowe]] (obok Witebska). Starostwo orszańskie należało do dóbr królewskich. Dzięki pomocy króla Jana III Sobieskiego jezuici zbudowali w 1690 roku murowany kościół i dwupiętrowe kolegium, a w 1693 powstał tu "Kodeks orszański" będący zbiór dramatów i sztuk teatralnych, popularny w teatrach m.in. Warszawy, Witebska, Nowogródka, Połocka. Jezuici założyli też w Orszy szkołę teatralną i park, który istnieje do dzisiaj. We wrześniu 1708 oddziały cara moskiewskiego Piotra Wielkiego doszczętnie spaliły miasto. Od XVIII w. w miescie zaczyna zamieszkiwac coraz więcej Żydów.


Od czasów Rozbiorów Polski miasto znajdowało się w Rosji. 6 lipca i 20 listopada 1812 roku przez Orszę przechodziły wojska Napoleona. W 1941 roku miasto zostało zajęte przez III Rzeszą Niemiecką. W czasie walk pod Orszą po raz pierwszy [[Armia Czerwona]] użyła [[katiusza|katiuszy]] – wydarzenie to upamiętnia tutaj pomnik katiuszy.
Od czasów Rozbiorów Polski miasto znajdowało się w Rosji. 6 lipca i 20 listopada 1812 roku przez Orszę przechodziły wojska Napoleona. W 1941 roku miasto zostało zajęte przez III Rzeszą Niemiecką. W czasie walk pod Orszą po raz pierwszy [[Armia Czerwona]] użyła [[katiusza|katiuszy]] – wydarzenie to upamiętnia tutaj pomnik katiuszy.

Wersja z 19:24, 4 mar 2011

Szablon:Miasto zagranica infobox Orsza (biał. Орша, Ворша, ros. Орша) – miasto na Białorusi, w obwodzie witebskim, nad Dnieprem, przy ujściu Orszycy. Siedziba rejonu orszańskiego. Około 117,2 tys. mieszkańców (2010).

Historia

Od XIII wieku pod panowaniem książąt litewskich. W 1394 litewski książe Witold Kiejstutowicz osadził tu swego namiestnika. Wkrótce Orsza stała się obok Smoleńska jedną z najważniejszych warowni blokujących dostęp do Rzeczpospolitej od strony Moskwy. W 1501 roku zajęte na krótko przez wojska moskiewskie. Pierwsza ważna bitwa rozegrała się tutaj w 1508 roku. W dniu 8 września 1514 roku książę Konstanty Ostrogski odniósł w zakolu Dniepru na północny-wschód od Orszy świetne zwycięstwo nad 3-krotnie liczniejszymi wojskami moskiewskimi. Kolejne ataki wojsk moskiewskich zostały odparte w latach 1534 i 1535. W dniu 7 lutego 1564 hetman Mikołaj Radziwiłł Rudy pokonał tutaj wojska moskiewskie. W roku 1566 ustanowiono w Orszy sejmik powiatowy poprzedzający obrady litewskiej Konwokacji (sejmiki odbywały się w Orszy do 1772). W 1580 roku hetman Lew Sapieha ufundował jezuitom drewniany kościół. Orsza rozwinęła się znacznie w XVII wieku dzięki odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Smoleńska i zabezpieczeniu jej przed najazdami moskiewskimi. Miała wtedy 5 tysięcy mieszkańców przez co stała się jednym z większych miast na północnym-wschodzie Rzeczpospolitej. W 1620 roku król Zygmunt III Waza nadał Orszy prawa miejskie magdeburskie. Po 1630 działała tu drukarnia. W 1654 wojska moskiewskie rozbiły pod miastem wojska litewskie hetmana Janusza Radziwiłła co spowodowało zajęcie miasta i w jego konsekwencji wyludnienie i upadek miasta. Rzeczpospolita odzyskała miasto w 1660 roku, po czym zaczęła się jego odbudowa. Po odpadnięciu od Rzeczypospolitej województwa smoleńskiego, ziemia orszańska została przyłączona w 1667 roku do województwa witebskiego, tworząc odrębny powiat. Szlachta ziemi orszańskiej sejmikowała w Orszy i wysyłała na sejm dwóch posłów i dwóch deputatów do Trybunału. W Orszy znajdowało się starostwo grodowe (obok Witebska). Starostwo orszańskie należało do dóbr królewskich. Dzięki pomocy króla Jana III Sobieskiego jezuici zbudowali w 1690 roku murowany kościół i dwupiętrowe kolegium, a w 1693 powstał tu "Kodeks orszański" będący zbiór dramatów i sztuk teatralnych, popularny w teatrach m.in. Warszawy, Witebska, Nowogródka, Połocka. Jezuici założyli też w Orszy szkołę teatralną i park, który istnieje do dzisiaj. We wrześniu 1708 oddziały cara moskiewskiego Piotra Wielkiego doszczętnie spaliły miasto. Od XVIII w. w miescie zaczyna zamieszkiwac coraz więcej Żydów.

Od czasów Rozbiorów Polski miasto znajdowało się w Rosji. 6 lipca i 20 listopada 1812 roku przez Orszę przechodziły wojska Napoleona. W 1941 roku miasto zostało zajęte przez III Rzeszą Niemiecką. W czasie walk pod Orszą po raz pierwszy Armia Czerwona użyła katiuszy – wydarzenie to upamiętnia tutaj pomnik katiuszy.

Zabytki

  • Kolegium Jezuitów z XVII w. (odbudowane po 2004 roku)
  • Klasztor bazylianów – zachował się korpus klasztorny, obecnie budynek mieszkalny. Klasztor fundacji starosty Jana Łepkowskiego, barokowy z lat 1758–1774 został zamknięty w 1831 po skasowaniu unii i przekazany prawosławnym w 1842. Cerkiew p.w. Opieki Matki Boskiej (Pokrowska) zniszczono w 1967.
  • Klasztor trynitarzy – fundacji Adama i Władysława Sakowiczów z 1714, zamknięty w 1831. Zachował się korpus klasztorny na planie litery L. Obecnie archiwum i budynek mieszkalny. Kościół nie dotrwał do naszych czasów.
  • Kościół św. Józefa podominikański z 1819 w stylu klasycystycznym. Powstał przy starszym klasztorze dominikanów z 1650 roku fundacji Hieronima Druckiego-Sokolińskiego, który zamknięto po Powstaniu styczniowym w 1863. Kościół zamknięto w 1937 i zamieniono na stajnie i magazyny. Po II wojnie przebudowany na dom kultury. Oddany wiernym w 1990. Obecnie jest to kościół parafialny.
  • Klasztor Franciszkanów
  • Klasztor Bernardynów
  • Zespół kuteińskiego monastyru Bogojawleńskiego – prawosławny klasztor z 1623 fundacji Bogdana Statkiewicza, bogato uposażony przez cara Aleksego.
    • Cerkiew św. Trójcy (do 1762 pod wezwaniem Św. Ducha) z I poł XVII w., przebudowana w końcu XVIII wieku i w drugiej połowie XIX wieku. po II wojnie nieczynna, zdewastowana, zwrócona wiernym, w remoncie. Druga drewniana cerkiew klasztorna spłonęła w 1888.
    • Klasztor z XVII wieku, obecnie budynek mieszkalny (ruina)
  • Wzgórze zamkowe w widłach rzek, po zamku został kamienny most nad fosą, na wzgórzu pomnik
  • Cerkiew Św. Proroka Eliasza
  • Cemntarz żydowski
  • dworzec kolejowy

Zabytki niezachowane

  • Kościół Św. Antoniego (franciszkanów) z XVII w.
  • Kościół NMP (Bernardynów) z XVII w.
  • Kościół Św. Michała Archanioła (Jezuitów)
  • Kościół Trynitarzy
  • Klasztor Benedyktynek
  • Cerkiew unicka pw. Opieki Matki Boskiej (Pokrowska)
  • Klasztor Misjonarzy
  • Klasztor Mariawitek
  • Synagoga
  • Zamek

Galeria

Osobistości

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Szablon:Link FA