Charles Baudelaire: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Biografia: "Afazjologia" Maria Pąchalska
m Anulowanie wersji 41560328 autora 77.65.56.247 (dyskusja)
Linia 36: Linia 36:
W 1860 opublikował tom ''Sztuczne raje'', rok później rozszerzone wydanie ''Kwiatów zła'' z nowymi utworami. Od 1864 przebywał na stałe w [[Bruksela|Brukseli]] pracując nad poematami prozą, które zostały wydane pośmiertnie, jako ''Paryski spleen''<ref name="jastrun24"/>.
W 1860 opublikował tom ''Sztuczne raje'', rok później rozszerzone wydanie ''Kwiatów zła'' z nowymi utworami. Od 1864 przebywał na stałe w [[Bruksela|Brukseli]] pracując nad poematami prozą, które zostały wydane pośmiertnie, jako ''Paryski spleen''<ref name="jastrun24"/>.


Poeta cierpiał na afazję, która oznaczała dla niego koniec tworzenia, utratę sensu życia. Niemożliwa stała się wymiana poglądów, informacji, przekazywanie odczuć i wrażeń, komunikowanie potrzeb,nakazów, wrażeń, prowadzenie rozmów telefonicznych, korzystanie ze środków masowego przekazu, pojawił się głód informacji, niemożność wyrażenia własnych poglądów co wpłynęło destrukcyjnie na osobowość chorego, który był odizolowany od społeczeństwa, zmuszony do zamknięcia się we własnym świecie, ciszy komunikacyjnej, lęku, smutku, depresji. Jego stan zdrowia systematycznie się pogarszał. Rok przed śmiercią sparaliżowany i niezdolny do mówienia przewieziony został do Paryża<ref name="jastrun24" />.
Jego stan zdrowia systematycznie się pogarszał. Rok przed śmiercią sparaliżowany i niezdolny do mówienia przewieziony został do Paryża<ref name="jastrun24"/>.


== Dzieła ==
== Dzieła ==

Wersja z 22:21, 19 sty 2015

Charles Baudelaire
{{{alt grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

9 kwietnia 1821
Paryż

Data śmierci

31 sierpnia 1867

Zawód, zajęcie

poeta, krytyk literacki

podpis

Charles Pierre Baudelaire (ur. 9 kwietnia 1821 w Paryżu, zm. 31 sierpnia 1867) – poeta i krytyk francuski, parnasista zaliczany do grona tzw. "poetów przeklętych". Znany z przekładów utworów m.in. Edgara Allana Poego. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu.

Jego − epatująca śmiałą erotyką, brzydotą, obrazami zła i profanacji − twórczość wywoływała w swoim czasie kontrowersje, a autora wielokrotnie oskarżano o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował tematy prostytucji, dewiacji, życia na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii. W jego twórczości widoczne są akcenty mizoginiczne oraz gnostyckie.

W młodości Charles Baudelaire przyjaźnił się z takimi pisarzami jak Honoré de Balzac, Gérard de Nerval czy Theophile Gautier.

Biografia

Urodził się w Paryżu w rodzinie byłego księdza rzymskokatolickiego, a następnie urzędnika François Baudelaire'a i Caroline z domu Dufays. W wieku sześciu lat stracił ojca. Ponieważ matka wyszła ponownie za mąż za oficera Jacques'a Aupicka w 1828 przeniósł się razem z rodziną do Lyonu, gdzie jego ojczym służył jako dowódca batalionu w stopniu pułkownika[1]. Początkowo uczył się w Collège Royale w Lyonie. Od 1836 przebywał ponownie w Paryżu jako uczeń Collège Louis-le-Grand. W tym okresie powstały jego pierwsze wiersze, pisane w języku francuskim i po łacinie. W 1839 został usunięty ze szkoły. Zdał jednak z powodzeniem egzamin maturalny w trybie eksternistycznym. W 1840 rozpoczął studia prawnicze. Obracał się w towarzystwie bohemy Paryża. Zbulwersowana jego zachowaniem rodzina postanowiła go od tego środowiska odseparować. W 1841 ojczym wysłał go na rok do Indii, pragnąc wdrożyć go do pracy w handlu[1]. Baudelaire nie dotarł tam jednak. W 1842 jego statek z powodu sztormu na Oceanie Indyjskim musiał zakończyć rejs na Mauritiusie.

Po powrocie z podróży Baudelaire jako pełnoletni otrzymał spadek po ojcu, osiadł w Paryżu i zerwał kontakty z rodziną. Rozpoczął życie bogatego dandysa. Wstąpił do kół literackich i kontynuował pracę twórczą. Przed 1845 powstała pierwsza część zbiory Sztuczne raje oraz niektóre utwory włączone następnie do Kwiatów zła[1]. W 1848 wziął udział w rewolucji lutowej, pragnąc w ten sposób przede wszystkim wyrazić bunt przeciwko rodzinie (ojczymowi)[1]. W tym samym roku rozpoczął pracę nad tłumaczeniem utworów Edgara Allana Poe[1].

W 1855 osiemnaście jego utworów poetyckich zostało wydrukowanych w Revue de Deux Mondes, dwa lata później miała miejsce pierwsza publikacja Kwiatów zła. Treść niektórych zawartych w tomie wierszy stała się przyczyną wytoczenia poecie procesu o obrazę moralności publicznej, który zakończył się obłożeniem go karą grzywny i konfiskatą niektórych tekstów[2].

W 1860 opublikował tom Sztuczne raje, rok później rozszerzone wydanie Kwiatów zła z nowymi utworami. Od 1864 przebywał na stałe w Brukseli pracując nad poematami prozą, które zostały wydane pośmiertnie, jako Paryski spleen[2].

Jego stan zdrowia systematycznie się pogarszał. Rok przed śmiercią sparaliżowany i niezdolny do mówienia przewieziony został do Paryża[2].

Dzieła

Odniesienia

Jednym z polskich interpretatorów twórczości Baudelaire'a jest Wojciech Płocharski, który na płycie Cyfry duetu Przyjaciele wykonuje piosenki do wierszy Zapach egzotyczny oraz Zaproszenie do podróży.

  1. a b c d e M. Jastrun, Baudelaire, s. 23
  2. a b c M. Jastrun, Baudelaire, s. 24

Bibliografia

  • M. Jastrun, Baudelaire [w:] Ch. Baudelaire, Kwiaty zła, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1981, ISBN 83-06-00586-4

Linki zewnętrzne