Dyskusja wikipedysty:Krzysieg: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
→‎Juraciszki: Odpowiedź
Linia 99: Linia 99:
Witaj. Dr Krajewski w swym artykule pisze: "23 lutego 1943 r. w wyniku prowokacyjnej akcji partyzantów sowieckich pod polską wsią Jatołowicze k. Juraciszek, niemiecka ekspedycja karna zniszczyła '''tę wieś''' wraz z ludnością (spalono żywcem 90 mieszkańców)". Nie wydaje Ci się, że z tego zdania wynika dość jasno, że spacyfikowane zostały Jatołowicze - nie Juraciszki? Pozdrawiam.[[Wikipedysta:Dreamcatcher25|Dreamcatcher25]] ([[Dyskusja wikipedysty:Dreamcatcher25|dyskusja]]) 17:34, 1 sie 2019 (CEST)
Witaj. Dr Krajewski w swym artykule pisze: "23 lutego 1943 r. w wyniku prowokacyjnej akcji partyzantów sowieckich pod polską wsią Jatołowicze k. Juraciszek, niemiecka ekspedycja karna zniszczyła '''tę wieś''' wraz z ludnością (spalono żywcem 90 mieszkańców)". Nie wydaje Ci się, że z tego zdania wynika dość jasno, że spacyfikowane zostały Jatołowicze - nie Juraciszki? Pozdrawiam.[[Wikipedysta:Dreamcatcher25|Dreamcatcher25]] ([[Dyskusja wikipedysty:Dreamcatcher25|dyskusja]]) 17:34, 1 sie 2019 (CEST)
: Odp. - Oczywistą omyłkę usunąłem. Dzięki. Pozdrawiam. --[[Wikipedysta:Krzysieg|krzysieg]] ([[Dyskusja wikipedysty:Krzysieg|dyskusja]]) 18:55, 1 sie 2019 (CEST)
: Odp. - Oczywistą omyłkę usunąłem. Dzięki. Pozdrawiam. --[[Wikipedysta:Krzysieg|krzysieg]] ([[Dyskusja wikipedysty:Krzysieg|dyskusja]]) 18:55, 1 sie 2019 (CEST)
: Przy okazji - koło Juraciszek spacyfikowano nie Jatołowicze (chochlik drukarski literkę zeżarł), lecz [[Jatołtowicze]] --[[Wikipedysta:Krzysieg|krzysieg]] ([[Dyskusja wikipedysty:Krzysieg|dyskusja]]) 19:34, 1 sie 2019 (CEST)

Wersja z 19:34, 1 sie 2019

Witaj w polskiej Wikipedii!

Cieszymy się, że zainteresowała Cię idea wolnej encyklopedii i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej.

Na dobry początek kilka przydatnych linków:

Zapoznaj się też z dwiema ważnymi zasadami:

  1. neutralnym punktem widzenia
  2. prawami autorskimi w Wikipedii.

Zobacz też najczęstsze nieporozumienia, jakie czasami nam się zdarzają.

Chcesz się pobawić bez obaw, że coś zepsujesz? Możesz założyć własny brudnopis – kliknij: Wikipedysta:Krzysieg/brudnopis i zobacz jak to działa :)

Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie.

Jeżeli masz pytanie – możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowe pytanie.

Jeśli w treści powyższych artykułów nie uzyskałeś odpowiedzi lub nie jesteś pewien sposobu formatowania treści, dodaj do swojej strony Szablon:Pomocy poprzez dopisanie słów {{pomocy|opis problemu}} na stronie swojej dyskusji lub wikipedysty, a na pewno zgłosi się ktoś chętny wyjaśnić kłopotliwą dla Ciebie sprawę.

Wstawianie podpisu

Zapraszamy również na kanał IRC #wikipedia-pl (można za pośrednictwem strony internetowej) – tam zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy!

Przy okazji mała porada. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. mile widziane jest podpisywanie się. Mechanizm Wiki automatyzuje tę sprawę. Wystarczy wpisać ~~~~ (cztery tyldy) lub użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

I jeszcze jedna rada na zakończenie: śmiało edytuj strony!

Witam w gronie tworzących Wikipedię i pozdrawiam!

Maire   18:33, 20 gru 2005 (CET)[odpowiedz]

Ps. Nie podpisujemy artykułów. Informacje, o tym kto je edytował, można znaleźć w historii zmian. Maire

Wojciech Pędzich Dyskusja 15:49, 12 wrz 2011 (CEST)[odpowiedz]

Kategoryzacja

Jeżeli gazeta jest w kategorii Dzienniki w Polsce to nie należy wstawiać do kategorii Prasa w Polsce bo cała kategoria dzienników już sie w niej mieści. Wstawiamy tylko do najniższej, najciaśniejszej kategorii. Ciacho5 (dyskusja) 17:13, 12 wrz 2011 (CEST)[odpowiedz]

Po pierwsze - dbaj o styl i nie psuj go. Co to są uczestnicy żołnierze Armii Krajowej? Po drugie - nie usuwamy źródeł. Po trzecie zaś, w przypadku tekstów szczególnie kontrowersyjnych, zmiany dyskutujemy na stronie dyskusji przed ich wprowadzeniem. Pozdrawiam. kićor wrzuć jakiś txt!

SpiderMum (dyskusja) 17:46, 29 wrz 2011 (CEST)[odpowiedz]

Elfhelm (dyskusja) 23:44, 23 lut 2012 (CET)[odpowiedz]

Podpisy

Na stronach dyskusji, głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji: lub . Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach. Nie podpisujemy się w artykułach - Twój wkład pozostanie widoczny w jego historii (kliknij zakładkę historia i autorzy). PawełMM (dyskusja) 20:40, 6 kwi 2013 (CEST)[odpowiedz]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został on przeniesiony do twojego brudnopisu Wikipedysta:Krzysieg/Eurorealizm, gdzie możesz nad nim popracować. Należy w nim poprawić:

  • dodać rzetelne źródła
  • usunąć linki zewnętrzne
  • uzupełnić treść, sformatować

Po skończeniu użyj zakładki przenieś, aby opublikować go ponownie. Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 17:01, 17 wrz 2013 (CEST)[odpowiedz]

Księstwo halickie

Witaj;

Obszerny cytat z Nestora jak najbardziej nadaje się, ale do Grody Czerwieńskie, które nie są pojęciem tożsamym historycznie, ani terytorialnie z księstwem halickim. Andros64 (dyskusja) 23:38, 12 paź 2014 (CEST)[odpowiedz]

Witam

A/ Księstwo Halickie jest terytorialnie związane z takimi grodami jak Bełz czy Przemyśl, nie rozumiem zarzutu. Proszę sprawdzić. Co do pozostałych Grodów Czerwieńskich wydaje mi się, że nie ma Pan racji - to od nich przyjęła nazwę "RUŚ Czerwona" po podbiciu tych ziem przez "RUŚ Kijowską", po rozpadzie której powstało Księstwo Halickie.

B/ Daty z cytatów są konkretne, istotne ... i mało znane. Od 70 lat historię tych terenów opisuje się tak jakby przed Rusią Kijowską nie były związane z Lachami. Z Lachami a nie Lędzianami - za czasów Rusi Kijowskiej takiego pojęcia nie używano (to twór z XX wieku). Przecież Bolesław Chrobry nie szedł na Kijów w 1018 r z Lędzianami, lecz z Lachami. Jarosław Mądry wysiedlał nad rzekę Roś nie Lędzianów, lecz Lachów.

C/ Latopis mnicha z Ławry Pieczerskiej Nestora nie prezentuje punktu widzenia Piastów lecz punk widzenia Rusi Kijowskiej - jest to więc konkretne źródło informacji któremu trudno zarzucać pro-Lechicką stronniczość. Latopis spisano ok 100 lat po cytowanych wydarzeniach - mnich który wówczas opisywał nie tak odległą przeszłość wiedział kto Lachem a kto Rusem. O samych Grodach Czerwieńskich pisał "do dzisiejszego dnia (tj ok 1113 r.) są pod Rusią" --krzysieg (dyskusja) 00:11, 13 paź 2014 (CEST)[odpowiedz]

Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!

Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy.

Przycisk oznaczania

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane nowo utworzone strony oczekujące na przejrzenie po raz pierwszy.
Jak oznaczać artykuły?

Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. By oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.

Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 17:30, 4 kwi 2017 (CEST)[odpowiedz]

Mir

Strasznie namieszałeś z tym Mirem. Mir, w którym znajduje się zamek, jest osiedlem typu miejskiego i znajduje się w rejonie korelickim. Czemu teraz są to dwa różne artykuły? No i dlaczego ten Mir, który w nazwie ma rejon korelicki, zaznaczyłeś w Mińsku? Mińsk nie ma żadnych osiedli typu miejskiego w składzie, ma tylko rejony. Jako lokalizację „Mir (osiedle typu miejskiego)” podałeś… kino „Mir” w Mińsku. Tomasz Bladyniec (dyskusja) 07:26, 23 lip 2019 (CEST)[odpowiedz]

Na Białorusi znajdują się dwie miejscowości o nazwie Mir. Jedna to osiedle typu miejskiego w rejonie korelickim obwodu grodzieńskiego (tam jest zamek), a druga to agromiasteczko w rejonie baranowickim obwodu brzeskiego. Tomasz Bladyniec (dyskusja) 07:36, 23 lip 2019 (CEST)[odpowiedz]
Przeniosłem artykuły pod wcześniejsze nazwy. Nie wiem, co dokładnie chciałeś zrobić, ale Miru w Mińsku nie ma, a osiedle typu miejskiego Mir i Mir w rejonie korelickim to ta sama miejscowość. Tomasz Bladyniec (dyskusja) 14:55, 23 lip 2019 (CEST)[odpowiedz]

-- Odp.1/ Co do Miru w Mińsku - zgoda (to nie osiedle lecz kino- mój błąd). 2/ Ad rem - dziwna nazwa artykułu Mir (osiedle typu miejskiego) wprowadza w błąd i nie jest uniwersalna. O białoruskiej kategoryzacji miejscowości, wystarczyła by informacja w treści artykułu (tak jak w Korelicze).
Nazwa "Mir" nie pozwala na zastosowanie samej nazwy własnej tak jak w przypadku np: Nowogródek, Stołpce.
Proszę rozważyć czy nie warto jednak wrócić do {Mir (rejon korelicki)}. {Nazwa + lokalizacja} to lepsze rozwiązanie niż {Nazwa + białoruski rodzaj miejscowości (abstrakcyjny dla polskiego czytelnika)}.
Pozdrawiam --krzysieg (dyskusja) 14:16, 1 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Operacja Hermann

Wybacz, że musiałem anulować Twoją edycję ale zwróć proszę uwagę, że przypis do tekstu dr K. Krajewskiego ze strony martyrologiawsipolskich.pl jest już obecny w haśle => zarówno w bibliografii, jak i w przypisach[1]. W haśle jest przy tym stosowany format przypisów odn więc jeśli chciałbyś tym źródłem podeprzeć jakąś informację w tekście, to nie wstawiaj odniesienia do tego samego źródła w innym formacie, lecz wykorzystaj już istniejący[1]. Druga sprawa => przypisy w leadzie, czy też bardziej po swojsku zajawce, wstawiamy bardzo rzadko, tylko w wyjątkowych przypadkach => np. gdy dana informacja jest b. kontrowersyjna lub nie ma potwierdzenia i uźródłowienia w tekście głównym. Pozdrawiam.Dreamcatcher25 (dyskusja) 14:49, 1 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Juraciszki

Witaj. Dr Krajewski w swym artykule pisze: "23 lutego 1943 r. w wyniku prowokacyjnej akcji partyzantów sowieckich pod polską wsią Jatołowicze k. Juraciszek, niemiecka ekspedycja karna zniszczyła tę wieś wraz z ludnością (spalono żywcem 90 mieszkańców)". Nie wydaje Ci się, że z tego zdania wynika dość jasno, że spacyfikowane zostały Jatołowicze - nie Juraciszki? Pozdrawiam.Dreamcatcher25 (dyskusja) 17:34, 1 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]

Odp. - Oczywistą omyłkę usunąłem. Dzięki. Pozdrawiam. --krzysieg (dyskusja) 18:55, 1 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]
Przy okazji - koło Juraciszek spacyfikowano nie Jatołowicze (chochlik drukarski literkę zeżarł), lecz Jatołtowicze --krzysieg (dyskusja) 19:34, 1 sie 2019 (CEST)[odpowiedz]