Przejdź do zawartości

Ukraina (Naddnieprze): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
mapa
Linia 2: Linia 2:
[[Plik:Poland under Jagello.jpg|thumb|200px|Terytorium Polski i Litwy za panowania [[Władysław II Jagiełło|Władysława Jagiełły]] z zaznaczonym obszarem krainy ''Ukraina'']]
[[Plik:Poland under Jagello.jpg|thumb|200px|Terytorium Polski i Litwy za panowania [[Władysław II Jagiełło|Władysława Jagiełły]] z zaznaczonym obszarem krainy ''Ukraina'']]
[[Plik:Polen in den Grenzen vor 1660.jpg|thumb|199px|Fragment mapy austriackiego towarzystwa bibliograficznego z roku 1892 z zaznaczonym obszarem "Ukrainy" jako krainy geograficznej w składzie [[Małopolska (prowincja Korony Polskiej)|prowincji małopolskiej]] przed rokiem [[1660]]]]
[[Plik:Polen in den Grenzen vor 1660.jpg|thumb|199px|Fragment mapy austriackiego towarzystwa bibliograficznego z roku 1892 z zaznaczonym obszarem "Ukrainy" jako krainy geograficznej w składzie [[Małopolska (prowincja Korony Polskiej)|prowincji małopolskiej]] przed rokiem [[1660]]]]
[[File:Beauplan Poland XVII map.jpg|thumb|Mapa Polski pd-wsch wykonana przez Beauplana na polecenie Władysława IV]]


'''Ukraina''', [[Łacina|łac.]] ''Ucraina'' ('''Ukraina Naddnieprzańska''', '''Naddnieprze''') – [[kraina historyczna]] położona w centralnej i południowo-wschodniej [[Ukraina|Ukrainie]], na wschód od [[Podole|Podola]] i [[Wołyń|Wołynia]], między [[Boh]]em a [[Worskla|Worsklą]], w dorzeczu [[Dniepr]]u, do roku [[1772]] w południowo-wschodniej [[I Rzeczpospolita|Rzeczypospolitej]].
'''Ukraina''', [[Łacina|łac.]] ''Ucraina'' ('''Ukraina Naddnieprzańska''', '''Naddnieprze''') – [[kraina historyczna]] położona w centralnej i południowo-wschodniej [[Ukraina|Ukrainie]], na wschód od [[Podole|Podola]] i [[Wołyń|Wołynia]], między [[Boh]]em a [[Worskla|Worsklą]], w dorzeczu [[Dniepr]]u, do roku [[1772]] w południowo-wschodniej [[I Rzeczpospolita|Rzeczypospolitej]].

Wersja z 12:19, 24 sty 2011

Przybliżony zasięg Ukrainy naddnieprzańskiej na tle obecnego obszaru dzisiejszego państwa Ukraina
Terytorium Polski i Litwy za panowania Władysława Jagiełły z zaznaczonym obszarem krainy Ukraina
Fragment mapy austriackiego towarzystwa bibliograficznego z roku 1892 z zaznaczonym obszarem "Ukrainy" jako krainy geograficznej w składzie prowincji małopolskiej przed rokiem 1660
Mapa Polski pd-wsch wykonana przez Beauplana na polecenie Władysława IV

Ukraina, łac. Ucraina (Ukraina Naddnieprzańska, Naddnieprze) – kraina historyczna położona w centralnej i południowo-wschodniej Ukrainie, na wschód od Podola i Wołynia, między Bohem a Worsklą, w dorzeczu Dniepru, do roku 1772 w południowo-wschodniej Rzeczypospolitej.

Nazwa ukraina powstała w XV wieku i oznaczała nazwę regionu geograficznego. Nie miała ona nigdy oficjalnego charakteru i oznaczała jedynie "ugranicze", "południowy kraniec" ziem, początkowo Wielkiego Księstwa Litewskiego, a następnie Rzeczypospolitej od strony Chanatu Krymskiego[1].

Pod względem politycznym do 1240 roku większość dzisiejszego obszaru Ukrainy naddnieprzańskiej należała do Rusi Kijowskiej, a następnie (po rozbiciu dzielnicowym Rusi) do sukcesyjnych księstw ruskich. Najazdy mongolskie w XIII wieku i ekspansja Wielkiego Księstwa Litewskiego na ziemie ruskie położyły kres suwerenności tych dzielnic. Głównymi ośrodkami administracyjnymi Naddnieprza w wiekach XV-XVII były m.in. Kijów, Czehryń, Biała Cerkiew.

Podczas zjazdu zjednoczeniowego (w którym uczestniczyli także Rusini) Zygmunt II August, mimo opozycji części możnowładców litewskich w stosunku do unii, wcielił na żądanie sejmu ziemie ukrainne do Korony Królestwa Polskiego jako województwa: wołyńskie, kijowskie i bracławskie[2]. Po unii lubelskiej tereny te stały się częścią prowincji małopolskiej Korony Polskiej, a szlachta tych obszarów otrzymała z ramienia sejmu lubelskiego przywileje szlachty polskiej i dużą autonomię, natomiast prawo sądowe oparto (w przeciwieństwie do reszty Korony) na statutach litewskich[3]. W Imperium Rosyjskim ziemie te zaczęto urzędowo nazywać Małorosją, nazwa ta funkcjonowała do roku 1917.

Podział administracyjny

W XVI-XVII wieku obszar terytorialny Ukrainy składał się z ziem wchodzących w skład województwa kijowskiego i województwa bracławskiego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a pomiędzy rokiem 1635 (traktat polanowski) a 1686 (traktat Grzymułtowskiego) obejmował również województwo czernihowskie[4][5]. Ważniejsze miasta: Kijów, Hadziacz, Połtawa, Czehryń, Żytomierz.

Herb woj. kijowskiego
Herb woj. czernichowskiego
Herb woj. bracławskiego
Mapka przedstawiająca ważniejsze bitwy i potyczki w okresie powstania styczniowego z zaznaczonym obszarem Ukrainy

Ewolucja pojęcia terytorialnego Ukrainy

Mychajło Hruszewski w swojej dziesięciotomowej pracy Historia Ukrainy-Rusi (wyd. 1898-1937), której tom pierwszy ukazał się w 1898 roku, upublicznił określenie "Ukraina", stosowane od tego czasu w kręgach naukowych, politycznych i społecznych w miejsce słowa "Ruś", na określenie dziejów historycznych Ukrainy od XIX wieku.

W pracy tej Hruszewski Ukrainą nazywał zarówno wszystkie tereny zamieszkane przez ludność posługującą się językiem ukraińskim (a więc w zakresie etnograficznym), jak i również słowem Ukraina określał dzieje terenów południowo-wschodniej Europy (m.in. Rusi Kijowskiej) od czasów najdawniejszych po mu współczesne. Jednocześnie Hruszewski przeciwstawił się ówczesnej historiografii rosyjskiej i oficjalnej ideologii państwowej Imperium Rosyjskiego, która uznawała Wielkie Księstwo Moskiewskie i Carstwo Rosyjskie za bezpośredniego i wyłącznego spadkobiercę Rusi Kijowskiej[6][7].

Z interpretacją pojęcia Ukrainy przedstawioną przez Hruszewskiego nie zgodził się współczesny mu prominentny analityk najstarszych źródeł ruskich – profesor Henryk Paszkiewicz[8], który w swojej pracy "Początki Rusi" przedstawił pogląd, że historycznym fałszem jest przenoszenie dzisiejszych pojęć na czasy, kiedy te pojęcia nie istniały, dlatego według niego używanie terminu ukraina w odniesienie do wieków IX-XIV (czyli m.in. czasy Rusi Kijowskiej) jest błędem. Znacznie dalej historycznie (w kontekście wieków) zanegowali stosowanie tego terminu inni polscy uczeni: historyk i historiozof, i znany słowianoznawca profesor Feliks Koneczny, w swojej pracy "Polskie Logos a Ethos" pisze, że nowy język literacki narodził się wraz z powstaniem poczucia narodowego we wschodniej słowiańszczyźnie (tzw. "ukrainizmu"), które nie ma najmniejszego związku "genetycznego" z narodowością ruską poprzednią (czyli czasów kozackich), bowiem ta posiadając początkowo pewien pierwiastek wytwarzającej się narodowości ruskiej sama się go pozbawiła, poprzez wewnętrzną anarchię i okrucieństwo wojen kozackich, i nigdy go już nie nabyła. Z kolei współczesny profesor Czesław Partacz stwierdził, że o "Ukrainie" w dzisiejszym tego słowa rozumieniu, możemy mówić dopiero od jej powstania w 1991 roku[9].

Encyklopedyczną definicję pojęcia i historii Ukrainy przedstawia Encyklopedia PWN[10].

Zobacz też

  1. Zygmunt Gloger Geografia historyczna ziem dawnej Polski
  2. Inkorporacja Wołynia, ziemi bracławskiej i kijowskiej nastąpiła na żądanie sejmiku województwa wołyńskiego. Por. Ludwik Kolankowski "Polska Jagiellonów".
  3. K. Grunberg, B. Sprengel Trudne sąsiedztwo, Warszawa 2005, s.41
  4. Podczas powstania Chmielnickiego czernichowszczyzna znajdowała się pod kontrolą Kozaków. Natomiast jej oderwanie od Rzeczpospolitej zostało uzgodnione już w 1667 podczas rozejmu andruszowskiego.
  5. "Podług możliwie ścisłych obliczeń, podanych w dziele „Źródła dziejowe” przez Aleks. Jabłonowskiego, cała Ukraina polska przed rokiem 1686, to jest, traktatem Grzymułtowskiego, przedstawiała powierzchni mil kwadratowych 4.700. W tej ogromnej rozległości, przewyższającej dwukrotnie przestrzeń dzisiejszej Kongresówki, a trzykrotnie Galicyi, dwa województwa „ukrainne”: Kijowskie i Bracławskie, obejmowały mil kwadratowych 3.163, a tak zwane „dzikie pola”, czyli stepy niżowe i oczakowskie, mil kwadr. 1.537. Samo województwo Kijowskie, to jest bez Bracławskiego i Dzikich pól, liczyło mil kwadr. 2.5341/2, poszczególnie zaś: powiat Owrucki 280, Żytomierski 253, a Kijowski 2.0011" Zygmunt Gloger Geografia historyczna ziem dawnej Polski.
  6. Por. Jan Kucharzewski Od białego caratu do czerwonego t 1-5 Warszawa 1923-1935.
  7. W czasach historycznych Rzeczpospolita Obojga Narodów również nie uznawała przybranego w 1547 przez wielkiego księcia moskiewskiego Iwana IV Groźnego tytułu Cara Wszechrusi, uznając go za uzurpację i próbę zgłaszania roszczeń terytorialnych do ruskich obszarów państwa polsko-litewskiego, w tym przede wszystkim do Kijowa i Ukrainy naddnieprzańskiej. Uznanie tytułu carskiego nastąpiło pod naciskiem carycy Katarzyny II na sejmie konwokacyjnym w 1764 r. i faktycznie było podstawą roszczeń terytorialnych Rosji w czasie kolejnych trzech rozbiorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1772-1795). Por. Jan Kucharzewski Od białego caratu do czerwonego t 1-5 Warszawa 1923-1935
  8. Do jakich błędnych rezultatów prowadzi fałszywe użycie terminu "ukraina", wskazuje choćby tytuł wielotomowego dzieła M .Hruszewskiego – "Historia Ukrainy-Rusi". Oba pojęcia: Ukraina i Ruś, nie pokrywały się ze sobą ani w czasie, ani w przestrzeni, nie mogą więc być traktowane równorzędnie. Uczony powyższy omawia obszernie dzieje południowo-wschodniej Europy w czasach, kiedy słowo "ukraina" oznaczało terytorium pograniczne [jak sam Paszkiewicz pisze – wówczas każdy kraj miał swoją "ukrainę" (pogranicze)]. Henryk Paszkiewicz, Początki Rusi, Kraków 1996, s. 496.
  9. Czesław Partacz, Przyczyny i tło konfliktu polsko-ukraińskiego w latach 1939-1947 [w:] "27 Dywizja AK" Biuletyn Informacyjny, nr 1 (101), Warszawa styczeń-marzec 2009, s. 13-14
  10. Ukraina. Historia - Encyklopedia PWN

Bibliografia, literatura, linki zewnętrzne