Afera Calciopoli: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Dodaję nagłówek przed Szablon:Przypisy
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
{{Dopracować||źródła=2018-03|pov=2018-03|nierzetelne=2018-03|OR=2018-03}}
'''Afera Calciopoli''' – skandal piłkarski ujawniony w maju 2006, związany z ustawianiem meczów i dopingiem. Zamieszane w nie były włoskie kluby [[Juventus F.C.]], [[A.C. Milan]], [[S.S. Lazio]] i [[ACF Fiorentina]].
'''Afera Calciopoli''' – skandal piłkarski ujawniony w maju 2006, związany z ustawianiem meczów i dopingiem. Zamieszane w nie były włoskie kluby [[Juventus F.C.]], [[A.C. Milan]], [[S.S. Lazio]] i [[ACF Fiorentina]].


== Sedno skandalu ==
== Sedno skandalu ==
Afera wyszła na jaw podczas dochodzenia w sprawie ustawiania meczów i stosowania dopingu. Śledczy dotarli do taśm z podsłuchu rozmów, jakie prowadził dyrektor generalny klubu Juventus F.C., [[Luciano Moggi]]. Juventusowi nie zostało jednak udowodnione, że którykolwiek z meczów w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 został przez włodarzy tego klubu ustawiony. Późniejsze dochodzenie wykazało, że Inter Mediolan, który otrzymał w 2006 roku ''scudetto'' od włoskiej federacji, był zamieszany w aferę Calciopoli w takim samym stopniu jak Juventus, lecz uniknął kary ze względu na przedawnienie.
Afera wyszła na jaw podczas dochodzenia w sprawie ustawiania meczów i stosowania dopingu. Śledczy dotarli do taśm z podsłuchu rozmów, jakie prowadził dyrektor generalny klubu Juventus F.C., [[Luciano Moggi]]. Juventusowi nie zostało jednak udowodnione, że którykolwiek z meczów w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 został przez włodarzy tego klubu ustawiony. W procesie Moggiego wykazywano, że Inter Mediolan, który otrzymał w 2006 roku ''scudetto'' od włoskiej federacji, był zamieszany w aferę Calciopoli w takim samym stopniu jak Juventus, lecz nie prowadzono w tej sprawie dochodzenia ze względu na przedawnienie{{r|r1}}.


== Finał afery ==
== Finał afery ==
Linia 19: Linia 20:


== Wyrok ostateczny ==
== Wyrok ostateczny ==
Dnia 27 października 2006 r. po następnych odwołaniach od wyroku dokonano ostatecznego wyroku w tej aferze. Zgodnie z tym wyrokiem, do nowego sezonu 2006/2007 ukarane kluby przystąpiły z następującą liczbą punktów kar:
Dnia 27 października 2006 r. po następnych odwołaniach od wyroku dokonano ostatecznego wyroku w tej aferze. Zgodnie z tym wyrokiem, do nowego sezonu 2006/2007 ukarane kluby przystąpiły z następującą liczbą punktów kar:
* Juventus −9 pkt. (Serie B)
* Juventus −9 pkt. (Serie B)
* Fiorentina −15 pkt.
* Fiorentina −15 pkt.
Linia 29: Linia 30:


== Uniewinnienie Fiorentiny ==
== Uniewinnienie Fiorentiny ==
Dnia 30 marca 2007 r. decyzją specjalnej komisji, która zajmowała się odwołaniami w aferze Calciopoli, oczyściła [[ACF Fiorentina|Fiorentinę]] ze wszystkich postawionych wcześniej zarzutów. Punkty, jakich pozbawiono Fiorentinę, nie zostały jej zwrócone, ponieważ wyrok z 27 października był prawomocny.
Dnia 30 marca 2007 r. decyzją specjalnej komisji, która zajmowała się odwołaniami w aferze Calciopoli, oczyściła [[ACF Fiorentina|Fiorentinę]] ze wszystkich postawionych wcześniej zarzutów. Punkty, jakich pozbawiono Fiorentinę, nie zostały jej zwrócone, ponieważ wyrok z 27 października był prawomocny.{{fakt}}


== Karty Moggiego ==
== Karty Moggiego ==
W ostatnim czasie sąd rozpatrzył ponownie sprawę tzw. telefonicznych kart Moggiego, czyli specjalnych nienamierzalnych kart, które [[Luciano Moggi]] rzekomo miał rozdać włoskim arbitrom i komunikować się z nimi telefonicznie. Po długim śledztwie okazało się, że owe karty nie istniały, co poskutkowało zmniejszeniem kary dla Luciano Moggiego.
W ostatnim czasie sąd rozpatrzył ponownie sprawę tzw. telefonicznych kart Moggiego, czyli specjalnych nienamierzalnych kart, które [[Luciano Moggi]] rzekomo miał rozdać włoskim arbitrom i komunikować się z nimi telefonicznie. Po długim śledztwie okazało się, że owe karty nie istniały, co poskutkowało zmniejszeniem kary dla Luciano Moggiego.{{fakt}}


== Powrót afery ==
== Powrót afery ==
W marcu 2010 roku zostały ujawnione kolejne informacje w związku z aferą. Zamieszani mieli być [[Massimo Cellino]], [[Adriano Galliani]], [[Giacinto Facchetti]] i [[Massimo Moratti]].
W marcu 2010 roku zostały ujawnione kolejne informacje w związku z aferą. Zamieszani mieli być [[Massimo Cellino]], [[Adriano Galliani]], [[Giacinto Facchetti]] i [[Massimo Moratti]].{{fakt}}


=== Report Palazziego ===
=== Inter Mediolan z przedawnionym wyrokiem ===
4 lipca 2011 prokurator federalny Stefano Palazzi oficjalnie wypowiedział się na temat „afery Calciopoli 2”. [[Inter Mediolan]] popełnił w sezonie 2004/2005 serię wykroczeń, związanych z telefonicznym kontaktem Giacinto Facchettiego – byłego prezydenta klubu z Mediolanu – z desygnującymi sędziów. Okazuje się, że gdyby wówczas śledztwo przeprowadzono bardziej rzetelnie, [[Inter Mediolan|Inter]] odpowiedziałby w podobnej mierze co Juventus. Palazzi powołał się na serię rozmów telefonicznych, przytoczonych jako dowody w sprawie toczącej się jeszcze w Neapolu. Jeśli w 2006 roku kontakty Facchettiego z Pairetto i Bergamo stałyby się przedmiotem śledztwa, stwierdzonoby popełnienie przestępstwa, jako że owe rozmowy telefoniczne toczone były w kontekście meczów Interu oraz sędziów i asystentów, którzy je prowadzili.
4 lipca 2011, po przedawnieniu się sprawy, prokurator federalny Stefano Palazzi stwierdził, że [[Inter Mediolan]] popełnił w sezonie 2004/2005 serię wykroczeń, związanych z telefonicznym kontaktem Giacinto Facchettiego – byłego prezydenta klubu z Mediolanu – z desygnującymi sędziów. Okazuje się, że gdyby wówczas śledztwo przeprowadzono bardziej rzetelnie, [[Inter Mediolan|Inter]] odpowiedziałby w podobnej mierze co Juventus. Palazzi powołał się na serię rozmów telefonicznych, przytoczonych jako dowody w sprawie toczącej się jeszcze w Neapolu. Jeśli w 2006 roku kontakty Facchettiego z Pairetto i Bergamo stałyby się przedmiotem śledztwa, stwierdzonoby popełnienie przestępstwa, jako że owe rozmowy telefoniczne toczone były w kontekście meczów Interu oraz sędziów i asystentów, którzy je prowadzili. Adwokaci [[Luciano Moggi]]ego, [[Massimo De Santis|De Sanctisa]] i Pairetto, zdobyli dowody obciążające [[Inter Mediolan|Inter]]<ref name="r1">{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=19347|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.


Na 24 stronach poświęconych wyłącznie Interowi, prokurator Palazzi podkreślił, że ''gdyby nie przedawnienie sprawy, Inter poniósłby odpowiedzialność za swoje czyny''. Mówił o ''winie bezpośredniej oraz domniemanej'' klubu oraz o naruszeniu artykułu 1 Kodeksu Sportowego przez [[Massimo Moratti]]ego. Dopiero jednak adwokaci [[Luciano Moggi]]ego, [[Massimo De Santis|De Sanctisa]] i Pairetto, zdobyli dowody obciążające [[Inter Mediolan|Inter]]<ref>{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=19347|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.
Kilka dni po ogłoszeniu przez Stefano Palazziego raportu nt Calciopoli, były desygnujący sędziów na mecze [[Serie A]] [[Paolo Bergamo]] powiedział, że [[Inter Mediolan]] był klubem, który prowadził rozmowy telefoniczne równie często jak włodarze innych włoskich klubów<ref>{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=19359|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.


Obok działaczy Interu Stefano Palazzi oskarżył o podobne naruszenia również również działaczy klubów: [[A.C. ChievoVerona]], [[Cagliari Calcio]], [[Empoli FC]], [[US Città di Palermo]], [[Urbs Sportiva Reggina 1914]], [[Vicenza Calcio]], [[Brescia Calcio]], [[A.C. Milan]], [[Udinese Calcio]] oraz [[AS Livorno Calcio]]<ref>{{Cytuj stronę | url = http://www.goal.com/en/news/1717/editorial/2011/07/05/2561307/revealed-inter-will-almost-certainly-be-stripped-of-2006 | tytuł = Revealed: Inter could be be stripped of 2006 Scudetto | opublikowany = goal.com | data dostępu = 2018-03-19}}</ref>.
Kilka dni po ogłoszeniu przez Stefano Palazziego raportu nt Calciopoli, były desygnujący sędziów na mecze [[Serie A]] [[Paolo Bergamo]] powiedział, że [[Inter Mediolan]] był klubem, który prowadził rozmowy telefoniczne równie często jak włodarze innych włoskich klubów:


=== Proces Moggiego ===
''Dla mnie to żadna nowość, tym bardziej że podkreślałem to od samego początku procesu: utrzymywałem regularne kontakty niemal z wszystkimi działaczami klubów. Zarówno ja, jak i Pairetto, rozmawialiśmy z przedstawicielami wszystkich klubów, głównie po to, by szukać optymalnych rozwiązań, mogących pomóc uniknąć niepotrzebnych polemik medialnych, o co prosiła nas też kilka razy Federacja Piłkarska. Należy jednak rozróżnić rozmowy, które były dopuszczone, od tych, które weszły w sferę "popełnienia przestępstwa". Jeśli chodzi o te ostatnie, to najczęściej dzwonił do nas właśnie Inter, ponieważ nie wygrywali. Nie mieli wyników, więc dzwonili do nas bardzo regularnie''<ref>{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=19359|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.
W listopadzie 2011 roku [[Luciano Moggi]] został skazany na pięć lat i cztery miesiące pozbawienia wolności<ref>{{Cytuj stronę | url = http://www.fourfourtwo.com/news/moggi-sentenced-over-match-fixing | tytuł = Moggi sentenced over match-fixing | opublikowany = fourfourtwo.com | data dostępu = 2018-03-19}}</ref>. Mimo działań Luciano Moggiego oraz innych skazanych w procesie Calciopoli nie istnieją dowody na to, że wynik końcowy sezonu 2004/2005 został wypaczony - orzekł Trybunał w [[Neapol]]u z sędziną Teresą Casorią na czele. Wyrok w powyższej sprawie - dotyczącej również ściśle wyników sportowych z pamiętnych lat - zawarty jest na 558 stronach. Na stronach 84 i 85 tej ważnej dokumentacji Teresa Casoria podkreśla, iż ''z przesłuchania wszystkich świadków wynika, iż nie istnieją dowody na to, że wypaczony został wynik końcowy sezonu sportowego 2004/2005''. Kwestia zachowania [[Luciano Moggi|Moggiego]] i innych to odrębna sprawa, za co zostali oni ukarani, w opinii Trybunału nie wpłynęło to na rezultaty osiągane w rzeczywistości na boisku.

=== Sąd w Neapolu: Juventus niewinny ===
Mimo działań [[Luciano Moggi]]ego oraz innych skazanych w procesie Calciopoli nie istnieją dowody na to, że wynik końcowy sezonu 2004/2005 został wypaczony - orzekł Trybunał w [[Neapol]]u z sędziną Teresą Casorią na czele. Juventus więc prawidłowo zdobył ''scudetto'', które zostało mu później odebrane. Wyrok w powyższej sprawie - dotyczącej również ściśle wyników sportowych z pamiętnych lat - zawarty jest na 558 stronach. Na stronach 84 i 85 tej ważnej dokumentacji Teresa Casoria podkreśla, iż ''z przesłuchania wszystkich świadków wynika, iż nie istnieją dowody na to, że wypaczony został wynik końcowy sezonu sportowego 2004/2005''. Kwestia zachowania [[Luciano Moggi|Moggiego]] i innych to odrębna sprawa, za co zostali oni ukarani, w opinii Trybunału nie wpłynęło to na rezultaty osiągane w rzeczywistości na boisku.


W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Moggi i pozostali są winni zachowań takich jak wykonywanie telefonów, zasiadanie do wspólnych kolacji oraz utrzymywanie relacji mających na celu zacieśnienie stosunków z osobami mającymi potencjalny wpływ na wynik meczów, takimi jak sędziowie i ich desygnujący. Nie jest to jednak równoznaczne z ustawianiem meczów - bo do tego zdaniem sądu nie doszło. Sąd orzekł również, że desygnowanie sędziów na mecze [[Serie A]] odbywało się w sposób zupełnie prawidłowy. Losowania arbitrów na mecze ligowe nie były fałszowane, a ściśle określona formuła losowań (odbywających się w obecności dziennikarza i notariusza) uniemożliwiała Bergamo i Pairetto ustawianie losowań<ref>{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=21239|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.
W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Moggi i pozostali są winni zachowań takich jak wykonywanie telefonów, zasiadanie do wspólnych kolacji oraz utrzymywanie relacji mających na celu zacieśnienie stosunków z osobami mającymi potencjalny wpływ na wynik meczów, takimi jak sędziowie i ich desygnujący. Nie jest to jednak równoznaczne z ustawianiem meczów - bo do tego zdaniem sądu nie doszło. Sąd orzekł również, że desygnowanie sędziów na mecze [[Serie A]] odbywało się w sposób zupełnie prawidłowy. Losowania arbitrów na mecze ligowe nie były fałszowane, a ściśle określona formuła losowań (odbywających się w obecności dziennikarza i notariusza) uniemożliwiała Bergamo i Pairetto ustawianie losowań<ref>{{Cytuj|url = http://www.juvepoland.com/news.php?id=21239|tytuł = JuvePoland News|opublikowany = www.juvepoland.com|data dostępu = 2016-01-01}}</ref>.

Wersja z 13:32, 19 mar 2018

Afera Calciopoli – skandal piłkarski ujawniony w maju 2006, związany z ustawianiem meczów i dopingiem. Zamieszane w nie były włoskie kluby Juventus F.C., A.C. Milan, S.S. Lazio i ACF Fiorentina.

Sedno skandalu

Afera wyszła na jaw podczas dochodzenia w sprawie ustawiania meczów i stosowania dopingu. Śledczy dotarli do taśm z podsłuchu rozmów, jakie prowadził dyrektor generalny klubu Juventus F.C., Luciano Moggi. Juventusowi nie zostało jednak udowodnione, że którykolwiek z meczów w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 został przez włodarzy tego klubu ustawiony. W procesie Moggiego wykazywano, że Inter Mediolan, który otrzymał w 2006 roku scudetto od włoskiej federacji, był zamieszany w aferę Calciopoli w takim samym stopniu jak Juventus, lecz nie prowadzono w tej sprawie dochodzenia ze względu na przedawnienie[1].

Finał afery

Wyrok Trybunału Sportowego zapadł 14 lipca 2006 i wyglądał następująco:

  • Juventus utracił tytuły mistrza Włoch wywalczone w sezonach 2004/2005 i 2005/2006 oraz został zdegradowany do Serie B, w której do nowego sezonu wystartuje z minus 30 punktami; w przyszłym sezonie nie zagra w Lidze Mistrzów.
  • ACF Fiorentina została zdegradowana do Serie B, w której do nowego sezonu wystartuje z minus 12 punktami; w przyszłym sezonie nie zagra w eliminacjach do Ligi Mistrzów.
  • Lazio Rzym zostało zdegradowane do Serie B, w której do nowego sezonu wystartuje z minus 7 punktami; w przyszłym sezonie nie zagra w Pucharze UEFA.
  • A.C. Milan pozostanie w Serie A, jednak został ukarany odebraniem 44 punktów w poprzednim (2005/06) sezonie, a nowy sezon rozpocznie z minus 15 punktami; w przyszłym sezonie nie wystąpi w Lidze Mistrzów.

Odwołania od wyroku

25 lipca miało miejsce rozpatrzenie przez Sąd Apelacyjny Włoskiej Federacji Piłki Nożnej odwołania od wyroku, który zdecydował:

  • Juventus utracił tytuły mistrza Włoch wywalczone w sezonach 2004/05 i 2005/06 oraz został zdegradowany do Serie B, w której do nowego sezonu wystartował z minus 17 punktami; a w następnym sezonie nie zagrał w Lidze Mistrzów.
  • ACF Fiorentina pozostała w Serie A, ale rozpoczęła sezon z minus 19 punktami; a w następnym sezonie nie zagrała w eliminacjach do Ligi Mistrzów
  • Lazio Rzym pozostało w Serie A, ale rozpoczęło sezon z minus 11 punktami, a w następnym sezonie nie zagrało w Pucharze UEFA.
  • A.C. Milan pozostał w Serie A, jednak został ukarany odebraniem 30 punktów w poprzednim (2005/06) sezonie, a nowy sezon rozpoczął z minus 8 punktami; w następnym sezonie wystąpił w eliminacjach do Ligi Mistrzów

Wyrok ostateczny

Dnia 27 października 2006 r. po następnych odwołaniach od wyroku dokonano ostatecznego wyroku w tej aferze. Zgodnie z tym wyrokiem, do nowego sezonu 2006/2007 ukarane kluby przystąpiły z następującą liczbą punktów kar:

  • Juventus −9 pkt. (Serie B)
  • Fiorentina −15 pkt.
  • Reggina −15 pkt.
  • AC Milan −8 pkt.
  • Lazio Rzym −3 pkt.

Na tym samym posiedzeniu klub AC Siena dostała −1 pkt. za przekroczenie przepisów finansowych.

Uniewinnienie Fiorentiny

Dnia 30 marca 2007 r. decyzją specjalnej komisji, która zajmowała się odwołaniami w aferze Calciopoli, oczyściła Fiorentinę ze wszystkich postawionych wcześniej zarzutów. Punkty, jakich pozbawiono Fiorentinę, nie zostały jej zwrócone, ponieważ wyrok z 27 października był prawomocny.[potrzebny przypis]

Karty Moggiego

W ostatnim czasie sąd rozpatrzył ponownie sprawę tzw. telefonicznych kart Moggiego, czyli specjalnych nienamierzalnych kart, które Luciano Moggi rzekomo miał rozdać włoskim arbitrom i komunikować się z nimi telefonicznie. Po długim śledztwie okazało się, że owe karty nie istniały, co poskutkowało zmniejszeniem kary dla Luciano Moggiego.[potrzebny przypis]

Powrót afery

W marcu 2010 roku zostały ujawnione kolejne informacje w związku z aferą. Zamieszani mieli być Massimo Cellino, Adriano Galliani, Giacinto Facchetti i Massimo Moratti.[potrzebny przypis]

Report Palazziego

4 lipca 2011, po przedawnieniu się sprawy, prokurator federalny Stefano Palazzi stwierdził, że Inter Mediolan popełnił w sezonie 2004/2005 serię wykroczeń, związanych z telefonicznym kontaktem Giacinto Facchettiego – byłego prezydenta klubu z Mediolanu – z desygnującymi sędziów. Okazuje się, że gdyby wówczas śledztwo przeprowadzono bardziej rzetelnie, Inter odpowiedziałby w podobnej mierze co Juventus. Palazzi powołał się na serię rozmów telefonicznych, przytoczonych jako dowody w sprawie toczącej się jeszcze w Neapolu. Jeśli w 2006 roku kontakty Facchettiego z Pairetto i Bergamo stałyby się przedmiotem śledztwa, stwierdzonoby popełnienie przestępstwa, jako że owe rozmowy telefoniczne toczone były w kontekście meczów Interu oraz sędziów i asystentów, którzy je prowadzili. Adwokaci Luciano Moggiego, De Sanctisa i Pairetto, zdobyli dowody obciążające Inter[1].

Kilka dni po ogłoszeniu przez Stefano Palazziego raportu nt Calciopoli, były desygnujący sędziów na mecze Serie A Paolo Bergamo powiedział, że Inter Mediolan był klubem, który prowadził rozmowy telefoniczne równie często jak włodarze innych włoskich klubów[2].

Obok działaczy Interu Stefano Palazzi oskarżył o podobne naruszenia również również działaczy klubów: A.C. ChievoVerona, Cagliari Calcio, Empoli FC, US Città di Palermo, Urbs Sportiva Reggina 1914, Vicenza Calcio, Brescia Calcio, A.C. Milan, Udinese Calcio oraz AS Livorno Calcio[3].

Proces Moggiego

W listopadzie 2011 roku Luciano Moggi został skazany na pięć lat i cztery miesiące pozbawienia wolności[4]. Mimo działań Luciano Moggiego oraz innych skazanych w procesie Calciopoli nie istnieją dowody na to, że wynik końcowy sezonu 2004/2005 został wypaczony - orzekł Trybunał w Neapolu z sędziną Teresą Casorią na czele. Wyrok w powyższej sprawie - dotyczącej również ściśle wyników sportowych z pamiętnych lat - zawarty jest na 558 stronach. Na stronach 84 i 85 tej ważnej dokumentacji Teresa Casoria podkreśla, iż z przesłuchania wszystkich świadków wynika, iż nie istnieją dowody na to, że wypaczony został wynik końcowy sezonu sportowego 2004/2005. Kwestia zachowania Moggiego i innych to odrębna sprawa, za co zostali oni ukarani, w opinii Trybunału nie wpłynęło to na rezultaty osiągane w rzeczywistości na boisku.

W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że Moggi i pozostali są winni zachowań takich jak wykonywanie telefonów, zasiadanie do wspólnych kolacji oraz utrzymywanie relacji mających na celu zacieśnienie stosunków z osobami mającymi potencjalny wpływ na wynik meczów, takimi jak sędziowie i ich desygnujący. Nie jest to jednak równoznaczne z ustawianiem meczów - bo do tego zdaniem sądu nie doszło. Sąd orzekł również, że desygnowanie sędziów na mecze Serie A odbywało się w sposób zupełnie prawidłowy. Losowania arbitrów na mecze ligowe nie były fałszowane, a ściśle określona formuła losowań (odbywających się w obecności dziennikarza i notariusza) uniemożliwiała Bergamo i Pairetto ustawianie losowań[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b JuvePoland News [online], www.juvepoland.com [dostęp 2016-01-01].
  2. JuvePoland News [online], www.juvepoland.com [dostęp 2016-01-01].
  3. Revealed: Inter could be be stripped of 2006 Scudetto. goal.com. [dostęp 2018-03-19].
  4. Moggi sentenced over match-fixing. fourfourtwo.com. [dostęp 2018-03-19].
  5. JuvePoland News [online], www.juvepoland.com [dostęp 2016-01-01].