Przejdź do zawartości

Serie C

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Serie C
Lega Pro Serie C
2023/2024
Państwo

 Włochy

Dyscyplina

piłka nożna

Organizator rozgrywek

Lega Nazionale Professionisti C

Data założenia

1935

Założyciel

Direttorio Divisioni Superiori

Partner TV

Rai Sport
Sportitalia

Rozgrywki
Liczba drużyn

60

Zwycięzca

Detentore della Serie C

Wyższy poziom ligowy

Serie B

Niższy poziom ligowy

Serie D

Puchary

Puchar Włoch
Supercoppa di Serie C
Puchar Serie C

Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca

Venezia (A), Cremonese (B), Spezia (C), Catanzarese (D) (1935/36)

Obecny zwycięzca

Feralpisalò (grupa A)
Reggiana (grupa B)
Catanzaro (grupa C) (2022/23)

Najwięcej zwycięstw

AC Prato (6 tytułów)

Strona internetowa

Serie C (dosł. Seria C) – trzeci poziom w hierarchii ligowych rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn we Włoszech. Jest podzielona na trzy grupy: grupę A, grupę B i grupę C. Utworzona w 1935 roku i zarządzana przez Lega Nazionale Professionisti C (LNPC), a wcześniej do 1943 przez Direttorio Divisioni Superiori (DDS), w sezonie 1945/46 przez Lega Nazionale Alta Italia, od 1946 do 2010 przez Lega Nazionale Professionisti (LNP). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) w systemie mecz i rewanż. Przeznaczone są dla 59 włoskich klubów piłkarskich. W rozgrywkach Serie C w grupach A oraz B występuje po 20 zespołów, natomiast w grupie C 19. Najlepsze zespoły z każdej grupy Serie C awansują do Serie B, natomiast najsłabsze zespoły ze wszystkich trzech grup spadną do rozgrywek Serie D.

Najbardziej utytułowaną drużyna ligi jest AC Prato, która uzyskała 6 tytułów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej początki sięgają 1935 roku, kiedy to została wprowadzona w zamian Prima Divisione i była kontynuacją reformy mistrzostw kraju, która rozpoczęła się w 1929 roku wraz z utworzeniem jednej grupy narodowej dla dwóch pierwszych dywizji, zwanej Serie A i Serie B.

Rozgrywki na trzecim poziomie włoskiej piłki nożnej po raz pierwszy odbyły się w sezonie 1905. W pierwszej edycji Terza Categoria brały udział z jednej strony drugie lub trzecie drużyny rezerwowe klubów należących do Prima Categoria lub Seconda Categoria, z drugiej zaś te prowincjalne, które dopiero dołączyły do Federacji.

Mistrzostwa w sezonie 1921/22 były jednym z dwóch rozgrywanych we Włoszech turniejów piłkarskich poziomu trzeciego. Pierwsze rozgrywki to Terza Categoria organizowane przez FIGC. Drugie mistrzostwa III stopnia rozegrane w tym sezonie o nazwie Terza Divisione zorganizowała rywalizująca Federacja CCI zarządzana przez Direzioni Regionali. Latem 1922 roku FIGC i CCI połączyły się ponownie. W wyniku porozumienia powstały nowe rozgrywki trzeciego poziomu o nazwie Terza Divisione, które rozgrywane w dwóch ligach Lega Nord i Lega Sud. Lega Nord została podzielona na siedem grup: Piemont, Liguria, Lombardia, Veneto, Venezia Giulia, Emilia i Toskania. Regionalni mistrzowie awansowali do barażów o awans do Seconda Divisione przeciwko przedostatniej sklasyfikowanej w drugiej dywizji. Lega Sud składała się z dwóch grup – Lacjum i Kampania.

W sezonie 1926/27 rozgrywki zostały reorganizowane. Trzeci poziom przeszedł z rozgrywek regionalnych do ogólnokrajowych i zmienił nazwę na Seconda Divisione. Utworzono 3 grupy na północy oraz 4 grupy na południu, zwycięzcy których w turnieju finałowym walczyli o tytuł mistrza dywizji północnej i mistrza dywizji południowej.

W sezonie 1929/30 kolejna reforma podzieliła starą Divisione Nazionale na dwie nowe ligi: Serie A, która zgromadziła drużyny sklasyfikowane z pierwszego do dziewiątego miejsca w dwóch grupach, na które były podzielone mistrzostwa 1928/29 oraz Serie B. Trzeci poziom otrzymał nazwę Prima Divisione i został podzielony na północne grupy A, B, C oraz południową D.

Od sezonu 1935/36 dywizja nazywała się Serie C. Początkowo składała się z 4 grup po 16 drużyn podzielonych geograficznie, które w następnym roku poszerzono do 5, aby zredukować Serie B do 18 drużyn.

W 1938 roku grupy składały się ze zmiennej liczby od 11 do 14 drużyn i było ich 8, dlatego konieczne było wprowadzenie potem kolejnego etapu w dwóch grupach finałowych, aby wyłonić cztery zespoły którzy awansują do Serie B. Formuła pozostała niezmieniona do 1942 roku (z tą tylko uwagą, że prawie wszystkie grupy zostały doprowadzone do standardu 16 drużyn), a liczba grup sięgnęła 12, zawsze z czterema awansami ustalonymi przez dwie grupy finałowe.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej doszło do anomalnej sytuacji w mistrzostwach sezonu 1945/46, które zostały rozdzielone pomiędzy Lega Nazionale Alta Italia, która w przypadku drużyn Serie C zgromadziła elitarną grupę zwaną Serie B-C Alta Italia, i zorganizowała dla pozostałych drużyn Serie C Alta Italia, podzieloną na 9 grup z długą serią baraży w celu wyłonienia awansów, a także Lega Centro-Sud, która obejmowała wszystkie swoje kluby Serie C z regionu środkowo-południowego walczących w 6 grupach.

W kolejnych mistrzostwach Serie C przeszła w ramach organizacji trzech nowych lig międzyregionalnych: Lega Interregionale Centro podzielonej na 6 grup, Lega Interregionale Sud podzielonej na 3 grupy oraz Lega Interregionale Nord, która została podzielona na 9 grup, a region Emilia-Romania został oddzielony od północnej piłki nożnej. Osiągnięto wówczas rekord 18 grup ogółem i taki format trwał przez dwa sezony.

W 1948 roku nastąpiła kolejna reforma Serie C, która przywróciła cztery grupy podzielonych geograficznie i zebrała drużyny w ten sposób:

 • Grupa A: północny zachód
 • Grupa B: północny wschód
 • Grupa C: Centrum i Sardynia
 • Grupa D: południe i Sycylia

Zwycięzcy każdej z tych grup awansowali do Serie B. Czwarta grupa, ta z Południa, charakteryzowała się w szczególności szeregiem skandali, które kilkakrotnie zakłócały jej rozwój.

W 1952 roku doszło do zjednoczenia czterech grup w jedno mistrzostwo kraju w trzeciej lidze. Ujednolicając pod każdym względem turnieje ligi, nawet w Serie C wybrali liczbę 18 uczestników, dokładnie tak, jak to miało miejsce w przypadku dwóch wyższych kategorii. Dwie drużyny awansowali do Serie B a cztery spadali do czwartej ligi. Dopiero w 1957 roku, w ramach reformy podstawowej kategorii spadły tylko trzy zespoły, podczas gdy w 1958 roku nastąpiło nawet kilka spadków z uwagi na szerszą reorganizację systemu lig.

W sezonie 1958/59 16 drużyn, które grały w Serie C w poprzednim sezonie (bez dwóch awansowanych do Serie B), plus 23 drużyny z IV Serie, w sumie 39 drużyn, zostały podzielone na dwie grupy: A z 21 zespołem z północy i B z 18 drużynami pozostałymi.

W sezonie 1959/60, po tym jak 8 drużyn awansowało z IV Serie (która później przekształciła się w Serie D), plus kolejne 7 otrzymało promocję, aby doprowadzić liczbę drużyn do 54. Mistrzostwa Serie C zostały więc podzielone na trzy grupy po 18 drużyn każda.

Od tego momentu historia turnieju była pełna zmian i poprawek. Przed rozpoczęciem sezonu 1959/60 powstała Krajowa Liga Półprofesjonalna (wł. Lega Nazionale Semiprofessionisti) z siedzibą we Florencji, której zadaniem była reorganizacja i harmonizacja mistrzostw Serie C i Serie D (dawniej IV Series).

Z każdej grupy awansowała jedna drużyna do Serie B i dwie spadało do Serie D (trzy drużyny począwszy od 1968 roku, po rozszerzeniu ligi do 60 drużyn).

Pierwsza zmiana miała miejsce w sezonie 1968/69, wtedy Serie C została rozszerzona do 60 drużyn, podzielonych na trzy grupy po 20 drużyn każda. Jednak mechanizm promocji pozostał bez zmian.

Po zakończeniu sezonu 1977/78 roku Serie C została podzielona na dwie kolejne serie:

 • Serie C1 (od 2008 Lega Pro Prima Divisione) z dwoma grupami po 18 drużyn.
 • Serie C2 (od 2008 Lega Pro Seconda Divisione) z czterema grupami, następnie zredukowany do trzech w 1991 i ostatecznie do dwóch w 2011.

W 1993 roku, jedynie w Serie C1, wprowadzono reformę, która doprowadziła do rozgrywania play-offów i play-outów oraz do eksperymentowania z 3 punktami za zwycięstwo (później wprowadzone we wszystkich seriach). Zwycięzcy grup awansowali do Serie B bezpośrednio, a drużyny z miejsc od 2 do 5 każdej grupy walczyli o drugi awans w barażach. W Serie C2 dwaj pierwsi sklasyfikowani nadal awansowali bezpośrednio. Grupy tworzone na podstawie kryteriów bliskości geograficznej zredukowano z 4 do 3. W 1994 roku rozgrywki play-off i play-out zostały wprowadzone również w Serie C2, z takimi samymi regułami.

W 2000 roku powstał Supercoppa di Lega Serie C1, trofeum o który walczyli zwycięzcy dwóch grup Serie C1. W 2006 roku powstał również Supercoppa di Lega Serie C2 – turniej pomiędzy trzema mistrzami grup.

W lipcu 2008 r. Lega Professionisti Serie C stała się Włoską Profesjonalną Ligą Piłkarską (wł. Lega Italiana Calcio Professionistico), co było pierwszym krokiem w procesie odnowienia dawnej Serie C. Od sezonu 2014/15 trzecia dywizja nazywała się Lega Pro, po zjednoczeniu Lega Pro Prima Divisione i Lega Pro Seconda Divisione, oraz został przywrócony format Serie C istniejącej w latach 1935–1978.

25 maja 2017 roku Zgromadzenie Lega Pro jednogłośnie zatwierdziło powrót do pierwotnej nazwy Serie C, uznając ją za najbardziej reprezentatywną dla fanów i pasjonatów oryginalną nazwę.

Zespoły w Serie C w sezonie 2018/19[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Medaliści ligi[edytuj | edytuj kod]

Poziom regionalny[edytuj | edytuj kod]

Sezon Gr. K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Terza Categoria
1905 Piemonte     1 ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
Lombardia     1 ? ? ?
Liguria     1 ? ? ?
Toscana     1 ? ? ?
1906 Piemonte     ? Virtus ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     ? Ausonia ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
1907 Piemonte     ? ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
Lombardia     ? ? ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
1908 Piemonte     ? Pro Vercelli II ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     ? Libertas ? ?
Veneto     1 Vicenza ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? Itala ? ?
Campania     1 Naples ? ?
1909 Piemonte     1 Pinerolo ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     1 Bergamo ? ?
Veneto     2 Vicenza II ? ?
Liguria     ? Genoa III ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Campania     2 Naples ? ?
1909/10 Lombardia     ? Ausonia II ? ? ? klubów w 9 gr.elimin.
Piemonte     1 Casale ? ?
Veneto     3 Vicenza II ? ?
Liguria     ? Andrea Doria III ? ?
Emilia     1 Bologna ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     1 Lazio ? ?
Campania     1 Audacia ? ?
Puglia     1 Bari II ? ?
1910/11 Piemonte     ? Pro Vercelli III ? ? ? klubów w 7 gr.elimin.
Lombardia     1 Milanese III ? ?
Veneto     1 Venezia III ? ?
Emilia     1 Modena ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     2 Lazio ? ?
Campania     1 SS Napoli ? ?
1911/12 Piemonte     ? Pro Vercelli III ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     1 Brescia ? ?
Toscana     ? Firenze ? ?
Lazio     3 Lazio ? ?
1912/13 Liguria     1 Sauli ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     1 Vigor ? ?
Piemonte     1 Casale II ? ?
Veneto     1 ? ? ?
Toscana     ? Firenze II ? ?
Lazio     4 Lazio III ? ?
1913/14 Piemonte     ? ? ? ? ? klubów w 6 gr.elimin.
Lombardia     ? ? ? ?
Liguria     ? ? ? ?
Toscana     ? ? ? ?
Lazio     ? ? ? ?
Campania     1 Bagnolese ? ?
1914/15 Piemonte
e Liguria
    ? ? ? ? ? klubów w 4 gr.elimin.
Lombardia     ? Olona ? ?
Toscana     ? Firenze II ? ?
Lazio     1 Laziale ? ?
1915–1919     Nie rozgrywano przez I wojnę światową
1919/20     1 ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
1920/21     1 ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
1921/22     1 ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
Terza Divisione
1921/22     1 ? ? ? ? klubów w? gr.elimin.
1922/23 Piemonte     1 Settimese ? ? ? klubów w 7 gr.elimin.+baraże
Liguria     1 Veloci Embriaci ? ?
Lombardia     1 Canottieri Lecco ? ?
Veneto     1 Veneziana Virtus ? ?
Venezia Giulia     1 Olympia ? ?
Emilia     1 Borgo San Donnino ? ?
Toscana     1 Pistoiese ? ?
1923/24 Piemonte     1 Astigiani ? ? ? klubów w 11 gr.elimin.+finały
Liguria     1 Molassana ? ?
Lombardia     2 Canottieri Lecco ? ?
Veneto     1 Vicenza ? ?
Venezia Giulia     1 Gloria ? ?
Emilia     2 Borgo San Donnino ? ?
Toscana     2 Pistoiese ? ?
Marche     1 Excelsior ? ?
Lazio     1 Civitavecchia ? ?
Campania     1 Audacia Napoli ? ?
Puglia     1 Liberty Taranto ? ?
1924/25 Piemonte     1 FIAT Intrese Pastore ? klubów w 11 gr.elimin.+finały
Liguria     1 Corniglianese Genovese Ventimigliese
Pegazzano
Lombardia     1 Crema Codogno Casteggio
Minerva
Veneto     1 Treviso Bentegodi Verona Schio
Venezia Giulia     1 Pro Gorizia Edera Trieste Fiume
Ginnastica
Emilia     1 Gonzaga Faenza Suzzara
Casalecchio
Toscana     1 Prato CS Firenze Pietrasanta
Marche     1 Stamura Fermana Italia Ancona
Lazio     1 Ardita Roma ? ?
Campania     1 Formia Ardisci e Spera Aversana
Puglia     1 ? ? ?
1925/26 Piemonte     1 Omegnese
Chieri
La Nicese
Crusinallese
S.P.A.
Borsalino
Arona
Trinese
Acqui
? klubów w 14 gr.elimin.+finały (Nord: 4 grupy)
Liguria     1 Rapallo Ruentes
Molassana
Genovese
Ventimigliese
Tigullio
Spes Genova
Pontedecimo
Miramare
Pro Quarto
Edera Genova
Fiorente
Aurora
Lombardia     1 Stelvio
GC Vigevanesi
Seregno
Abbiategrasso
Codogno
Officine Meccaniche
Vogherese
Sestese
Pro Lissone
Vigevanese
Manerbio
Alzano
Italia
Saronno
Esperia
Dergano
Casalbuttano
Marelli
Veneto-Trentino     1 Tita Fumei
Ferrovieri
Pordenone
Thiene
Carraresi
Virtus Rialtina
Bentegodi Verona
Montebellunese
Oderzo
Venezia Giulia     1 Fiume
Ponziana
Ginnastica Trieste
Grion Pola
Itala Gradisca
Pro Cervignano
Emilia     1 Copparese
Sassuolo
Faenza
Cento
Casalecchio
Forti e Liberi
Libertas Ferrara
Sant’Ilario
Ravennate
Toscana     1 Signa
Carrarese
US Pietrasanta
CS Firenze
Empoli
Juventus Massa
A.S.S.I.
Vigor
Cantoni Coats
Finali nord A     1 GC Vigevanesi Ventimigliese Chieri
Finali nord B     1 Rapallo Ruentes Carrarese Faenza
Finali nord C     1 Ponziana Fiume Pordenone
Finali nord D     1 La Nicese Abbiategrasso Codogno
Marche     1 ? ? ?
Lazio     1 US Romana Juventus Roma Vittoria,
Ostiense
Campania     1 Maddalonese Silurificio Italiano Virtus Sessa Aurunca
Puglia     1 Virtus-Fortitudo Aurora Bari Splendor Bari,
Bianco Verde
Calabria     1 ? ? ?
Sicilia     1 Vigor Palermo Indomita Palermo Olimpia Palermo
Sardegna     1 ? ? ?

III poziom ogólnokrajowy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Gr. K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Seconda Divisione
1926/27 Finali Nord     1 Monza Ponziana Carrarese 58 klubów w 3 Nord i 4 Sud gr. +finały. Awans: Valenzana, Canottieri Lecco, Tivoli
Finali Sud     1 Terni Savoia Messinese
1927/28 Finali Nord     1 Edera Piacenza Forlì 89 klubów w 6 gr. Nord i 4 gr. Sud +finały
Finali Sud     1 Virtus Goliarda Rosetano Salernitana
1928/29 A     1 Vogherese Entella Vado 84 kluby w 7 gr. Awans Piacenza, Forlì, Viareggio, Rivarolese, Saronno, Corniglianese, Acqui, Seregno, Gallaratese, Varese Sportiva, Sestri Levante, Rapallo Ruentes, Codogno, Fanfulla, Crema, Faenza, Thiene, Trento, Pro Gorizia, Fiume, Grion Pola
B     1 GC Vigevanesi Saviglianese Filatura
C     1 Pavia Pro Lissone Sestese
D     1 Clarense Pro Palazzolo Vicenza
E     1 Mirandolese Pro Palazzolo 72ª Legione MVSN Farini
F     1 Rovigo Cantiere San Marco San Marco
G     1 Empoli Pietrasanta Sempre Avanti
Campionato Meridionale
1928/29 A     1 Cagliari Ternana Virtus Goliarda 41 klub w 4 gr.+finał
B     1 Pippo Massangioli Foggia 137ª Legione Virtus
C     1 Taranto Lecce Acquavivese
D     1 Tommaso Gargallo Palermo Vomero
Finali     1 Lecce Taranto Palermo,
Pippo Massangioli
Prima Divisione
1929/30 A     1 Libertas Lucca Rivarolese Savona 60 klubów w 4 gr.+finały
B     1 Derthona Comense Canottieri Lecco
C     1 Udinese SPAL ASPE
D     1 Palermo Messina Nocerina
Finali     1 Udinese Palermo Libertas Lucca,
Derthona
1930/31 A     1 SPAL Pro Gorizia Vicenza 80 klubów w 6 gr.+3 finały
B     1 Forlì Reggiana Piacenza
C     1 Comense Seregno Pro Lissone
D     2 GC Vigevanesi Pavia Vogherese
Finale Nord A     1 Comense SPAL Pavia
Finale Nord B     2 GC Vigevanesi Pro Gorizia Forlì
E     1 Salernitana Littorio Vomero Messina
F     1 Cagliari Taranto Foggia
Finale Sud     1 Cagliari Salernitana -
1931/32 A     2 SPAL Giovanni Grion Mantova 91 klub w 6 gr.+3 finały
B     1 Forlì Pavia Prato
C     1 Seregno Saronno Lecco
D     1 Savona Sampierdarenese Rapallo Ruentes
E     1 Perugia Foggia Foligno
F     2 Salernitana Messina Siracusa
Finale A     1 Giovanni Grion Foggia Salernitana
Finale B     1 Messina SPAL Savona
Finale C     1 Sampierdarenese Perugia Pavia
1932/33 A     2 Pavia Pro Vercelli Lecco 121 klub w 9 gr.+3 finały
B     1 Milan B Torino B Seregno
C     1 Vicenza Treviso Pro Gorizia
D     2 Derthona Alessandria Savona
E     3 SPAL Reggiana Parma
F     1 Vezio Parducci Viareggio Lucchese Aquila Montevarchi
G     2 Perugia Foligno Roma B
H     1 Foggia Taranto Savoia
I     1 Catanzarese Siracusa Cosenza
Finale A     2 Perugia Catanzarese Seregno
Finale B     1 Foggia SPAL Pavia
Finale C     1 Vezio Parducci Viareggio Vicenza Derthona
1933/34 A     2 Udinese Pro Gorizia Treviso 122 kluby w 8 gr.+4 finały
B     2 Monza Milan B Acciaierie Falck
C     1 Torino B Biellese Casale B
D     1 Parma Reggiana Forlimpopoli
E     2 Savona Andrea Doria Imperia
F     2 Lucchese Pisa Livorno B
G     1 Aquila Foligno Pescara
H     1 Catania Siracusa Salernitana
Finale A     1 Aquila Andrea Doria Pro Gorizia
Finale B     1 Pisa Udinese Piacenza
Finale C     2 Lucchese Siracusa Pescara
Finale D     1 Catania Savona Biellese
1934/35 A     3 Udinese Fiumana Trento 110 klubów w 8 gr.+2 finały
B     1 Acciaierie Falck Lecco Monza
C     1 Andrea Doria Pontedecimo Asti
D     1 Sanremese Savona Sestrese
E     1 Reggiana Parma Libertas Rimini
F     1 Siena Aquila Montevarchi Civitavecchiese
G     2 Taranto Anconitana-Bianchi Cerignola
H     1 Palmese Juventus Trapani Nissena
Finale A     2 Taranto Acciaierie Falck Andrea Doria
Finale B     1 Siena Reggiana Udinese
Serie C
1935/36 A     1 Venezia Vicenza Udinese 64 kluby w 4 gr.
B     1 Cremonese Reggiana Biellese
C     1 Spezia Sanremese Sestrese
D     2 Catanzarese Sempre Avanti Nissena
1936/37 A     1 Padova Treviso SPAL 76 klubów w 5 gr.
B     3 Vigevano Piacenza Seregno
C     2 Sanremese Sestrese Rivarolese
D     1 Anconitana-Bianchi Pontedera Siena
E     3 Taranto Salernitana MATER
1937/38 A     4 SPAL Vicenza Ponziana 78 klubów w 5 gr.
B     1 Fanfulla Piacenza Reggiana
C     1 Casale Savona Manlio Cavagnaro
D     2 Siena Ravenna Pontedera
E     3 Salernitana L’Aquila Civitavecchiese
1938/39 A     4 Udinese Treviso Vicenza 108 klubów w 8 gr.+2 finały
B     2 Reggiana Cremonese Falck
C     1 Brescia Varese Biellese
D     3 Savona Manlio Cavagnaro Valpolcevera
E     1 Molinella Ravenna Prato
F     1 Macerata Civitavecchiese Borzacchini Terni
G     1 MATER Savoia Simaz Popoli
H     2 Catania Siracusa Messina
Finale A     1 Brescia Udinese Reggiana
Finale B     2 Catania Molinella MATER
1939/40 A     2 Vicenza Mestre Marzotto Valdagno 126 klubów w 8 gr.+2 finały
B     3 Reggiana Mantova Cremonese
C     1 Varese Seregno Pro Patria
D     4 Savona Manlio Cavagnaro Casale
E     2 Spezia Forlì Ravenna
F     2 Macerata Libertas Rimini Borzacchini Terni
G     2 MATER Ilva Bagnolese L’Aquila
H     4 Taranto Siracusa Salernitana
Finale A     3 Reggiana Savona Spezia
Finale B     2 Vicenza Macerata Varese
1940/41 A     1 Fiumana Lanerossi Schio Ponziana 122 kluby w 8 gr.+2 finały
B     1 Audace SME Mantova Vigevano
C     1 Pro Patria Biellese Varese
D     1 Manlio Cavagnaro Sanremese Cuneo
E     1 Prato Pontedera Grosseto
F     1 Pescara Ravenna Teramo
G     2 Borzacchini Terni MATER Salernitana
H     2 Siracusa Lecce Juventina Palermo
Finale A     1 Prato Pro Patria Siracusa
Finale B     1 Fiumana Pescara Borzacchini Terni
1941/42 A     1 Pro Gorizia Ferrara Lanerossi Schio 126 klubów w 8 gr.+2 finały
B     2 Cremonese Parma Mantova
C     2 Varese Vigevano Gallaratese
D     1 Cuneo Biellese Pro Vercelli
E     3 MATER Alba Motor Pontedera
F     2 Anconitana-Bianchi Forlì Cesena
G     4 Salernitana Borzacchini Terni Cavese
H     2 Palermo-Juventina Siracusa Aviosicula Palermo
Finale A     3 MATER Cremonese Pro Gorizia
Finale B     2 Palermo-Juventina Anconitana-Bianchi Varese
1942/43 A     2 Pro Gorizia Treviso 94º Reparto Distrettuale 145 klubów w 12 gr.+2 finały
B     1 Verona Ferrara Mantova
C     1 Lecco Como Crema
D     3 Varese Vigevano Legnano
E     1 Biellese Pro Vercelli Cuneo
F     1 Carrarese P. Binelli Pontedera Manlio Cavagnaro
G     2 Parma Panigale Reggiana
H     2 Forlì Ascoli Chieti
I     3 Borzacchini Terni Alba Roma Ala Littoria
L     5 Salernitana Baratta Battipaglia Savoia
M     2 Lecce Taranto Cosenza
N     3 Catania Siracusa VV. FF. Palermo
Finale A     3 Varese Salernitana Borzacchini Terni
Finale B     2 Pro Gorizia Verona Lecce
1943–1945     Nie rozgrywano przez II wojnę światową
1945/46 A     1 Cormonese Ponziana Ampelea Lega Nazionale Alta Italia: 112 klubów w 9 gr.+ 2 gr. półfinał. +finał;
Lega Nazionale Centro-Sud: 80 klubów w 6 gr. Dodatkowo awans: Pisa
B     1 Mestrina Montebelluna SAFOP Pordenone
C     1 Legnago Parma Vecchia Lonigo
D     1 Asti Volpianese Divisione Cremona
E     1 Vimercatese Cantù Pavia
F     1 Parabiago Rhodense Pirelli
G     1 Melzo Pro Palazzolo Trevigliese
H     1 Stradellina Trinese Pro Broni
I     1 Carpi Bondenese Ravenna
Finale Alta Italia     1 Mestrina Asti Cormonese,
Stradellina
A     2 Prato Lucchese Empoli
B     3 Perugia Foligno Portorecanati
C     1 Albala Italia Libera Vaccarezza Rieti
D     1 Benevento Gladiator Scafatese
E     3 Lecce Arsenale Taranto Audace Taranto
F     1 Leoni Cosenza Catanzaro
1946/47 A (N)     3 Sanremese Entella Rapallo Nord: 143 kluby w 9 gr.+ 3 gr. finał.;
Centro: 83 kluby w 6 gr.+ finał;
Sud: 40 klubów w 3 gr.+ finał
B (N)     2 Asti Fossanese Volpianese
C (N)     1 Magenta Luino Parabiago
D (N)     1 Mortara Fidentina Abbiategrasso
E (N)     3 Monza Pro Lissone Pirelli
F (N)     1 Vita Nova Codogno Pro Palazzolo
G (N)     1 Bolzano Sambonifacese Marzotto Valdagno
H (N)     1 Montebelluna Pro Mogliano Giorgione
I (N)     2 Edera Pro Cervignano Palmanova
Finale A Nord     1 Magenta Sanremese Asti
Finale B Nord     1 Vita Nova Mortara Monza
Finale C Nord     1 Bolzano Montebelluna Edera
A (C)     1 Centese Finale Emilia Bondenese
B (C)     1 Gubbio Baracca Lugo Vis Sauro Pesaro
C (C)     1 Massese Le Signe Tettora Cascina
D (C)     1 Grosseto Piombino Cecina
E (C)     1 Civita Castellana Virtus Spoleto Sora
F (C)     3 Maceratese Sambenedettese Giulianova
Finale Centro     1 Centese Gubbio Grosseto
A (S)     1 Nocerina Turris Stabia
B (S)     2 Benevento Audace Monopoli Avellino
C (S)     1 Giostra Messina AC Messina Reggina
Finale Sud     1 Nocerina Audace Monopoli Turris
1947/48 A (N)     5 Savona Fossanese Sanremese Nord: 144 kluby w 9 gr.
Centro: 96 klubów w 6 gr.
Sud: 48 klubów w 3 gr.
B (N)     1 Sestri Levante Sestrese Lavagnese
C (N)     2 Biellese Asti Omegna
D (N)     2 Casale Mortara Codogno
E (N)     2 Parabiago Pro Lissone Vis Nova Giussano
F (N)     1 Pro Palazzolo Monza Vimercatese
G (N)     1 Rovigo Marzotto Valdagno Pellizzari Arzignano
H (N)     2 Mestrina Montebelluna Vittorio Veneto
I (N)     3 Edera Libertas Trieste Ponziana B
L (C)     1 Baracca Lugo Bondenese Vignolese
M (C)     1 Rimini Cesena Vis Sauro Pesaro
N (C)     1 Arezzo Monsummanese Vigor Fucecchio
O (C)     1 Piombino Grosseto Massese
P (C)     1 Tivoli Carbosarda Civitavecchiese
Q (C)     4 Maceratese Sambenedettese Virtus Spoleto
R (S)     1 Stabia Benevento Avellino
S (S)     2 Foggia Catanzaro Crotone
T (S)     4 Catania Reggina Igea Virtus
1948/49 A     2 Fanfulla Savona Mortara 82 kluby w 4 gr.
B     5 Udinese Libertas Trieste Treviso
C     2 Prato Carrarese Grosseto
D     5 Catania Benevento Reggina
1949/50 A     2 Seregno Mortara Crema 82 kluby w 4 gr.
B     1 Treviso Parma Pro Palazzolo Marzoli
C     3 Anconitana Piombino Sambenedettese
D     2 Messina Cosenza Reggina
1950/51 A     4 Monza Sanremese Pavia 79 klubów w 4 gr.
B     1 Marzotto Valdagno Marzoli Palazzolo Parma
C     2 Piombino Siena BPD Colleferro
D     2 Stabia Foggia Lecce
1951/52 A     4 Vigevano Sanremese Pavia 32 Włochy Anselmo Bislenghi 72 kluby w 4 gr.+ finał
B     1 Piacenza Parma Mantova
C     2 Cagliari Empoli Sambenedettese
D     1 Toma Maglie Arsenaltaranto Lecce
Finale     2 Cagliari Piacenza Toma Maglie
1952/53     3 Pavia Alessandria Arsenaltaranto 22 Włochy Mario Tortul 18 klubów
1953/54     3 Parma Arsenaltaranto Venezia 22 Włochy Silvano Mari 18 klubów
1954/55     1 Bari Livorno Catanzaro 16 Włochy Luigi Bretti, Włochy Guerrino Rossi 18 klubów
1955/56     2 Venezia Sambenedettese Carbosarda 23 Włochy Gastone Bean 18 klubów
1956/57     3 Prato Lecco Salernitana 16 Włochy Lidio Massagrande 18 klubów
1957/58     4 Reggiana Vigevano Sarom Ravenna 20 Włochy Giuseppe Orlando 18 klubów
1958/59 A     1 Ozo Mantova Siena Spezia 21 Włochy Emilio Gratton 39 klubów w 2 gr.
B     2 Catanzaro Cosenza FEDIT
1959/60 A     2 Pro Patria Bolzano Biellese 27 Włochy Roberto Mangani 54 kluby w 3 gr.
B     4 Prato Livorno Lucchese
C     3 Foggia & Incedit Marsala Trapani
1960/61 A     1 Modena Biellese Saronno ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     3 Lucchese Cagliari Livorno
C     1 Cosenza Trapani Siracusa
1961/62 A     1 Triestina Biellese Mestrina ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     3 Cagliari Anconitana Pisa
C     4 Foggia & Incedit Lecce Salernitana
1962/63 A     4 Varese Novara Savona ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     5 Prato Rimini Arezzo
C     1 Potenza Trapani Akragas
1963/64 A     5 Reggiana Savona Como ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     1 Livorno Forlì Pisa
C     1 Trani Chieti Sambenedettese
1964/65 A     1 Novara Biellese Solbiatese ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     2 Pisa Arezzo Ternana
C     1 Reggina Taranto Casertana
1965/66 A     6 Savona Udinese Como ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     2 Arezzo Prato Massese
C     6 Salernitana Cosenza Sambenedettese
1966/67 A     5 Monza Como Treviso ? ? 54 kluby w 3 gr.
B     4 Perugia Maceratese Cesena
C     2 Bari Avellino Taranto
1967/68 A     2 Como Piacenza Savona ? ? 59 klubów w 3 gr.
B     1 Cesena Prato Spezia
C     4 Ternana Casertana Taranto
1968/69 A     2 Piacenza Triestina Solbiatese ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     3 Arezzo Massese Del Duca Ascoli
C     5 Taranto Casertana Internapoli
1969/70 A     2 Novara Lecco Treviso ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     2 Massese SPAL Sambenedettese
C     1 Casertana Brindisi Internapoli
1970/71 A     6 Reggiana Alessandria Padova 19 Włochy Flaviano Zandoli 60 klubów w 3 gr.
B     1 Genoa SPAL Sambenedettese
C     1 Sorrento Salernitana Brindisi
1971/72 A     2 Lecco Alessandria Udinese ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     1 Del Duca Ascoli Parma SPAL
C     1 Brindisi Lecce Trani
1972/73 A     4 Parma Udinese Alessandria ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     5 SPAL Giulianova Lucchese
C     1 Avellino Lecce Turris
1973/74 A     1 Alessandria Udinese Monza ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     1 Sambenedettese Rimini Lucchese
C     2 Pescara Lecce Casertana
1974/75 A     3 Piacenza Monza Udinese ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     2 Modena Rimini Teramo
C     6 Catania Bari Lecce
1975/76 A     6 Monza Cremonese Lecco ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     2 Rimini Parma Teramo
C     4 Lecce Benevento Bari
1976/77 A     3 Cremonese Udinese Treviso ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     1 Pistoiese Parma Spezia
C     3 Bari Paganese Reggina
1977/78 A     6 Udinese Juniorcasale Mantova ? ? 60 klubów w 3 gr.
B     6 SPAL Lucchese Reggiana
C     2 Nocerina Catania Reggina
Serie C1
1978/79 A     3 Como Parma Triestina 17 Włochy Sante Crepaldi 36 klubów w 2 gr.
B     1 Matera Pisa Catania
1979/80 A     5 Varese Rimini Forlì 21 Włochy Giuliano Fiorini 36 klubów w 2 gr.
B     7 Catania Foggia Livorno
1980/81 A     7 Reggiana Cremonese Fano 17 Włochy Sauro Frutti,
Włochy Massimo Barbuti,
Włochy Claudio De Tommasi
36 klubów w 2 gr.
B     1 Cavese Sambenedettese Campobasso
1981/82 A     1 Atalanta Monza Lanerossi Vicenza 19 Włochy Giuseppe Galluzzo 36 klubów w 2 gr.
B     4 Arezzo Campobasso Nocerina
1982/83 A     2 Triestina Padova Carrarese 25 Włochy Franco De Falco 36 klubów w 2 gr.
B     2 Empoli Pescara Campania
1983/84 A     5 Parma Bologna Lanerossi Vicenza 24 Włochy Antonio Rondon 36 klubów w 2 gr.
B     4 Bari Taranto Francavilla
1984/85 A     2 Brescia Lanerossi Vicenza Piacenza 18 Włochy Giuseppe Lorenzo,
Włochy Gigi Marulla
36 klubów w 2 gr.
B     3 Catanzaro Palermo Messina
1985/86 A     6 Parma Modena Piacenza 21 Włochy Sauro Frutti 36 klubów w 2 gr.
B     3 Messina Taranto Barletta
1986/87 A     4 Piacenza Padova Reggiana 17 Włochy Massimo Palanca 36 klubów w 2 gr.
B     4 Catanzaro Barletta Casertana
1987/88 A     4 Ancona Monza Virescit Boccaleone 15 Włochy Marco Simone,
Włochy Nicola D'Ottavio,
Włochy Francesco La Rosa,
Włochy Marco Romiti
36 klubów w 2 gr.
B     1 Licata Cosenza Reggina
1988/89 A     8 Reggiana Triestina Spezia 16 Włochy Fausto Pizzi 36 klubów w 2 gr.
B     4 Cagliari Foggia Palermo
1989/90 A     3 Modena Lucchese Empoli 16 Włochy Giovanni Cornacchini,
Włochy Claudio Fermanelli
36 klubów w 2 gr.
B     6 Taranto Salernitana Casertana
1990/91 A     5 Piacenza Venezia Como 22 Włochy Giovanni Cornacchini 36 klubów w 2 gr.
B     2 Casertana Palermo Casarano
1991/92 A     7 SPAL Monza Como 14 Włochy Dario Hübner 36 klubów w 2 gr.
B     5 Ternana Fidelis Andria Perugia
1992/93 A     1 Ravenna Vicenza Empoli 19 Włochy Giovanni Cornacchini 36 klubów w 2 gr. Perugia za wykroczenie sportowe pozbawiona awansu
B     3 Palermo Perugia Acireale
1993/94 A     1 Chievo Mantova SPAL 22 Włochy Girolamo Bizzarri 36 klubów w 2 gr. Mantova zdegradowana, awans po barażach Como
B     5 Perugia Reggina Salernitana
1994/95 A     1 Bologna Pistoiese Fiorenzuola 22 Włochy Claudio Clementi 36 klubów w 2 gr.
B     2 Reggina Avellino Gualdo
1995/96 A     2 Ravenna SPAL Empoli 22 Włochy Luca Cecconi,
Włochy Walter Mirabelli
36 klubów w 2 gr.
B     5 Lecce Castel di Sangro Nocerina
1996/97 A     2 Treviso Brescello Carpi 18 Włochy Eupremio Carruezzo 36 klubów w 2 gr. Awans Monza
B     1 Fidelis Andria Ancona Savoia
1997/98 A     2 Cesena Cremonese Livorno 22 Włochy Giacomo Ferrari 36 klubów w 2 gr.
B     2 Cosenza Ternana Gualdo
1998/99 A     1 Alzano Virescit Como Lumezzane 19 Włochy Alessandro Ambrosi 36 klubów w 2 gr. Awans Pistoiese, Savoia
B     1 Fermana Palermo Juve Stabia
1999/00 A     3 Siena Pisa Cittadella 28 Włochy Andrea Deflorio 36 klubów w 2 gr.
B     1 Crotone Ancona Ascoli
2000/01 A     4 Modena Como Livorno 17 Włochy Igor Protti,
Włochy Davide Di Nicola,
Włochy Luca Amoruso
36 klubów w 2 gr.
B     4 Palermo Messina Catania
2001/02 A     2 Livorno Spezia Lucchese 27 Włochy Igor Protti,
Włochy Christian Riganò
36 klubów w 2 gr. Awans Triestina
B     2 Ascoli Taranto Catania
2002/03 A     3 Treviso AlbinoLeffe Cesena 23 Włochy Simone Motta 36 klubów w 2 gr.
B     2 Avellino Pescara Martina
2003/04 A     5 Arezzo Lumezzane Cesena 21 Włochy Costantino Borneo 36 klubów w 2 gr.
B     5 Catanzaro Crotone Viterbese
2004/05 A     4 Cremonese Mantova Pavia 21 Włochy Andrea Soncin 37 klubów w 2 gr.
B     3 Rimini Avellino Napoli
2005/06 A     3 Spezia Genoa Monza 18 Włochy Emanuele Calaiò 36 klubów w 2 gr.
B     1 Napoli Frosinone Torres
2006/07 A     2 Grosseto Sassuolo Pisa 24 Włochy Raffaele Biancolino 36 klubów w 2 gr.
B     3 Ravenna Avellino Cavese
2007/08 A     1 Sassuolo Cremonese Cittadella 21 Włochy Arturo Di Napoli 36 klubów w 2 gr.
B     7 Salernitana Ancona Taranto
Lega Pro Prima Divisione
2008/09 A     3 Cesena Pro Patria Ravenna 17 Włochy Giampiero Clemente 36 klubów w 2 gr. Awans Padova
B     1 Gallipoli Benevento Crotone
2009/10 A     3 Novara Varese Cremonese 18 Włochy Giuseppe Le Noci 36 klubów w 2 gr.
B     1 Portogruaro Pescara Verona
2010/11 A     2 Gubbio Sorrento Salernitana 23 Brazylia Paulinho 36 klubów w 2 gr. Awans Verona, Juve Stabia
B     3 Nocerina Benevento Atletico Roma
2011/12 A     6 Ternana Taranto Carpi 21 Włochy Ciro Ginestra 36 klubów w 2 gr. Awans Pro Vercelli, Virtus Lanciano
B     4 Spezia Trapani Siracusa
2012/13 A     1 Trapani Lecce Carpi 15 Włochy Matteo Mancosu,
Włochy Felice Evacuo
33 kluby w 2 gr.
B     3 Avellino Perugia Latina
2013/14 A     1 Virtus Entella Pro Vercelli Südtirol 18 Włochy Francesco Virdis 33 kluby w 2 gr. Awans Vicenza
B     6 Perugia Frosinone Lecce
Lega Pro
2014/15 A     4 Novara Bassano Virtus Pavia 22 Włochy Alfredo Donnarumma 60 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-4. Awans Como
B     1 Teramo[1] Ascoli Reggiana
C     8 Salernitana Benevento Matera
2015/16 A     1 Cittadella Pordenone Bassano Virtus 24 Włochy Pietro Iemmello,
Włochy Stefano Scappini
54 kluby w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-4
B     8 SPAL Pisa Maceratese
C     3 Benevento Foggia Lecce
2016/17 A     5 Cremonese Alessandria Livorno 22 Włochy Leonardo Mancuso 60 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     3 Venezia Parma Pordenone
C     5 Foggia Lecce Matera
Serie C
2017/18 A     3 Livorno Siena Pisa 19 Włochy Simone Guerra,
Włochy Daniele Vantaggiato
56 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-11. Awans Cosenza
B     2 Padova Südtirol Sambenedettese
C     6 Lecce Catania Trapani
2018/19 A     2 Virtus Entella Piacenza Pisa 17 Włochy Francesco Tavano,
Urugwaj Pablo Granoche,
Włochy Luigi Castaldo
57 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     1 Pordenone Triestina Imolese
C     3 Juve Stabia Trapani Catanzaro
2019/20 A     7 Monza Carrarese Renate 20 Włochy Mirco Antenucci 60 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     3 Vicenza Reggio Audace Carpi
C     3 Reggina Bari Monopoli
2020/21 A     4 Como Alessandria Renate 17 Urugwaj César Falletti,
Włochy Anthony Partipilo
59 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     7 Perugia Padova Südtirol
C     7 Ternana Catanzaro Avellino
2021/22 A     1 Südtirol Padova Feralpisalò 59 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     5 Modena Reggiana Cesena
C     5 Bari Catanzaro Palermo
2022/23 A     1 Feralpisalò Pordenone Lecco 60 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     9 Reggiana Cesena Virtus Entella
C     6 Catanzaro Crotone Pescara
2023/24 A     2 Mantova Padova Vicenza 60 klubów w 3 gr.+ baraże dla drużyn z miejsc 2-10
B     4 Cesena Torres Carrarese
C     4 Juve Stabia Avellino Benevento

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwo ligi (Serie C) od 1935 do sezonu 2020/21 zostało zdobyte przez 25 różnych drużyn.

Jeżeli brać pod uwagę rogrywki ogólnokrajowe III poziomu, prowadzone od sezonu 1926/27 do sezonu 2020/21 to liderem są:

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

143 zespoły, które wzięli udział w 39 sezonach włoskiej Serie C, które były prowadzone od 1935/36 aż do sezonu 2020/21 łącznie[7]. Na liście nieuwzględnione są drużyny, występujące w sezonach 1945/46, 1946/47 i 1947/48, w których ze względu na zakończoną właśnie II wojnę światową mistrzostwa zostały wyjątkowo podzielone na dwie całkowicie niezależne ligi (Nord i Centro-Sud). Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2020/21.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tytuł unieważniony.
 2. W tym zwycięstwo pod nazwą Anconitana-Bianchi.
 3. W tym zwycięstwo pod nazwą Ascoli Picchio.
 4. W tym zwycięstwo pod nazwą Catanzarese.
 5. Z wyłączeniem wygranej w pierwszej rundzie.
 6. W tym zwycięstwo pod nazwą Varese Sportiva.
 7. ITALY 3rd level alltimetable – Clas Glenning Football.
 8. W sezonie 2019/20 jako Reggio Audace.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]