Bazyli Martysz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
dopełnienie informacji
Pawski (dyskusja | edycje)
przypis
Linia 43: Linia 43:
Był współpracownikiem metropolitów warszawskich [[Jerzy (Jaroszewski)|Jerzego]] i [[Dionizy (Waledyński)|Dionizego]]. Uczestniczył w przygotowaniach do uzyskania [[autokefalia|autokefalii]] przez [[Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny|Kościół prawosławny w Polsce]]. Po przejściu na emeryturę w 1936 roku powrócił do rodzinnego [[Teratyn]]a w [[Powiat hrubieszowski|powiecie hrubieszowskim]].
Był współpracownikiem metropolitów warszawskich [[Jerzy (Jaroszewski)|Jerzego]] i [[Dionizy (Waledyński)|Dionizego]]. Uczestniczył w przygotowaniach do uzyskania [[autokefalia|autokefalii]] przez [[Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny|Kościół prawosławny w Polsce]]. Po przejściu na emeryturę w 1936 roku powrócił do rodzinnego [[Teratyn]]a w [[Powiat hrubieszowski|powiecie hrubieszowskim]].


4 maja 1945 został zamordowany przez oddział [[Narodowe Siły Zbrojne|Narodowych Sił Zbrojnych]]. Informację tę podała prawosławna publicystka [[Ałła Matreńczyk]] w oparciu o dokument NSZ z Archiwum Państwowego w Lublinie, bez podania dokładnych informacji o samym dokumencie<ref name="mir"/>. Szereg prawosławnych źródeł, o charakterze żywotów świętych, informuje jedynie o zamordowaniu duchownego i podkreśla brutalność sprawców, nie wskazując, kim dokładnie byli<ref>[http://www.prawoslawie.pl/o-parafia/patroni-i-swieci/sw-mecz-bazyli/ św. męcz. Bazyli]</ref><ref>[http://www.lublin.cerkiew.pl/page.php?id=177 Święty kapłan-męczennik Bazyli (Martysz)]</ref><ref>[http://www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl/pl/19.html Patron]</ref>.
4 maja 1945 został zamordowany przez oddział [[Narodowe Siły Zbrojne|Narodowych Sił Zbrojnych]]. Informację tę podała prawosławna publicystka [[Ałła Matreńczyk]] w oparciu o dokument NSZ z Archiwum Państwowego w Lublinie, bez podania dokładnych informacji o samym dokumencie<ref name="mir"/>. Szereg prawosławnych źródeł, o charakterze żywotów świętych, informuje jedynie o zamordowaniu duchownego i podkreśla brutalność sprawców, nie wskazując, kim dokładnie byli<ref>[http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=419&id=8 Nikomu nic złego nie zrobiłem]</ref><ref>[http://www.prawoslawie.pl/o-parafia/patroni-i-swieci/sw-mecz-bazyli/ św. męcz. Bazyli]</ref><ref>[http://www.lublin.cerkiew.pl/page.php?id=177 Święty kapłan-męczennik Bazyli (Martysz)]</ref><ref>[http://www.prawoslawnyordynariat.wp.mil.pl/pl/19.html Patron]</ref>.
Pierwotnie pochowany na cmentarzu w [[Teratyn]]ie, jesienią roku 1968 jego szczątki przewieziono do [[Warszawa|Warszawy]] i pochowano na [[Cmentarz prawosławny w Warszawie|prawosławnym cmentarzu wolskim]]. Na początku 2003 r. dokonano [[ekshumacja|ekshumacji]] [[relikwie|relikwii]] świętego i przeniesiono je do [[prawosławie|prawosławnej]] [[cerkiew (budynek)|cerkwi]] [[Cerkiew św. Jana Klimaka w Warszawie|pw. św. Jana Klimaka]] w Warszawie.
Pierwotnie pochowany na cmentarzu w [[Teratyn]]ie, jesienią roku 1968 jego szczątki przewieziono do [[Warszawa|Warszawy]] i pochowano na [[Cmentarz prawosławny w Warszawie|prawosławnym cmentarzu wolskim]]. Na początku 2003 r. dokonano [[ekshumacja|ekshumacji]] [[relikwie|relikwii]] świętego i przeniesiono je do [[prawosławie|prawosławnej]] [[cerkiew (budynek)|cerkwi]] [[Cerkiew św. Jana Klimaka w Warszawie|pw. św. Jana Klimaka]] w Warszawie.

Wersja z 14:02, 13 kwi 2013

Szablon:Do weryfikacji

{{{rodzaj}}}
{{{imię}}}
{{{tytuły}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{podpis grafiki}}}]]
{{{podpis grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

Czczony przez

{{{kościół}}}

Beatyfikacja

{{{data beatyfikacji}}}
{{{miejsce beatyfikacji}}}
przez {{{beatyfikujący}}}

Kanonizacja

{{{data kanonizacji}}}
{{{miejsce kanonizacji}}}
przez {{{kanonizujący}}}

Wspomnienie

{{{wspomnienie}}}

Atrybuty

{{{atrybuty}}}

Patron

{{{patron}}}

Szczególne miejsca kultu

{{{miejsce kultu}}}

[[Plik:{{{faksymile}}}|130x100px|alt=Faksymile|{{{opis faksymile}}}]]
{{{opis faksymile}}}

Bazyli Martysz, Bazyli Aleksandrowicz Martysz, Wasyl Martysz (ur. 21 lutego 1874[1] w Teratynie, zm. 4 maja 1945 tamże) - prawosławny duchowny, protoprezbiter, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, święty prawosławny, jeden z męczenników chełmskich i podlaskich.

Biografia

Był synem Aleksandra Martysza i jego żony Katarzyny zd. Korolczuk. Jego ojciec pracował w Łukowie jako sędzia, następnie zaś przyjął święcenia diakońskie i kapłańskie i został proboszczem parafii w Molczycach[2]. Bazyli był jednym z pięciorga dzieci. W wieku kilkunastu lat wyjechał z ojcem na kilka miesięcy na Alaskę, gdyż Aleksander Martysz pełnił w jednej z miejscowych parafii prawosławnych posługę hipodiakona[2].

Bazyli Martysz ukończył niższą szkołę duchowną w Chełmie, a następnie seminarium duchowne w tym samym mieście. Nie przyjął święceń kapłańskich natychmiast po ukończeniu szkoły, lecz podjął pracę katechety w Suwałkach, a następnie w Łukowie i Sosnowcu. Na kapłana został wyświęcony dopiero po ślubie z Olgą Nowik[2]. Po przyjęciu święceń na własną prośbę podjął służbę duszpasterską w eparchii Aleutów i Alaski; w 1900 wyjechał na Alaskę, gdzie obsługiwał początkowo parafię w Afognak, a następnie w Kodiak[2]. W 1905 ks. Martysz został przeniesiony do parafii w Pensylwanii, zaś w 1906 - do Kanady[2].

W 1900 roku wyjechał do Ameryki Północnej, gdzie prowadził misje (Alaska, Toronto, Pensylwania). Po powrocie do Polski w 1912 roku związał się z Sosnowcem, nauczał tam religii prawosławnej.

W 1919 r. został przyjęty do Wojska Polskiego i mianowany naczelnym kapelanem wyznania prawosławnego (III Referat Wyznania Prawosławnego Sekcji Religijno-Wyznaniowej Ministerstwa Spraw Wojskowych). W marcu 1920 r. został mianowany szefem Głównego Urzędu Duszpasterskiego wyznania prawosławnego w Sekcji Wyznań Niekatolickich i Opieki nad Grobami Wojennymi MSWojsk.

W 1922 r. zweryfikowany został w stopniu protoprezbitera ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 r. W 1927 r., po kolejnej reorganizacji służby duszpasterstwa wyznań niekatolickich, wyznaczony został na stanowisko szefa Wydziału Wyznania Prawosławnego w Biurze Wyznań Niekatolickich MSWojsk. Dwa lata później zajmowane przez niego stanowisko przemianowane zostało na - szef Głównego Urzędu Duszpasterskiego Prawosławnego. Z dniem 31 maja 1934 r. przeniesiony został w stan spoczynku[3]. Obowiązki naczelnego kapelana wyznania prawosławnego przejął dziekan ks. Szymon Fedorońko, zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940.

Był współpracownikiem metropolitów warszawskich Jerzego i Dionizego. Uczestniczył w przygotowaniach do uzyskania autokefalii przez Kościół prawosławny w Polsce. Po przejściu na emeryturę w 1936 roku powrócił do rodzinnego Teratyna w powiecie hrubieszowskim.

4 maja 1945 został zamordowany przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych. Informację tę podała prawosławna publicystka Ałła Matreńczyk w oparciu o dokument NSZ z Archiwum Państwowego w Lublinie, bez podania dokładnych informacji o samym dokumencie[2]. Szereg prawosławnych źródeł, o charakterze żywotów świętych, informuje jedynie o zamordowaniu duchownego i podkreśla brutalność sprawców, nie wskazując, kim dokładnie byli[4][5][6][7].

Pierwotnie pochowany na cmentarzu w Teratynie, jesienią roku 1968 jego szczątki przewieziono do Warszawy i pochowano na prawosławnym cmentarzu wolskim. Na początku 2003 r. dokonano ekshumacji relikwii świętego i przeniesiono je do prawosławnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie.

Rodzina

Dziećmi Bazylego Martysza byli m.in.:

Sobór Męczenników Chełmskich i Podlaskich

20 marca 2003 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podjął uchwałę o zaliczeniu Bazylego Martysza do Soboru Chełmskich i Podlaskich Męczenników XX w. (św. kapłan-męczennik Bazyli). Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w dniach 7-8 czerwca 2003 r. w Chełmie w grupie męczenników chełmskich i podlaskich[2].

Bazyli Martysz jest m.in. patronem Prawosławnego Ordynariatu WP.

Ordery i odznaczenia

  1. W Dzienniku Personalnym M.S.Wojsk. Nr 11 z 07.06.1934 r. ukazało się sprostowanie daty urodzenia Bazylego Martysza z 20 lutego 1877 r. na 21 lutego 1874 r.
  2. a b c d e f g A. Matreńczyk: Św. Bazyli Martysz - duchowy opiekun prawosławnych żołnierzy. W: red. A. Radziukiewicz: Nieść pokój, kochać ludzi. Arcybiskup generał dywizji Miron (Chodakowski) 1957-2010. Warszawa: Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "SWAT", 2011, s. 27-33. ISBN 978-83-90030536-5-0.
  3. Dziennik Personalny M.S.Wojsk. nr 11 z 07.06.1934 r.
  4. Nikomu nic złego nie zrobiłem
  5. św. męcz. Bazyli
  6. Święty kapłan-męczennik Bazyli (Martysz)
  7. Patron
  8. Biography for Xenia Grey
  9. filmpolski.pl: PRZERWANA GRA
  10. Bogusław Kaczyński, Xenia Grey - księżna Chicago, Fundacja Orfeo, Warszawa, 1993, ISBN 83-86041-00-5
  11. filmpolski.pl: WINA IKARA
  12. [1], [2], [3]

Bibliografia