Rock chrześcijański: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 27: Linia 27:
* [[Frijid Pink]], grupa związana z amerykańską sceną [[hard rock|hard rockową]];
* [[Frijid Pink]], grupa związana z amerykańską sceną [[hard rock|hard rockową]];
* [[U2]]
* [[U2]]
* [[Alice Cooper]] (okazjonalnie), artysta kojarzony z [[metal|metalem]]
* [[Alice Cooper]] (okazjonalnie), artysta kojarzony z [[heavy metal|metalem]]


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 18:50, 7 sty 2015

Rock chrześcijański (ang. Christian rock) - chrześcijański nurt w muzyce rockowej.

Fakt przynależności do rocka chrześcijańskiego determinują tylko teksty piosenek i deklaracja twórcy. W sferze tekstowej odnosi się on do religijnej - a ściślej chrześcijańskiej - kontemplacji, modlitwy lub sławienia Boga. W zasadzie każdy gatunek wewnątrz muzyki rockowej wykształcił swój chrześcijańsko-religijny styl.

Pojęcie rocka chrześcijańskiego budzi kontrowersje, gdyż z jednej strony powszechnie uznawane jest, że można wyróżnić taki nurt, ale z drugiej, pojawiają się stwierdzenia, że kościoły chrześcijańskie nie akceptują muzyki rockowej[1].

Rock chrześcijański najczęściej związany jest z takimi gatunkami, jak soft rock, folk rock i country rock, rhythm and blues, lecz Christian rock nie jest też obcy takim gatunkom, jak punk rock, rap, a nawet heavy metal.

Nurtu rocka chrześcijańskiego nie należy mylić z popularną w Polsce piosenką religijną, która rzadko wywodzi się z rockowych korzeni.

Wykonawcy

Głównie są to artyści, którzy całą swoją twórczość dedykowali temu nurtowi, np. Thousand Foot Krutch, Larry Norman, Phil Keaggy, Skillet, Randy Stonehill, King's X, Stryper, Casting Crowns, Jeremy Camp, a także tacy, którzy mają okresy tworzenia muzyki chrześcijańskiej, lub w całej swej twórczości często wracają do tego nurtu np.:

Zobacz też

  1. Grzegorz Poźniak: Czy istnieje „rock chrześcijański”?. W: Unisono w wielogłosie. Radosław Marcinkiewicz (red.). T. 4: Rock a media. Sosnowiec: GAD Records, 2014, s. 74-84. ISBN 978-83-61637-19-6.